Problemy z jakością sygału w MUX2

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

W sumie obiektywnie. choć nie wiadomo jakie interesy kol. reprezentuje takimi wpisami. Bez obrazy. ale jest jeszcze opinia publiczna nieskora do działania ale gdy skala problemu będzie nie do ukrycia to nacisk na zmiane wzrośnie.

Ale to czas pokaże.
Przynajmniej wiadomo że nadawca MUX2 jest za to odpowiedzialny i nie bedzie mógł chowac się za ulubiony motyw przewodni wielu odób wpsierajacych z róznych powodów nadawców tematem antenowym wiedząc jednocześnie że wprowadza zmiany utrudniające odbiór

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: KrzysztofD »

Załóżmy, że zmieniono FEC z 3/4 na 5/6 i Guard Interval z 1/8 na 1/4 - akurat te dwa ustawienia dają identyczną przepływność multipleksu, jaki w tym cel?
W wątku na temat Wręczycy padła sugestia, że parametry nadawania nie uległy zmianie, tylko tablice są błędne - jeden telewizor odczytuje tam parametry nie z tablic a z "natury".
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=39669#p39669

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

KrzysztofD pisze:Załóżmy, że zmieniono FEC z 3/4 na 5/6 i Guard Interval z 1/8 na 1/4 - akurat te dwa ustawienia dają identyczną przepływność multipleksu, jaki w tym cel?
no, posypuję głowę popiołem... nie spojrzałem dobrze w tabelkę. Tyle, że taka podmiana faktycznie zdaje się nie mieć większego sensu, to generalne utrudnienie odbioru stacjonarnego, ale... ułatwienie (małe) odbioru mobilnego. I do tego, tylko na obszarze nadajników warszawskich, bo Skrzyczne, to jak dla mnie głównie problemy istnienia nadajników o skrajnie różnych mocach w sąsiednich kanałach. Na innych terenach zgłoszeń w zasadzie nie ma. Wiec, nawiązując do teorii spiskowych - zdaje się, że były gdzieś zapowiadane jakieś testy mobilnego odbioru w Warszawie... :D

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Moim zdaniem nie ma żadnych błedow tylko przygotowanie do dodania 2 programów 30 maja
Tabelka wygląda tak

3/4 22,394 24,882
5/6 24,882 27,647

Przedział o. 1/4 1/8

Przepływowość jest 24 Mb/s teraz a nadawcy dążą do 27.64 docelowo. teraz tylko testują docelowe wpisy

interaktiv

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: interaktiv »

Ja również odnotowałem od pewnego czasu problemy z odbiorem MUX2 z Raszyna.
Jestem 42km w linii prostej na południowy-wschód od nadajnika.

Wg. wskazań FT-8300HD mam następujące parametry odbioru:
MUX3 - siła: 77% jakość 96-100%
MUX2 - siła: 65% jakość 94-96%

MUX2 zaczął się od marca zacinać, a tuner często przy przejściu z MUX3 na MUX2 sygnalizuje "brak sygnału", czasem potrzebuje dużo czasu aż zacznie działać MUX2 z parametrami podanymi wyżej. Jeśli został zmieniony FEC to dla mnie oznacza prawdopodobnie ograniczenie dostępu do oferty MUX2 i co więcej, naraziło mnie na koszty bo podejrzenie padło na wysłużoną Yagi, która po przeczytaniu zgłoszeń na tym forum była niewinna.
Mam nadzieję, że Emitel odniesie się do tej sprawy, inaczej skieruję sprawę do UKE, bo to jest niepoważne. Dodam tylko że w Warszawie nie ma problemów z odbiorem problem jest z odbiorem w większej odległości od nadajnika, co oznacza tyle że de facto zmniejszył się efektywny zasięg tego MUXa.
Ostatnio zmieniony 3 maja 2011, o 21:05 przez interaktiv, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

u mnie na Mokotowie, zarówno na 'siatce' jak i na dipolku w rabatce z kwiatkami [obie anteny w różnych lokalizacjach, bez jakiejkolwiek widoczności któregokolwiek z kierunków] odbiór mux-2 i mux-3 jak zwykle, czyli normalnie, choć przy takiej pogodzie widać trochę większe pływanie poziomu sygnałów wejściowych. Ale jakości stoją jak zamurowane...

