Problemy z jakością sygału w MUX2

janek 77

Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Od wczoraj na tunerze USB obserwuję whanie jokosci sygnału w MUX2 w Warszawie
Normalnie jakość 100% a teraz szybkie wahania 48-97% prowadzące do zamrożenia.
Pewnie TV dają sobie radę?

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Tak było wczoraj. Dziś wieczorem wszystko wróciło do normalnego poziomu.

kielpiniak

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: kielpiniak »

Nie wróciło...
Odbierałem mux2 z PKiN na granicy zasięgu a od wczoraj granica zasięgu przesunęła się bliżej PKiN...i już nie odbieram. Po kiego grzyba ktoś grzebał w nadajniku?
Szkoda........

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Na pewno coś gmerali. Wskażniki nie kłamią

dzidekdrugi

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: dzidekdrugi »

Potwierdzam występowanie pikselozy na wszystkich kanałach nadawanych w MUX2. Mieszkam w Warszawie (300 m od PKiN)i DVB-T odbieram na antenie dachowej z wysokości 6 piętra, ukierunkowanej na Łazy.Do 22 kwietnia br nie było żadnych zakłóceń, a odbiór przez tuner w TV Sony doskonały. Może w tej sprawie udzieli wyjaśnień przedstawiciel Emitela.
P.S. Wszystkie kanały TVP pracują bez zakłóceń.
Pozdrawiam

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

Potwierdzam! U mnie to samo z nadajnika Warszawa/Raszyn na MUX2. Ta sytuacja ma miejsce od Czwartku wieczorem. Mieszkam ok 60 km od Warszawy a od nadajnika w Łazach ok 70 km. Obraz na wszystkich kanałach DVB-T MUX-a2 ma zawieszki przez spadki sygnału. wygląda mi na to że są problemy z mocą nadajnika bo jest teraz dużo słabsza niż moc nadajnika MUX3 z kanałami TVP. Moc nadajnika MUX3 TVP wynosi 50 kW a nadajnika MUX2 z kanałami komercyjnymi 100 kW. Przekaz kanałów TVP jest bez zakłóceń. Obecnie tak jakby MUX2 z Raszyna miał 25-30 kW?
Niech ktoś z Emitela zacznie działaś w tej sprawie. Spaprali sprawę na same święta kurcze i nie można oglądać kanałów cyfrowo z MUX2 :-(

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Miodzik »

Żadnych spadków mocy nie obserwuję (sygnał mam nawet mocniejszy niż mux3, zresztą od początku nadawania tak jest) i żadnych przycięć. Jak zwykle macie problemy z własnymi instalacjami, zakłóceniami, których wcześniej nie było, albo jedno i drugie, ale najlepiej siać panikę i zwalać wszystko na Emitel zamiast najpierw poszukać przyczyn złego odbioru. Ja wiem jedno, jakby były jakiekolwiek problemy z nadawaniem, to na tym wątku zaroiłoby się od postów na ten temat. Prócz tego, sam bym miał wtedy też problem z odbiorem, czego nie potwierdzam. Wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: @GUTEK@ »

janek 77 pisze: wczoraj kupowałem i był po 6 zł dziś tez tak jest :lol:
To drogi macie ten cukier w tej wawie ;)

Ja bym raczej stawiał na to że coś zaczęło zakłócać na tym kanale nadajnik z pkin niż to że coś sie dzieje z nadajnikiem Emitela, raczej oni by o tym wiedzieli od razu.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Nie widzę powodu aby u wszystkich wystąpił ten sam problem bo wtedy skala problemu bylaby duza.
Natomiast potwierdziło sytuację kilka osob obierających z Warszawy/Raszyna.
Jasne mogą to byc zakłócenia, ale to oznacza tez mozliwości do podjęcia działań...

A Może rózne instalacje w rózny sposób reguja na drobne zmiany? stąd problem nie jest wszedzie widoczny.

