DVB-T Wrocław

Gumiś
Posty: 21
Rejestracja: 12 lipca 2011, o 12:29

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Gumiś »

Zgodnie z informacją na stronie Polskiego Radia (http://www2.polskieradio.pl/czestotliwosci/przerwy/) - z końcem czerwca.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: neo69 »

Od wczoraj (18.07) usiłuję złapać sygnał ze Ślęży w Głubczycach (woj. opolskie). Antena obrócona na Ślężę, łapie analogowy, mocno zaszumiony sygnał TVP3 Wrocław na kanale 42, za to cyfrowego MUX-a na kanale 58 ani widu, ani słychu. Jakość programu analogowego waha się, od szumiącego kolorowego obrazu z fonią po czarno-białe artefakty obrazu bez dźwięku. Albo propagacja ulegała zmianie, albo moc nadajnika analogowego podlegała wahaniom.
Przy takim konkretnym ustawieniu anteny bezproblemowo łapię Chrzelice z prawej i Pradziada z lewej strony.

xmucio

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: xmucio »

Szukałem informacji na forum o wyborze anteny DVB-T. Ilość wątków mnie przerosła, a chciałbym dobrać odpowiednią antenę. Mieszkam we Wrocławiu, 2km od rynku (ulica Ptasia), wg Google maps (mniej więcej w lini prostej) mam 42 km do nadajnika. Antenę chcę zamocować na dachu (budynek 3 piętrowy). W najbliższej okolicy na drodze nie stoi wyższy budynek. Czy antena DIPOL 19/21-69 będzie dobra? Czy przy zastosowaniu rozgałęźnika mało stratnego 3F poradzi sobie?

tomsien

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tomsien »

Witam wczoraj złapałem sygnał ze Ślęzy DVB-T a w dniu dzisiejszym ani widu ani słychu na kanale 58 mieszkam Wierzchosławice gm bolków ok. 85 km od Wrocka odbiór tv na kanale 42 TVP Wrocław za śniegiem. Wczoraj było o.k z lekkimi zacięciami a dzisiaj zero odbioru

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: SAT-COM »

Wrocław Huby 1 piętro w bloku dipol zrobiony z wieszaka + wzmacniacz zefir 8dB zasilany +5V z tunera FERGUSON ARIVA 120 COMBO. Sila sygnalu 80% jakosc 80% caly czas przycina obraz.

grzesiekgrucha

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: grzesiekgrucha »

Właśnie włączyłem telewizor i widzę, że wszystko śmiga idealnie. Dobra robota!

Lokalizacja- Strzegom
Odległość- 28 km
Siła sygnału- 47%, jakość- 100 %, BER 0,0E0
Zestaw do odbioru- dekoder tnk hd, antena na dachu (zwykła, siatka) bez żadnego wzmacniacza

vixy

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: vixy »

xmucio pisze:Szukałem informacji na forum o wyborze anteny DVB-T. Ilość wątków mnie przerosła, a chciałbym dobrać odpowiednią antenę. Mieszkam we Wrocławiu, 2km od rynku (ulica Ptasia), wg Google maps (mniej więcej w lini prostej) mam 42 km do nadajnika. Antenę chcę zamocować na dachu (budynek 3 piętrowy). W najbliższej okolicy na drodze nie stoi wyższy budynek. Czy antena DIPOL 19/21-69 będzie dobra? Czy przy zastosowaniu rozgałęźnika mało stratnego 3F poradzi sobie?
rozgałęźnik nie nadaja się do telwizji cyfrowej

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

michal5315 pisze:DVBManiak, mi też radyjka na UKF śmigały wczoraj i przedwczoraj bardzo dobrze i już z radością myślałem, że to koniec wszelkich przerw, konserwacji, wyłączeń, szumów, trzasków i innych "atrakcji" ale nie, dalej to samo wkółko Macieju.
Do końca lipca trwają prace związane z wzmocnieniem wieży na Ślęży. W tym okresie, w ciągu dnia do godz.16 emisje UKF nadawane są z Żórawiny i Trzebnicy, po 16-tej wracają na Ślężę.

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Gori »

Nie spodziewałem się cudów aczkolwiek biorąc pod uwagę wysokość usytuowania nadajnika myślałem, że sygnał ze Ślęży będzie trochę mocniejszy w odbiorze. Muszę wrócić na odbiór z Mikstatu.
Dzisiaj sprawdziłem 3 nadajniki. Odbiór MUX-2 w mojej lokalizacji wygląda następująco:

1.RTCN Mikstat (k.44, ERP 100 kW), odl. 40 km, Siła syg. 80/100, błędy 0/10
2.RTCN Śrem (k.39, ERP 100 kW), odl. 90 km, Siła syg. 65/100, błędy 0/10
3.RTCN Ślęża (k.58, ERP 50 kW), odl. 80 km, Siła syg. 50/100, błędy 7-9/10

Wydaje mi się, że zysk anteny w wyższym paśmie też jest tutaj istotny. Analogowy POLSAT i TVPInfo nadają ze Ślęży z tą samą mocą, a jednak TVPInfo (k.42) odbieram bez "śniegu", podczas gdy POLSAT (k.59) już ze "śniegiem" - zawsze tak było, nawet przed włączeniem MUX-2 na Ślęży.

