[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: Gravis »

Witam!
Potrzebuję waszej pomocy.
http://pdfcast.org/download/terrain.pdf
Tutaj jest mapa i profil terenu. Potrzebuje waszej pomocy w doborze anteny i tunera.

Co do anteny oraz ewentualnego wzmacniacza nie mam pojęcia więc proszę o pomoc. Odnośnie tunera waham się między LV6TBOXHD a Fergusonem Ariva T60 z naciskiem na ten drugi.

Proszę o pomoc.

DVBManiak

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: DVBManiak »

Na oko to http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm. Powinna być odpowiednia, bo masz górkę przed sobą. Może nawet lekki wzmacniacz nie zaszkodzi. Co do tunera to więcej znajdziesz tu. Często to ciężki wybór. Ja wybrałem Not Only LV6TMPVR4 i nie narzekam.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: BiTCity »

Czy mam szanse odbioru z tych nadajników w Bydgoszczy (pomijam Trzeciewiec ale załączam profil terenu)

Miejsce odbioru Bydgoszcz osiedle Bartodzieje 38 m npm. wg Google Earth (dość nisko niestety)
Antena na razie siatkowa na której Iławę analogową odbieram na 3-4 bez tropo w skali 1-6 ale nic cyfrowego nie mam na tej siatce i dlatego pytam czy jest sens inwestować w lepszą instalację ?

http://imageshack.us/photo/my-images/19 ... ewiec.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/135/iawa.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/163/konin.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/715/pilaq.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/163/sierpc.jpg/

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: Gravis »

Się okazało, że mój ojciec już wcześniej kupił sprzęt coś sam o czym mnie nie poinformował...

Obrazek

Czy jest szansa na odbiór na takiej oto antenie i wzmacniaczu SWA-3501 oraz zasilaczu DY-4 w moim przypadku?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: Puma »

Nie jest to najlepsza antena, siatkowe z reguły się słabo sprawdzają do odbioru NTC a dodatkowo masz zasilacz co przy tak małej odległości może przesterować sygnał... chociaż ta górka zapewne osłabi znacznie sygnał i wzmacniacz może się przydać.

Naturalnie możesz też bez problemu odebrać sygnał... wszystko wyjdzie w praktyce.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: Gravis »

Ja z tego zdaje sobie doskonale sprawę, ale chyba już sprzętu oddać nie zdołam pomimo, że leży nie otworzony ojciec na bank nie ma paragonu :(

Nie pozostanie nic innego jak spróbować na tym, a jak nie pójdzie to mu wrzucę kilka słów...

DVBManiak

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: DVBManiak »

Tak to właśnie jest teraz. Jakaś plaga z tymi antenami siatkowymi, prawie wszędzie gdzie nie spojrzę - siatka. Z tego co mi rodzice opowiadali to kiedyś anteny Yagi były bardzo popularne, a teraz siatki są wszędzie. Chociaż czasem uda mi się dostrzec jakiegoś Televesa i sporo Telmor ASR, jednak w mojej miejscowości dominują siatki. Chyba tylko ja na mojej ulicy korzystam z anteny kierunkowej, dookoła pełno rusztów do grilla. ;)

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: Gravis »

Obstawiam, że nie każdy siedzi w temacie jaką antenę ma kupić i kupują ludzie to co wciskają im sprzedawcy...

Peter_CA

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: Peter_CA »

Puma pisze:Nie jest to najlepsza antena, siatkowe z reguły się słabo sprawdzają do odbioru NTC
To dla tego na siatce bez wzmacniacza odbieram MUX2 ze Skrzycznego z mocą w moim kierunku jakichś 300 W na odległość prawie 30 km ;)
W pewnych sytuacjach siatka może dać lepsze wyniki, niż Yagi. Oczywiście nie można czekać, że solidna antena z wzmacniaczem będzie kosztowała 30 zł.
Puma pisze:a dodatkowo masz zasilacz co przy tak małej odległości może przesterować sygnał
Zawsze jest możliwe zastąpić wzmacniacz symetryzatorem.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: Gravis »

Tak więc spróbuję najpierw z tym co mam, a jak nie wyjdzie to będę pisał

wiedza5

śrem i okolica jakie anteny

Post autor: wiedza5 »

Witam wszystkich poradzcie jakie zamontować anteny , mieszkam w Czmoniu koło Śremu mam teraz zamontowane 1.antena siatkowa z symetryzatorem ustawiona na antene nadawczą w Górze koło Śremu + 1 antena kierunkowa z wzmacniaczem ustawiona na antene nadawczą na Piątkowie w Poznaniu kańał TVN + zwrotnica antenowa do tej pory odbierałem na 2 telewizorach analogowych w miare dobrej jakości programy oprócz Polsatu ,ostatnio wymieniłem 1 telewizor na lcd LG z dvbt ,i na tv LG nie ma idealnego odbioru delikatne prószenie iodbicia obrazu natomiast na analogowym bez zmian tzn w miare dobry obraz oprócz Polsatu ,sygnał mam rozdzielony z kabla na 2 odbiorniki za pomocą trójnika.I jeszcze jedno pytanie które kanały dvbt odbieracie z dżwiękiem dolby digital(nazw i oznaczeń elementów nie mam pniewarz anteny mają około 5 lat)Za wszelaką pomoc z góry dziękuje :oops:

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: śrem i okolica jakie anteny

Post autor: qwerty »

Odbicia w obrazie na dvb-t? Nie możliwe. Ścieżki DD są na pewno na TVN oraz na TVP 1,2.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: śrem i okolica jakie anteny

