Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

rafGP

Re: Gdynia Cisowa

Post autor: rafGP »

Wszyscy którzy maja ten sam problem co ja ( mieszkam 100 metrow od góry , antena na wysokości 30 metrów góra 100) chciałbym wskazać pewne rozwiązanie. Obecnie zmieniłem antenę na Sigma 6HD Fracarro http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2, ... carro.html sytacja diametralnie uległa zmanie. Bez problemu odbieram MUX3 który wczesniej stanowił duży problem , natomiast MUX2 spadl na jakości i sile. Nic nie byłoby w tym dziwnego gdyby nie to że MUX2 nadaje z mocą 10-krotnie większą. Nie udalo mi się nic zrobić i zostałem zmuszony do kolejnego zakupu w postaci dedykowanego wzmacniacza do tej anteny. http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2, ... carro.html obecnie zarówno MUX2 I MUX3 odbiera w bardzo dobrej jakości na korzyść MUX3, siła sygnalu wzrasta średnio ( przy wzmacniaczu ) od 20-30 % natomiast jakość w przypadku MUX3 o 55%.
to tyle, mam nadzieję że komuś się to przyda :)
aha takie wyniki po zmianie anteny mogą świadczyć o tym iż MUX2 nadaje bardzo słabo w moim kierunku i bardziej dookólnie a MUX3 słabiej ale za to kierunkowo. inaczej nie jestem tego w stanie wytłumaczyć.

_chris_

Re: Gdynia Cisowa

Post autor: _chris_ »

Odbiór w terenie górzystym to jedna wielka niewiadoma, gdzyż każdy kanał "wędrować" może swoimi własnymi ścieżkami i odbiciami, i nigdy nie wiadomo ile sygnału DVB-T i z jakiego kierunku dociera do anteny. To akurat bywa i zaletą i wadą. Przy antenach o małej kierunkowości, jak twoja poprzednia antena, czasami jest lepiej, bo taka antena może bardziej równo zbierać sygnały z różnych kierunków, a przy dobrych kierunkowych (a Sigma jest jedną z najlepszych) praktycznie odbiera się tylko z kierunku na wprost anteny.

I to jest prawdopodobny powód twojej sytuacji. Oba mux-y przychodzą do ciebie z różnych kierunków (sygnały bezpośrednie z nadajnika i odbite / ugięte). I jak postawiłeś bardzo kierunkową Sigmę na kierunek mux-3, to automatycznie osłabiłeś sobie odbiór z jakiegoś kierunku bocznego, skąd odbierasz główny sygnał mux-2.

Tak to bywa, ale najważniejsze, że masz stabilny odbiór... :D

rafGP

Re: Gdynia Cisowa

Post autor: rafGP »

_chris_ dziękuję za podpowiedzi do której się przychylam jednak dzisiaj znów zaczęły sie problemy z MUX2 ( zmiana pogody ) , wiem że kierunkowość ma znaczenie tylko dlaczego przy poprzedniej antenie odbierało wszystko odwrotnie? Przecież moc 100kW to prawie 10 razy wiecej niż 15kW i tego właśnie pojmuję, spodziewałem się extra odbioru MUX2 i poprawienia MUX3 jednak w obecnej sytuacji POlsatu i TVN z tej paczki nie da się wogóle oglądac, załamany jestem bo już takie koszta poniosłem a sytuacji nie mogę ustabilizować i to jest właśnie super cyfryzacja polski !!! 95% populacji :( ale chyba nie na terenach górzystych takimi jakimi są kaszuby i okolice......... już widze emeryta któremu będą kazać kupic antenę za 300 i dekoder za 200 żeby mógł tv oglądać.
a odbiór będzie miał tylko w niektóre dni. co ciekawe problem ten występuje tylko w godzinach wieczornych.

sheriff1
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, o 21:15
Odbiornik: 2*TV Samsung,WandTV
Instalacja antenowa: Yagi 16el. na dachu (V pasmo, k.40-60),170 m n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk -Chwaszczyno

Re: Gdynia Cisowa

Post autor: sheriff1 »

Nie napisałeś, jak dokładnie jest zamontowana antena na tym balkonie.
W warunkach odbioru wielodrożnego, czasami wystarczy przesunąć antenę w bok lub do przodu o mały kawałek (do 1 metra), aby diametralnie zmienić warunki odbioru.
Całkiem możliwe przy tym,że polepszy się MUX2,a pogorszy się MUX3 :evil:
Po prostu trzeba dojść do optymalnego miejsca metodą testową.

