Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

DVB-T Bochnia i okolice

Post autor: Poland »

Próbował ktoś się bawić DVB-T w tej okolicy ? Co mógłbym odebrać i skąd ? No i jakie są ostateczne daty i namiary na Chorągwice skąd odbieram analog ?
A przy okazji są u mnie już zaplanowane jakieś wyłączenia ?
Planuje na jesień zakup tunera i chciałbym wiedzieć jak to będzie wyglądało na moim terenie.

DVB-T

Re: DVB-T Bochnia i okolice

Post autor: DVB-T »

MUX2 do końca lipca 2011, MUX3 do końca października 2011, MUX1 nie wiadomo, ale prawdopodobnie przed EURO 2012

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Bochnia i okolice

Post autor: Poland »

A coś wiadomo z namiarami na nie (wiem że MUX 2 ma być z 64 kanału) oraz możliwością odebrania stacji z Czech i Słowacji ? A poza tym już wiadomo czy jakieś kanały analogowe zgrzytają z cyfrowymi z mojego rejonu ?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T Bochnia i okolice

Post autor: blockbuster »

Poland pisze:A coś wiadomo z namiarami na nie (wiem że MUX 2 ma być z 64 kanału) oraz możliwością odebrania stacji z Czech i Słowacji ? A poza tym już wiadomo czy jakieś kanały analogowe zgrzytają z cyfrowymi z mojego rejonu ?
MUX1- kanał 25
MUX2- kanał 64 (po wyłączeniu analogu kanał 23)
MUX3- kanał 48 (po wyłączeniu analogu kanał 50)

A co do Czech i Słowacji to poczytaj wątki o odbiorze tutaj http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=40. Czechy i Słowację odbiera np. w Krakowie kolega Igorlan.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Odbiór DVB-T we wschodniej części województwa

Post autor: manguscik »

Witam

Na dzień dzisiejszy odbiór DVB-T w Gorlicach możliwy jest na kanałach:

MUX 3 - k 42 642,00 MHz RTCN Krosno *Sucha Góra
MUX 2 - k 61 794,00 MHZ RTCN Krosno *Sucha Góra


Od 15 lipca będzie możliwy dodatkowy odbiór MUX 2 z

Tarnów/G. Św. Marcina na kanale 23 490 MHz
Kielce/Święty Krzyż na kanale 36 594 MHz

I dodatkowo jeszcze od 12.07.2011 będzie możliwy odbiór z

Szczawnica/G. Prehyba - k 61 794 MHz tylko że nie wiem czy będzie możliwy odbiór gdyż na tym samym kanale nadawany jest MUX 2 z Krosna Sucha Góra i nie będzie przeszkadzał

A od 31.12.2011 będzie już możliwy odbiór z Gorlic na
SN Gorlice / Komin EC Glinik na kanale 61 794 MHz

Zastanawia mnie tylko 1 rzecz dlaczego emisja DVB-T nie zostanie uruchomiona z przekaźnika RSTV Gorlice / Maślana Góra tak jak jest napisane w tym dokumencie gdyż pokrycie sygnałem z tego przekaźnika było by dużo większe niż z komina EC Glinik. Czyżby przeważyły koszty dociągnięcia światłowodów ?? Proszę o info kolegów z emitela z jakiego nadajnika ruszy przekaz DVB-T w Gorlicach.

Jak tylko zostaną uruchomione przekaźniki testowe postaram się rzucić screeny na forum.

Proszę osoby mieszkające w okolicy o informacje jak u was z odbiorem :)

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: kroczek12 »

Fakt, mux2 i mux3 z Krosna da się bez większych problemów odebrać. Z Tarnowa również będzie odbiór mux2 od 15 lipca. Natomiast nie byłbym taki optymistyczny co do Szczawnicy ponieważ emisja będzie mocno kierunkowa na północ czyli na Nowy Sącz. Pacząc na mapę pokrycia sygnał począwszy od azymutu około 230 stopni będzie już sporo dB słabszy. Dopiero jak tam zwiększą z 5kW na 20kW za dwa lata to pewnie nie będzie problemu z odbiorem w rejonie Gorlic. Co do Św. Krzyża, to nie przeceniajmy tej stacji aż tak bardzo, owszem jedna z najlepszych lokalizacji w Europie ale sygnał nie poleci nie wiadomo ile. Jak Pan Berezowski wspomniał w innym wątku, sygnał będzie akceptowalny do Tarnowa, dalej to może na dużych wzniesieniach.

