Problemy z jakością sygału w MUX2

Wojtala

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Wojtala »

RCN Raszyn / MUX 2 (Polsat, TVN, TVN Siedem, Plus 2), od końca kwietnia do chwili obecnej odbiór bardzo zły. Styczeń luty marzec i wcześniej (także w lato) było OK bez żadnych problemów.
Miejsce odbioru Warszawa Targówek Przemysłowy (Swojska) (Sony Bravia, antena 14 elementowa na przedpolu ok.1000m żadnych wysokich przeszkód, antena ustawiona wg współrzędnych geodezyjnych).

MUX 1 bez problemów
Polsad HD i TVN Warszawa OK
Panie Jarosławie co zrobić. Instalacja antenowa jest OK. Coś się zmieniło w systemie nadawania? Czy te usterki są przejściowe? Czy moc spadła?

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

drozda pisze:Byłbym w stanie uwierzyć w tą listę gdyby nie to że w oddalonym o kilkaset kilometrów Berlinie da się oglądać TV na przysłowiowym gwoździu niemal w każdej lokalizacji.
nie ma obowiązku wiary w przedstawioną listę.

To są fakty, a nie kwestia wiary. To po pierwsze.

Po drugie, to jest fragment dyskusji o odbiorze na odległości kilkudziesięciu km od nadajników, gdzie wpływ SFN-u, przy tych mocach nadawania, jest już pomijalny.

A po trzecie, pomijając kwestie SFN-u, to istnieje coś takiego, jak różnica w parametrach nadania DVB-T w Polsce i w Niemczech. I to jest główna przyczyna możliwości odbioru DVB-T w Berlinie na owym przysłowiowym gwoździu, zaś w Warszawie na antenie zewnętrznej.

A widział tu ktoś na forum problemy z odbiorem, naddawanych na "parametrach niemieckich", TVN-Warszawa w obrębie aglomeracji warszawskiej czy Polsatu HD w promieniu kilkudziesięciu km? To jest właśnie siła "niemieckiego" sposobu nadawania.

A po czwarte, cały czas czekamy na informację od TVN-u na temat zaistniałej sytuacji. Nie ma się co podniecać, jeśli coś jest źle z SFN-em lub nadajnikami - dowiemy się, albo będzie poprawione.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

I znowu dziś jakieś zakłócenia na obu MUX-ach co chwila! Sygnał zanika na obu a Polsat HD i TVN Warszawa odbierają b. dobrze czyli coś jest nie tak z Raszynem.
Na TVP MUX3 u mnie poziom wysoki sygnału a na MUX2 średni prawie wysoki wiec jest dobrze ustawiona antena. Wg mnie SFN tutaj zawodzi i powinni przenieść nadawanie MUX-ów z PKiN na osobne kanały z małą mocą a nie na k48 i k55 z obu nadajników.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Problemy ze spadkiem jakości sygnału w MUX2 pojawiły się w postach pierwotnie z Warszawy.
I tu jest spory problem. Oczywiście sa tez sygnały poza Warszawą np k.pablo21_1984
ale
drozda pisze:Byłbym w stanie uwierzyć w tą listę gdyby nie to że w oddalonym o kilkaset kilometrów Berlinie da się oglądać TV na przysłowiowym gwoździu niemal w każdej lokalizacji.
wpisy k. drozda i przysłowiowego gwożdzia w Berlinie odnosiły sie jak rozumiem do Warszawy versus Berlin a nie lokalizacji odległych

W sumie skoro nadawanie "niemieckie" w stylu PolsatHD tak dobrze się sprawdza to może trzeba rozważyć taki sposób nadawania na pozostałych Mux FTA???
O ile to możliwe.
Albo przyjrzeć się parametrom SFN w Warszawie bo moze być niezły szok po wyłączeniu analogu 8-)

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

pablo21_1984 pisze:I znowu dziś jakieś zakłócenia na obu MUX-ach co chwila! Sygnał zanika na obu a Polsat HD i TVN Warszawa odbierają b. dobrze czyli coś jest nie tak z Raszynem.
no, niestety, to pokazuje, że masz instalację do remontu. POLSAT HD i TVN Warszawa odbierasz, bo idą na zupełnie innych parametrach nadawania, które pomimo małych mocy emisyjnych umożliwiają dalekie odbiory w trudnych warunkach.

