Niepewna przyszłość ??

Forum o telewizji mobilnej
irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: irekr »

Uważam że tłumaczenie przyczyny porażki brakiem właściwej ofert jest bałamutne.
Wystarczy przypatrzeć się zapisom koncesyjnym by zauważyć że w koncesjach narzucono ograniczenia przekazów dedykowanych. A takie przekazy dla operatorów są najbardziej dochodowe.
Jak nie wiadomo o co chodzi to.....
Tomku, Wesołych Świat, warto by Alinę odwiedzić.....

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie tylko u nas przyszłość telewizji mobilnej jawi się w ciemnych barwach.
Na stronach BroadbandTVnews ukazała się ciekawa notatka na temat sytuacji we Francji.

New delays for French mobile TV
"French transmitter company TDF and mobile operator Virgin have postponed plans to launch a mobile TV service in the second quarter of this year.
...
Using DVB-H, DVB-SH or MediaFLO were also ruled out, which comes to no surprise given the real market experiences in a number of countries."


Więcej w artykule -> http://www.broadbandtvnews.com/2011/01/ ... mobile-tv/

vari107

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: vari107 »

JaroslawMroczkowski pisze:Nie tylko u nas przyszłość telewizji mobilnej jawi się w ciemnych barwach.
Na stronach BroadbandTVnews ukazała się ciekawa notatka na temat sytuacji we Francji.

New delays for French mobile TV
"French transmitter company TDF and mobile operator Virgin have postponed plans to launch a mobile TV service in the second quarter of this year.
...
Using DVB-H, DVB-SH or MediaFLO were also ruled out, which comes to no surprise given the real market experiences in a number of countries."


Więcej w artykule -> http://www.broadbandtvnews.com/2011/01/ ... mobile-tv/
Może trochę złośliwie ale:
Widzę, że o DAB+ pozytywne nastawienie (bo wdrażać będzie Emitel) a DVB-H negatywne.
Co nie zmienia faktu, że przytoczone informacje są prawdziwe a samo DVB-H może zakończyć tak jak cyfrowy magnetofon DAT (dużo lepszy niż CD bo zapis trwalszy i lepsze próbkowanie) albo mini-disc.
Niestety DAB+ czeka taki sam los W POLSCE, ZWŁASZCZA JEŚLI to prawda, że KRRiT doszła do wniosku (po raz kolejny), że nie ma już wolnych czestotliwości na CCIR.
Pewnie dla dużych nadawców nie ma.
Lokalnie są , co udowadniają piraci znajdując naprawdę niekolidujące częstotliwości.
Ja sam widzę nawet w rejonie przygranicznym takie, które mają czysty sygnał 300 kHz w dół i w górę i to słuchane na Grzywaczu.
Wiem, zasięg zakłóceniowy, zmienność propagacji ale to raczej nie powinno przeszkadzać w uruchomieniu bezkolizyjnym stacji 15W mocy.
Tyle, że u nas nie ma społecznych czy innych stacji.
Niby jest zapis o nadawcy społecznym ale jest on napisany pod Radio Maryja.
A w takiej Nowej Zelandii, każdy obywatel może nadawać z mała mocą Nie pamiętam ile ale nie są to mW a W, że o naszych "nW" nie wspomnę dla transmitterów b.o i tak ten co mam wali 50 ale mW. Ktoś się milion razy pomylił (Chińczyki). I tak tego z rynku nikt nie usunie a szkody są niezauważalne (ja nie zauważam zakłóceń od cudzych transmitterów i nie zauważałem ich nawet w Warszawie).
Skoro jednak naprawdę brak wolnych kanałów na 87,5-108 MHz to TYM BARDZIEJ nie będzie u nas DAB+ bo o to zadbają zasiedzieli nadawcy, potrząsajacy sakiewką do ucha polityków i szepczących im, że "nasza przychylność będzie ci potrzebna w wyborach".
Tak więc będzie to co DVB-T. Cuda na kiju i nieme acz bezczelne pokazywanie odbiorcom, gdzie jest ich miejsce.
Q...a mać.
Tak więc na miejscu Emitela nie ostrzyłbym sobie ząbków na DAB+.
Ostatni (bo Polska to kraj dynamicznie zwijający się) tort do zjedzenia to DVB-T.
Potem już tylko wpływy z eksploatacji przez długie chude lata. ;)
vari