Co do kwestii emisji z komina EC czy z Maślanej Góry to rozmawiałem na ten temat z przedstawicielem RSTV i wyjaśnił mi że podyktowane jest to tym że stacja na Maślanej Górze nie spełnia wymogów do emisji dvb-t/20kW. Może chodzi również o kwestie ciągnięcia światłowodu. Dowiedziałem że również że zdają sobie sprawę że lokalizacja jest o niebo lepsza niż komin EC w centrum Gorlic który jest kilkaset metrów niżej.
Osobiście uważam że RSTV powinno jeszcze się nad tym zastanowić czy poprowadzić emisje z Maślanej Góry, jest to jeden z najlepszych nadajników jakie posiada. A czas na przygotowanie się (31.12.2011) jeszcze mają.

andiks

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

EC Glinik jest nie zbyt dobrą lokalizacja z powodu znacznie mniejszego zasiegu z niewątpliwie z Maślanej Góry Gorlice obszar w którym mozna było odebrać DVB-T bylby znacznie wiekszy. Po drugie infrastruktura na Maślanej Górzej jest prawie gotowa. Pierwotnie ta lokalizacja była wzieta pod uwage moc tez była przyzwoita 20 KW ERP. W moim przekonaniu na obecna chwilę przy obecnym harmonogramie wdrażania mux, dotychczasowe problemy z odbiorem TV w systemie analogowym cyfrówka nie rozwiąze problemy pozostana a obawiam sie, że moze być gorzej. Dobrze było aby obowiązujacy tą liste uruchomien nadajników zmodyfikowac o dodatkowe szczególnie na obszarach gdzie odbierany sygnał jest nie mozliwy albo bardzo słaby. Tak na marginesie TSR Jaworzyna Krynicka tez powinna byc uwzgledniona a obiekt dawno zmodernizowany do RTON. Z tej lokalizacji południowe obszary gmina Muszyna oraz Krynica uzyskały dostep do DVB-T. Dla Krynicy i okolic jest to najelpsza lokalizacja a emisja na tym samym kanale nie stanowi problemu.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: manguscik »

W wątku DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ kolega kemi73 potwierdza odbiór w okolicach Gorlic :)


kemi73 pisze:Potwierdzam odbiór 6 km od Gorlic Jakość ok 65%
Jutro będę miał czas to przeskanuje kanały i zrobię fotki

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: kemi73 »

Potwierdzam :) Co ciekawsze Tranów nadaje z tą samą mocą co Kielce a poziom sygnału mam podobny.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: manguscik »

Kemi73 można wiedzieć jaka jest Twoja lokalizacja :)

andiks

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: andiks »

Według mapek zasieg sygnał z Tarnowa w Krynicy powinienn być lepszej jakości nie wiem jak jest w rzeczywistosci bo na razie nie mam czy sprawdzic zastanwiam sie czy kupic teraz antene i set box czy poczkac gdy zostanie uruchomiony Glinik Gorlice. Ponoc sygnały na tym samym kanale nadawane z róznych lokalizacji sumuja sie

luka624

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: luka624 »

Witam wszystkich,ja odbieram MUX2 i MUX3 bez problemu w Łużnej z RTCN Krosno *Sucha Góra* MUX2-jakość 74%,MUX3-jakość 80%.Moje anteny to:Dipol A 1615 skierowana na RTCN Krosno *Sucha Góra*, oraz druga to starsza antena duo(VHF+UHF) skierowana na RTCN Kraków *Chorągwica* (zależało mi na TVP INFO Regionalnej z Krakowa).W obydwu antenach zastosowałem wzmacniacze LNA 177.Dzisiaj przeszukując kanały udało mi się złapać MUX2 z RTON Tarnów *G.Św.Marcina* k.23,490 MHz-jakość 77%,chociaż żadna z anten nie jest skierowana w tym kierunku.Mam nadzieje,że uda mi się także złapać MUX2 z RTCN Kraków *Chorągwica* k.64,818 MHz.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: kemi73 »

A nie łapiesz przypadkiem jeszcze sygnału MUX2 na kanale 36 z Kielc ?. Moja antena też jest skierowana na SG ale jakimś cudem odbiera sygnał z Kielc. Antena kierunkowa YAGI plus LNA-177.

luka624

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: luka624 »

Nestety nie,odległość do Kielce *Święty Krzyż* 129km,ale profil terenu mam słaby.
Ostatnio zmieniony 21 lipca 2011, o 06:39 przez luka624, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin_ag

