DVB-T z RTCN ŁÓDŹ EC4

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kr16 »

Złapałem MUX-2 z Kalisza na kanale 44 co dziwne ATX-55 z z Przedwzmacniaczem ZEFIR/21-60 16dB obie skierowane na centrum Łodzi.To nie wiem jakim cudem łapie praktycznie bokiem sygnał z Kalisza.Jakość ok 55% tropo? mieszkam na Złotnie

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: kr16 »

Ja dziś trochę jeszcze pokombinowałem i jest tak.
Antena ATX-55 ze wzmacniaczem LNA-177 skierowana na Kalisz MUX-2 siła 45 jakość 100%.
Antena Dipol 19 elementowa z symetryzatorem skierowana na nadajnik przy ul. Sienkiewicza i tu gorzej bo siła 89% jakość ok 80% i czasem przytnie. I teraz co mogę z tym zrobić. Obie anteny podłączone pod zwrotnicę antenową http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0315.htm co zrobić aby wzmocnić sygnał z MUX-3 obawiam się, że antena Dipola jest "zakłócana" przed ATX i ten ATX łapie tyłem dlatego sygnał słabszy?

_chris_

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: _chris_ »

kr16 pisze:Antena Dipol 19 elementowa z symetryzatorem skierowana na nadajnik przy ul. Sienkiewicza i tu gorzej bo siła 89% jakość ok 80% i czasem przytnie. I teraz co mogę z tym zrobić.
(...)
co zrobić aby wzmocnić sygnał z MUX-3 obawiam się, że antena Dipola jest "zakłócana" przed ATX i ten ATX łapie tyłem dlatego sygnał słabszy?
to mogą być zakłócenia, włażące przez antenę, zwrotnicę (do DVB-T powinna być w metalowej obudowie i ze złączami F) lub kabel antenowy (powinien być czarny, o ekranowaniu przynajmniej 90dB). Przy wysokiej jakości mux-2 mogą być nie odczuwalne, a przy mux-3 już tak.

Podłącz antenę bezpośrednio do TV i zobacz, jaki będzie efekt. Pamiętaj, że w takim przypadku trzeba zdemontować obowiązkowo wtyczkę/zwrotnicę zasilania i zstąpić ją zwykła wtyczką antenową. W zależności od efektu, można podejmować kolejne kroki - wymiana zwrotnicy, kabla czy anteny czy dodanie małego wzmacniacza.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: BadBoy475 »

kr16 pisze:Ja dziś trochę jeszcze pokombinowałem i jest tak.
Antena ATX-55 ze wzmacniaczem LNA-177 skierowana na Kalisz MUX-2 siła 45 jakość 100%.
Antena Dipol 19 elementowa z symetryzatorem skierowana na nadajnik przy ul. Sienkiewicza i tu gorzej bo siła 89% jakość ok 80% i czasem przytnie. I teraz co mogę z tym zrobić. Obie anteny podłączone pod zwrotnicę antenową http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0315.htm co zrobić aby wzmocnić sygnał z MUX-3 obawiam się, że antena Dipola jest "zakłócana" przed ATX i ten ATX łapie tyłem dlatego sygnał słabszy?
Łączenie anteny ze wzmacniaczem i drugiej z symetryzatorem to proszenie się o kłopoty.
Ja na twoim miejscu dałbym do obydwóch anten symetryzatory i podłączył je do wzmacniacza z dwoma wejściami UHF koniecznie o niezależnie regulowanych wzmocnieniach. Potem eksperymentalnie dobrałbym wzmocnienie tak aby uzyskać na obu muxach najlepszą jakość. W ekstremalnej sytuacji można by jeszcze dodać pułapki kanałowe ale myślę że i bez nich wszystko będzie OK.

tomek19999

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tomek19999 »

stolarek_1988 pisze:
tomek19999 pisze: Kolego, ja na zachodnich granicach Łodzi (Szczecińska/Rojna) odbieram Mikstat (99 km) na antenie Tri Digit ze wzmacniaczem http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm. Poziom sygnału 50-60, czasami szatkuje obraz. Na tej samej antenie odbieram też MUX-3 z Łodzi, chociaż antena jest skierowana na Kalisz. Po świętach pobawię się jeszcze z ustawieniami anteny, to może się poprawi. Szatkowanie występuje rzadko i w sumie mi nie przeszkadza - trwa to chwilę. Obraz super.
Niestety na antenę wskazaną w linku mnie nie bardzo stać. Inna sprawa, że mieszkam prawie po przeciwnej stronie Łodzi (kawałek za Konstantynowem). W linii prostej na Mikstat w najgorszym wypadku może lekko przeszkadzać mi Sieradz, ale jak się popatrzy na mapę to chyba minimalnie na południe od niego jest prosta łącząca mój dom i Mikstat. Nie wiem jaki zysk mogę osiągnąć na ATX 91 + wzmacniacz który zostałby po antenie siatkowej, bo specyfikacja podaje tylko zysk około 17 dB w tym paśmie dla anteny bez wzmacniacza (tylko symetryzator)

Pytanie też czy jeśli będzie ze wzmacniaczem to, czy będzie sens trzymać siatkę, czy nawet bokiem anteny złapie mux z Łodzi?
Najlepiej spróbuj. Wydaje mi się, że ATX 91 spokojnie da radę. W razie czego sprawdź też Wręczycę. Najpierw próbuj bez wzmacniacza.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: ANDPOL »

Czyli na 99% nagrywarka ma tylko mpeg2. Pewnie jest to jakiś prywatny import. Z tyłu albo pod spodem powinna być naklejka z symbolem sprzętu.

