Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: ODBIÓR Z TEJ LOKALIZACJI NA MAPIE W PUNKCIE "A" DA RADE

Post autor: tomek1106 »

Kanały chodzą płynnie tylko nieraz mux-2 nieraz klatke robi ale to bardzo rzadko. Kwestia może wiatru bo dziś są chwilowe większe podmuchy.
KANAŁ 35:
DUŻY ROZMIAR: http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... 057pj.jpg/
Obrazek
KANAŁ 57:
DUŻY ROZMIAR:http://imageshack.us/photo/my-images/26 ... 058xh.jpg/
Obrazek

Ciekawe kiedy wreszcie ruszy MUX-1. Może tez będzie na tym nadajniku :):)

DVBManiak

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: DVBManiak »

Mux-1 z tego nadajnika ma być na k25 z mocą 100kW . Kiedyś pan Tomasz Berezowski podał na forum listę rezerwacji mux-1 i sobie ją spisałem. Jednak nie wiem czy można na niej polegać.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 633#p38633

krystianb

Re: ODBIÓR Z TEJ LOKALIZACJI NA MAPIE W PUNKCIE "A" DA RADE

Post autor: krystianb »

tomek1106 pisze:Elegancko działa kanał 35 lepszy sygnał i 57 trochę słabszy.
Najprawdopodobniej wina instalacji antenowej, 35k to tylko 20kW a 57k dmucha 100kW.

Tutaj http://www.heywhatsthat.com/ można stworzyć sobie mapę widoczności, płock zrobiłem
Poszukać
[PL] RTCN Plock Rachocin (beta)

Niestety jest to widoczność z poziomu gruntu, faktyczny zasięg przy zawieszeniu anteny wyżej będzie lepszy.

Aha żeby zobaczyć mapę, trzeba kliknąć "Visibylity cloak" (prawy górny róg mapy, pod wyborem teren/stat itd)

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: tomek1106 »

To jest tylko zawieszenie anteny tak na szybko mogę jeszcze zawiesić ją o 2 metry do góry i zastosuje lepszy kabel, bo ten co teraz mam rwał mi połączenie na satelicie, niektóre transpondery rwały sygnał a na nowym był lepszy sygnał o 30% więc przemienię kabelek, podwyższę antenkę i będzie mam nadzieje lepiej.
Własnie też się zdziwiłem bo powinno być odwrotnie z sygnałami mimo iż ma 20 kW na kanale 25 mam siłę sygnału na poziomie 60%-70% a jakość 60-80%. A na kanale 57 100kW mam siłę sygnału 26-38% i jakość 40-60%. Więc trochę dziwnie.
Ale te nadajniki są położone koło siebie czy są w jakich innych budynkach zawieszone ?

A tego [PL] RTCN Plock Rachocin (beta) nie mogę znaleźć w tej liście !!!!

Już znalazłem !!!!
SCREENY: DUZY ROZMIARhttp://imageshack.us/photo/myimages/19/ ... niemi.jpg/

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

krystianb

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: krystianb »

tomek1106 pisze: Własnie też się zdziwiłem bo powinno być odwrotnie z sygnałami mimo iż ma 20 kW na kanale 25 mam siłę sygnału na poziomie 60%-70% a jakość 60-80%. A na kanale 57 100kW mam siłę sygnału 26-38% i jakość 40-60%. Więc trochę dziwnie.
Ale te nadajniki są położone koło siebie czy są w jakich innych budynkach zawieszone ?
Co do umiejscowienia anten nadawczych to są na tym maszcie
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=116
Na 99% wszystkie sygnały TV lecą z tuby na samym szczycie, ale to by musiał ktoś z emitela potwierdzić.

A co do sygnału to ja mam 30-40 letnią yagi jeszcze miedzianą, odkopaną po dobie siatki skierowanej na konin.
Dokładne ustawienie anteny mogę robić tylko na poziom błędów na mux3, bo sygnał na obu kanałach telewizor wyświetla maksymalny (wiadomo każdy producent inaczej skalę ustawia)
No i przy ustawianiu anteny trzeba pamiętać także o kącie poziomym, przynajmniej yagi.

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: tomek1106 »

Wczoraj z nud przeszukałem znów sieć i znalazło mi kanał 45: jakośc i moc sygnału na poziomie 100% MUX3. Wczesniej na kanale 57 mialem jakośc 100% moc 92% wiec jest dobrze. Ale najbardziej mnie to zastanawia, że anetenke siatkową mam ustawiona na Płock -Rachocin k.57 a teraz mam full detal lacza na Płock k,45. wogóle kierunek o okolop 180` na wschód. Dziwne ale działa lepiej :lol:

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: tomek1106 »

Obrazek



Czy na takim profilu trenu mogę złapać Polsat HD z PKiN ???

