DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Odbieram je w Krośnie, a do nadajnika mam 52 km. Sygnał jest wyraźnie mocniejszy niż muxa z kanału 62.
Ja też nie mam bezpośredniej widoczności z nadajnikiem tylko sygnał przechodzi przez kilka szczytów niewielkich gór. U Ciebie najgorsza jest ta góra najbliżej twojego miejsca odbioru.
Dotychczasowy mux 1 ma 8,5 kW, a nowe mux 2 i mux 3 mają po 15,85 kW.
Pamiętaj tylko, że Słowacy nadają teraz z polaryzacją V, więc musisz antenę odpowiednio odwrócić. Jeśli bezpośrednio nie uda Ci się uzyskać żadnego sygnału to kręć anteną, bo może uda się z jakiegoś odbicia złapać sygnał.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kroczek12 »

No wiem, że ta góra (Chełm Grybowski) co jest koło mnie to najbardziej utrudnia sytuację. O polaryzacji V wiem. Nie wiem dlaczego Słowacy po wyłączeniu analogu kiedy przejdą na docelowe emisje nie zrobią polaryzacji H. Jak narazie mux1 słowacki z Bardejova nie łapie. Może mux2 i mux3 złapie. W końcu to prawie dwa razy mocniejsza emisja.

Ktoś poleca jakiś dobry wzmacniacz masztowy, może Terra?

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mathome »

W dniu dzisiejszym nareszcie udało mi się odebrać wszystkie trzy MUX-y z Bardejova.
Pomogło przedłużenie masztu anteny o dwa metry.
Zatem antena jest obecnie na wysokości 10-ciu metrów od ziemi.
Przeszkodą jest las ( niezbyt duży lecz wysokie drzewa )
oddalony od instalacji antenowej o 50 metrów.
Antena: szerokopasmowa ( siatkowa ) No Name ;)
Wzmacniacz antenowy: SWA-9701
Miejscowość: ok.Radomyśla Wielkiego
Odległość od nadajnika: 95 km
Profil terenu:
Obrazek

Poniżej jako dowód screeny poszczególnych kanałów:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



@djlosiu
Bardejov nadaje na kanałach:
MUX 1 - k.62
MUX 2 - k.40
MUX VP - k.54
Ostatnio zmieniony 22 kwietnia 2011, o 11:07 przez mathome, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Bardzo ładny wynik. Taki raport powinien zachęcić innych kolegów do przeprowadzenia testów w swoich okolicach.

djlosiu
Posty: 77
Rejestracja: 24 marca 2011, o 06:24
Odbiornik: samsung LED UE32H5500
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCTN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: djlosiu »

mathome na jakim kanale je odbierasz.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Mnie również udało się odbierać wszystkie MUX-y z Bardejova i MUX-1 na k.66 z Kralovej Holi.

Sygnał niestety jest za słaby, żeby pojawiła się lista kanałów - pokazuje mi poziom 55%, jakość - 10%.
Antenę mam w pol. H, nie mam możliwości montażu w pol. V - ale nowa antena już jest w drodze.

Może wieczorem albo rano będzie lepszy odbiór - MUX-1 z Bardejova odbieram wieczorami bez problemu, antenę mam ustawioną na Suchą Górę.

BTW - czy Słowacy, tak jak od dawna robili w analogu - oferują oryginalną ścieżkę dźwiękową + napisy?

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mathome »

@twmichal
Kráľova hoľa nie nadaje MUX 1 na kanale 66 lecz na 61.
MUX-1 na k. 66 nadaje:
Borský Mikuláš (Dubník) 21,152 kW
Bratislava (Kamzík) 49,888 kW
Stará Ľubovňa (Kolník) 10,000 kW

otsenre
Posty: 9
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 21:16

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: otsenre »

Melduje odbiór słowackich programów w okolicach Mielca, dokładnie 7 km na północny-zachód.Odbieram wszystkie 3 wiązki(muxy) na antenie szerokopasmowej ze wzmacniaczem LNA-177, choć powinno przynajmniej u mnie odbierać na zwykłej płytce antenowej(wyższe częstotliwości powyżej 60 kanału na starej płytce chodziły). Żeby było ciekawiej to przy ustawieniu anteny na polaryzację V a więc "słowacką" antena łapie polskie muxy z Suchej Góry, nieznacznie zmniejszając tylko jakość sygnału. Antena ustawiona prowizorycznie ze względu na remont dachu na wysokości ok.9 metrów
Odległość od nadajnika w Bardejowie to 109 km.
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 3505388133

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

mux-y ze słowacji

Post autor: marek70 »