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: maclodz »

U mnie niestety kompletna porażka!
Przybyszewskiego/Lodowa, niestety jestem "tyłem" do nadajnika, sygnał musi przejść przez 2 ściany. Nie odbieram nawet śladowego sygnału. TV Sony NX700 z wbudowanym tunerem dvb-t. Antena pokojowa 36dB. Nie mam możliwości użycia anteny zewnętrznej - parter, do dachu daleko, balkon jest na południe a nadajnik z tyłu.
Na drugim telewizorze Sony EX711 w drugim pokoju od strony nadajnika sygnał i jakość ok. 30%, obraz często się zacina, w zasadzie nie da się oglądać.
Zastanawiam się czy da się cokolwiek zrobić. Moc nadajnika jest jaka jest i chyba nie można oczekiwać cudów. Wiem że nadajnik ma docelowo dostać większą moc i zostać przeniesiony na EC4, ale to dopiero chyba za kilka lat.

_chris_

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: _chris_ »

maclodz pisze:Przybyszewskiego/Lodowa, niestety jestem "tyłem" do nadajnika, sygnał musi przejść przez 2 ściany. Nie odbieram nawet śladowego sygnału. TV Sony NX700 z wbudowanym tunerem dvb-t. Antena pokojowa 36dB.
zacznijmy od tego, że naszą DVB-T powinno się odbierać na antenach zewnętrznych, a zwłaszcza przy tak słabym nadajniku i antenie na wysokości parteru. Ale zwykle jest jakiś cień szansy - może problem tkwi w antenie. Trzeba próbować wystawienia anteny za okno i próbować odbioru z odbicia od innych budynków. Poza tym, te 36dB wzmocnienia może przeszkadzać. To samo w drugim pokoju.

Zrób sobie może też prawdziwą antenę do testów i sprawdź, czy rzeczywiście nie ma śladów sygnału za oknami (o wnętrzu mieszkania raczej zapomnij). Tam było opisane co i jak: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=37899#p37899. Z tym, że gdybyś robił sobie tę antenę, to długość ramion litery T możesz zrobić po około 15...18cm, a nie 12cm.

Gdybyś złapał sygnał w pokoju południowym, to potem pozostałoby rozdzielić sygnał i poprowadzić kabel do pokoju północnego. Trochę roboty zwykle jest, ale daje się zrobić... :D

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: maclodz »

Próbowałem też przy mniejszym wzmocnieniu i przy całkowicie wyłączonym wzmacniaczu.
Mam trochę doświadczenia, bo mieszkam też w Warszawie (Wola) i tutaj odbieram dvb-t. Oczywiście moc nadajników w Warszawie jest dużo większa, 9 piętro, Raszyn wprawdzie przysłonięty wieżowcem ale PKiN widoczny i na antenie pokojowej ustawionej na parapecie śmiga aż miło popatrzeć. W Łodzi niestety moc nadajnika jest tak powalająca (swoją drogą - ciekawe kto ustalił taką (nie)moc?), że sygnał mamy jaki mamy.
Dzięki za linka, pokombinuję w weekend z tą anteną testową.

_chris_

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: _chris_ »

maclodz pisze:Próbowałem też przy mniejszym wzmocnieniu i przy całkowicie wyłączonym wzmacniaczu.
przy wyłączonym wzmacniaczu (zasilaczu) te anteny wewnętrzne w ogóle typowo przestają być antenami... ;) Przy zmniejszaniu napięcia zasilania zmieniają się ogólne parametry wzmacniacza, i staje się on często jeszcze bardziej podatny na zakłócenia niż na pełnym napięciu zasilającym.
maclodz pisze: 9 piętro
o, i to jest najlepszy argument... :D

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: KrzysztofD »

Wzmacniacze w ogóle bym wykluczył z użycia w tym miejscu, do EC4 jest zaledwie kilometr!
Dodatkowo, skoro balkon jest południowy, od strony cmentarza może dolatywać TVP1 z obiektu Przysucha Kozłowiec - też 47 kanał.
Lepiej sprawdzić co tam w analogu widać na tym kanale.
W weekend testowałem odbiór tego 400W muxa 56 km na północ od Łodzi i największym problemem była właśnie obecność TVP1 z Kozłowca.