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: lpf1972 »

pasmo CCIR raczej pozostanie analogowe... bardziej prawdopodobny jest DAB+ na VHF. Nie tak dawno była jakaś wymiana opinii w UKE

vari107

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: vari107 »

lpf1972 pisze:pasmo CCIR raczej pozostanie analogowe... bardziej prawdopodobny jest DAB+ na VHF. Nie tak dawno była jakaś wymiana opinii w UKE
Oczywiście, że pozostanie analogowe i ... zapchane.
O to właśnie chodzi prywaciarzom.
Zamknąć drogę do uruchamiania nowych stacji a DAB+ umożliwi to.
Dlatego będzie jak z DVB-T albo i gorzej. Państwo idące na sznurku nadawców prywatnych wykona każde zlecenie.
Tam będą tłumaczyć, że "nie ma jak w wypadku TV , żadnych sztywnych międzynarodowych terminów, nie stać nas w dobie kryzysu, i tak DAB+ będzie w innym pasmie więc CCIR nie trzeba wyłączać, a jak nie trzeba wyłączać to po co DAB włączać i (uwaga populizm) zmuszać ludzi do zbędnych wydatków".
Dlatego JEŚLI DVB-T idzie tak źle to DAB+ wogóle nie pójdzie.
Jeszcze długie lata będzie CCIR a gdy już każą to wyłączać, to może sie okazać, że jest inny system radiofoniczny - lepszy i może wcale nie na VHF-III i pasmie L.
vari

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: Max van Org »

Niderlandzki operator sieci zakończy nadawanie telewizji mobilnej DVB-H. 1. Czerwca właściciele Nokii N96, Samsunga P960 i LG KB620 pożegnają się z jedną funkcją ich telefonów komórkowych. KPN rozpowszechniał od roku 2008 maksymalnie 12 programów do 40.000 widzów, zamiast zwiększać ilość klientów spadła ona do dzisiaj o połowę. Klienci oglądają codziennie telewizję na komórce przez 9 minut. Dla KPN nie opłaca się utrzymywanie sieci dla tak małej ilości widzów i poleca własnym klientom korzystanie z internetu mobilnego. Przyczyny małej popularności, to małe wyświetlacze na telefonach komórkowych, mała oferta telefonów do odbioru oferty, problemy z odbiorem mobilnym, słabe baterie w telefonach nieumożliwiające dłuższe korzystanie z telewizji mobilnej. Ale jednym z większych problemów to właśnie oferta, za którą trzeba płacić. Nie wolno zapominać, że większa część DVB-T w Niderlandach jest płatna, ale w innych krajach istnieje wielka oferta darmowych programów, które można odbierać na małych przenośnych telewizorach, co nie zmusza do kupna tylko tych trzech już przestarzałych telefonów. I tu problem, który nie istnieje w przypadku DAB+, oferta sprzętu do obioru DVB-H była i została za mała.

http://www.kpn.com/corporate/overkpn/Pe ... a-DVBH.htm

li921
Posty: 23
Rejestracja: 22 września 2009, o 00:34

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: li921 »

Ja uważam dvb-h za poroniony wynalazek. Lepiej byłoby na jego miejsce dać kolejny mux. Zresztą i tak już są telefony, które potrafią odbierać dvb-t, np.:
LG HB620T
http://www.mobilegazette.com/lg-hb620t-08x05x01.htm

I chyba też LG KB770:
http://www.mobilewhack.com/lg-kb770-cel ... b-t-tuner/

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Pytałem w sąsiednim wątku, zapytam i w tym. Czy te telefony odbierają DVB-T MEPG4?
Według mnie nie, więc nie da się ich wykorzystać w Polsce.