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: pablo21_1984 »

MUX2 naprawdę sprawia problem teraz. Zmiana FEC pogorszyła odbiór i to znacznie :-(
To samo było jak TVN na satelicie HotBird zmienił FEC na TP 11,508 V gdzie nadają ofertę dla TNK. Odbiór się tak pogorszył że musiałem zakupić wzmacniacz sygnału i dopiero dobrze obieram. Wg mnie TVN jako jeden z nadawców w MUX2 na pewno wiedział o zmianie wartości FEC i tylko udali głupich na forum i napisali że to sprawdzą :-(
Nie rozumiem po co zmieniać wartość FEC z 3/4 na 5/6? Żeby zwiększyć pojemność MUX-a kosztem korekty błędów?
Przecież MUX ma normalnie w FEC 3/4 pojemność ok 25 MB/s czyli akurat zmieści się 8 kanałów po ok 2,7-3 MB/s dla obrazu. Dziwne to? W MPEG-4 to bardzo dobra jakość przecież.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: KrzysztofD »

interaktiv pisze:Ja również odnotowałem od pewnego czasu problemy z odbiorem MUX2 z Raszyna.
Jestem 42km w linii prostej na południowy-wschód od nadajnika.

Wg. wskazań FT-8300HD mam następujące parametry odbioru:
MUX3 - siła: 77% jakość 96-100%
MUX2 - siła: 65% jakość 94-96%

MUX2 zaczął się od marca zacinać, a tuner często przy przejściu z MUX3 na MUX2 sygnalizuje "brak sygnału", czasem potrzebuje dużo czasu aż zacznie działać MUX2 z parametrami podanymi wyżej.
A na zachód od Raszyna (83km) odbiór cały czas bez zająknięć, MUX-2 znacznie mocniejszy od MUX-3, oba oglądane "od rana do nocy".
I jak te wszystkie sprzeczne wyniki ułożyć?
Czyżby obszar SFN dla MUX2 sięgał teraz do 50-60 km od PKiN i wszyscy, którzy nie mają szans odseparować tych sygnałów i mają wrażliwe demodulatory na tym cierpią?
Niedawna wymiana anten na PKiN miała bodajże zmienić charakterystykę tak, żeby Pałac doświetlał tylko miasto, tymczasem odbiór Polsatu HD (i kanałów analogowych) dobitnie sugeruje coś innego.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

pablo21_1984 pisze:Niedawna wymiana anten na PKiN miała bodajże zmienić charakterystykę tak, żeby Pałac doświetlał tylko miasto, tymczasem odbiór Polsatu HD (i kanałów analogowych) dobitnie sugeruje coś innego.
Skrzyczne czy Suchą Górę potrafią odebrać grubo powyżej 100km, a tam moce niezaduże, więc jeśli jest dobry profil terenu to i z PKiN-u mux-2 i mux-3 będzie na niektórych lokalizacjach niosło jak głupie.
KrzysztofD pisze:Czyżby obszar SFN dla MUX2 sięgał teraz do 50-60 km od PKiN i wszyscy, którzy nie mają szans odseparować tych sygnałów i mają wrażliwe demodulatory na tym cierpią?
SFN będzie wszędzie tam, gdzie odbiornik będzie odbierał oba sygnały, więc właściwie na dowolnej odległości. Kwestia różnicy w poziomach i odstępie czasowym.

