DVB-T Wrocław

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: MUX2 odbiór we Wrocławiu

Post autor: luckd »

30.04.2011 to mux2 a mux3 jakby za miesiąc uruchomili byłoby ok.

Andrzej_RATM
Posty: 10
Rejestracja: 4 września 2010, o 14:17

Re: MUX2 odbiór we Wrocławiu

Post autor: Andrzej_RATM »

kolarek pisze:
luckd pisze:@black500 skąd masz takie info o kaliszu, to pewne?
Według UKE Kalisz-Mikstat ma być uruchomiony 30.04.2011
http://www.uke.gov.pl/_gAllery/34/02/34 ... ux_2_1.pdf
Też czekam na ten nadajnik bo na razie odbieram w Środzie Śląskiej MUX2 ze Śremu z chwilami wkurzającą pikselozą :(
No to chyba sobie długo poczekamy, bo pismo tyczy się roku 20101 :lol:

black500

Re: MUX2 odbiór we Wrocławiu

Post autor: black500 »

kolarek pisze:
luckd pisze:@black500 skąd masz takie info o kaliszu, to pewne?
Według UKE Kalisz-Mikstat ma być uruchomiony 30.04.2011
http://www.uke.gov.pl/_gAllery/34/02/34 ... ux_2_1.pdf
Też czekam na ten nadajnik bo na razie odbieram w Środzie Śląskiej MUX2 ze Śremu z chwilami wkurzającą pikselozą :(
Na przykład stąd:
debe pisze:
JaroslawMroczkowski pisze:Emisje MUX_3 ruszą zgodnie z planem.
To znaczy zgodnie z tym?:

Obrazek
(...)
Pozdrawiam.

czajla

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: czajla »

Tak się zastanawiam, czy w ogóle jest sens próbować łapać MUX3 ze Śremu?
To jest ten sam kanał 28, co Puls z Żórawiny, a oba nadajniki są prawie w przeciwnych kierunkach (u mnie ok. 155 stopni). Co gorsza jestem na północ od Wrocławia, na zboczu wzgórz Trzebnickich które między mną a nadajnikiem są 80 metrów wyżej niż ja...

jak wygląda analog zakłócany przez cyfrę?

_chris_

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: _chris_ »

czajla pisze:jak wygląda analog zakłócany przez cyfrę?
Zależy od różnicy poziomów. Ale zaczynając od dużej na początek będzie rosło zaszumienie obrazu.

husaria

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: husaria »

Wydaje mi się, że to raczej sygnał jest zaszumiony, obraz w TV co najwyżej może być "zaśnieżony", nakładający się na siebie etc.

Andrzej_RATM
Posty: 10
Rejestracja: 4 września 2010, o 14:17

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Andrzej_RATM »

czajla pisze:Tak się zastanawiam, czy w ogóle jest sens próbować łapać MUX3 ze Śremu?
To jest ten sam kanał 28, co Puls z Żórawiny, a oba nadajniki są prawie w przeciwnych kierunkach (u mnie ok. 155 stopni). Co gorsza jestem na północ od Wrocławia, na zboczu wzgórz Trzebnickich które między mną a nadajnikiem są 80 metrów wyżej niż ja...

jak wygląda analog zakłócany przez cyfrę?
O 28 kanale i muxie 3 możesz zapomnieć z dwóch podstawowych względów. Po pierwsze moc nadajnika, po drugie analogowa emisja wytnie sygnał DVB-T, zwłaszcza, że różnica sygnałów jest dość spora. Mieszkam w Szymanowie/Psarach, a więc w Twoich rejonach i próby przeprowadziłem.

Problemy z odbiorem mogliśmy obserwować już przy odpalonym muxie na 23 kanale, na którym jak wiadomo po dziś dzień chodzą analogowo czesi.

Dla potwierdzenia moich słów, praktyczny przykład : sieć kablowa UPC + własny modulator z sygnałem wyjściowym w granicach 82 db pracował na częstotliwości na której operator odpalił sygnał cyfrowy. Po emisji analogowej niewiele co pozostało. Początkowo myślałem, że skończył mi się modulator, lecz po zmianie częstotliwości okazało się co faktycznie jest przyczyną "zaniku" analogowego sygnału. Jak to dokładnie wygląda ? Po prostu bardzo zaśnieżony obraz, w moim przypadku bez chrominancji, identycznie jak przy zbyt niskim sygnale. Zjawisko interferencji w takim przypadku nie występuje.

Adam669

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Adam669 »

Odbieram ze Śremu mux2 na siatce ze wzmacniaczem lna-101,mux3 brak odbioru.Wrocław okolice pl.Jana Pawła II.Siła syg.82% jakość 100% dla mux2.

DVB-T

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T »

Adam669 pisze:Odbieram ze Śremu mux2 na siatce ze wzmacniaczem lna-101,mux3 brak odbioru.Wrocław okolice pl.Jana Pawła II.Siła syg.82% jakość 100% dla mux2.
Witaj, na jakiej wysokości masz posadowioną antenę? Widok w kierunku północnym całkowicie odsłonięty?

Adam669

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Adam669 »

Antena na dachu pięcipiętrowej kamienicy + maszt 3m widok odsłonięty .Tyłem siatki odbieram mux2 i mux3 z Cernej Hory mux1 z Praded.Wszystko stabilny odbiór.

