Odbiór DVB-T w samochodzie

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
konradj

Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: konradj »

Proszę o informacje na temat jakości, zasięgu odbioru DVB w samochodzie. Jestem ze Sląska ale interesują mnie informacje z każdego zakątka kraju. Jak sie spisuje odbiór za pomocą anteny samochodowej i w czasie jazdy

Dzieki

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: Miodzik »

Podobno działa (przy odpowiedniej antenie) bez problemów pod warunkiem, że nie jedzie się szybciej niż 250km/h :geek: (tak zapewnia producent jednego z odbiorników). Sam chętnie poznam jednak opinie praktyków.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Sieć jest planowana do odbioru stacjonarnego (z antenami odbiorczymi o odpowiednim zysku na wysokości min. 10m npt). Oznacza to, że nie wszędzie i nie zawsze da się odebrać na prostej antenie prętowej na dachu samochodu.
Kiedyś testowaliśmy taki odbiór, kluczowy okazał się dobór odbiornika. Musi mieć układ 'diversity' i co najmniej dwie dobre anteny. Ponieważ nadajemy z polaryzacją poziomą anteny muszą być pochylone (położyć całkiem się nie da).

Na razie należy traktować to jako ciekawostkę. Nie oczekiwał bym stabilnego odbioru nawet w miastach takich jak Warszawa. Z czasem, po 2013 roku, gdy znikną zakłócenia od TV analogowej, a sieć nadawcza być może będzie 'zagęszczana', sytuacja powinna się poprawić.

lpm11

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: lpm11 »

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że odbiór z auta jest możliwy. Przy prędkości 60 km/h mając dobrą antenę można spokojnie oglądać telewizję :)

konradj

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: konradj »

Biorę pod uwagę tuner DVB z kompletem 2 aktywnych anten - TV DTR 1303 DVBT
rozumiem ze z waszego doświadczenia wynika ze narazie odbiór jest możliwy wyłącznie w bliskiej odległości od nadajników. Pytanie jak bliskiej?
np na południo kraju jak wyglądał by odbiór tylko tam gdzie sa nadajniki: Rzeszów, Kraków, Wisła...

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: Yaper »

Ja też kiedyś jeździłem trochę po centrum Warszawy z laptopem z karta ExpressCard DVB-T firmy AverMedia. Ogólnie dało się oglądać, ale nie było rewelacji. Prawdopodobnie dla tego, że używałem malutkiej teleskopowej anteny z zestawu z kartą.
O ile przy jeździe w kierunku na wprost PKiN było całkiem nieźle, tak przy jeździe z pałacem z boku (np, Wisłostradą) były spore problemy z zanikami sygnału. Po zatrzymaniu samochodu zdecydowanie poprawiało się.

Od jakiegoś czasu mam zamiar kupić antenę dookólną i znów przejechać się trochę potestować, ale kończy się na zamiarach.
Obrazek
Dodatkowo boję się że wzmacniacz zawarty w tej antenie spowoduje więcej problemów niż pożytku. Niemniej jednak jak już przetestuję to zdam relację. :)

jarek13

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: jarek13 »

A czy ktoś ma jakieś doświadczenia praktyczne w tym względzie. Teoria nie zawsze się sprawdza, ale czasami jest lepiej niż można by się spodziewać. ;-)

dvbtmyszka

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: dvbtmyszka »

Witam, niedługo będę mógł zdać relacje na temat DVB-T w samochodzie. Planuję go założyć ok 5-6 maj. Jestem już umówiony więc czekam na efekty. Co myślicie o dvb-t w samochodzie? Jestem z warszawy PKiN / Raszyn ;)

_chris_

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: _chris_ »

poczekamy, zobaczymy...

Gdzieś były już opisane doświadczenia emitela z prób odbiorów mobilnych. Zdaje się, że nie było za różowo. Generalnie parametry do odbioru mobilnego miał/ma tylko mux TVN Warszawa (choć mała była/jest moc nadawania).

