SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

rogaj

Kanał 48

Post autor: rogaj »

Witam,
Jestem mieszkańcem Wołomina i od pół roku użytkownikiem telewizji cyfrowej. Od mniej więcej miesiąca pogarszała się siła i jakość sygnału na kanale 48 (MUX2). Dziś jest już brak sygnału. Na pozostałych wszystko OK - kanał 29: siła 95%, jakość 100%, kanał 55: siła 95%, jakość 100% i kanał 53: siła 95% i jakość 100%. Nie sądzę więc, żeby to był problem mojej anteny. Nigdzie nie znalazłem komunikatu o problemach z nadajnikiem dla kanału 48. Zażartuję - a może to spisek skazujący obywateli jedynie na TVP jak 30 lat temu?

lpm11

Re: Kanał 48

Post autor: lpm11 »

hoho.. ale masz kanałów. Ja bym jednak podejrzewał antenę.. jakość 10/10 jest prawidłowa, ale wszędzie siła 95% już się wydaje dziwna. Sprawdź i przeczyść styki i czy nie zalało kabla.
Nie ma zwarcia na antenie?

Masz wzmacniacz czy symetryzator w antenie?

rogaj

Re: Kanał 48

Post autor: rogaj »

Kanałów mam tyle ile nadają ze wsi Warszawa. Na dwóch jest po jednym programie. Na kolejnym nic nie widać... Nie ilość ale jakość! Sprawdziłem antenę, kabel, styki... OK. Antena to DigiT Max HD Telmoru ze wzmacniaczem. Obecnie na feralnym 48 kanale siła jest koło 50%, jakość koło 20%. Na pozostałych siła 92-98% a jakość 100%. Ja ciągle podejrzewam nadajnik, bo skąd te problemy na tym jednym kanale. Ale jak i u kogo sprawdzić ten nieszczęsny nadajnik kanału 48...

lemag

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lemag »

Poczytaj w tym wątku trochę wcześniej może ciebie też to dotyczy.Wydaje mi sie że masz antenę nie dokładnie ustawioną skoro odbierasz kanał 29 i 53 a te nadają z pałacu ,a z pałacu sygnał jest ze 100 razy słabszy niż z łazów

rogaj

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: rogaj »

Czytam czytam... Najpierw czytam, potem myślę a na koniec piszę... Ze stronki http://www.dvbt.waw.pl/dvbt-w-warszawie.html wiem, gdzie są nadajniki. Nastawiłem się na Pałac, 95% siły i 100% jakości satysfakcjonuje mnie. Czyli najprawdopodobniej padł nadajnik na Pałacu... Ale antena ma podobno charakterystykę dookólną...

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

rogaj pisze:Nastawiłem się na Pałac, 95% siły i 100% jakości satysfakcjonuje mnie. Czyli najprawdopodobniej padł nadajnik na Pałacu... Ale antena ma podobno charakterystykę dookólną...
PKiN i Raszyn nadają w SFN, więc w Warszawie i bliskich okolicach regułą jest odbiór SFN. Istotne jest bardzo precyzyjne ustawienie anteny na max jakości odbieranych mux-ów. W przypadku SFN i kilku mx-ów czasami trzeba trochę cierpliwości, aby uzyskać optymalne ustawienie.
PKiN ma charakterystykę dookólną, ale korygowaną.
rogaj pisze: Od mniej więcej miesiąca pogarszała się siła i jakość sygnału na kanale 48 (MUX2). Dziś jest już brak sygnału. Na pozostałych wszystko OK - kanał 29: siła 95%, jakość 100%, kanał 55: siła 95%, jakość 100% i kanał 53: siła 95% i jakość 100%. Nie sądzę więc, żeby to był problem mojej anteny.
to zwykle jest właśnie problem instalacji antenowej (a nie samej anteny). W momencie zmieniania się warunków propagacji (z przyczyn naturalnych {pada/topi się śnieg} bądź sztucznych) oraz zmian w parametrach instalacji (np. stopniowe zamakanie kabla antenowego czy przekręcanie się anteny) potrafią się właśnie dziać takie cuda z poszczególnymi mux-ami. Dokładność ustawienia anteny w zależności od okoliczności może być wymagana do pojedynczych stopni.