maclodz
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 10:55
Miejscowość: Łódź-Widzew
Odbiornik: Sharp 24BB0E DVB-T2/HEVC
Instalacja antenowa: TechniSat Smarttenne 2HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Dąbrowa

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: maclodz »

_chris_ pisze:do EC4 jest zaledwie kilometr!
I na tym polega cały problem, że nadajnik nie jest na EC4 tylko na TON Narutowicza. Balkon jest południowy a sygnał MUX3 idzie od północy.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: KrzysztofD »

maclodz pisze: I na tym polega cały problem, że nadajnik nie jest na EC4 tylko na TON Narutowicza. Balkon jest południowy a sygnał MUX3 idzie od północy.
Nie sugerowałem obecności MUX3 na EC4 - zwracam tylko uwagę, że EC4 jest za blisko i sygnały z niego przesterują wzmacniacz.
Nawet przy widoczności optycznej Sienkiewicza/Narutowicza mamy tam 45dB róznicy poziomów sygnałow analogowych i tego mikromuxa3.
Na Bałutach (6 piętro) dobry odbiór z zapasem (czyli z tłumikiem 20dB też chodził) uzyskałem tylko po stronie budynku z widocznym gmachem TV centrum.

tritan

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tritan »

Witam
Koziny, I piętro. W linii prostej 2700m do TON. Strona wschodnia budynku.
Po drodze sygnału bloki 4-ro piętrowe.
Antena zewnętrzna prowizoryczna, dipol prosty o ramionach 18cm bez symetryzatora i wzmacniacza.
Obraz żyleta.
Działa TVP-Historia, TVP-Info Łódź, TVP1, TVP2, TVP Kultura,
Raz na 15-20 minut 1-sekundowa pikselizacja.
Nie podaję poziomów, bo tv takiej funkcji nie ma.
Telewizor Funai LH7-M19BB.
Jak dla mnie rewelacja.
Wkrótce kupię/zrobię lepszą antenę i czekam na więcej programów :-)(inne MUX-y)
Życzę równie udanego odbioru:-)
Ostatnio zmieniony 1 maja 2011, o 13:07 przez tritan, łącznie zmieniany 1 raz.

DVBManiak

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: DVBManiak »

tritan pisze:Witam
Koziny, I piętro. W linii prostej 2700m do TON. Strona zachodnia budynku.
Po drodze sygnału bloki 4-ro piętrowe.
Antena zewnętrzna prowizoryczna, dipol prosty o ramionach 18cm bez symetryzatora i wzmacniacza.
Obraz żyleta.
Działa TVP-Historia, TVP-Info Łódź, TVP1, TVP2, TVP Kultura,
Raz na 15-20 minut 1-sekundowa pikselizacja.
Nie podaję poziomów, bo tv takiej funkcji nie ma.
Telewizor Funai LH7-M19BB.
Jak dla mnie rewelacja.
Wkrótce kupię/zrobię lepszą antenę i czekam na więcej programów :-)(inne MUX-y)
Życzę równie udanego odbioru:-)
Bez symetryzatora? To jak podłączyłeś kabel do tej anteny?

tritan

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tritan »

DVBManiak pisze:
tritan pisze:Witam
Koziny, I piętro. W linii prostej 2700m do TON. Strona wschodnia budynku.
Po drodze sygnału bloki 4-ro piętrowe.
Antena zewnętrzna prowizoryczna, dipol prosty o ramionach 18cm bez symetryzatora i wzmacniacza.
Obraz żyleta.
Działa TVP-Historia, TVP-Info Łódź, TVP1, TVP2, TVP Kultura,
Raz na 15-20 minut 1-sekundowa pikselizacja.
Nie podaję poziomów, bo tv takiej funkcji nie ma.
Telewizor Funai LH7-M19BB.
Jak dla mnie rewelacja.
Wkrótce kupię/zrobię lepszą antenę i czekam na więcej programów :-)(inne MUX-y)
Życzę równie udanego odbioru:-)
Bez symetryzatora? To jak podłączyłeś kabel do tej anteny?
Ta antena to kabel koncentryczny ze zdjętą izolacją i rozplecionym ekranem. :-) Wykonanie takiej anteny było opisane w poprzednich postach.

DVBManiak

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: DVBManiak »

Aa spoko nie czytałem wcześniej :D

tomyy

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tomyy »

Witam :!: Czy jest szansa żeby złapać sygnał z Łodzi w Ozorkowie :?: Jeżeli tak to na jakiej antanie/urządzeniach pomocniczych (wzmacniaczach itd.). Nie jestem wielkim znawcą tematu dlatego z góry dziękuje za odpowiedź

tomek2925

instalacja

Post autor: tomek2925 »

http://img856.imageshack.us/f/instalacja.jpg/ czy taka instalacja antenowa jest do zastosowania ?

tomek2925

Re: DVB-T w Łodzi

Post autor: tomek2925 »

http://img856.imageshack.us/f/instalacja.jpg/ zastanawiam się nad taką instalacją tylko nie wiem czy jest do końca właściwa

Zablokowany