Po problemie z napisami nie wierzę w omiwiedzę p. z Emitela... 8-)
Były błędne wartości wprowadzone do tablic PMT i wiele odbiorników nie dawało rady a inne tak. Twierdzono że to problem odbiorników
poprawiono wpisy do tablic i dalej nie wszystkie odbierają choc u wielu napisy teraz są obierane.
Może tak samo jest z innymi parametrami nadawania???

zgłaszałem problem z wpisami do tablic aż do skutku. Zgłaszam inne problemy. Nie widze innego sposobu. Bo nawet jak użytkownik forum znalazł rozwiązanie problemu z napisami to ktoś z Emitela czy TVN musiał wyrazić zgodę i wprowadzić zmiany.

dzidekdrugi

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: dzidekdrugi »

Kolego Miodzik!
Nie uzurpuj sobie wiedzy o jakości odbioru sygnału MUX2 u wszystkich forumowiczów. Jeśli masz sygnał bez zakłóceń to nie oznacza, że u innych jest tak samo.Powstrzymaj się z uwagami do innych i nie uważaj ich za kompletnych laików, którzy nie wiedzą co piszą lub cały czas dla zabawy grzebią w swojej instalacji antenowej.Odbieram DVB-T począwszy od Olimpiady w Pekinie i takiego zrywania sygnału jak obecnie nie odnotowałem.Doszukiwanie się winy w instalacjach antenowych u odbiorców (i to wielu) jest niepoważne.Chyba nie wierzysz, że wszyscy sygnalizujący problem jakości odbioru,jednocześnie "rozkalibrowali" swoje systemy antenowe.
Pozdrawiam

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: KrzysztofD »

Dwie lokalizacje:
1:Warszawa - Żoliborz (odbiór wyłącznie z PKiN)
2:wieś pod Żychlinem (83 km od Raszyna)
Obie wyposażone w OTV Sony + odbiorniki PC - nagrania programów MUX2 z ostatnich dni bezbłędne, obserwacje wskaźników jakości oraz samego obrazu - brak oznak usterek.
Obstawiam, że niektóre instalacje mają za mały zapas sygnału względem zakłóceń okresowych/przypadkowych.
Przykładowo: odbiór na Żoliborzu za pomocą pomocniczej, nieruchomej anteny we wnętrzu bloku jest poprawny ale zależny od pogody i przemieszczania się sprzętów i ludzi w budynku - odbiór może być dobry cały dzień a np. wieczorem pikseloza i zacięcia na mux3, następnego dnia wszystkie muxy ok, 3 dnia np. TVN Warszawa przerywa, później 4 dni wszystko lux itd. itp.
Ta sama lokalizacja ale z antenami na zewnątrz, 150cm od ściany budynku nie ma żadnych problemów.
Sygnał MUX2 z Raszyna większy niż MUX3, różnica poziomów ta sama, co zwykle.

Tomasz Berezowski

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Tomasz Berezowski »

PAX vobiscum! W końcu są Święta Wielkanocne nie?

Sprawdzę we wtorek jak wygląda sytuacja, ale:
- z szybkiego obdzwonienia 4 znajomych lokalizacji nie zauważam problemów
- zaiste, odbiór w aglomeracji warszawskiej jest specyficzny, bo to SFN
- w przypadku SFNu w części lokalizacji moze nastąpić większa podatność na zakłócenia zewnętrzne
- co gorsza, niektórzy eksperci twierdzą, że SFN warszawski pracuje na granicy dopuszczalnej konfiguracji (zbyt duża odległość pomiedzy PKiN i Łazami dla przyjętego trybu modulacji)

Obiecuję przyjrzeć się dokładnie tematowi.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Drekan »

Tomasz Berezowski pisze:Sprawdzę we wtorek jak wygląda sytuacja, ale:
- z szybkiego obdzwonienia 4 znajomych lokalizacji nie zauważam problemów
- zaiste, odbiór w aglomeracji warszawskiej jest specyficzny, bo to SFN
- w przypadku SFNu w części lokalizacji moze nastąpić większa podatność na zakłócenia zewnętrzne
- co gorsza, niektórzy eksperci twierdzą, że SFN warszawski pracuje na granicy dopuszczalnej konfiguracji (zbyt duża odległość pomiedzy PKiN i Łazami dla przyjętego trybu modulacji)
Może telefon do České Radiokomunikace, oni zapewniają bezproblemowe nadawanie synchroniczne w kilku lokalizacjach Czech. Udało się im nawet zsynchronizować nadawanie 4 nadajników w okolicach Brna. W tym 2 słabszych miejskich (Brno miasto i Brno Hady) i 2 dużych, sporo od siebie oddalonych (Brno Kojál i Mikulov Děvín). ;)