Whoops

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Whoops »

Cześć !!!
A cóż to za specjalista,który doradził Ci antenę ze wzmacniaczem w Wołominie (20km od nadajnika) :?:
Wzmacniacz w Twojej antenie z pewnością jest przesterowany.Inaczej mówiąc na niektórych kanałach dostaje "czkawki",a na innych "milknie(efekt zatkanej gęby)".Technicznie nazywa się to silną modulacją skrośną. Na kanałach analogowych objawia się to pionowym pasem przesuwającym się z prawej do lewej,skakaniem obrazu,duchami,firankami zawieszonymi na obrazie...itd
A to moje empiryczne porady:
1.Wyrzuć wzmacniacz i zasilacz do anteny.
2.Załóż symetryzator
3.Przytargaj na dach tuner i telewizor.
4.Ustaw z grubsza antenę wykorzystując wskażnik SIGNAL (sygnał)
5.Ustaw precyzyjnie antenę w pionie i poziomie obserwując wskażnik QUALITY (jakość)
6.Skocz po piwko i ciesz się doskonałym odbiorem DVB-T w Wołominie

miłego oglądania :)

damians1

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: damians1 »

100% racji. Przy tej odległości wzmacniacz przynosi więcej szkody niż pożytku. Być może na kawałku druta będziesz miał lepszy odbiór niż na tej antenie ze wzmacniaczem. Twoja instalacja dobra jest na 60-70km od nadajnika, a nie tak małą odległość. Wzmacniacz może by się sprawdził przy odbiorze tylko z PKiN ale w Warszawie odbiera się w większości SFN - nadajnik w Raszynie nadaje ze zbyt duża mocą aby twoja antenę ustawiona na PKiN nie łapała go

Kojot48

Sygnały z dwóch nadajników

Post autor: Kojot48 »

Dziś zamontowałem antenę kierunkową w kierunku Raszyna i zdziwienie. Polsat HD i TVN Warszawa, które nie są z Raszyna nadawane. Pytanie - możliwe że odbieram jednocześnie sygnał z dwóch nadajników Raszyn i PKiN, tym bardziej że PKiN wspomniane programy nadaje z "małą mocą"
Wszystkie programy -poziom sygnału wysoki, Polsat HD i TVN Wa-wa -poziom sygnału średni.
A odbiór wszystkich - idealny [jak na odległość 83km]

_chris_

Re: Sygnały z dwóch nadajników

Post autor: _chris_ »

Kojot48 pisze:Pytanie - możliwe że odbieram jednocześnie sygnał z dwóch nadajników Raszyn i PKiN, tym bardziej że PKiN wspomniane programy nadaje z "małą mocą"
tak, jest to jak najbardziej możliwe. Z Ciechanowa widać oba nadajniki w kącie 10st, więc oba znajdują się w wiązce głównej anteny.
Kojot48 pisze:Wszystkie programy -poziom sygnału wysoki, Polsat HD i TVN Wa-wa -poziom sygnału średni.
to wynik dobrej lokalizacji i bardzo dobrej anteny. Generalnie możliwość dalekich odbiorów Polsatu HD i TVN Wawa (porównywalnych do normalnych mux-ów) to wynik ich parametrów nadawania (QAM, GI, FEC), powodujących tak znaczny zasięg pomimo niskich mocy nadawania.

rogaj

Wiem, że nie wszystko wiem...

Post autor: rogaj »

Dzięki za duży odzew. Nadal trudno jest mi uwierzyć, że to problem anteny i instalacji antenowej. Antenę ze wzmacniaczem oczywiście doradzili fachowcy ze sklepu. Taką samą doradzały lokalne serwisy antenowe. Antena jest zainstalowana wewnątrz, w oknie na pietrze. Nic więc jej nie zamaka. Nadal trudno jest mi uwierzyć w to, że trzy nadajniki (kanały) dają super sygnał i jakość a czwarty po pół roku ma problemy (no dobrze, jak widzę to ja mam problemy...), ale widać telewizja cyfrowa jest jeszcze ciągle jeszcze owiana mgiełka tajemnicy. Liczyłem na proste rozwiązanie - awaria nadajnika.

