Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczne.

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: afticn »

Wczoraj otrzymałem odpowiedź z UKE
"
Uprzejmie informuję, że Urząd Komunikacji Elektronicznej podejmuje działania mające na celu zmniejszenie rozmiaru obserwowanych zakłóceń sąsiednio-kanałowych pomiędzy stacjami: OSTRAVA/Hošťálkovice, Ostrava - Slezska Ostrava/Hladnov i Frydek/Lysá hora w kanale 37 oraz Wisła/Skrzyczne kanał 38.

Zwróciliśmy się do strony czeskiej z propozycją zastosowania dla wszystkich wymienionych powyżej stacji tzw. krytycznej maski widmowej (obwiedni sygnału w dziedzinie częstotliwości). Zabieg ten zastosowany zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej powinien zmniejszyć rozmiary odczuwalnych zakłóceń w odbiorze sygnału MUX2 w Polsce.



Z poważaniem

Irena Bylicka



Gabinet Prezesa

Urząd Komunikacji Elektronicznej

ul .Kasprzaka 18/20

01-211 Warszawa

Tel. 22-53-49-344



Odpowiedź przygotowana przez:

Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości

_chris_

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: _chris_ »

no, ciekawe.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: igorlan »

Zaje...., to Czesi, którzy i tak tłumią sygnał są proszeni o większe tłumienie a my pozostaniemy z 1,25 kW? to jest jakiś absurd...... Za chwilę będziemy prosić Austriaków aby przytłumili, bo podczas tropo zamiast Skrzycznego, niektórzy odbierają austriacki MUX...

lpm11

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: lpm11 »

Bardzo ciekawe.
Tym bardziej że nie ma czegoś takiego jak "Krytyczna maska widmowa"!!

Najlepiej jest nawymyślać jak najwięcej cudów techniki i maksymalnie skomplikować poziom definicji, aby naprawdę nikt nie wiedział co chytrusy robią. A Wisła dalej na***a z mocą czajnika. A mocy nie można niestety podnieść z powodu kolizji z Nigerem.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: Maciejek »

Zazdroszczę Czechom szybkości w podejmowaniu decyzji przy zmianach kanałów emisji DVB-T w przypadku stwierdzenia zakłóceń, tak by odbiorca miał jak najlepszy odbiór.

Dlaczego u nas nikomu na tym nie zależy (nadawcy, UKE, Emitel)?

Czy nie znajdzie się ani jeden wolny inny kanał dla Muxu2 tak by jego emisja była możliwa w sposób niezakłócony i z mocą powiedzmy te 5kW?

_chris_

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: _chris_ »

lpm11 pisze:Tym bardziej że nie ma czegoś takiego jak "Krytyczna maska widmowa"!!
http://www.mi.gov.pl/files/0/1786946/SP_IV_1_etap_1.pdf - strona 17.

goldfinger

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: goldfinger »

Może sie powtórze ale, ciekawe co będzie się działo na k.51 po stracie Pradziada i Kosztów na tym kanale. Już nie moge się doczekać ;).

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: blockbuster »

goldfinger pisze:Może sie powtórze ale, ciekawe co będzie się działo na k.51 po stracie Pradziada i Kosztów na tym kanale. Już nie moge się doczekać ;).
Ja natomiast z ciekawością czekam na start w październiku MUX3 z Błeszna (2kW) na tym samym kanale co analogowa TVP2 ze Skrzycznego :)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: blockbuster »

Drekan pisze:Dokładnie 3 stacje retransmisyjne. Z czego 2 znajdują w pobliży granic z Węgrami nadając z mocami 0,02kW czyli 20W i 0,03kW czyli 30W. Tak więc jedyną emisją, gdzie mogłoby realnie dochodzić do zakłuceń jest wspomniany przeze mnie wcześniej nadajnik Uhrovec - Ostrý vrch.

Pytanie ile jeszcze osób odbiera nadawanie z tego nadajnika, półtorej roku po rozpoczęciu kampanii medialnej i starcie emisji w DVB-T. :?:

Na miejscu UKE zaproponowałbym rozwiązanie, które złożyli nam Czesi w sprawie zwiększenia mocy nadawania z nadajnika Pardubice Krásné. Czyli zwiększymy moc emisji na Skrzycznem np. do 10kW z ograniczeniem w kierunku południowym do max 2kW, jednak gdyby dochodziło do zakłuceń z nadawaniem z nadajnika Uhrovec - Ostrý vrch, to moc zostanie natychmiast obniżona do obecnych parametrów. :idea:
Nie pamiętam dokładnie gdzie to czytałem (bo było to jakiś czas temu), ale Słowakom chodziło też o zakłócanie sąsiedniokanałowe pomiędzy MUX2 ze Skrzycznego a ich analogową dwójką z nadajnika Nové Mesto nad Váhom /Velká Javorina na k39 ale i to już jest prawie nieaktualne bo 30.05 ten nadajnik przestanie nadawać analog.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: Drekan »

blockbuster pisze:Nie pamiętam dokładnie gdzie to czytałem (bo było to jakiś czas temu), ale Słowakom chodziło też o zakłócanie sąsiedniokanałowe pomiędzy MUX2 ze Skrzycznego a ich analogową dwójką z nadajnika Nové Mesto nad Váhom /Velká Javorina na k39 ale i to już jest prawie nieaktualne bo 30.05 ten nadajnik przestanie nadawać analog.
A to już jest przesada. :shock:

