Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Chętnie bym sobie obejrzał w HD choć fanem piłki nie jestem :)

Niewątpliwie Euro w HD będzie ogromną promocją NTC i zachęci ludzi to przejścia na NTC lepie niż te kampanie w TV.

DVB-T

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVB-T »

Puma pisze:TVP ma przepustowość na trzy kanały SD... być może zamiast TVP1 i TVP2 będzie TVP1 HD.
W MUX1 będzie TVP 1 2 i info w SD. Jeśli będzie TVP HD albo TVP1 HD to tylko w MUX3

Peter Parker

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Peter Parker »

Kolega z choinki się urwał? Mowa o tym, że są pogłoski, jakoby TVP miała wrzucić do MUX1 kanał w HD, żeby pokazać tam EURO 2012.

Peter_CA

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Peter_CA »

Puma pisze:TVP ma przepustowość na trzy kanały SD... być może zamiast TVP1 i TVP2 będzie TVP1 HD.
I TVP zostanie zasypane skargami od widzów, którzy nie mają telewizora zdolnego odtwarzać HD.

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

Przecież tuner wykona downscalling.

Peter Parker

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Peter Parker »

Peter_CA pisze:
Puma pisze:TVP ma przepustowość na trzy kanały SD... być może zamiast TVP1 i TVP2 będzie TVP1 HD.
I TVP zostanie zasypane skargami od widzów, którzy nie mają telewizora zdolnego odtwarzać HD.
Nie ma czegoś takiego, jak telewizor niezdolny odtwarzać HD. Może być taki tuner, ale wtedy jest on niezgodny ze standardami przyjętymi w Polsce. Tuner musi umieć odebrać obraz w HD, jest to jeden z wyznaczników odbiornika do NTC w Polsce.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: vigoo »

Ale nie wszyscy chcą oglądać mecze. Jeśli wyłączą trzy kanały to wszystkiego nie wpakują do jednego HD i będzie dym. To jest nierealne w MUX 1.

DVB-T

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVB-T »

Nie wyskakuj mi tu z choinką. Jak sobie wyobrażasz to? że odetną miliony ludzi od tvp 2 i info aby dac hd? smieszny jestes

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Możliwe że TVP chcę powalczyć kanałem HD o miejsca w MUX I na stałe. Wiadomo że obecne tam programy przejdą do MUX III a w to miejsce będzie coś innego.
Skoro w MUX III ma być 8 kanałów to będzie tłoczno przy jednym kanale HD choć pewnie jest to wykonalne.

Peter Parker

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Peter Parker »

DVB-T pisze:Nie wyskakuj mi tu z choinką. Jak sobie wyobrażasz to? że odetną miliony ludzi od tvp 2 i info aby dac hd? smieszny jestes
Hahaha, ale jestem śmieszny, hohohohohoh.

Pośmialiśmy się, więc do rzeczy. Otóż niekoniecznie muszą wyłączać TVP2 i TVP Info, żeby dać kanał w HD. W momencie startu EURO 2012 powinno być w MUX1 około 5-6 kanałów, więc zostaje nawet miejsce na 2-3. TVP HD może nadawać w MUX1 w tym czasie w 720p, tak jak podczas MŚ 2010. Tu się zabierze trochę bitrate, tu się uciuła i jakoś ten kanał HD wcisną.
A tak poza tym, to nic się nie stanie, jak nie będzie TVP2 i TVP Info przez 3 tygodnie. W Lubuskiem jak wyłączono kanały TVP we wrześniu tamtego roku, tak do dziś ich nie mamy.

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

Ja uważam, że na Euro te trzy kanały tvp z MUX-1 powinny zniknąć i zostać tylko w MUX-3, a w ich miejsce z dobrym bitrate dać kanał TVP1 HD albo TVP HD. Po Euro wszystko wróciło by do normy. Chyba nikt się nie obrazi, jak oglądnie przez 3 tygodnie analogowe tvp 1, 2 i Info, a i tak MUX-3 będzie docierał do pewnych części polski. Do tego w tym okresie i tak nic ciekawego nie jest nadawane, same powtórki.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Jest jeszcze możliwość że do tego czasu wyłączą kolidujące nadajniki analogowe z MUX III a wtedy sprawa będzie rozwiązana i Euro może być w MUX I lub III.

Zakładając że do Euro MUX I pokryje cały kraj to taki scenariusz jest możliwy.