Bo wystarczy, że z PKiN-u przyjdzie sygnał bezpośredni, a z Raszyna przyleci po jakimś dalekim odbiciu, a bezpośrednia będzie wygaszona (albo odbicie przyjdzie w przeciwfazie i przytłumi bezpośrednią). I jeśli, teoretycznie, oba sygnały przyjdą w podobnych poziomach, to mógłby by być może problem na synchronizacji dekodera. A dołóżmy do tego choćby Tir-y na drogach i kołyszące się na wietrze drzewa, to na dalekim odbiorze poziomy i kierunki odbiorcze obu sygnałów (więc i różnice czasowe ich odbioru) mogą się zmieniać non-stop jak w kalejdoskopie.

Nie mówiąc o przekroczeniu GI, jeśli odbicie byłoby dalekie, a odbiornik stał gdzieś w północnym / południowym sektorze odbioru, gdzie różnica faz nadajników jest bliska bezpiecznej granicy.

A co do separacji obu kierunków - zależy od sfery odbioru, ale akurat w północnej / południowej to kaplica. W innych, w zależności od kątów odbioru, czasami pewnie można, czasami nie - ale:
  1. trzeba by mieć dobrą kierunkową o dobrej konfiguracji listków bocznych. Przy siatce w większości przypadków byłoby zapewne bardzo trudno lub niemożliwie.
  2. właściciel anteny musiałby posiadać odpowiednią wiedzę.
Ciemno to widzę, ale nie sądzę, żeby w ogólności była taka potrzeba.
KrzysztofD pisze:I jak te wszystkie sprzeczne wyniki ułożyć?
ponieważ są prawidłowe odbiory (TY, ja i inni), a wszystko wskazuje na to, że to wpisy w TS o FEC są błędne (czyli jest 3/4), to moim zdaniem oznacza to głównie problemy z instalacjami odbiorczymi nie radzącymi sobie głównie ze zmienną propagacją, czyli subtelnymi zmianami poziomów odbieranych sygnałów.

Ale, poczekajmy spokojnie na info od TVN-u.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

_chris_ pisze:a wszystko wskazuje na to, że to wpisy w TS o FEC są błędne (czyli jest 3/4),
A na jakiej podstawie faktycznej?

interaktiv

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: interaktiv »

KrzysztofD pisze:Czyżby obszar SFN dla MUX2 sięgał teraz do 50-60 km od PKiN i wszyscy, którzy nie mają szans odseparować tych sygnałów i mają wrażliwe demodulatory na tym cierpią?
Niedawna wymiana anten na PKiN miała bodajże zmienić charakterystykę tak, żeby Pałac doświetlał tylko miasto, tymczasem odbiór Polsatu HD (i kanałów analogowych) dobitnie sugeruje coś innego.
To nie chodzi o SFN. Zależność jest prosta im wyższy FEC przy danej modulacji tym musi być lepszy sygnał żeby móc odebrać bez błędów sygnał.
Więc teoretycznie przy FEC 3/4 zasięg efektywny (czyli taki bez błędów niezależnie od relacji siła-jakość) będzie większy niż przy FEC 5/6.

Jeśli chodzi o Polsat HD, to tam jest stosowana modulacja QAM16 o ile dobrze pamiętam. I tu znów modulacja QAM16 będzie wpływać na lepszy zasięg przy tej samej a nawet mniejszej mocy nadawania niż przy QAM64. Jednak ta druga modulacja ma inną konstelację sygnału a to przy dobraniu odpowiednich parametrów pozwala znaleźć złoty środek między pojemnością MUXa (która w przypadku QAM64 jest większa niż w QAM16) a zasięgiem. Charakterystyka sygnału jest taka, że jest mniejsza penetracja przestrzeni im wyższa modulacja.

I dochodzimy do najważniejszej kwestii, ciągle nam przedstawiciel Emitala powtarza tu, że parametry nadawania MUX3 i MUX2 są ostatecznie i nie będą zmieniane bez powodu, a tu nagle pojawia się na forum wątek testów odbioru mobilnego DVB-T. Przecież MUX2 nadaje już regularnie a nie testowo i trzeba mieć na względzie to że do tego nadawania odbiorcy dobierają sprzęt (anteny, wzmacniacze, tunery).