Wojtala

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: Wojtala »

W Sony Bravia w parametrach sygnału DVB-T stacji TVN UEC dochodzi momentami do 540 ! Sygnał słaby. Zły odbiór.

Stacje TVP 1, TVP2, TVP Info sygnał wysoki. Parametr UEC:0 Odbiera OK


Stacje TVN Warszawa, Polsat HD sygnał b. wysoki Parametr UEC:0 No tak ale to z Pałacu Kultury

Sprawdziłem antenę - wszystkie połączneia. Kierunek ustawiony geodezyjnie. Brak na przedpolu anteny jakichkolwiek wysokich przeszkód prawie do 1000m (dalej w polu widoczności)także brak. Odległość na mapie geodezyjnej od masztu do anteny 26,5 km

Konluzja: Coś musiało w RCN Raszyn zaistnieć nagle, że spadła dramatycznie jakość odbioru. Pewnie z tym walczą po nocach, ale nie puszczają pary z gęby.
Z tego co wiem kiedyś TVN samo obsługiwało własne nadajniki na RCN Raszyn. Czy dalej tak jest?
Mogliby sprawdzić sami sygnał w tej części Warszawy. Ciekawe co na to ITI. Wysłałem do nich e-mail.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

"Wojtala" u mnie to samo niestety! Kanały TVP z MUX3 obecnie odbierają i sygnał wysoki i zero błędów. Na MUX2 niestety w tej chwili sygnał niski i dużo błędów. Czy Emitel coś robi teraz z tym nadajnikiem? Widać że SFN k48 MUX2 jest słaby. Odbiór Polsat HD i TVN Warszawa z PKiN bez zmian wysoki sygnał i zero błędów.
Wg mnie powinni dla testów uruchomić emisję MUX2 dodatkowo na k58 przeznaczonym dla MUX1 i zobaczymy co jest przyczyną problemów z odbiorem MUX2? Obecnie k58 nie jest wykorzystywany i jest wolny.
"chris" niestety nie sądzę żebym miał problemy z instalacją antenową skoro mój sąsiad który powymieniał już wszystko co się dało u siebie i ma antenę kierunkową b.dobrze ustawioną też dziś znowu ma problemy z odbiorem MUX2.

dzidekdrugi

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: dzidekdrugi »

Zgadzam się z tym co podnoszą Wojtala i pablo21_1984. Rodzi się pytanie jak długo w stolicy może trwać usunięcie przyczyn zakłóceń w nadawaniu DVB-T i to w zestawieniu ze stosunkowo krótkim terminem wyłączenia analogu. Sądzę, że nie wytrzymuje próby czasu uporczywe forsowanie przez niektórych userów tezy, że wszystkiemu jest winna instalacja antenowa indywidualnych odbiorców. Nie odnotowałem żadnego przypadku pochwalenia się, że u kogoś odbiór się poprawił w wyniku "zweryfikowania" swojej instalacji antenowej.Trudno zresztą być przekonanym, że u tak wielu odbiorców nastąpiła w tym samym czasie "katastrofa antenowa" trwająca do dziś, a przecież do 22 kwietnia br.nikt z nich na odbiór nie narzekał, a i bieżący wątek na forum nie istniał. Z niecierpliwością oczekuję na prezentację w tym przedmiocie stanowiska zarówno Emitela jak i TVN. Pozdrawiam.

seti

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: seti »

