DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

brzeg

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: brzeg »

A może któryś z Panów Jarków z Emitela by się wypowiedzieł co za problem, czy jakieś rozporządzenie od UKE o zniżenie sygnału, usterka fizyczna, wymiana sprzętu ?
Bo przecież wymiana oświetlenia nie trwa 5 dni.

Jurcio
Posty: 71
Rejestracja: 3 września 2009, o 14:33
Miejscowość: Bielsko-Biała
Odbiornik: Samsung x2 /Analizator H30 FLEX Televes /DIGITRADIO
Instalacja antenowa: 2 anteny trójramienne/wzm. program. AVANT X Televes/zawiesz. 420m n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne; Szyndzielnia, Ostrava,Praděd.

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: Jurcio »

blockbuster pisze: Ruszyły oby dwa przed północą MUX2 k37 , MUX3 k51
Fakt, na 51 k jest Prima Love i jedno radio (dziwny, ubogi programowo MUX :!: :?: ). Ale ten mux miał byc na 48 k. Co się stało?

Tak więc w Bielsku można odbierać 23 kanały telewizyjne DVB-T

brzeg

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: brzeg »

Jurcio pisze:
blockbuster pisze: Ruszyły oby dwa przed północą MUX2 k37 , MUX3 k51
Fakt, na 51 k jest Prima Love i jedno radio (dziwny, ubogi programowo MUX :!: :?: ). Ale ten mux miał byc na 48 k. Co się stało?

Tak więc w Bielsku można odbierać 23 kanały telewizyjne DVB-T
Tak masz rację miał być na k48 tylko telewizja Prima się nie zgodziła na wcześniejsze wyłączenie swojego programu z analogu.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: pikaczu »

tez mam k37, czeskie kanaly, nie wiem czemu

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: an10ka-dx »

Czytam jak inni odbierają MUX2 k.38 i widzę, że nie jestem sam :D
Sygnał pogorszył się przed uruchomieniem MUX2 k.37.
Pytanie dlaczego :?: Propagacja, zmiana warunków(zieleń), "spadający klucz" :lol:
My tutaj się głowimy, wystarczyło by zwiększyć moc do 10kW i zapominamy o temacie :!:
Pozdrawiam :!:

yoyo

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: yoyo »

an10ka-dx pisze:Czytam jak inni odbierają MUX2 k.38 i widzę, że nie jestem sam :D
Sygnał pogorszył się przed uruchomieniem MUX2 k.37.
Pytanie dlaczego :?: Propagacja, zmiana warunków(zieleń), "spadający klucz" :lol:
My tutaj się głowimy, wystarczyło by zwiększyć moc do 10kW i zapominamy o temacie :!:
Pozdrawiam :!:
Pozwolenie UKE na nadawanie na 38 kanale to 5kW, ale sądzę, że przy tej częstotliwości i to by wystarczyło. Dlaczego się nie da?? Dlaczego nikt z emitela nie napisze dlaczego tylko 1,25kW?

brzeg

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: brzeg »

yoyo pisze: Pozwolenie UKE na nadawanie na 38 kanale to 5kW, ale sądzę, że przy tej częstotliwości i to by wystarczyło. Dlaczego się nie da?? Dlaczego nikt z emitela nie napisze dlaczego tylko 1,25kW?
Także podłączam się pod pytanie. Pozwolenie jest , kasa chyba też no to co stoi na przeszkodzie ?

d.kostyra
Posty: 39
Rejestracja: 15 marca 2009, o 12:16

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: d.kostyra »

Przed włączeniem czeskiego MUX 2 na kanale 37 na Skrzycznem prowadzono prace związane z wymianą oświetlenia. Od tego momentu spadły parametry MUX 2 ze Skrzycznego i nie można go odbierać. Prosimy panie Jarku o pomoc.

dwadi

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: dwadi »

_chris_ pisze:
Maciejek pisze:Dokładnie, moim zdaniem i kanał 37 z Czech i kanał 39 z Częstochowy w żaden sposób nie mają wpływu na to co dzieje się z odbiorem na 38 ze Skrzycznego (emisja analogowa ze znaczną mocą na 37 również nie zakłócała naszej). Ale może się mylę...
niestety, przy odbieraniu przez głowicę dekodera / telewizora sąsiednich kanałów, a w szczególności w sytuacji bardzo dużej różnicy mocy tych kanałów - jak najbardziej mogą występować zakłócenia pracy odbiornika od silnych kanałów sąsiednich.