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

Spadki mocy sygnału na MUX2 z lokalizacji Warszawa/Raszyn nadal są i to duże! Jeśli była by to wina pogody tzn zmian pogody to też tym bardziej miało by to wpływ na odbiór MUX3 który pracuje na o połowę słabszej mocy nadajnika niż MUX2 a jest przeciwnie. Kanały TVP z MUX3 odbierają bez zarzutu. Na MUX2 za to jest TRAGEDIA! Co chwila odbiór się tnie! Żeby obejrzeć film na Polsacie musiałem przełączyć się na Polsat HD na k29, który u mnie odbiera bez problemowo. TVN7 już nie mogłem oglądać bo się nie dało. Może to wina ostatnich konfiguracji na nadajniku DVB-T bo wcześniej było wszystko OK na MUX2 i sygnał był silny?

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Benedykt »

Myślę, że jest to problem po stronie odbiorczej. Zła istalacja antenowa (dowolna długość kabla antenowego, która zmienia układ odbiorczy na obwód LC podatny na obiekty ruchome), zbyt silny sygnał z którym nie radzi sobie ARW (Automatyczna Regulacja Wzmocnienia) głowicy odbiorczej. Stąd skoki sygnału. Mniejsza moc nadajnika mux3 nie powoduje takich efektów. Układ odbiorczy jest w stanie skorygować błędy. Kiedyś stosowano pętle półfalowe na określoną częstotliwość zamiast symertyzatorów szerokopasmowych - jak obecnie. Ponieważ mamy kilka nadajników do wyboru (mux'y, analog) - instalacja anteny powinna być przemyślana bardzo dokładnie i tak wykonana.

dzidekdrugi

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: dzidekdrugi »

Potwierdzam w całej rozciągłości pogląd w tej sprawie wyrażony przez Pablo21_1984. Nadal występuje denerwująca pikseloza,która u wielu pojawiła się nagle i jak sądzę wcale nie z winy odbiorczych instalacji antenowych. Warto byłoby poznać stanowisko Emitela.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

U mnie nic się nie zmeiniło od wielu miesięcy. A od kilku dni spadek jakości na MUX2.
Benedykt pisze:zbyt silny sygnał z którym nie radzi sobie ARW (Automatyczna Regulacja Wzmocnienia) głowicy odbiorczej. Stąd skoki sygnału
Moc nadajnika pewnie bez zmian a instalacji ani wokół nic nie zmieniałem

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

Ja mam telewizor Sony BRAVIA z wbudowanym tunerem MPEG-4. Do Czwartku przed świętami wszystko było OK a potem do dziś cały czas jedna wielka KASZANA na MUX2. Chwilami nawet zanika czasem całkiem odbiór MUX2 a MUX3 jest bez zmian dobrze odbierany.
sprawdziłem u sąsiada co ma telewizor LG i ma ten sam problem. Nie pomogło mu nawet kręcenie anteną i bardzo się dziwi że inne kanały z MUX3 oraz Polsat HD i TVN Warszawa odbierają tak jak zwykle bez problemu a MUX2 który jest nadawany z największa mocą nie da się oglądać.
Proponuje by TP Emitel sprawdził ustawienia nadajnika Warszawa/Raszyn lub sam SFN jego i nadajnika Warszawa/PKiN. Może MUX2 nadawane z obu stacji nadawczych się zakłócają?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tomasz Berezowski pisze: - co gorsza, niektórzy eksperci twierdzą, że SFN warszawski pracuje na granicy dopuszczalnej konfiguracji (zbyt duża odległość pomiedzy PKiN i Łazami dla przyjętego trybu modulacji)
Dla trybu 8k przy odstępie ochronnym 1/4 (224us) maksymalna odległość nadajników to 67km. Dla odstępu ochronnego 1/8 (112us) to 33km.

latonio

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: latonio »

U mnie MUX2 też się popsuł.

Zablokowany