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

Dokładnie tak. Trzeba jak najszybciej wprowadzić MUX-1 i zacząć wyłączać ten analog, aby zrobić miejsce MUX-3.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Puma pisze:Możliwe że TVP chcę powalczyć kanałem HD o miejsca w MUX I na stałe. Wiadomo że obecne tam programy przejdą do MUX III a w to miejsce będzie coś innego.
Skoro w MUX III ma być 8 kanałów to będzie tłoczno przy jednym kanale HD choć pewnie jest to wykonalne.
W takim razie powinni w MUXI odblokować ósmą przepustowość i ta poszłaby pod jakiś kanał prywatny.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Już lepiej niech jest 7 kanałów (lepszy obraz)... zresztą już zaklepane że będzie 7.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

W ogóle to kanały HD powinny być od MUX4. A po przeniesieniu TVP1,TVP2 i TVP Info MUX1 powinnien być w 100% prywatnych.

raven-kt

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: raven-kt »

Peter Parker pisze:
DVB-T pisze:Nie wyskakuj mi tu z choinką. Jak sobie wyobrażasz to? że odetną miliony ludzi od tvp 2 i info aby dac hd? smieszny jestes
Hahaha, ale jestem śmieszny, hohohohohoh.

Pośmialiśmy się, więc do rzeczy. Otóż niekoniecznie muszą wyłączać TVP2 i TVP Info, żeby dać kanał w HD. W momencie startu EURO 2012 powinno być w MUX1 około 5-6 kanałów, więc zostaje nawet miejsce na 2-3. TVP HD może nadawać w MUX1 w tym czasie w 720p, tak jak podczas MŚ 2010. Tu się zabierze trochę bitrate, tu się uciuła i jakoś ten kanał HD wcisną.
A tak poza tym, to nic się nie stanie, jak nie będzie TVP2 i TVP Info przez 3 tygodnie. W Lubuskiem jak wyłączono kanały TVP we wrześniu tamtego roku, tak do dziś ich nie mamy.
W pełni się z kolega zgodzę. Od kiedy zabrano nam TVP z NTC mam ja tylko w N(bez TVP Info Gorzów). Pilot od TV sie zakurzył ;)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Robert03 »

Peter_CA pisze:
rp.pl pisze:Jestem ciekawy, jak to zrobią. Multipleks będzie prawie pełny i TVP chyba nie zaryzykuje wyłączenia programu w SD.
Jak to jak?
Wyłączą plastikowe kanały Eska TV i POLO TV i będzie miejsce dla TVP1 HD i TVP2 HD :-)
To powinno być od razu w ten sposób załatwione. Albo zamianka MUX3 = MUX1 i start na wiosnę 2011. A te Pola ti vi i nostalgie niech sobie ruszają jak analog wyłączą i niech się sądzą do 2025 roku.
Mielibyśmy już cały kraj z TVP. Tymczasem będzie tak że odpalą MUX-1 i tylko TVP będzie nadawać bo reszta "elity" potrzebować będzie rok albo dwa na start. Tak jak obecnie startuje PULS-2. Żenada. Szkoda miejsca na obrazy kontrolne w radiodyfizji naziemnej.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: vigoo »

Informacja pochodząca z Rzeczpospolitej...
TVP nie chce nawet skomentować tej informacji, więc równie dobrze mogli napisać, że będzie 10 kanałów HD w jednym muxie i tak pewnie nie widzą o czym piszą...

Ci, którzy nie maja szans na MUX3 na Euro 2012, rękoma i nogami będą się trzymać myśli o HD w MUX1, bo chcą w to wierzyć. Ci którzy mają, lub będą mieli dostęp do MUX3 nie wierzą, bo jest im wszystko jedno w którym muxie to będzie :)

A może jeszcze inaczej.
HD pojawi się w MUX 1, tylko tam gdzie będzie zasięg MUX3 z TVP1, TVP2, TVP Info...

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: cyber »

Swego czasu ze Śremu był nadawany(testowany) kanał TVP HD (720p i 1080i) i dodatkowo 5-6 kanałów SD . Pamiętam tylko ,że jakość kanałów SD była w miarę przyzwoita natomiast kanał TVP HD wypadł też nie najgorzej -zwłaszcza w 720p!
Pewnie tak to będzie wyglądać podczas Euro 2012r. Jeśli coś takiego wogóle będzie miało miejsce . Dodatkowo nadawanie np. dźwięku wyłącznie w DDPlus(oszczędność pasma) pozwoliłoby na nadawanie Muxa (w powyższej konfiguracji) w miarę przyzwoitej jakości z pełnym EPG itd.

Zablokowany