Następować mogą efekty krosmodulacji lub typowo zaniżania wzmocnienia głowicy na kanale odbieranym, z uwagi na wpływ silnego kanału sąsiedniego, modyfikującego układy AGC (ARW) głowicy. W efekcie odbiornik na kanale docelowym pracuje z zaniżonym wzmocnieniem toru odbiorczego, co bezpośrednio przenosi się na zaniżanie jakości sygnału. Zasada będzie pewnie jak zwykle prosta - czym tańszy odbiornik, tym tańszą ma głowicę i tym większe problemy mogą być...

Problem potrafi narastać w wymiarze kosmicznym przy użyciu wynalazków w puszkach antenowych.

Nawet są na tę okoliczność odpowiednie wymagania na głowice w odbiornikach.

W takich przypadkach można się tylko ratować odpowiednim doborem anten i ich ukierunkowania, tak aby minimalizować wpływ kanałów sąsiednich.
blockbuster pisze:Ale problem występuje od 27.04 a MUX2 z Lysej Hory idzie dopiero od północy. Ponadto należy pamiętać, że k37 był przecież wcześniej wykorzystywany do analogowego nadawania CT1 z mocą 302kW i jakoś nikt się nie skarżył na zakłócanie MUX2 ze Skrzycznego.
Inny będzie wpływ sygnałów nadawanych w PAL-u, a inny w DVB-T. Tak na marginesie - 300kW w analogu to odpowiednik jakichś 30kW w cyfrze, a obecnie czeski nadajnik DVB-T dmucha pewnie ze 100kW.

Do tego wszystkiego dochodzi zmiana warunków pogodowych (zniknięcie śniegów, pojawienie się zieleniny) i wszystko zaczyna się kotłować...

Tak więc emitel wcale nie musi specjalnie mieszać...
Dla mnie twoja cała wypowiedź to jest czysty techno-bełkot, rozumiem, że według ciebie za każdym razem będę musiał wymieniać anteny i może jeszcze tv bo niby za tani? Uważam podobnie jak kolega yoyo, że ciągłe wywalanie kasy na coraz to bardziej udziwnione anteny by odebrać sygnał o tak mikro mocy mija się z celem. Od początku u nas cyfryzacja była o kant... stołu. I co mi z tych Czeskich kanałów jeśli ja chcę odebrać Polskie w dobrej jakości? Czemu Czesi jakoś mogą siać pełną parą a u nas zawsze jakieś dziecinady?
Może faktycznie Polska jest skazana tylko na jakiś analogowy gniot? A DVB-T tylko dla wybranych typu Warszawka. Jak robić to na porządnie a nie wszystko non stop poprawiać i za każdym razem gorzej. Tyle lat testowania i zero wniosków z tego.

_chris_

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: _chris_ »

dwadi pisze:Dla mnie twoja cała wypowiedź to jest czysty techno-bełkot
to nie jest "techno-bełkot", a wiedza, przekazywana do tego za darmo. Więc miej to na uwadze, chyba, że masz zastrzeżenia merytoryczne.

Nie napisałem, że jest to wyłączna przyczyna problemów z odbiorami ze Skrzycznego, ale, że może to być jedna z możliwości, którą myślący człowiek może wziąć pod uwagę przy modernizacji swojej niedomagającej instalacji antenowej. Niestety, nadawanie jest takie jakie jest - i chcąc odbierać, trzeba mieć przystosowaną do tego instalację antenową.