_chris_

Re: Wiem, że nie wszystko wiem...

Post autor: _chris_ »

rogaj pisze:Nadal trudno jest mi uwierzyć, że to problem anteny i instalacji antenowej. (...) Liczyłem na proste rozwiązanie - awaria nadajnika.
nie ma lekko... :D
rogaj pisze:Antenę ze wzmacniaczem oczywiście doradzili fachowcy ze sklepu. Taką samą doradzały lokalne serwisy antenowe.
do odbioru analogu czy do DVB-T? Bo tu wymagania bywają różne. Skądinąd wiem, że w Wołominie bywają rzeczywiście trudne warunki odbiorcze i przy analogu bez wzmacniacza się nie obchodzi. Ale przy DVB-T to już inna bajka. Z tym, że w bardzo złym układzie i tu wzmacniacz może okazać się niezbędny, ale wtedy zwykle trzeba taki wzmacniacz pieczołowicie dobierać.
rogaj pisze: Antena jest zainstalowana wewnątrz, w oknie na pietrze. Nic więc jej nie zamaka.
jak to wewnątrz - w mieszkaniu? Jeśli tak, to się w ogóle nie dziw, ze masz problemy z odbiorem DVB-T. Mit o odbiorze DVB-T anteną wewnętrzną jest fajny, ale trzeba być w czepku urodzonym... w takiej odległości od nadajników...

rogaj

Re: Wiem, że nie wszystko wiem...

Post autor: rogaj »

No nie ma lekko, ale i tak jest o niebo lepiej niż w przypadku prób odbioru sygnału analogowego. Wołomin jest pod tym względem nie wiedzieć dlaczego faktycznie trudny. Antenę i telewizor kupowałem w komplecie w tym samym sklepie. Precyzuję - antena jest zewnętrzna, ze wzmacniaczem ale jest w mieszkaniu za szybą bo jesienią i zimą nie lubię chodzić po dachach. Ciągle nie sadzę, żeby po pół roku sygnałowi na feralnym kanale 48 nagle zaczęła przeszkadzać szyba. Jak się ociepli wyjdę na dach i zamontuję antenę przed szybą. Ale być może do tego czasu nadajnikowi 48 kanału wróci moc i jakość...

_chris_

Re: Wiem, że nie wszystko wiem...

Post autor: _chris_ »

rogaj pisze:Ciągle nie sadzę, żeby po pół roku sygnałowi na feralnym kanale 48 nagle zaczęła przeszkadzać szyba. (...) Ale być może do tego czasu nadajnikowi 48 kanału wróci moc i jakość...
oj, to nie szyba, nie szyba... :D

W mieszkaniu odbiera się się wszystko - czyli sygnał bezpośredni i całość odbić wchodzących przez okno i mury, jak również kolejne, wtórne odbicia od ścian pomieszczenia... Wszystkie te sygnały są oczywiście dodatkowo poosłabiane przez materiały murów, ścian, sufitów i ... okien (przy nowoczesnych oknach panelowych to mieszkanie jest zwykle puszką Faraday'a). Ta twoja antena dodatkowo wspaniale odbiera w szerokim kącie i od tyłu.

Skutek jest taki, że na każdym kanale (mux-ie) będzie kompletnie inaczej z sygnałem. To po pierwsze.

A po drugie - to co przylatuje do mieszkania, a jest to zwykle głównie z odbicia (normalna sprawa w zabudowie miejskiej), jest w tym momencie uzależnione od wszystkiego - a między innymi tego, czy leży aktualnie śnieg, rosną liście i krzaki czy na jakimś podwórku stoi samochód w potrzebnym miejscu i jak szybko coś gdzieś się buduje i czym jest wykańczane... itd, itp, etc. I w zależności od sytuacji siła i jakość odbieranych sygnałów się zmienia, i albo jest odbiór albo go nie ma. Już nie mówiąc o wrażliwości odbioru na wszystkie zakłócenia fruwające dookoła mieszkania i po mieszkaniu.