NIE znalazłem jeszcze odbiorników mobilnych (np telefonów komórkowych) z odbiornikiem DVB-T MEPG-4.

li921
Posty: 23
Rejestracja: 22 września 2009, o 00:34

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: li921 »

Bo nikt na świecie nie słyszał o dvb-t z mpeg4. Więc trudno dziwić się, że takich odbiorników w telefonach nie ma. Przecież nikt nie wyprodukuje paru modeli telefonów tylko na polski rynek.

Jednak to wszystko niczego nie zmienia jeśli chodzi o dvb-h. Pomysł był świetny, tylko nie jestem pewien czy na te czasy. Dzisiaj jest internet i jeśli ktoś chce czegoś dowiedzieć się, obejrzeć coś, to już od dawna ma taką możliwość, także w telefonach komórkowych. Myślę, że ktoś przeszacował zyski jakie może dać telewizja specjalnie dla telefonów komórkowych.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: p-b »

li921 pisze:Bo nikt na świecie nie słyszał o dvb-t z mpeg4. Więc trudno dziwić się, że takich odbiorników w telefonach nie ma. Przecież nikt nie wyprodukuje paru modeli telefonów tylko na polski rynek.
LOL. Nie tylko w Polsce jest stosowane DVB-T MPEG-4.

DVBManiak

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: DVBManiak »

Dokładnie. Nadają tak też Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i wiele krajów Europy i świata.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: irekr »

... i niemal całe USA..
Niemcy tez zaczynają robić "upgrade"..

li921
Posty: 23
Rejestracja: 22 września 2009, o 00:34

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: li921 »

W USA nie ma dvb-t, ale atsc. We Włoszech, Hiszpanii, UK mpeg4 jest dla nadawania HD.
Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T

W którym kraju rozpoczęto nadawanie w mpeg4 od samego początku? Mam na myśli kraj na tyle duży i bogaty, a jednocześnie bez dvb-h (lub wycofywanym, nieudanym dvb-h) żeby komuś opłaciło się wyprodukować telefony z obsługą dvb-t z mpeg4?

Ale to i tak nie zmienia mojej opinii, że telefon z obsługą dvb-t/mpeg2 ma szanse na wielu klientów, choć może nie w PL. W porównaniu do technologii dvb-h, która jak na razie nie powala na kolana liczbą użytkowników.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: Max van Org »

Zastanawia mnie czy jest to brak umiejętności używania wyszukiwarek, czy tylko klepanie bzdur podsłuchanych w środkach masowego transportu?
http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T#Europe

Niemcy zapowiedzieli już, że za 3 lata będę nadawać DVB-T2, testy odbywają się od września 2009 w pobliżu Hamburga.
http://www.dvb-t2-nord.de/netz/index.html

Ale przecież Niemcy nie są pępkiem świata, Wielka Brytania i Szwedzi prowadzą w wprowadzaniu nowych standardów i na nich należy patrzeć. Przecież DVB-T2 z Szwecji pewnie dociera przy dobrzy warunkach też na Pomorze.

vari107

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: vari107 »

Właśnie zainstalowałem w Warszawie dvbSAM oraz Mobile DVB Viewer.
Oba na dwu różnych komputerach.
Oba nie wykrywają sygnału DVB-H na kanale 37 (ani żadnym innym).]
Czy oni aktualnie nadają , a jeśli tak to z jakiej lokalizacji (bo na pewno nie ze wszystkich jakie były czynne).
Podjadę z laptopem tam gdzie nadają.
vari

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: Tom345 »

Mi również nie udało się zmusić tych programów do wykrycia sygnału w Warszawie. Nie wiem, czy jest to spowodowane odbiornikiem (LV5TDlx) czy też wyłączeniem nadajników (w to akurat trochę mniej wierzę).

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: @GUTEK@ »

Przede wszystkim czy karty na których próbujecie odebrać są w stanie odebrać sygnał DVB-H, nie każda karta DVB-T jest w stanie ten sygnał odebrać.
Ten LV5TDlx jest na chipie Realteka, czy on odbierze nie wiem.

Na pewno odbierają karty na chipach 9035 i 9135 oraz karta N Stick USB.