Witam!
Mam pytanie. ostatnio mój odbiornik "złapał" cyfrowy sygnał ze Słowacji. Antenę mam skierowaną na Suchą Gorę a moja lokalizacja to Busko. Sygnał zgłosił się na 40 kanale i obejmuje programy: doma, joj plus, stv1, stv2, stv3, markiza, joj. Skąd ze Słowacji nadawany jest sygnał na 40 kanale i czy jest możliwe odbierać go ciągle skoro ponoć Słowacja nadaje w polaryzacji pionowej?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Odbierasz to z Bardejowa. Masz odbiór z kanału 40 i jeszcze z kanału 54 bo tam nadają STV1, STV2, STV3.
To, że Twoja antena jest w polaryzacji poziomej nie oznacza, że nie obierzesz sygnału z polaryzacji pionowej. Sygnał będzie tylko osłabiony. Jak ustawisz antenę w polaryzacji pionowej to poziom obieranago sygnału ze Słowacji Ci wzrośnie. 8-)

Codino18

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Codino18 »

Witam
Ja mam może takie trochę naiwne pytanie..czy ktoś na śląsku (okolice Rybnika, Raciborza, Wodzisławia) odbiera słowackie muxy? Czy jest wogóle szansa odbioru czy nie ma sensu kręcenia anteną itp? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
p.s. jeżeli chodzi o analog to czasem miałem STV2 śnieżące.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Codino18 pisze:Witam
Ja mam może takie trochę naiwne pytanie..czy ktoś na śląsku (okolice Rybnika, Raciborza, Wodzisławia) odbiera słowackie muxy? Czy jest wogóle szansa odbioru czy nie ma sensu kręcenia anteną itp? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
p.s. jeżeli chodzi o analog to czasem miałem STV2 śnieżące.
W Bieruniu, Chorzowie koledzy potwierdzili odbiór MUX1 na k68 z Ziliny oraz MUX2 k59 z Namestova. Próbuj ustawić antenę w pol.V i nastaw na wspomniane nadajniki.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: marcin6660 »


kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kroczek12 »

Panowie jest taki problem. Dzisiaj złapałem mux1 (k62) oraz mux2 (k40) z Bardejova na antenie ATX 107. Pierwszy o jakości 40 - 50% natomiast drugi z jakością 100%. Dziwi mnie fakt że odbiornik nawet nie chciał wprowadzić na listę kanały z mux3 (k54). Na chwile się zatrzymuje na częstotliwości k54 i za chwile leci dalej. W końcu to ta sama moc nadajnika co mux2 (k40), więc jeśli na mux2 mam 100% sygnał to w przypadku mux3 powinno być podobnie.

Widok w kierunku nadajnika w Bardejovie mam taki. A więc blisko mnie jest góra co nieźle mi zasłania widok a mimo wszystko jeden z muxów mam w maksymalnej jakości odbioru. I nie ma mowy tu o żadnym odbiorze z odbicia bo antena precyzyjnie ustawiona.

Czy ktoś może potwierdzić że np mux3 jest silniej wytłumiony w kierunku Polski, albo anteny nadawcze są niżej posadowione na obiekcie?

Druga kwestia. Wycelowałem takie oto dwie armaty (DAT 75 i ATX 107) w tandemie w kierunku Suchej Góry i nie mam odbioru ani mux3 (k42) ani tym bardziej mux2 (k61). W zimie łapałem z odbicia na samym ATX 107 mux3 (k42) z jakością odbioru na poziomie 30 - 40 %. Śnieg stopniał, skończył się odbiór z odbicia a teraz to nawet z właściwego kierunku nie mam odbioru przy takim osprzęcie :(. Ktoś ma jakąś radę??
edit. Widok w kierunku Suchej Góry również bardzo nieciekawy

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

kroczek12 pisze:Czy ktoś może potwierdzić że np mux3 jest silniej wytłumiony w kierunku Polski, albo anteny nadawcze są niżej posadowione na obiekcie?
Tak, MUX3 jest inaczej tłumiony w stronę Polski jak MUX2. Tutaj masz wszystkie szczegóły http://www.teleoff.gov.sk/data/files/10852.xls

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

kroczek12 pisze:Druga kwestia. Wycelowałem takie oto dwie armaty (DAT 75 i ATX 107) w tandemie w kierunku Suchej Góry i nie mam odbioru ani mux3 (k42) ani tym bardziej mux2 (k61). W zimie łapałem z odbicia na samym ATX 107 mux3 (k42) z jakością odbioru na poziomie 30 - 40 %. Śnieg stopniał, skończył się odbiór z odbicia a teraz to nawet z właściwego kierunku nie mam odbioru przy takim osprzęcie :(. Ktoś ma jakąś radę??
edit. Widok w kierunku Suchej Góry również bardzo nieciekawy
Zbudować 1 albo lepiej 2 anteny Yagi o długości 4m-10m i spiąć je synfazowo, dać wzmacniacz 45db i ustawić na wierzchołek tej góry co ci zasłania widok. Ta góra ma 400m wysokości względem doliny w której jesteś i tłumi od 30db do 40db sygnał i na tych antenach go nie odbierzesz bo mają za mały zysk energetyczny (15db). Można też kupić czaszę minimum 2,5m średnicy z siatki aluminiowej i wstawić yagę kanałową w jej oś o długości 1,5m ze wzmacniaczem 40db. Antenę wycelować w wierzchołek tej góry a wtedy pojawi się silny sygnał.
Można też nimi poszukać po bokach odbitych sygnałów.