Post autor: Robert03 »

wiedza5 pisze:Witam wszystkich poradzcie jakie zamontować anteny , mieszkam w Czmoniu koło Śremu mam teraz zamontowane 1.antena siatkowa z symetryzatorem ustawiona na antene nadawczą w Górze koło Śremu + 1 antena kierunkowa z wzmacniaczem ustawiona na antene nadawczą na Piątkowie w Poznaniu kańał TVN + zwrotnica antenowa do tej pory odbierałem na 2 telewizorach analogowych w miare dobrej jakości programy oprócz Polsatu ,ostatnio wymieniłem 1 telewizor na lcd LG z dvbt ,i na tv LG nie ma idealnego odbioru delikatne prószenie iodbicia obrazu natomiast na analogowym bez zmian tzn w miare dobry obraz oprócz Polsatu ,sygnał mam rozdzielony z kabla na 2 odbiorniki za pomocą trójnika.I jeszcze jedno pytanie które kanały dvbt odbieracie z dżwiękiem dolby digital(nazw i oznaczeń elementów nie mam pniewarz anteny mają około 5 lat)Za wszelaką pomoc z góry dziękuje :oops:
Rozumiem że te odbicia i pruszenie to masz na LCD LG przy odbiorze analogowym.
Skoro tak to należy dostroic telewizor LCD na odbiór cyfrowy. Anteny wymieniać nie trzeba.
Z drugiej strony skoro masz kiepski Polsat to nalezałoby przejrzeć całą instalację. Trudno tutaj radzić bo nie wiem w jakim stanie jest cała instalacja.
Być może najlepiej będzie wymiana starej siatki na antenę kierunkową np.: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

wiedza5

Re: śrem i okolica jakie anteny

Post autor: wiedza5 »

Dzieki za szybką odpowiedż ,ale właśnie w odbiorze cyfrowym są te odbicia ,antene kierunkową mam podobną do tej którą wskazałeś :oops:

wiedza5

Re: śrem i okolica jakie anteny

Post autor: wiedza5 »

A i ścieżki dolby digital mam tylko na kanale TVP KULTURA ,

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: śrem i okolica jakie anteny

Post autor: qwerty »

To masz zwalony telewizor. W cyfrowym sygnale nie ma szans na odbicia w obrazie. Poczytaj forum. Już jedna osoba była "zadowolona" z LG.

wiedza5

Re: śrem i okolica jakie anteny

Post autor: wiedza5 »

odbicia minimalne występują tylko na znaczku logo tvp 2 ,tnv w górnym prawym narożniku ,a nie obraz który jest aktualnie wyświetlany (sorry żle się poprzednio określiłem),a co z tym dżwiękiem u was

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: giaur500 »

Nie jest to najlepsza antena, siatkowe z reguły się słabo sprawdzają do odbioru NTC
Bzdura. Siatkowe nadają się do dvb-t tak samo jak do analogu, w 90% przypadków będzie ok. Ta sama częstotliwość (zakres częstotliwości)=taka sama antena.

Zawsze się śmieję, jak widzę na forum jak fanatycy wypisują że antena siatkowa to nawet już nie antena, tylko w ogóle to nie jest nic, a do dvb-t to już w ogóle nie może być wykorzystana bo tam trzeba lepsze anteny. To zdaje się chyba na elektrodzie(?) widziałem taką dyskusję, jak to gość udowadniał że siatkowych to trzeba zakazać wręcz.

Wszystko zależy od warunków odbioru, ale twierdzenie że siatkowa się nie nadaje jest nieprawdziwe. Nadaje się i to przeważnie dość dobrze spełnia zadanie, podobnie jak w analogu.

Co do kierunkowości - to nie zawsze zaleta. Stosowanie anten kierunkowych jest konieczne tylko wówczas, gdy mamy dużo zakłóceń/odbić które możemy zniwelować za pomocą anteny silnie kierunkowej (zakłócenia i odbicia dobiegają z innych kierunków przeważnie). W innym przypadku - im mniej kierunkowa antena tym lepiej, najlepsza byłaby dookólna - można by było odbierać wszystkie stacje z każdego kierunku za pomocą jednej anteny.

Pomijam już fakt, że dvb nie jest wrażliwy na odbicia widoczne w analogu oraz nie jest wrażliwy na żadne zakłócenia (do pewnego poziomu, który zależy także od charakteru zakłóceń).

Inna sprawa, że zawsze jest "coś za coś" - antena o charakterystyce zbliżonej do dookólnej nie może mieć jednocześnie dużego zysku, więc jeśli sygnał jest bardzo słaby to pozostaje tylko wieloelemntowa antena yagi (i wariacje) lub logarytmiczna - w praktyce mamy "wariacje na temat" tych dwóch, ponieważ klasyczna yagi-uda nie jest wcale szerokopasmowa i najlepiej gdyby była zaprojektowana do odbioru jednego tylko kanału albo kilku. Z kolei antena logarytmiczna to pełnoprawna antena szerokopasmowa już z założenia, ale posiada za to inne wady.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: qwerty »

Antena siatkowa jako tako jest dobra, ale bez tych "super wzmacniaczy 40+ dB", które potrafią nadawać! Odbicia dla dvb-t też są dobre tylko do pewnego stopnia (w zależności od guard interval).

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Mapka profilu terenu - dobór sprzętu

Post autor: giaur500 »

Wzmacniacz ma sens, ale tylko do pewnego stopnia. To tak samo, jakbyś w nieskończonosć chciał powiększać obrazek aby zobaczyć więcej szczegółów.

Wzmacniacz nie wzmocni czegoś, czego nie ma, "dalej" są juz tylko zakłócenia a nie sygnał z nadajnika. Dlatego lepszy wynik da antena o konstrukcji zapewniającej większy zysk energetyczny niż gorsza antena z silnym wzmacniaczem, jeśli chodzi o odbiór słabych sygnałów z dalekich nadajników.

Zablokowany