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: KrzysztofD »

Mam już takie próby za sobą z użyciem anteny "niewłaściwej" czyli na dachu auta magnetyczny, pionowy pręt z zestawu USB + laptop.
Proszę zwrócić uwagę, że dałem warunki antenowe bardzo złe, anteny dookólne (wspomniane w wątku) z poziomą polaryzacją mogą się spisać znacznie lepiej choć nie wiem czy przy tak małej wysokości nad blachą nadwozia mają sensowną charakterystykę.
Na trasie: Stare miasto, trasa WZ, Zacisze, Bródno, Most Grota, Bielany, AWF.
Kanał 29, Polsat HD - Stare miasto: wjazdy w podwórka spadki jakości do 50% ale obraz ciągły.
Na ulicach całej wspomnianej trasy odbiór jak stacjonarny bez zmian jakości 100% z jednym spadkiem do 20% w tunelu trasy WZ na tyle krótkim, że ciągłość obrazu utrzymana.
Kanał 53, TVN Warszawa (ta sama modulacja) moc wyraźnie mniejsza, w tunelu trasy WZ zanik na sporym odcinku, na Radzymińskiej w korku wyraźna reakcja (10-20% jakości mniej) na autobusy, poza tym elegancko, sygnał przerywa w zacienionych mocno miejscach typu podwórko studnia.
Kanał 48, MUX2 - praktycznie tylko w miejscach gdzie widać optycznie PKiN było 100% jakości, cała trasa poszatkowana, zaników dużo, mimo większych poziomów sygnału.
Kanał 55, MUX3 - czeka na test, jak będzie trzecia jazda po tej samej trasie :)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: qwerty »

Co było odbiornikiem?

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: KrzysztofD »

Najstarszy Leadtek USB (DIB3000).

sklepantena.pl

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: sklepantena.pl »

Yaper pisze: Dodatkowo boję się że wzmacniacz zawarty w tej antenie spowoduje więcej problemów niż pożytku. Niemniej jednak jak już przetestuję to zdam relację. :)
Wzmacniacz w naszej antenie ma możliwość regulacji przy wtyku zapalniczki. W najgorszym przypadku można mu zmniejszyć napięcie -> wzmocnienie.
Antena korona przede wszystkim dobrze działa na zewnątrz auta (np. dla taksówkarzy podczas postoju). Jest solidnie wykonana i całej naszej oferty to najlepszy wybór i najlepsza jakośc wykonania.
Warto zainteresować się magnesem do samochodów osobowych: Magnes do anteny korona

Tomasz Berezowski

Re: Odbiór DVB w samochodzie

Post autor: Tomasz Berezowski »

sklepantena.pl pisze:
Yaper pisze: Dodatkowo boję się że wzmacniacz zawarty w tej antenie spowoduje więcej problemów niż pożytku. Niemniej jednak jak już przetestuję to zdam relację. :)
Wzmacniacz w naszej antenie ma możliwość regulacji przy wtyku zapalniczki. W najgorszym przypadku można mu zmniejszyć napięcie -> wzmocnienie.
Antena korona przede wszystkim dobrze działa na zewnątrz auta (np. dla taksówkarzy podczas postoju). Jest solidnie wykonana i całej naszej oferty to najlepszy wybór i najlepsza jakośc wykonania.
Warto zainteresować się magnesem do samochodów osobowych: Magnes do anteny korona
Do odbioru samochodowego polecam odbiorniki z antenami diversity.

Daniel222

Odbiór DVB-T w samochodzie

Post autor: Daniel222 »

Witam,

Słyszałem, że standard DVB-T MPEG4, który mamy wdrożony w Polsce, jest szczeólnie wrażliwy na zakłócenia spowodowane przemieszczaniem się odbiornika - podobno już przy kilkudziesięciu km na godzinę pojawiają się problemy - czy to prawda? Czy to jest specyfika naszego DVB-T, czy może zależy od urządzenia?

Chcę sobie kupić taki odtwarzacz do urządzenia, ale może w takim razie lepiej analogowy?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: odbiór w samochodzie -czy prędkość powoduje zakłócenia?

Post autor: qwerty »

Tutaj chyba nie ma znaczenia na jakich parametrach się nadaje - tu działa fizyka (efekt Dopplera). Wszystko zależy od częstotliwości (500MHz: 201 km/h, 800MHz: 125 km/h). Problem z odbiorem może wystąpić w mieście, gdyż u nas wymagany jest znacznie silniejszy sygnał, niż w Niemczech.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: odbiór w samochodzie -czy prędkość powoduje zakłócenia?

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 23:08 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

nkp123

Re: odbiór w samochodzie -czy prędkość powoduje zakłócenia?

Post autor: nkp123 »

Oj parametry modulacji mają tu znaczenie, nawet bardzo duże. Bezpośrednio ma tu znaczenie tryb modulacji COFDM (2K [znacznie lepszy dla odbioru w ruchu] lub 8K) oraz pośrednio FEC (ponieważ zniweluje on niewielką liczbę błędów).

Również szerokość pasma ma tu znaczenie (im większa, tym lepiej)

Dodatkowo przy odbiorze z dużą prędkością dobrze jest uzywać konstelacji QPSK i parametru Guard Interval = 1/4, gdyż uniewrażliwi to odbiór na czynniki typu odbicia lub chwilowe obniżenia poziomu sygnału.