Rzecz jasna, przy antenie zamontowanej na zewnątrz, jest bardzo podobnie - ale wielkość odbieranych sygnałów jest po prostu dużo większa i ich chwilowe i długoterminowe wahania nie wpływają tak na stabilność odbioru. Więc nie ma lekko...

lemag

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lemag »

Do Rogaj ..Człowieku stać na konia stać na lejce.Kup anteny zainstaluj na maszcie a pózniej wejdz na forum i narzekaj jak nie działa.

rogaj

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: rogaj »

lemag pisze:Do Rogaj ..Człowieku stać na konia stać na lejce.Kup anteny zainstaluj na maszcie a pózniej wejdz na forum i narzekaj jak nie działa.
Do LeMag...
Człowieku, stać Cię na pisanie, to najpierw czytaj. Napisałem, że mam antenę ze wzmacniaczem, napisałem, że przez pół roku odbiór był idealny na wszystkich kanałach. Podejrzewałem i podejrzewam, że to są kłopoty z nadajnikiem. Nie narzekam tylko się pytam, o przyczyny pogorszenia odbioru. A czasy cenzury i zatykania ludziom ust minęły i to nie Ty decydujesz czy mogę zadawać pytanie czy nie.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Miodzik »

rogaj pisze: Podejrzewałem i podejrzewam, że to są kłopoty z nadajnikiem.
Kolego prawda jest taka, że upierasz się przy swoim, a nie masz racji - wierz mi, że jakby to były problemy z nadajnikiem to roiło by się na forum od postów na ten temat i w związku z tym pewnie już by ten problem został rozwiązany przez nadawcę. Z twoich postów wynika natomiast, że nadajnik nadaje źle, nadawca ma to w nosie, 99% odbiorców odbiera tylko cudem, a Ty jeden zauważyłeś problem i masz rację. Otóż tak nie jest i im szybciej się z tym pogodzisz, tym szybciej będziesz oglądał mux2, czego w gruncie rzeczy Ci życzę :)

lemag

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lemag »

Rogaj chłopie wyluzuj,ja bym się wstydził pisać takie maile a mieć antenę w pokoju tylko tyle i aż tyle .jak nie widzisz swojego błędu to ja ci inaczej tego nie mogę wytłomaczyc

Templar

Problem z MUX2 (Warszawa-Centrum)

Post autor: Templar »

Witam wszystkich, mam problem z odbiorem kanałów na MUX2 (48) - Polsat, TVN, TV4, TVN7 i Puls. Mieszkam jakieś 500 metrów od PKiN, okno wychodzi bezpośrednio na nadajnik, próbowałem z rożnymi antenami, obecnie mam Signal DA-3500, Polsat HD (29) - siła sygnału 96%, jakość 100%, TVN Warszawa (53) - siła 55%, jakość 100%, kanały TVP (55) - siła 50%, jakość 100%, a Polsat, TVN itd. (48) - siła skacze sobie od 0 do 80%, jakość 0-1%, obrazu, ani dźwięku nie ma, czasem na godzinę coś się pojawi, wtedy jakość zwiększa się do 18% :/ Wcześniej podłączałem inne anteny, najlepiej było na zwykłym kabelku antenowym o długości 20cm, ale wtedy kanały TVP nie działały, a Polsat HD się zacinał. Coś słyszałem, że podobno nadajniki GSM mogą zakłócać DVB-T, w promieniu 100m są chyba 3 albo 4, najbliższy jest w odległości 30 metrów od mojego pokoju. Bardzo proszę o pomoc.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Problem z MUX2 (Warszawa-Centrum)

Post autor: Tom345 »

Na sam początek kup coś bez wzmacniacza! BTSy mogą przeszkadzać, ale tym bardziej przy uzyciu wzmacniacza możesz uzyskiwać zbyt mocny sygnał, co objawia się totalnym brakiem kanałów.

Zablokowany