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Puma »

120km... spora odległość ale jest szansa, dobra antena + wzmacniacz... moim jednak zdaniem szkoda kasy wydawać na testy (chyba że masz możliwość pożyczenia sprzętu).

Ps. W moim mieście łapią Gdańsk a to około 105km.

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: tomek1106 »

mam zwykła siatkówkę + LNA-177 + zwykły wzmacniacz ale testy zaraz przeprowadzę bo i tak się nudzę w domq na razie
;)
A nóż może złapie, jak mi Poznań łapało na tej antenie tez ponad 150 km wiec spróbować można.
No ale tylko 2 kW jest a tam 50kw. Ale pobawię się :lol:

DVBManiak

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: DVBManiak »

Masz 2 wzmacniacze połączone?

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: tomek1106 »

Nie mam zwykly zasilacz chiński,a zasiegu na PKiN brak. Musialbym miec antenkę kierunkową, ale jak dziala MUX2 i mam 2x MUX3 to jet calkiem niezle.Zasieg w kazdym podchodzi od 85-100% wiec spoko. Ale kusi mnie ten Polsat HD, może kiedyś wrzucą na jaki 8-) ś wolny slot

DVBManiak

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: DVBManiak »

Myślę, że prędzej się skończy nadawanie go naziemnie. Nie sądzę, żeby im się to opłacało i pewnie po wakacjach off. Może zagości kiedyś w płatnych muxach.

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

A poza tym sygnał zakłóca TVP1 na tym samym kanale z Płocka a tam jest 1000kw :)

dartante

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: dartante »

tomek1106 pisze:To jest tylko zawieszenie anteny tak na szybko mogę jeszcze zawiesić ją o 2 metry do góry i zastosuje lepszy kabel, bo ten co teraz mam rwał mi połączenie na satelicie, niektóre transpondery rwały sygnał a na nowym był lepszy sygnał o 30% więc przemienię kabelek, podwyższę antenkę i będzie mam nadzieje lepiej.
Własnie też się zdziwiłem bo powinno być odwrotnie z sygnałami mimo iż ma 20 kW na kanale 25 mam siłę sygnału na poziomie 60%-70% a jakość 60-80%. A na kanale 57 100kW mam siłę sygnału 26-38% i jakość 40-60%. Więc trochę dziwnie.
Ale te nadajniki są położone koło siebie czy są w jakich innych budynkach zawieszone ?
ImageShack.us
Hej. Wiem że stary temat ale może komuś pomogą moje rady. Odbieranie z siatki ze wzmacniaczem powoduje przesterowanie sygnału dlatego Ci słabiej odbierał mocniejszy mux 2. Wystarczy zmienić na symetryzator i zamiast zasilacza zwykła wtyczka bezpośrednio do tv.

kasior83
Posty: 28
Rejestracja: 21 marca 2012, o 17:28
Odbiornik: Samsung le32b550
Instalacja antenowa: ATX-55. 18 m.n.p.g. + 25m przwodu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Płock/Rachocin

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: kasior83 »

MUX3 od 20.03.2012 nadaje z mniejszą mocą i może nie "dolecieć" do Włocławka.
Informacja jaką uzyskałem w Emitelu:
W obiekcie RTCN Płock / Rachocin prowadzone są prace przy wymianie
szczytowego systemu antenowego,
z którego prowadzona jest normalnie emisja programów TV analogowej i
cyfrowej.
Na czas prac, których zakończenie planwane jest na drugą połowę maja
emisja jest realizowana z zastępczego,
niżej zawieszonego systemu antenowego, z obniżonymi mocami. Może
wiązać się z tym niestety pogorszenie jakości
odbieranych programów TV z obiektu.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: pivo »

Ja bym nie dramatyzował, przy dobrze ustawionej antenie we Włocławku można oglądać MUX-3 mimo problemów. Ja pod Wielgiem (w stronę Rachocina) przy antenie ustawionej na Trzeciewiec odbieram MUX-3 z siłą 75%, wcześniej było to 90%. Pokazuje to, że do odbioru DVB-T wskazane są anteny kierunkowe, czyli ATX-y i "trójzęby".

krystianb

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: krystianb »

Pod wielgiem to na dipolu półfalowym czyt: kawałku drutu można rachocin odbierać. We włocławku problemem jest skarpa wiślana.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: pivo »