No i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: każda antena powinna pracować w otwartej przestrzeni, czyli możliwie daleko od ścian czy dachu.Jak jest 'cofnięta' do wnęki balkonowej, to powinno się ją wysunąć, a najlepiej,to dać na dach, ale nie zawsze jest to możliwe....

Przyjmuje się, że dopiero przy odległościach rzędu 2 długości fali, wpływ ścian czy podłoża na charakterystykę anteny staje się pomijalny- dla kanałów 35 czy 48 to oznacza około 1 metra....
W praktyce instalatorskiej oczywiście spotyka się anteny zamontowane znacznie bliżej siebie czy też 'przytulone' do ściany, które działają poprawnie,ale nie powinno to być wyznacznikiem dobrych praktyk.

_chris_

Re: Gdynia Cisowa

Post autor: _chris_ »

to tak jest, te propagacje w terenach górzystych potrafią się zmieniać w nieprzewidziany sposób. I tak dzieje się u ciebie.

Z tym, że po części to problem okresu przejściowego, w jakim obecnie jesteśmy, a w szczególności ogromnych dysproporcji mocy nadawanych mux-ów i obecności kanałów analogowych w powietrzu, powodujących czasami kosmiczne problemy ze stabilnym w czasie odbiorem.

Po okresie przejściowym powinno już być znacznie lepiej. W tej chwili niepotrzebnie rozdmuchano nadzieje ludzi na łatwy odbiór DVB-T, co w wielu miejscach jest po prostu nieprawdą.

Tyle biadolenia, pomyślmy lepiej co zrobić, aby było lepiej.
rafGP pisze:, wiem że kierunkowość ma znaczenie tylko dlaczego przy poprzedniej antenie odbierało wszystko odwrotnie? Przecież moc 100kW to prawie 10 razy więcej niż 15kW i tego właśnie pojmuję,
różnica w mocach na nadajniku jest jakieś x6 (~8...9dB), ale to wcale nie oznacza, jak pisałem uprzednio, że taka sama różnica jest w twojej lokalizacji.

Z tego co opisywałeś wynika jasno, że kierunki odbioru obu mux-ów są różne, czyli jeden albo oba sygnały odbierasz głównie z jakichś odbić.

Pierwsza antena ma prawdopodobnie bardzo szeroki kąt widzenia (szkoda, że nie podawany w parametrach technicznych) i z tego powodu była w stanie "widzieć" oba mux-y, przychodzące z różnych kierunków. Ponieważ mux-2 przylatuje do ciebie prawdopodobnie jednak sporo więcej niż mux-3, to skutek był taki, że miałeś dobry mux-2 i taki sobie mux-3. Antena więc 'widziała' oba mux-y, ale jej parametry były za słabe, aby umożliwić stabilny odbiór słabego mux-3. Tak na marginesie, ustawiałeś tę antenę na max jakości mux-3?

Sigma zaś ma bardzo wąską wiązkę przednią, czyli odbiera kanały w dużo węższym kącie. Jeśli wiec ustawiłeś ją na mux-3, który dzięki jej parametrom dało się stabilnie odebrać, to automatycznie z uwagi na jej wąski kąt widzenia do przodu przestała dobrze odbierać mux-2.

Nie wiem, czy wyobrażasz to sobie, dużo łatwiej byłoby pokazać to na rysunku. Może inaczej. Wyobraź sobie ścianę i na niej namalowane dwa punkty, powiedzmy w odległości 2 metrów jeden od drugiego. To będą kierunki odbioru mux-ów. Ktoś staje w połowie odległości pomiędzy punktami z dwoma reflektorami, powiedzmy parę metrów przed ścianą.