tomek9876
Posty: 39
Rejestracja: 18 czerwca 2010, o 12:28
Odbiornik: Technomate TM-7102 HD T2 Super
Instalacja antenowa: Dipol TriDigit+MC-9102
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jesenik/Praded, Ślęza

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tomek9876 »

Test OK pomiędzy 13:20 - 13:35, zero przycięć
miejscowość Bielawa - odległość od Ślęży 21,6 km
- antena TriDigit - 44 elementowa ustawiona na Pradziada
- wzmacniacz LNA177 z regulacją napięcia (ustawiony może na 1/3 pokrętła)
- tuner: Ferguson FT-8300HD

Poziom sygnału: 73%-75%
Jakość sygnału: 100%

Sprawdzę jeszcze wieczorem i rano.

michal5315

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: michal5315 »

Jarosław Bałuka pisze:Do końca lipca trwają prace związane z wzmocnieniem wieży na Ślęży. W tym okresie, w ciągu dnia do godz.16 emisje UKF nadawane są z Żórawiny i Trzebnicy, po 16-tej wracają na Ślężę.
Mam nadzieję, że ten koniec lipca to już ostateczny termin i nic się nie przedłuży z tymi wyłączeniami. A nie da się pracować przy włączonych nadajnikach, choćby przy 1/4 mocy ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

michal5315 pisze:Mam nadzieję, że ten koniec lipca to już ostateczny termin i nic się nie przedłuży z tymi wyłączeniami. A nie da się pracować przy włączonych nadajnikach, choćby przy 1/4 mocy ?
Suma mocy promieniowanych na UKF ze Ślęży to ponad 600kW. Uważasz że 150kW jest bezpieczne dla ludzi wchodzących prosto w system antenowy..?

michal5315

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: michal5315 »

To aż tak bardzo niebezpieczne, nawet przy emisji załóżmy 5 kw ? Jeśli tak, to rozumiem. Jednak to wyłączanie jeśli już jest niezbędne i musi trwać aż 8 godzin przez ponad miesiąc czasu mogłoby jednak odbywać się w nocy kiedy większość ludzi nie słucha radia. Nie wiedziałem, że w obecnych czasach tak często i długie wyłączanie nadajników jest koniecznością. Przepraszam jeśli czegoś nie zrozumiałem.

arik92

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: arik92 »

MUX 2 ze Ślęży jest nadawany na k.58, a analogowy Polsat na k.59, czyli na wysokich kanałach UHF. Ode mnie w Śremie do RTCN Ślęża jest 138 km i na antenie yagi z symetryzatorem odbiór TVP 2 na k.25 i TVP Info Wrocław na k.42 jest możliwy, a już MUX 2 i Polsatu nie jestem wstanie odebrać. Przy wysokich kanałach tłumienie kabla też jest większe, wpływ ma też SWR anten w paśmie 21-60 itd. Zgadzam się z Tomaszem Berezowskim, że UKE źle zrobiło decydując się na SFN Ślęża/Czarna Góra i do tego wybór wysokiego kanału 58 dla MUX 2.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Maciejek »

michal5315 pisze:...mogłoby jednak odbywać się w nocy kiedy większość ludzi nie słucha radia. ...
Praca w nocy na maszcie :shock: toż to tylko dla kamikadze :lol:

DVB-T

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T »

coś kombinujecie na maszcie? Miałem stabilne 83 mocy sygnału i bezbłędny obraz a teraz mam 70-75 i zdarzają się lekkie zacięcia

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: an10ka-dx »

DVB-T pisze:coś kombinujecie na maszcie? Miałem stabilne 83 mocy sygnału i bezbłędny obraz a teraz mam 70-75 i zdarzają się lekkie zacięcia
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat tych ZACIĘĆ w DVB-T :?:
Czy to wina anten, tunerów, głowic.... :?:
Coraz więcej o tym słychać. Wnet powstanie pewnie nowy wątek "zacięcia" w DVB-T ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

Od godziny 10:00 Ślęża pracuje bezprzerwowo i stabilnie z pełną mocą.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

DVB-T pisze:coś kombinujecie na maszcie? Miałem stabilne 83 mocy sygnału i bezbłędny obraz a teraz mam 70-75 i zdarzają się lekkie zacięcia
Mi też zdarzają się lekkie przycięcia co jakiś czas i piksele. Jednak wszystko jest poprawnie skoro tak mówi pan Jarosław. Widocznie nasze tunery mają takie a nie inne głowice.

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: an10ka-dx »

DVBManiak pisze: Mi też zdarzają się lekkie przycięcia co jakiś czas i piksele. Jednak wszystko jest poprawnie skoro tak mówi pan Jarosław. Widocznie nasze tunery mają takie a nie inne głowice.
No to mnie pocieszyłeś :cry: :cry: :cry:
To ja tu Combo kupuję żeby mieć mniej skrzynek a tu takie miny :(
ps. może ktoś ma coś sprawdzonego (combo i do laptopa na usb). Z góry dzięki :!:

Zablokowany