Velká Javorina, to jest jeden z największych Słowackich nadajników i przy mocy nadawania 456kW, dla stacji STV2 na kanale 39, ryzyko zakłuceń sąsiedniokanałowych ze Skrzycznem są zerowe. Dodatkowo oba nadajniki dzieli około 140km i to nadajnik Uhrovec - Ostrý vrch stanowi potencjalne źródło zakłuceń sąsiedniokanałowych (i to bardziej na niekorzyść Uhrovca).

Kanał 38, jest dla Skrzycznego tymczasowy i moc nadawania musi być mocno ograniczona, by nie zakłócać analogowego nadawania, chociażby TVP1 ze Świętego Krzyża. Więc dodatkowe duże ograniczenia emisji w kierunku południowym wydają się być grubo przesadzone.

PS. Nie ma ktoś szczegółowego harmonogramu wyłączania Słowackich nadajników analogowych? Nie chodzi mi nie o te główne nadajniki jak Kamzik, lecz bardziej o nadajniki małej mocy, jak lokalny nadajnik TV Žilina zajmujący kanał 55 (docelowy dla 1 multipleksu ze Skrzycznego).

Peter_CA

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: Peter_CA »

Drekan pisze:PS. Nie ma ktoś szczegółowego harmonogramu wyłączania Słowackich nadajników analogowych? Nie chodzi mi nie o te główne nadajniki jak Kamzik, lecz bardziej o nadajniki małej mocy, jak lokalny nadajnik TV Žilina zajmujący kanał 55 (docelowy dla 1 multipleksu ze Skrzycznego).
Nie wiem, jak Tv Žilina, ale w Čadci na kanale 55 nadaje TV JOJ/TV Kysuce a wyłączenie planowane jest dopiero na 31.12.2012! (kliknij tutaj i wpisz "Čadca")

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: afticn »

Witam.
Wracając do wątku o moim zaniku mux 2 z dniem 01.05.2011,jak pisałem wcześniej byłem przekonany,iż nic i nikt już nie pomoże w powtórnym odbiorze mux 2 jaki miałem przed 01.05.2011.
Mimo wszystko ostatnio,podjąłem próbę podniesienia anteny na maszcie,miał 4 metry wysokości,z racji mocowania masztu na obejmie kominowej miałem możliwość podniesienia go o 60 cm,i mocując go na jednej obejmie,podnosząc go dokładnie o te cm ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu,pojawił się w zadawalającym odbiorze mux 2.
Posypuję "głowę popiołem"i stwierdzam iż każdy centymetr ma znaczenie gdzie odbiór jest na granicy poprawności,a to robi swoje.
Instalacje pod odbiór DVB-T miałem wykonaną w dniu 05.04.2011,i jak teraz przypuszczam prawidłowy wtedy odbiór miało wpływ "znikome zaliścienie",a przypadek iż w dniu 01.05.2011,zanikł mi mux 2 był tylko zbiegiem okoliczności.
Fakt jest taki,iż pospawałem do masztu kolejne 2 metry,postawiłem antenę na wysokości 6 m,i odbiór mux 2 idzie teraz idealnie.
Pozwolę sobie teraz,obalić stwierdzenia,iż sąsiedzki kanał 37 mux 2 Czeski,nie ma żadnego znaczenia w odbiorze cyfrowej telewizji naziemnej,chociaż przedstawiciel Emitela się tego trzymał.
Niepokoi mnie jednak fakt,iż w lipcu zostanie uruchomiony kolejny Czeski mx,z kanału 51,identycznie jak mux 3 z Kosztowy w październiku....
Załączam kilka fotek,i zwróćcie uwagę na kanał czeski 51.

http://imageshack.us/g/41/obraz001vkz.jpg/
Ostatnio zmieniony 28 maja 2011, o 22:52 przez afticn, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: _chris_ »

afticn pisze:...ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu,pojawił się w zadawalającym odbiorze mux 2.
no i najważniejsze, że jest stabilny odbiór. :D

Pamiętaj tylko, że w tak krytycznych lokalizacjach jak Twoja, propagacja może się zmieniać długoterminowo in plus lub minus z powodu dowolnych przyczyn naturalnych, i nie tylko... Ale, co tam przejmować się na zapas... :D