Dwa skrajne przykłady:

> Szerokość pasma = 6 MHz, Tryb transmisji = 8k, Guard Interval = 1/32, Konstelacja = QAM64, FEC = 7/8 >>>>> maksymalna prędkość, kiedy odbiór jest poprawny (częstotliwość 800MHz) wynosi ~90km/h + możliwe spore zakłócenia nawet przy mniejszej prędkości

> Szerokość pasma = 8 MHz, Tryb transmisji = 2k, Guard Interval = 1/4, Konstelacja = QPSK, FEC = 1/2 >>>>> maksymalna prędkość, kiedy odbiór jest poprawny (częstotliwość 800MHz) wynosi ponad 300km/h


U nas (pasmo 8MHz, GI 1/8, tryb COFDM 8k, FEC 3/4, konstelacja 64QAM) maksymalna prędkość, kiedy odbiór jest poprawny (częstotliwość 800MHz) wynosi ~125km/h

NTC

Re: odbiór w samochodzie -czy prędkość powoduje zakłócenia?

Post autor: NTC »

qwerty pisze:Tutaj chyba nie ma znaczenia na jakich parametrach się nadaje.
Ma to znaczenie jednak spore. W Polsce [pomijam słabe moce nadajników, bo ne wszystkiej eszcze pracują z docelowymi mocami] inny jest parametr FEC http://www.hdtv-sat.eu/encyklopedia,fec.html który wynosi 3/4 a nie 2/3 jak np. w czeskiej telewizji cyfrowej naziemnej i inny GI (1/8 a nie 1/4) przez co sygnał musi być odpowiednio silniejszy u odbiorcy niż w przypadku sygnałów z innych krajów jak Niemcy czy Czechy.

Dla przykładu jeśli sygnał satelitarny ma gorsze {czyli wyższe} pamametry FEC to potrzebujesz większej anteny [talerza satelitarnego] by zysk sygnału był u ciebie większy, to samo jest w przypadku sygnałów naziemnych, im wyższy FEC tym sygnał u nas powinien być trudniejszy do odebrania, powinien być lepszej jakości bo inaczej nic nie odbierzemy lub odbierzemy sporo błędów bo sygnał cyfrowy jest słabo zabezpieczony przed błędami w przekazie.

Dla przykładu jeśli ktoś jest w słabym polu sygnału czeskich cyfowych kanałów to może się przekonać o tym że parametr FEC ma znaczenie, np MUX1 i MUX2 mają parametr 2/3 i idzie je jeszcze odebrać, natomiast MUX3 ma już 3/4 i już są problemy z prawidłową korekcją błędów przez co sygnał cyfrowy się strasznie sypie. {a mowa tu o odbiorze stacjonarnym}

A po za tym przy sygnale analogowym gdy odbierasz go w ruchu {radio lub telewizja} jeśli się pojawiają przerwy w odbiorze spowodowane przeszkodami, tj. budynki, drzewa to słyszysz klasyczne szumki w głosnikach samochodowych lub zaniki stereo albo zaśnieżanie obrazu na analogowym TV w przypadku cygnałów cyfrowych, pojawią ci się po prostu błędy w przekazie tak jak być odtwarzał porysowaną płytę z filmem DVD albo w przypadku radia cyfrowego DAB+ tak jakbyś słuchał MPtrójki z porysowanej płyty CD

Pomijając już fakt że telewizję analogową można "zrozumieć" nawet przy jej tragicznej jakości {spory śnieg na ekranie}, natomiast dla DVB-T jakość sygnału ma duże znaczenie, bo każde zakłócenie które widzimy w analogu to potencjalny błąd w przekazie cyfrowym. Dlatego nie przypuszczam by ktoś na spokojnie odebrał DVB-T {i cokolwiek zrozumiał z przerywanych dźwięków} podczas jazdy samochodem :?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: odbiór w samochodzie -czy prędkość powoduje zakłócenia?

Post autor: qwerty »

Przeczytajcie jeszcze raz co napisałem. Samo przemieszanie się nie ma znaczenie z jakim FEC, GI jest nadawane, bo działa tylko efekt dopplera. Jednak w mieście ma znaczenie, ale tylko na wymagany minimalny poziom sygnału. Wiadomo, że domy i inne przeszkody tłumią, więc może się okazać, że przy FEC 3/4 będą przycięcia w obrazie, ale gdyby było użyte FEC 2/3 to odbiornik nie miałby najmniejszych problemów z odbiorem (różnica minimalnego sygnału wynosi 3 dB).

Zablokowany