Zauważyłem, że parametry nadawanego sygnału ostatnio zmieniły się, a mianowicie wskaźnik kodu (Code Rate) wcześniej dla MUX2 był 3/4 a teraz 5/6 (Tak dla porównania dla Polsat HD wskaźnik wynosi 2/3, dla MUX3 3/4). Oznacza to, że teraz są gorsze parametry do korekty, bo wcześniej był 1 bit korekcyjny na 3 bity sygnału, a teraz jest 1 bit korekcyjny na 5 bitów sygnału. Pewnie dlatego część osób ma problemy z odbiorem, wcześniej przy takiej samej sile sygnału było więcej bitów korekcyjnych w stosunku do bitów sygnału, więc przy słabym sygnale możliwa była korekta, teraz jest tych bitów korekcyjnych mniej i już nie da się przy słabym sygnale skorygować przesyłanych danych.
Im więcej bitów korekcyjnych dodawanych jest do sygnału, tym większa jest możliwość otrzymania na wyjściu dekodera poprawnie skorygowanego sygnału, jednakże oznacza to równocześnie zmniejszanie ilości przesyłanych bitów informacji. Może w związku z planowanym uruchomieniem nowych kanałów w MUX2 zmienili jakość sygnału, aby jakość obrazu nie była zła, chociaż 8 kanałów w jednym MUXie to dużo, powinno być co najwyżej 7.
Ja w Ząbkach odbieram MUx2 i MUX3 bez zarzutu na pokojowej antence zrobionej własnoręcznie z kawałka drutu, siła sygnału jest co prawda niska kilka-kilkanaście procent, ale to w zupełności wystarcza do poprawnego odbioru z Raszyna.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Kol. seti może miec rację ponieważ 30 maja mają ruszyć 2 programy w MUX2 to zmieniają parametry nadawania aby wiecej tego szajsu mogło działac. A do tego na razie a moze wcale nikt się nie przyzna 8-)

wołominiak

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: wołominiak »

Coś jest na rzeczy z tą jakością sygnału. Nigdy wcześniej na moim Samsungu nie miałem najmniejszych problemów. Dzisiaj po południu na TV zauważyłem dwa razy przez kilka minut dużą ilość błędów a co za tym idzie straszną "pikseliozę" i przycinający obraz. :geek: Co najlepsze problem był tylko z MUX 2 i 3. Jeśli chodzi o TVN Warszawa i Polsat HD obraz idealny: sygnał 100%, zero błędów. Telewizja analogowa również bez jakichkolwiek problemów.

Dziwi mnie jedno. :o Podobno TVN Warszawa i Polsat HD mają dużo słabszą moc nadawania od MUX 2 i 3. Więc jakim cudem Polsat HD ma najlepszy sygnał i nie ma z nim problemów :?: :?: Kiedyś nawet jak wstawiłem antenę do domu albo położyłem na ziemi na podwórku to Polsat HD odbierał. :) Oczywiście tylko pomarzyć wtedy można było o tv analogowej czy MUX-ach 2 i 3.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Jak spojrzysz na część Polsat HD to zobaczysz że nadają inna modulacją, o lepszym zasięgu i jakości parametrów nadawania i nie chodzi o HD. teraz musza pomieścić jeszcze 2 programy w MUX2 i stąd nalezy się spodziewać dalszych "testów" czyli pogorszenia odbioru i moze zapaści w jakości nadawania w chwili uruchomienia 30 maja. Im wiecej chca wpakowac tym gorsza bedzie jakość .
ale zwalą to na nasze instalacje antenowe 8-)

dapik1

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: dapik1 »

Witam. Postanowiłem w niedziele (01.05.2011)obejrzeć w słonecznej telewizji serial "Kości" gdyż nie mam jej w opcji TV satelitarnej (podobno będzie od 6 maja?). Niestety okazało się że obraz na poszczególnych kanałach podlegają dziwnej pikselizacji zarówno MUX2 jak i MUX3 poprawnie działał tylko Polsat HD (niestety TVN Warszawa u mnie nie odbiera). Myślałem że to wina kabla antenowego bo dokonałem pewnych korekt jego ułożenia a tutaj na forum zauważyłem iż nie tylko ja miałem problemy z odbiorem. Telewizor LG seria LH4000.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Wydaje się że to wyjaśnia zgłaszane problemy
seti pisze:Zauważyłem, że parametry nadawanego sygnału ostatnio zmieniły się, a mianowicie wskaźnik kodu (Code Rate) wcześniej dla MUX2 był 3/4 a teraz 5/6
Ciekawy jest wpis k. KrzysztofD w wątku
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 715#p39715

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Badania w Niemczech wykazały że dopuszczalna subiektywną jakość obrazu jest osiągnięte na 1-3 pakietów błędów za minutę szybkość przesyłania danych 4 Mbit / s.
Czyli code rate 1/3. Do tej pory mieliśmy 3/4 a teraz 5/6.
Jest gorzej.