pozdrawiam,
Nardis.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

Witaj kolego "Nardis":) Widzę, że znasz się na antenach. Pomóż mi dobrać antenę i ew. wzmacniacz lub coś innego abym odebrał MUX-y Słowackie z Bardejova. Mam do nadajnika 119 km. Załączam profil terenu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c10 ... 6df3a.html

Obrazek


Pozdrawiam.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

Martinez1989 pisze:Witaj kolego "Nardis":) Widzę, że znasz się na antenach. Pomóż mi dobrać antenę i ew. wzmacniacz lub coś innego abym odebrał MUX-y Słowackie z Bardejova. Mam do nadajnika 119 km.
Pozdrawiam.
Pierwsze pytanka: czy ty analoga z tamtąd łapałeś? Jak tak, to jakiej jakości był?
Ten nadajnik STV jest słaby, i żeby go odebrać musisz mieć spełnione następujące warunki:

1. Odsłonięty widok kilka kilometrów w stronę nadajnika
2. Maszt o wysokości co najmniej 10m przewyższający okoliczne budynki i drzewa
3. Mocna antena kanałowa o zysku >18db - tutaj ATX107 może nie pomóc.

Resztę napiszę po twojej odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

Nardis pisze:
Martinez1989 pisze:Witaj kolego "Nardis":) Widzę, że znasz się na antenach. Pomóż mi dobrać antenę i ew. wzmacniacz lub coś innego abym odebrał MUX-y Słowackie z Bardejova. Mam do nadajnika 119 km.
Pozdrawiam.
Pierwsze pytanka: czy ty analoga z tamtąd łapałeś? Jak tak, to jakiej jakości był?
Ten nadajnik STV jest słaby, i żeby go odebrać musisz mieć spełnione następujące warunki:

1. Odsłonięty widok kilka kilometrów w stronę nadajnika
2. Maszt o wysokości co najmniej 10m przewyższający okoliczne budynki i drzewa
3. Mocna antena kanałowa o zysku >18db - tutaj ATX107 może nie pomóc.

Resztę napiszę po twojej odpowiedzi.


Po pierwsze mam takie anteny ATX-91 i ATV21/38-69 wyposażone w wzmacniacze LNA-177. ATX jest w tej chwili ustawiony na Swięty Krzyż, a ATV to różnie. Ale jak je testowałem to ATX wyszukiwał mi 3 programy Słowackie, 1 w średniej jakości z kolorami, ale śniężący, a 2 to bardzo śnieżące nie pamiętam jakie. A ATV w tej chwili jest na 7 m nad ziemią i ustawiony w kierunku południowym wyszukuje 1 program ale słaba jakość. Nie wiem z jakiego nadajnika.

W odległości ok 500 m od anteny są wysokie topole, nie zbuduje tak wysokiego masztu, aby antena była nad tymi drzewami.

Coś proponujesz??

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

Martinez1989 pisze: Po pierwsze mam takie anteny ATX-91 i ATV21/38-69 wyposażone w wzmacniacze LNA-177. ATX jest w tej chwili ustawiony na Swięty Krzyż, a ATV to różnie. Ale jak je testowałem to ATX wyszukiwał mi 3 programy Słowackie, 1 w średniej jakości z kolorami, ale śniężący, a 2 to bardzo śnieżące nie pamiętam jakie. A ATV w tej chwili jest na 7 m nad ziemią i ustawiony w kierunku południowym wyszukuje 1 program ale słaba jakość. Nie wiem z jakiego nadajnika.

W odległości ok 500 m od anteny są wysokie topole, nie zbuduje tak wysokiego masztu, aby antena była nad tymi drzewami.

Coś proponujesz??
U ciebie jest to możliwe, skoro jest dostateczny analog odbierany. Te anteny co masz są słabe: ATV ma w rzeczywistości zysk energetyczny 13-14dbd a ATX ma 15-16dbd. Tu potrzeba antenę o zysku 21dbd na kanały 45-50. Ten nadajnik wysyła na 40k,54k i 62k więc 40 i 54k można złapać na takiej antenie co zrobił kolega Igorlan (zajrzyj na wątki o antenach). Też nie odbierał na ATX107 cyfrowego sygnału CT na 54k (0% przy 120km). Nawet na synfazie 2 ATX-ów 2,2m nic nie było a potem zrobił we własnym zakresie 3,5m ATXa i sygnał jest teraz 72% - po prostu stał się cud. Maszt musi być wyżej, bo zwykle co 1m rośnie o 0.5 - 1db siła sygnału, szczególnie jak drzewa zasłaniają. Nie jest problemem zrobić maszt nawet do 13m wysoki wykonany teleskopowo ze standardowych rur stalowych 7m z odciągami. Sam mam bez odciągów na 14m wysoki. Może być też nisko ale antena musi być wtedy długa 4-5m nawet. Skontaktuj się na priv z Igorlan to się dowiesz więcej od niego co i jak.

pozdrawiam,
Nardis

Zablokowany