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: Koneser »

afticn pisze: każdy centymetr ma znaczenie
To oczywiste ;)

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: yerry »

afticn pisze:.
Posypuję "głowę popiołem"i stwierdzam iż każdy centymetr ma znaczenie gdzie odbiór jest na granicy poprawności,a to robi swoje.
[...]
i jak teraz przypuszczam prawidłowy wtedy odbiór miało wpływ "znikome zaliścienie"
[...]
Pozwolę sobie teraz,obalić stwierdzenia,iż sąsiedzki kanał 37 mux 2 Czeski,nie ma żadnego znaczenia w odbiorze cyfrowej telewizji naziemnej,chociaż przedstawiciel Emitela się tego trzymał.
Kolego, był taki dowcip jak to uczeni radzieccy doszli do wniosku, że po oderwaniu wszystkich nóg i skrzydeł mucha przestaje słyszeć :)
Mniej więcej podobnie wygląda Twój dowód na to, że będąc na granicy poprawnego odbioru zwiększenie użytecznego poziomu odbieranego sygnału lepiej wpłynęło na skutki "obfitego zaliścienia", a nie czeskich sygnałów :)

Ale dobrze, niech Twój przypadek będzie przykładem dla innych, że najczęściej problem leży "we własnym ogródku", do posprzątania którego trudniej się zmobilizować niż do wypisywania po forach i urzędach jak to wszystko wszędzie jest źle i niedobrze ;)

adalbert

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: adalbert »

U mnie jakieś cuda - dziwy tzn. Praktycznie brak sygnału mux2, jest tylko obraz poziom 2/5 a jakość przeciętna, podczas gdy dotychczas rzadko kiedy przycinał.

Za to doskonale odbiera mux3 odbiera ekstra - podczas gdy zwykle ledwie łapie sygnał - choć to prawdopodobnie wina anteny siatkowej, która nie obsługuje już tego kanału.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: Drekan »

Peter_CA pisze:
Drekan pisze:PS. Nie ma ktoś szczegółowego harmonogramu wyłączania Słowackich nadajników analogowych? Nie chodzi mi nie o te główne nadajniki jak Kamzik, lecz bardziej o nadajniki małej mocy, jak lokalny nadajnik TV Žilina zajmujący kanał 55 (docelowy dla 1 multipleksu ze Skrzycznego).
Nie wiem, jak Tv Žilina, ale w Čadci na kanale 55 nadaje TV JOJ/TV Kysuce a wyłączenie planowane jest dopiero na 31.12.2012! (kliknij tutaj i wpisz "Čadca")
Szkoda, że tak późno. :(

Chociaż kanał 55, przeznaczony jest dla Polski, więc jeśli Podbeskidzie wyłączy sygnał analogowy, lokalni nadawcy na Słowacji będą musieli opuścić kanał 55. Podobnie jak Czesi musieli w trybie pilnym opuścić kanał 39, by zwolnić miejsce dla 2 multipleksu z Wręczycy. ;)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: blockbuster »

Przypominam o jutrzejszej (22.06) przerwie konserwacyjnej nadajnika na LH. Przerwa w nadawaniu potrwa od 6.00 do 15.00 i wtedy będzie można sprawdzić jaki wpływ na MUX2 ze Skrzycznego ma ten nadajnik.

romanodepalma

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: romanodepalma »

Po wyłączeniu nadajnika Lysa Hora , odbiór ze Skrzycznego nadal taki sam jak po wymianie oświetlenia , czyli taki jaki był przy mocy 0,5 kW. Teraz ktoś napisze ,że to Częstochowa zakłóca.

ryszard722

Re: Lista osób u których brak lub pogorszenie mux 2 Skrzyczn

Post autor: ryszard722 »

romanodepalma pisze:Po wyłączeniu nadajnika Lysa Hora , odbiór ze Skrzycznego nadal taki sam jak po wymianie oświetlenia , czyli taki jaki był przy mocy 0,5 kW. Teraz ktoś napisze ,że to Częstochowa zakłóca.
Drodzy Koledzy
Nikt nie zakłóca sygnału ,Przyczyn zakłóceń jest wiele opisywany były nie jeden raz na tym Forum . Odbiór jest stabilny powyżej 50 km od nadajnika w tej okolicy instaluje anteny i jest wszystko ok .Po uruchomieniu nadajników w Katowicach i Krakowie wszystko się zmieni i nie będzie problemu z odbiorem programu cyfrowego DVB-T
Jedna uwaga wczoraj w mojej okolicy pojawił się Pan który miał coś w rodzaju listy i zapisywał chętnych do odbioru TV Cyfrowej .Zapytałem go o upoważnienie to szybko zrezygnował z dalszej rozmowy .....
Pozdrawiam

Zablokowany