DVB-T

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T »

Mam pytanie dot. emisji analogowej ze Ślęży. Dlaczego tak często nie ma telegazety?

hetyt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: hetyt »

Witam,
w Żórawinie nadajnik MUX 3 będzie miał bardzo małą moc 0.2 kW.
Czy to wystarczy aby odbierać TV na Psim Polu ul. Gorlicka?
Odległość od nadajnika to 19.3 km w linii prostej. TV odbieram na antenie zbiorczej (z tego co widziałem są to anteny kierunkowe)umieszczonej na sześciopiętrowym, bloku instalacja jest nowa - budynek powstał 2 lata temu.

pozdrawiam

DVB-T

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T »

hetyt pisze:Witam,
w Żórawinie nadajnik MUX 3 będzie miał bardzo małą moc 0.2 kW.
Czy to wystarczy aby odbierać TV na Psim Polu ul. Gorlicka?
Odległość od nadajnika to 19.3 km w linii prostej. TV odbieram na antenie zbiorczej (z tego co widziałem są to anteny kierunkowe)umieszczonej na sześciopiętrowym, bloku instalacja jest nowa - budynek powstał 2 lata temu.

pozdrawiam
Jeśli TV Puls odbiera dobrze (moc 1 kW z Żurawiny) to MUX3 też będzie odbierać, pod warunkiem, że Wasza instalacja zbiorcza będzie przystosowana do DVB-T, tzn będzie przepuszczać kanał 33 (MUX3), 58(MUX2 Ślęża) i 64(MUX1 Ślęża)

hetyt

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: hetyt »

TV Puls odbiera bardzo dobrze tyle, że MUX 3 ma mieć 5x słabszy sygnał.
Czeskie MUXy (co prawda nie wszystkie kanały dobrze odbierają ale to może kwestia nakierowania anteny) zbiorcza przepuszcza więc mam nadzieję, że "nasze" też puści :)

DVB-T

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T »

Ale DVB-T zawsze ma mniejszą moc. maksymalna moc emisji analogowych to 1000 kW (np. tvp2 ze Slęży), podczas gdy w cyfrowej 100 kW. A zasięg podobny. Szacuje się, że właśnie około 10 razy mniejsze moce są potrzebne przy DVB-T, więc jeśli tylko Wasza antena przepuszcza całe pasmo, to odbiór DVB-T nie powinien nastręczać problemów.

black500

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: black500 »

We Wrocławiu jest możliwość odbioru MUX2 z nadajnika w Mikstacie na kanale 44.
Jeśli ktoś nie miał możliwości ze Śremu na kanale 39.
Potwierdzam odbiór na antenie AT-21 Polkat z samym symetryzatorem. Nie jest potrzebny żaden przedwzmacniacz.

pozdrawiam, black500.

wispiotr
Posty: 31
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Golden Media Spark-TRIPLEX,TV SAMSUNG UE40H6400
Instalacja antenowa: AX1000+LTE COMBO UHF-VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: ślęża,żórawina,wrocław

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: wispiotr »

już wiem

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radiks »

Niestety nie wszędzie jest dobrze. W Żernikach Wrocławskich Mikstat odebrałem na antenie Dipol 19/21-69 z regulowanym wzmocnienim na max (około 19dB) i mam:
siła sygnału 99%
jakość sygnału ~20%
na dodatek przy tym kierunku dokładnie z tyłu mam analog - Ślężę TVP Info na k.42, którą odbieram teraz z odbiciami jak na blokowisku. TVP2 odbiera lepiej ale też są niewielkie cienie.
A na MUX2 pikseloza co jakiś czas i zaniki dźwięku. Czyli k.42 jednak sieje w koło i zakłóca.
Żeby mieć Mikstat i Ślężę musiał bym mocno skomplikować sobie instalacje antenową - pewnie druga antena dla analogu + pułapki kanałowe, tylko czy jest taka, która tłumiła by k.42 jednocześnie zostawiając w spokoju k.44? Chyba poczekam do sierpnia...

_chris_

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: _chris_ »

radiks pisze:Niestety nie wszędzie jest dobrze. W Żernikach Wrocławskich Mikstat odebrałem na antenie Dipol 19/21-69 z regulowanym wzmocnienia na max (około 19dB)
powinno być dokładnie odwrotnie - antena o zysku 19dB i wzmacniacz o zysku 12dB. Taka jest żelazna zasada - max zysku w antenie i min wzmocnienia we wzmacniaczu.

Nie wiem, czy poprawna konfiguracja umożliwiłoby by stabilny odbiór DVB-T, ale na pewno byłoby łatwiej. Czym większe wzmocnienie wzmacniacza, tym większa możliwość generowania przez niego zakłóceń.

radiks
Posty: 30
Rejestracja: 28 czerwca 2010, o 15:37

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: radiks »

Owszem, wiem że tak powinno być ale po co mi była taka mocna antena dla odbierania analogu? Nadajniki mam w zasięgu kilku/nastu kilometrów - nie będę kupował nowej anteny, żeby 3 miesiące dłużej oglądać DVB-T. Jedyny plus to EPG dla TvPuls gdzie w analogu nie ma nawet telegazety. TVN7 można sobie darować.

Zablokowany