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: marcin_ag »

witam!!! mieszkam na węgierskiej zaraz za szpitalem.Odbieram sygnał z Tarnowa na kanale 23 siła : 29 - 33% jakość 100% luks odbiór oczywiście MUX -2 a jak u WAS w gorlicach?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Bochnia i okolice

Post autor: Poland »

blockbuster pisze:
Poland pisze:A coś wiadomo z namiarami na nie (wiem że MUX 2 ma być z 64 kanału) oraz możliwością odebrania stacji z Czech i Słowacji ? A poza tym już wiadomo czy jakieś kanały analogowe zgrzytają z cyfrowymi z mojego rejonu ?
MUX1- kanał 25
MUX2- kanał 64 (po wyłączeniu analogu kanał 23)
MUX3- kanał 48 (po wyłączeniu analogu kanał 50)

A co do Czech i Słowacji to poczytaj wątki o odbiorze tutaj http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=40. Czechy i Słowację odbiera np. w Krakowie kolega Igorlan.
Tymczasem myślę że można by MUX3 czasowo mógłby być odpalony z kanału 25 dopóki nie przyjdzie kolej na Kraków w harmonogramie MUX1. Mam nadzieje że mapka MUX3 nie będzie kłamać i według niej będę w zasięgu tego MUX'a...
Obrazek

Według niej jestem tak gdzieś na kraju zasięgu tego Multipleksu.

Jeżeli chodzi o odbiór MUX2 w rejonie Trzciany to tutaj jak wspominałem mam 92% sygnału i 64% intensywności czyli w miarę dobrze. Szkoda że poza tym nic nie odbiera :(

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Bochnia i okolice

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Mam nadzieje że mapka MUX3 nie będzie kłamać i według niej będę w zasięgu tego MUX'a... Według niej jestem tak gdzieś na kraju zasięgu tego Multipleksu.
Ta mapka nie kłamie, ta mapka jest "opracowana na podstawie decyzji rezerwacyjnych Prezesa UKE", co wyraźnie zaznaczono na stronie, na której została zamieszczona.
Rzeczywiste zasięgi mogą być inne.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T Bochnia i okolice

Post autor: Poland »

Może być różnie bo w odróżnieniu od tamtej mapki na dvbtmap.eu podają 2 razy większy zasięg.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: K63 »

Łużna - plazma Panasonic MPEG4- antena kierunkowa z wzmacniaczem TELMOR ( IV-V ). Po eksperymentach związanych z kreceniem anteną osiagnałem takie oto średnie wyniki:

Przehyba - jakość 10/10, siła 10/10 (sygnał i odbiór stabilny - 0 błędów)
Tarnów - jakość 10/10, siła 10/10 ( sygnał i odbiór stabilny - 0 błędów))
Sucha Góra MUX2 - jakośc 7-9/10, siła 8/10 ( jakość skacze, siła stabilna - odbiór stabilny)
Sucha Góra MUX3 - jakośc 9/10, siła 9/10 ( sygnał stabilny, ale mimo to czasami pojawia sie pikseloza )
Chorągwica - jakość 5/10, siła 7/10. Odbiór mozliwy dopiero od 29 lipca. Jakość bardzo niestabilna. Nawet przy idealnych warunkach pogodowych pasek jakości zachowuje sie bardzo nerwowo. Najczęściej w okolicy 50%, żeby po chwili spaść na moment do 10% i wyskoczyc do ok.70% i wrócić na dłuższą chwilę do 50%. Skutek - pojawiająca się czasami pikseloza.

Antena szerokopasmowa ASR-860/P25 TELMOR ze wzmacniaczem
- Bardejov 40k - jakość 1-2/10 (!), siła 9/10 (pomimo niskiej jakości odbiór dosyć stabilny)
- Bardejov 54k - jakość 9/10, siła 10/10 (odbiór stabilny)

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-T Gorlice i okolice

Post autor: manguscik »

Kolego K63 widzę że wyniki Twoje są bardzo dobre jeśli chodzi o lokalizacje widzę że w wolnej chwili też będę musiał posprawdzać jak wygląda to u mnie w Dominikowicach. Z tego co kiedyś sprawdzałem to przy ustawionej antenie na Krosno Sucha Góra odbieram Tarnów MUX-2 siła 93 % jakość 100 % reszta nadajników nie wiem bo nie kręciłem anteną.

Zablokowany