Pierwszy, słabo świecący (to pierwsza antena), daje na ścianie plamę o średnicy, powiedzmy 3 metrów. Plama pokrywa oba namalowane punkty.

Drugi, mocniej świecący (to druga antena), daje na ścianie plamę światła o średnicy, powiedzmy 1,9m. I teraz dobrze oświetlić można tylko jeden punkt, drugi pozostaje na granicy cienia.

Czujesz bluesa??? :D

Co zrobić?
  • Chyba najlepszym wyjściem byłaby porządna klasyczna 'siatka' + wzmacniacz lub DIGIT HD MAX Telmoru + wzmacniacz. Anteny o stosunkowo dużych zyskach i szerokich kątach widzenia. Ale w ten sposób to niedługo mógłbyś otworzyć sklep z antenami...
    .
  • Jeśli masz obie anteny to możesz po prostu zrobić sobie zestaw antenowy. Wtedy Signal pracowałaby na mux-2 (ustawiona na max jakości mux-2), zaś Sigma na mux-3 (ustawiona na max jakości mux-3). Potrzebowałbyś tylko jakiegoś sumatora antenowego z przepuszczaniem napięcia zasilającego na oba wejścia. RDZ-212 Telmoru albo sumator telewizyjny ST 1-60 Dipola lub sumator S-2a Badmora. Albo poszukaj czegoś na złączach F i w metalowej obudowie.

    Chyba, że mux-3 poszedłby z pasywnej Sigmy (może mógłbyś zwrócić wzmacniacz), a mux-2 z Signala. Wtedy wystarczyłby RDZ-211.
    .
  • wariant rozpaczy - spróbować znaleźć na obecnej antenie położenie pośrednie, kiedy oba mux-y będą stabilne lub w miarę stabilne.
W każdym przypadku wymagane będzie bardzo precyzyjne i stabilne zamocowanie anteny / anten.

Dobra, starczy tego wykładu... :D

konserwator.fm

notonlytv LV5TDLX

Post autor: konserwator.fm »

Proszę o pomoc w takij sprawie.Jestem posiadaczem tunera firmy notonlytv modelLV5TDLX,problem wystąpił dopiero w Sopocie nie odbieram tvp1,tvp2,tvp info itd.W warszawie gdzie mieszkam odbierałem wszystkie 15 kanałów a w Sopocie niestety tylko 8.Gdyby życzliwa osoba mogła pomóc to bardzo proszę i z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: notonlytv LV5TDLX

Post autor: Puma »

Widocznie nie łapiesz MUX III który jest w Gdańsku/Chwaszczyno.

AR-kadius

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: AR-kadius »

mogli by trochę podkręcić nadajnik na mux3 bo sam osobiście muszę lecieć na nadajniku z iławy
na stogach cienki odbiór z chwaszczyna

Bachus_L
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2011, o 06:42
Miejscowość: Mosty
Odbiornik: Sharp 32hg3342e
Sharp 55UI8762ES
Instalacja antenowa: Siatka + wzmacniacz 2m. nad gruntem 10 metrów n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

zakłócenie sygnału z Chwaszczyna ?

Post autor: Bachus_L »

Witam
Właśnie straciłem MUX III, ale na częstotliwościach:634000 i 658000 mam kanały Szwedzkie (na 770000 są dodatkowe ale kodowane). Trochę to dziwne, że ich kanały docierają do Kosakowa (okolice Gdyni) a Mux III z 20-30 km złapać nie mogę.

Bartosz Czach

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Bartosz Czach »

Po wodzie sygnał ładnie idzie. Mamy jeszcze sezon tzw. propagacji transbałtyckiej. Ze Szwecji teren jest płaski jak stół. MUX3 z Chwaszczyna tłumi góra.

