TVP nadaje z napisami

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

TVP nadaje z napisami

Post autor: MJJ »

W trakcie Sportu i Pogody po Wiadomościach TVP nadawała napisy.
Może jeszcze nie były idealnie zsynchronizowane z tekstem mówionym przez lektora i czcionka jak dla mnie gorsza niż na TVN ale gratulacje dla TVP się należą za kolejny technologiczny kroczek do przodu.
Ostatnio zmieniony 12 sierpnia 2011, o 03:32 przez MJJ, łącznie zmieniany 1 raz.

DVBManiak

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: DVBManiak »

A zrobiłeś jakieś zapy?

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: KrzysztofD »

Inna ciekawostka: o 18:25 serial "Seks, kasa i kłopoty" zademonstrował napisy w różnych kolorach, ułatwia to identyfikację, która osoba z planu wypowiada daną kwestię.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: MJJ »

DVBManiak pisze:A zrobiłeś jakieś zapy?

Nie, nie zdążyłem. Jak włączyłem tv to akurat leciał początek Sportu.
Być może z napisami były też Wiadomości, bo tekst napisów był ten sam co mówili prowadzący więc niewykluczone, że i Wiadomości leciały już z napisami.

DVBManiak

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: DVBManiak »

Widać TVP w końcu wzięła się do roboty i dobrze.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: KrzysztofD »

Wiadomości również z napisami, powinny mieć jednak szare lub wręcz czarne tło, żeby nie zlewać się z napisami grafiki studia.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: MJJ »

Po kilku minutach filmu (który również jest z napisami) można stwierdzić, że napisy na TVP będą lepsze niż te na TVN.
Są różne kolory dla kwestii wypowiadanych przez różne osoby, są opisy innych odgłosów, typu Klakson, Gdakanie Kur, Dyszenie :).
Jak na razie jedynym małym minusem jest to, że część napisów jest przesunięta do lewego boku a część wyśrodkowana.

arik92

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: arik92 »

Nie mogę akurat teraz sprawdzić. Czy te napisy są nadawane na TXT (strona 777), czy jako osobny strumień DVB Subtitles?

Leshek

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: Leshek »

Są to napisy DVB. A z opisami, przesuniete i kolorowe, bo są dla osób niedosłyszących. To częśc misji tvp. :)

Peter Parker

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: Peter Parker »

Wiadomości mają napisy w TXT 777 już od bardzo, bardzo dawna. Kiedyś były one także w Teleexpressie, jednak obecnie z nich zrezygnowano.
MJJ pisze:Są różne kolory dla kwestii wypowiadanych przez różne osoby, są opisy innych odgłosów, typu Klakson, Gdakanie Kur, Dyszenie :).
To kwestia tego, że napisy są przystosowane dla osób niesłyszących.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: kasia »

Na stronie z programem telewizyjnym (http://www.tvp.pl/program-telewizyjny?offset=0) zaznaczone są pozycje w których tvp nadaje napisy - audycje oznaczone są takim obrazkiem: Obrazek - Napisy dialogowe/teletext dla niesłyszących - tak więc na tych audycjach trzeba polować na napisy dvb.

Wiadomości, Sport i Pogoda rzeczywiście tvp nadaje z napisami.

Obrazek

Oczywiście tvp ma na myśli jak na razie napisy z telegazety - 777 - w każdym razie tak mi się wydaje.
W każdym razie musicie osobiście sprawdzić, bo ja nie mam dostępu to mux tvp.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: MJJ »

Przejrzałem program na kilka najbliższych dni i zdecydowana większość programów oznaczonych znaczkiem "Napisy dialogowe" to polskie produkcje.
Fajnie by było, żeby dodali oryginalną ścieżkę dźwiękowo (bez lektora) do filmów / seriali zagranicznych, które mają zaplanowaną emisję z napisami.

harmageddon

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: harmageddon »

O tak, oryginalna ścieżka dźwiękowa - to byłby krok do przodu.

smiodus

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: smiodus »

wczoraj przez moment "nadziałem się" na napisy w jakimś tureckim filmie karate który jest emitowany przed bajką dla dzieci (wg mnie treściowo to się gryzie jak dzieci czekają na bajkę a tam para migdali się w łóżku)
- różne barwy napisów - w dialogu oznaczenie różnych osób, łatwiejsza identyfikacja przez kogo wypowiadana jest dana kwestia kiedy konwersantów nie widać na ekranie, czy też w ramach rozmowy telefonicznej,
- przesunięcie napisów względem centrum ma na celu przyporządkowanie danej frazy dialogowej do osoby która wypowiedziała w ramach sceny,

podsumowując:
- bardzo duży pozytyw ze strony tvp (rzadkość!!!)
- font mógłby być bardziej zbliżony do tego który jest w tvn'ie ponieważ się lepiej czyta (ale być może jest to moja fanaberia),
- oryginalna ścieżka dźwiękowa byłaby w takich okolicznościach przyrody niezmiernie pożądana

S

arik92

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: arik92 »

Obecnie na TVP 1 ścieżka Dolby Digital jest opisana jako "MUL", czyli tak jak na TVN, a na TVP 2 ścieżka Dolby Digital jest opisana jako "Dźwięk oryginalny".

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: MJJ »

A teraz śceiżka DD na TVP2 jest nazwana "qaa" :)
Czyżby jednak jakieś przygotowania do uruchomienia ścieżki z oryginalną wersją jezykową ;) ?

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: wsz »

U mnie Samsung C7000 wyświetlił język jako "2.V.O." dla TVP2 zarówno wczoraj jak i dziś ok. 8:30. Chyba ktoś nie trzyma standardu (producent albo nadawca)? Może ktoś wie co tam naprawdę ustawili jako język?

Dla TVP1 pokazuje tak jak dla TVN.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: C7_4K »

no nie pierwszy raz testują napisy zwłaszcza w nocy tylko ze nie pasują do treści

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: ks41 »

Potwierdzam obecność napisów (są również w 'sprawie dla reportera')
C7_4K pisze:no nie pierwszy raz testują napisy zwłaszcza w nocy tylko ze nie pasują do treści
Napisy pasują do treści tylko nie są jeszcze w pełni zsynchronizowane z obrazem.

Bartosz Czach

Re: TVP nadaje z napisami

Post autor: Bartosz Czach »

Leshek pisze:Są to napisy DVB.
Ani w DVB-S ani w DVB-T takowych mi nie wykrywa. Może u Ciebie identyfikuje stronę 777 teletestu.

Zablokowany