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: afticn »

Zgłaszać problemy rzecznik prasowy firmy Emitel Warszawa
tel. +48225783301

jaro8539

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: jaro8539 »

nie wiem czy to ma jakies znaczenie ale jak przegladalem pozwolenia na nadawanie mux2 z strony http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=7 to moc spadla z 1,25kw do:
•RTCN WISŁA/Skrzyczne kanał TV nr 38 (moc promieniowana 1,0 kW).
moze juz obnizyli :x

vfolej

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: vfolej »

No u mnie masakra Szczyrk Skalite signal 93% jakość 5%
Mux 3 signal 98% jakość 55 to spoko

dwadi

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: dwadi »

jaro8539 pisze:nie wiem czy to ma jakies znaczenie ale jak przegladalem pozwolenia na nadawanie mux2 z strony http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=7 to moc spadla z 1,25kw do:
•RTCN WISŁA/Skrzyczne kanał TV nr 38 (moc promieniowana 1,0 kW).
moze juz obnizyli :x
Faktycznie to teraz mnie nieźle zaskoczyłeś, według mapki emitela Skrzyczne 1.25, według pozwolenia 1.0. Więc komu wierzyć? Od emitela jak zwykle trzeba wszystko wyciągać. A odkąd pamiętam informacji o mocach nadawczych dla poszczególnych muxów nie podawali nigdy.

Ciekawe kto teraz powie ile w końcu tej "mocy" jest...

brzeg

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: brzeg »

jaro8539 pisze:nie wiem czy to ma jakies znaczenie ale jak przegladalem pozwolenia na nadawanie mux2 z strony http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=7 to moc spadla z 1,25kw do:
•RTCN WISŁA/Skrzyczne kanał TV nr 38 (moc promieniowana 1,0 kW).
moze juz obnizyli :x
Chyba o 0,25KW nie robi takiej dużej różnicy przecież kiedyś miałem siła 60 % jakość 85 %, a teraz siła 0 % jakość 0 %.
Ostatnio zmieniony 2 maja 2011, o 19:11 przez brzeg, łącznie zmieniany 1 raz.

vfolej

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: vfolej »

u mnie tak samo a to Szczyrk :oops:

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: @GUTEK@ »

Tak myślę, może tu nie chodzi o moc a parametry sygnału.
Być może zmienili coś np. modulacje, odstęp ochronny, korekcję błędów, przez co sygnał gorzej się "niesie".
W Częstochowie tak zrobili - http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=39589#p39589

Może ma ktoś tuner/telewizor który podaje te parametry oraz pamięta jakie parametry były wcześniej.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: blockbuster »

@GUTEK@ pisze:Tak myślę, może tu nie chodzi o moc a parametry sygnału.
Być może zmienili coś np. modulacje, odstęp ochronny, korekcję błędów, przez co sygnał gorzej się "niesie".
W Częstochowie tak zrobili - http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=39589#p39589

Może ma ktoś tuner/telewizor który podaje te parametry oraz pamięta jakie parametry były wcześniej.
Zarówno MUX2 ze Skrzycznego jak i MUX2 z Wręczycy mają takie same wskazania tj. korekcja 3/4 i ochrona 1/8. Nie wiem skąd kolega MAVERIC wziął takie wartości. Kiedyś korekcja dla Skrzycznego wynosiła 2/3 ale to było kilka miesięcy temu.

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: afticn »

Z informacji,jakie uzyskałem od pracownika Skrzyczne,ewidetnie pogorszenie się parametrów odbiorów,jest związane z ogromną mocą nadajnija Lysa Hora,i właczenie tam mux2 moc nadajnika tam to 25KW,ale....istnieje jeszcze moc antenowa,która tam wynosi to UWAGA 100KW,sąsiedctwo naszego 38 i mamy pozamiatane.
Zdzwoncie,piszcie,gdzie tylko można,sam nic nie wskuram.
Pozdrawiam.

yoyo

Re: dvb-t ze Skrzycznego

Post autor: yoyo »

Tak czytam Wasze domniemania i obstawiam jednak zakłócenia z 37 kanału od sąsiadów. Ja jestem schowany za Czantorią i jakość spadła mi zaledwie o około 5-15% (w porywach) (pomijając oczywiście awarię sprzed kilku dni gdzie najpierw nie było nic a później bardzo słabo). Z kolei kolega aficn, który nadajnik czeski widzi ma sporo gorzej - to by potwierdzało teorię zakłócania przez sąsiedni kanał.

Zablokowany