1997 Deutsche Telekom robił badania dla mobilnej TV i optymalny Code Rate wychodził 1/2 dla 16-QAM i 64-QAM

Dla DVB-T pewnie jest podobnie. Im niższy Code rate tym więcej urządzeń nie bedzie dawało sobie rady z korekcją błedów.
więc
NASTĄPIŁY ZMIANY niekorzystne dla odbioru bezproblemowego dziwi mnie tylko reakcja ze strony Emitel i TVN. Przeciez oczywiście wiedzą co zrobili w kwietniu.
Teraz pewnie czekają czy będzie to na tyle uciązliwe i ludzie będą protestowali 8-)

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

Tak więc mamy wyjaśnienie dlaczego np. u mnie sygnał na MUX2 jest słabszy niż na MUX3 i pogorszenie zaistniało pod koniec kwietnia.
MUX2 ma zmienione Code Rate z 3/4 na 5/6 i dlatego odbiór siadł bardzo a MUX3 bez zmian Code Rate 3/4 wiec u mnie pasek sygnału wysoki nadal.
Jeśli taka sytuacja pozostanie i Code Rate nie przywrócą do 3/4 nie mam co liczyć na prawidłowy odbiór sygnału DVB-T z Raszyna i PKiN. Trzeba będzie przestawić się na nadajnik Siedlce/Łosice :-(

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: drozda »

Zaraz`się dowiecie że marudzicie, a do prawidłowego odbioru DVB-T w odległości 3 km od nadajnika PKiN potrzebujecie anteny ogniskującej bezpośrednio skierowanej na nadajnik z tolerancją 2 stopni. I nic nas nie przekona że białe jest czarne a czarne jest białe :D
A najlepiej to kupcie sobie jakiś pakiet satelitarny czy tam kablówkę i nie marudźcie.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

drozda pisze:A najlepiej to kupcie sobie jakiś pakiet satelitarny czy tam kablówkę i nie marudźcie.
Przecież DVB-T za darmo nie może byc lepsze niż kablówka za niezłą kasę... :lol:



Może ktoś z TVN czy Emitela w końcu odpowie po co to zrobiono i czy zamierzany jest powrót do poprzednich parametrów modulacji?

Jak długo bedzie trawło jeszcze przygotowywanie analizy tego stworzonego na własne życzenie problemu?

dzidekdrugi

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: dzidekdrugi »

Po wysoce prawdopodobnych informacjach kol.seti, należy oczekiwać dalszych, pogłębionych wskazówek od kol.chrisa.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

dzidekdrugi pisze:Po wysoce prawdopodobnych informacjach kol.seti, należy oczekiwać dalszych, pogłębionych wskazówek od kol.chrisa.
chyba wszystko już zostało powiedziane. Przypomnę tylko, że instalację odbiorczą dopasowuje się do warunków odbioru. Ciekawe jest co innego - generalnie wysyp problemów nastąpił w tylko Warszawie i w Skrzycznem. Jeśli zmieniono FEC - to na wszystkich nadajnikach.

Ale, mux-2 to czysta emisja komercyjna i to nadawcy znajdujący się w zasięgu tego mux-a decydują, z jaką jakością mają nadawać, a skutkiem tego jaki ma być zasięg ich mux-a. To ich suwerenna decyzja. Więc w czym problem - jeśliby zadecydowali poświęcić zasięg czy łatwość odbioru na rzecz wzrostu jakości przekazu lub wprowadzenia nowych usług - ich wola. A gdyby chodziło o pogorszenie warunków do odbioru w celu sprzedaży większej ilości SAT-ów - też byłaby to ich wola i decyzja.

Oczywiście, gdyby zdecydowano się na zmianę FEC lub innych parametrów nadawania RF korekcie powinny ulec mapy zasięgów.

Więc temat, moim zdaniem, właściwie bardziej do nadawców niż do emitela. Zresztą, co tu pianę bić, poczekajmy na wypowiedź przedstawiciela TVN-u - zobowiązał się trochę postów wcześniej sprawę wyjaśnić...

Zablokowany