Dla mnie zmiana FEC z 3/4 na 5/6 jest bezmyślnością osób które tym się zajmują i traktują to jak zabawę zapominając o tym że na końcu są odbiorcy.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Podzielam pogląd kol. interaktiv
interaktiv pisze:I dochodzimy do najważniejszej kwestii, ciągle nam przedstawiciel Emitala powtarza tu, że parametry nadawania MUX3 i MUX2 są ostatecznie i nie będą zmieniane bez powodu, a tu nagle pojawia się na forum wątek testów odbioru mobilnego DVB-T. Przecież MUX2 nadaje już regularnie a nie testowo i trzeba mieć na względzie to że do tego nadawania odbiorcy dobierają sprzęt (anteny, wzmacniacze, tunery).

Dla mnie zmiana FEC z 3/4 na 5/6 jest bezmyślnością osób które tym się zajmują i traktują to jak zabawę zapominając o tym że na końcu są odbiorcy.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

a jednak: sprzęt pokazuje 5/6 i 1/4. Dobrze, że posypałem sobie wcześniej głowę popiołem... :D

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: drozda »

W odwodzie mają jeszcze 7/8. A może wogóle pojechać po bandzie i zrobić zero bit error correction. Kto nie ma antenki wycelowanej w PKiN o uzysku porównywalnym z teleskopem w Arecibo ten dureń i ma złą instalację ....


wojtaszek

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: wojtaszek »

Testuje teraz odbiór w pokoju drugiej strony -Żoliborz, okno wychodzi na północ więc w kierunku przeciwnym do PKin'u. Odbiór polsadu hd idealny, mux'y kompletne zero, nie da się nic złapać. Odbieram na starej antence wewnętrznej. Dziwna sytuacja.

_chris_

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: _chris_ »

wojtaszek pisze: Odbiór polsadu hd idealny, mux'y kompletne zero, nie da się nic złapać. Odbieram na starej antence wewnętrznej. Dziwna sytuacja.
ale mux-y są, bo właśnie przed chwilą tak sobie rzuciłem na nie okiem. I co ciekawe, na mojej byle jakiej antence testowej i USB jakość mux-2 powróciła do stabilnych 100%.

Zmień na początek antenę. Zrób sobie z kabla antenowego, bo to jedyny pewny sposób domowej weryfikacji na szybko odbioru - http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=37899#p37899.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

16.30 dziś to juz kompletna sieczka na MUX2.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: qwerty »

Co ma modulacja do anteny? Kup porządną antenę, bo IMO mogliby odpalić 7/8, aby zwiększyć pojemność. :) Dla multipleksu 2 będę miał odległość 15 km i liczę na to, że bez problemu odbiorę na antenie z tunera usb.

janek 77

Re: Problemy z jakością sygału w MUX2

Post autor: janek 77 »

Od 27 10 2010 antena była wystarczająca. Może kol przeczytaj
interaktiv pisze:Zależność jest prosta im wyższy FEC przy danej modulacji tym musi być lepszy sygnał żeby móc odebrać bez błędów sygnał.
Więc teoretycznie przy FEC 3/4 zasięg efektywny (czyli taki bez błędów niezależnie od relacji siła-jakość) będzie większy niż przy FEC 5/6.

Jeśli chodzi o Polsat HD, to tam jest stosowana modulacja QAM16 o ile dobrze pamiętam. I tu znów modulacja QAM16 będzie wpływać na lepszy zasięg przy tej samej a nawet mniejszej mocy nadawania niż przy QAM64. Jednak ta druga modulacja ma inną konstelację sygnału a to przy dobraniu odpowiednich parametrów pozwala znaleźć złoty środek między pojemnością MUXa (która w przypadku QAM64 jest większa niż w QAM16) a zasięgiem. Charakterystyka sygnału jest taka, że jest mniejsza penetracja przestrzeni im wyższa modulacja.

Zablokowany