Wczoraj w "Kujawskiej" pojawił się artykuł o problemach z naziemnym odbiorem TVP Bydgoszcz w rejonie Włocławka. Problemy są wypadkową czasów komuny i zmian technicznych. Z opisów wiem, że o ile jeden, potem dwa programy telewizyjne nadające na niskich kanałach docierały do Włocławka w latach 60. i 70. wraz z większym tłokiem w eterze oraz przeniesieniem emisji na współczesne pasmo (około 1995) pojawiły się problemy. Jednocześnie byłe województwo włocławskie wyszło spod kurateli WOT-u, Rachocin jest właśnie pamiątką tamtych czasów. Jako ośrodek obsługujący województwa ciechanowskie, płockie i włocławskie nadawał w ramach pasma lokalnego TVP2 sygnał Kuriera Mazowieckiego, w którym wtedy były wiadomości z Włocławka. Po 1995, wraz z powstaniem TVP Bydgoszcz i zmianą parametrów emisji z obiektu w Trzeciewcu pojawiły się problemy. Sygnał z Trzeciewca nie docierał w nasze strony (mapka zasięgu. Tak więc emisja Zbliżeń w nadajnika na wieżowcu na Placu Wolności była usprawiedliwiona. Pasma lokalne przez ostatnie parę lat były marginalizowane, już w 2004 "Pomorska" ostrzegała, że może dojść do zakończenia emisji okienek lokalnych, co w końcu miało miejsce z końcem grudnia 2010 r. We wczorajszym artykule pojawia się ciekawa informacja - planowana data uruchomienia emisji MUX-3 we Włocławku. Jest to kwiecień 2014 roku.
Na audycję z bydgoskiej regionalnej "trójki” włocławianie będą musieli poczekać jeszcze dwa lata

Dodano: 11 maja 2012, 0:25 Autor: Andrzej Galczak, andrzej.galczak@pomorska.pl

- Po co nam warszawski program regionalny? - pyta Jerzy Zalewski, właściciel domku na osiedlu "Południe”. - O naszym mieście nic tam nie ma.

Większość mieszkańców Włocławka i okolic, którzy nie korzystają z usług operatora telewizji kablowej nie ma możliwości odbioru programów regionalnych bydgoskiej telewizji. Dlaczego? Miasto leży poza zasięgiem nadajnika z Trzeciewca. W takiej sytuacji większość indywidualnych anten skierowano w stronę nadajników w Rachocinie lub Żółwieńcu. Bez problemu można więc oglądać regionalną "trójkę”, ale nadawaną z Warszawy.

W lepszej sytuacji od pana Jerzego są abonenci kablówki. Operator dostarcza do ich domów analogowy sygnał z Trzeciewca. - Sytuację poprawiłoby zamontowanie we Włocławku lub okolicach nadajnika, który swym zasięgiem pokryje nasz teren - wyjaśnia Józef Maniuk, który zajmował się nadajnikami TV, a obecnie pracuje w telewizji kablowej. - Innym rozwiązaniem byłoby włączenie tego programu do pakietów
nadawanych z Rachocina lub Żółwieńca. To jednak leży w gestii Telewizji Polskiej. Obecną sytuację pogorszy wyłączenie nadajników analogowych. Ma to nastąpić do końca lipca przyszłego roku. Bydgoska "trójka” może więc zniknąć na dobre z ekranów naszych telewizorów, także w kablówce.

Przeczytaj także: Trzeciewiec testuje multipleks. Będą nowe programy i w lepszej jakości!

Czy są szanse na odbiór tego programu w naszym mieście? - Tak, ale dopiero w kwietniu 2014 roku - twierdzi Artur Paprocki z Centrum Informacji TVP. - Włocławek, jako miasto liczące powyżej stu tysięcy mieszkańców, będzie miał zapewniony odbiór cyfrowy przenośny wewnątrz budynków w ramach czwartego etapu MUX3. Będzie to wymagało uruchomienia stacji nadawczej na terenie, lub w pobliżu Włocławka. Stacja będzie musiała nadawać program regionalny właściwy dla danego miasta, w tym wypadku TVP Bydgoszcz.

Przez dwa lata włocławianie na dobre mogą zapomnieć np. o programie informacyjnym "Zbliżenia”.
Niestety, w TVP Bydgoszcz nikt nie mógł nam udzielić żadnych informacji w tej sprawie. Wszystko rozbija się o pieniądze, a tymi rządzi warszawska centrala TVP.
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /120519864

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Robert03 »

Nie dość że w tym mieście główna droga przypomina bruk z lat dwudziestych ubiegłego wieku i nie nadaje się do eksploatacji a jej remont ciągnie się w nieskończoność to teraz także miasto zostanie odcięte od regionalnej telewizji:-).
Włocławek ma częstotliwość dla MUX-3. Jest to kanał 35 moc 5 kW pol H.Nie wiem dlaczego będą z tym czekać aż do 2014 roku.
Jeśli jest kolizja z analogiem można już dziś wyłączyć analogowe TVP1 w kanale 7 lub TVP2 w kanale 33 i puścić tam MUX-3 tymczasowo. To są malutkie moce napewno nie bedą nikomu przeszkadzać.

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Odbiór DVB-T w okolicach Włocławka

Post autor: Tharazi »

Na tym samym kanale nadaje mux3 w Płocku więc mogliby zrobić we Włocławku SFN z tym mux.

Zablokowany