BORAX

MUX2 w Krynicy Morskiej z Dęblina/Ryki

Post autor: BORAX »

Witam, posiadam tuner do laptopa Pinnacle 340e.
Warunków tropo też nie ma jakichś rewelacyjnych.
Jakim cudem więc odbieram MUX-2 z Dęblina ? To przecież za Warszawą.
Zestaw antenowy w sumie nie wiem jaki dokładnie jest. Na pewno kierunkowe. Jedna ustawiona na Gdańsk, druga na Elbląg, a trzecia nie wiem. Ogólnie całośc robiona pod analog jakiś czas temu (2-3, może 4 lata temu). Program - DVB Viewer - wskazuje siłę sgnału 24%
Parametry oraz częstotliwość kanału - http://i.minus.com/iphgcGO6txUIw.PNG

cacumen

Re: MUX2 w Krynicy Morskiej z Dęblina/Ryki

Post autor: cacumen »

BORAX pisze: Parametry oraz częstotliwość kanału - http://i.minus.com/iphgcGO6txUIw.PNG
To jest RTON Iława/Kisielice..nadający na tej samej częstotliwości , ale
o 5 razy większej mocy niż wspomniany przez Ciebie. :)

BORAX

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: BORAX »

Ok, dzięki :P Właśnie przed chwilą sprawdziłem i rzeczywiście.
Dęblin jakoś tak rzucił mi się w oczy :)

Darkow

Na TV SONY wszysko a kompie brak MUX3

Post autor: Darkow »

Witam
Pytanie tak jak w temacie, dla czego w TV na tej samej antenie jest wszystko (14 kanałów) a w komputerze na karcie takiej jak w moim opisie tylko 8, żadnego z MUX3?

Bartosz Czach

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Bartosz Czach »

Powód: Zakłócenia od komputera i mniejsza czułość tunera na USB.

a.boniecka

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: a.boniecka »

Ja próbuję właśnie złapać coś na Morenie.
Tuner USB, antena pokojowa w komplecie z tunerem.
Przy częstotliwościach 586 i 690 MHz "wskaźnik" Strength pokazuje 100%, a Quality 10%.
Nie znajduje jednak żadnego kanału.
Da się coś z tym zrobić? Inna antena? Wzmacniacz?

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: bartosz4 »

a.boniecka pisze:Da się coś z tym zrobić? Inna antena? Wzmacniacz?
Ta antena to taka pałeczeka? ;) Z trudem złapałem na niej mux 2. Oczywiście, że trzeba mieć coś lepszego. Na "normalnej" pokojówce mux 2 łapie bez problemów. Mux 3 zależy w jakim miejscu i jaka antena (wzmacniacz itd.).

a.boniecka

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: a.boniecka »

bartosz4 pisze:edit
Muszę kupić więc antenę.
Która z tych anten będzie lepsza: MITON GALAXY 807 DVB-T, czy LTC LX DVBT05?
Jedna jest bez wzmacniacza (28dB), druga ze wzmacniaczem (36dB, szum poniżej 3dB, 70 om).
A może kupić inną? Możecie polecić coś w cenie dla ludzi?:-)


Odpowiadając post pod postem proszę nie cytować treści. Zasady forum: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=313

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: bartosz4 »

Mi się sprawdza ta: ANTENA ELITA TV. A w ogóle to najlepiej mieć zewnętrzną.

a.boniecka

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: a.boniecka »

A czy jest tu ktoś z Moreny, kto łapie DVB-T na antenie pokojowej?
Może nie chodzi mi o sam model tylko o parametry, tzn. ile ma dB, czy jest ze wzmacniaczem i jeśli tak to poniżej ilu ma szumy ten wzmacniacz?
Nie chcę ryzykować i kupować w ciemno.
Poza tym jeszcze jedna sprawa - mieszkam ok. 400 m od Jaśkowej Kopy, więc nie wiem, czy sygnały z tego nadajnika nie będą przeszkodą w odbieraniu TV z Chwaszczyna?

Zablokowany