Matthías

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: Matthías »

Wczoraj napisałem do INFO TV FM o zapytanie gdzie obecnie nadaje DVB-H i jaki mają planu na przyszłość związane z DVB-H w Polsce.
Oto odpowiedź jaką otrzymałem:
Szanowny Panie,



Dziękujemy za zainteresowanie naszą firmą i kontakt.



InfoTVFM zgodnie z decyzją UKE świadczy usługę mobilnej tv (aktualnie DVB-H) jako operator infrastruktury i kontentu w modelu hurtowym. Oznacza to, że na finalny kształt oferty będą mieli wpływ bezpośredni partnerzy tj. operatorzy kom, satelitarni, inne podmioty.

Usługa mobilnej-TV dostępna w tej chwili dla klientów końcowych (odbiorców) nie ma charakteru biznesowego, ogólnodostępnego i jest ograniczona terytorialnie.

Aktualnie, we wszystkich miejscowościach poza Warszawą emisja sygnału jest czasowo zawieszona â�� do odwołania. Prowadzone są prace eksploatacyjne i nie jesteśmy w stanie określić momentu wznowienia usługi.



Ważną kwestią do podkreślenia jest pre-komercyjny charakter usługi, co oznacza, że dostęp do mobilnej TV jest bezpłatny. Sytuacja zmieni się w momencie pozyskania przez InfoTVFM partnera detalicznego lub zmiany strategii i w takiej sytuacji nastąpi zakodowanie sygnały, a odbiór TV mobilnej będzie możliwy po uzyskaniu dedykowanych uprawnień (płatne).
Pełne informacje o usłudze mobilnej, terminalach odbiorczych i aktualnościach znajdzie Pan na stronie firmowej: WWW.infotvfm.pl.



Pozdrawiamy,

Zespół InfoTVFM

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: giaur500 »

Pytanie czy nie rozsądniejsze by było emitowanie telewizji DVB-H w tych samych multipleksach i na tych samych częstotliwościach co DVB-T, za pomocą tej samej infrastruktury, bo technicznie nie ma przeciwwskazań. Nie rozumiem po co to rozdzielać i jeszcze dodatkowo komplikować.

Aczkolwiek telewizja w komórce to dla mnie niepotrzebny bajer i tak naprawdę zawracanie głowy.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: irekr »

Infrastruktura nadawcza jest podobna lecz zasady kodowania zupełnie odmienne.
Po pierwsze obraz jest kodowany w standardzie PAL 1/2 czyli połowa rozdzielczości SD.
Po drugie - i najważniejsze - zmieniony jest sposób multipleksowania składników.
W standardowym przekazie DVB-T jest to równoległy przekaz wszystkich składników w tym samym czasie, w DVB-H przekaz jest wykonywany z podziałem czasowym: poszczególne kanały są przesyłane według określonej kolejki by umożliwić w odbiornikach uruchamianie dekodowania tylko tych sekwencji przekazu zawierające ściśle określony kanał transmisji. Jeżeli np przesyłane jest jednocześnie np 9 programów to odbiornik zostaje zsynchronizowany w taki sposób ze działa tylko przez(około) 1/9 czasu, przekazując odebraną zawartość do pamięci buforowej, która zostaje odczytywana przez moduł odtwarzania. Przez pozostały okres odbiornik jest wyłączony co stanowi znaczna oszczędność poboru prądu.
W telewizji mobilnej stosowana są mniejsze moce i mniejsze zasięgi w celu poprawienia wypełnienia terenu w taki sposób by na większości obsługiwanego terenu był możliwy jednoczesny odbiór sygnałów z kilku nadajników.
Jest to normalny SFN ale na znacznie większa skale.


Typowe współczesne nadajniki DVB są najczęściej wielosystemowe, potrafią nadawać tak w systemie DVB-H (4k), MPEG2 (2k) jak i MPEG4 (8k). Uruchamia się tylko odpowiednia opcję w systemie operacyjnym modulatora.

To tak w bardzo dużym uproszczeniu.

Zablokowany