DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Erreur

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Erreur »

Tomasz Berezowski pisze:
Nie ma czego poprawiać. Nadajnik pracuje prawidłowo na mocy przyznanej przez UKE.
Tak, operacja się udała, tylko pacjent zmarł. Tak się składa, że moja antena wprawdzie pokojowa jest przystosowana do odbioru DVB-T i ma wzmacniacz, podobnie mój tuner, a moje mieszkanie jest oddalone o około 17 km od nadajnika. Nie odbieram żadnego sygnału. Jeśli tak ma wyglądać ten "skok jakościowy" i wszystko jest "prawidłowo" to winszuje dobrego samopoczucia. Tym bardziej, że stara antena analogowa z mniejszymi lub większymi problemami sobie radzi z odbiorem.

Podsumowując, nadajnik nie będzie nadawał z większą mocą i fakt, że 3/4 Krakowa nie będzie odbierać prawidłowo lub w ogóle telewizji jest zjawiskiem normalnym, tak ?

gallus76

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gallus76 »

Wielicka W największym bunkrze na przeciw Ciebie.
To jutro atakujemy serwis AZART?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

94/100, antena siatkowa bez wzmacniacza, widoczność Chorągwicy (kilkanaście km). Obraz stabilny, zero przycięć.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Erreur pisze:
Tomasz Berezowski pisze:
Nie ma czego poprawiać. Nadajnik pracuje prawidłowo na mocy przyznanej przez UKE.
Tak, operacja się udała, tylko pacjent zmarł. Tak się składa, że moja antena wprawdzie pokojowa jest przystosowana do odbioru DVB-T i ma wzmacniacz, podobnie mój tuner, a moje mieszkanie jest oddalone o około 17 km od nadajnika. Nie odbieram żadnego sygnału. Jeśli tak ma wyglądać ten "skok jakościowy" i wszystko jest "prawidłowo" to winszuje dobrego samopoczucia. Tym bardziej, że stara antena analogowa z mniejszymi lub większymi problemami sobie radzi z odbiorem.

Podsumowując, nadajnik nie będzie nadawał z większą mocą i fakt, że 3/4 Krakowa nie będzie odbierać prawidłowo lub w ogóle telewizji jest zjawiskiem normalnym, tak ?
Cały Kraków będzie odbierał prawidłowo, jeśli będzie używał anten zewnętznych. MUX-2 nie jest przewidziany do odbioru na antenach pokojowych. Zresztą MUX1 i MUX3 również.

qwerty123

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qwerty123 »

Czyli z tego co rozumiem, żeby cokolwiek odbierać na antenie siatkowej z Chorągwicy trzeba ją fizycznie "widzieć", bo jakoś nie koniecznie podoba mi się myśl kupna anteny droższej od mojego tunera :)

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomasz Berezowski »

qwerty123 pisze:Czyli z tego co rozumiem, żeby cokolwiek odbierać na antenie siatkowej z Chorągwicy trzeba ją fizycznie "widzieć", bo jakoś nie koniecznie podoba mi się myśl kupna anteny droższej od mojego tunera :)
Nie, nie trzeba. Wystarczy, aby antena była zaprojektowana do odbioru kanału 64 i była umieszczona w miejscu, gdzie występuje wystarczający poziom natężenia pola z nadajnika na Chorągwicy. Pokoje w blokach z wielkiej płyty, ze zbrojeniem w ścianach działąjącym jak klatka Faradaya po stronie przeciwnej do Chorągwicy nie są najlepszym miejscem do umieszczenia anteny odbiorczej.

qwerty123

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qwerty123 »

Ja akurat w okolicach ronda ofiar katynia mieszkam , wczoraj wymieniłem całe okablowanie w domku jednorodzinnym i miałem nadzieje, że moja antena powinna dać radę (w poprzednich testach dvb-t działała)
Czy mógłby ktoś mi polecić jakąś antenę która powinna u mnie zadziałać ?
Z góry wielkie dzięki :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

A jaką masz obecnie?
Mnóstwo informacji jest w dziale anten tu na forum.


PS. Uzupełnij: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=2258

qwerty123

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qwerty123 »

Najzwyklejszą siatkową ale już przystosowaną do odbioru kanału 64

daruncio1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: daruncio1 »

Erreur pisze:
Tomasz Berezowski pisze:
Nie ma czego poprawiać. Nadajnik pracuje prawidłowo na mocy przyznanej przez UKE.
Tak, operacja się udała, tylko pacjent zmarł. Tak się składa, że moja antena wprawdzie pokojowa jest przystosowana do odbioru DVB-T i ma wzmacniacz, podobnie mój tuner, a moje mieszkanie jest oddalone o około 17 km od nadajnika. Nie odbieram żadnego sygnału. Jeśli tak ma wyglądać ten "skok jakościowy" i wszystko jest "prawidłowo" to winszuje dobrego samopoczucia. Tym bardziej, że stara antena analogowa z mniejszymi lub większymi problemami sobie radzi z odbiorem.

Podsumowując, nadajnik nie będzie nadawał z większą mocą i fakt, że 3/4 Krakowa nie będzie odbierać prawidłowo lub w ogóle telewizji jest zjawiskiem normalnym, tak ?
antena pokojowa to taka która w pokoju stoi obok tv ale nie nadaje sie do odbioru programów zwłaszcza gdy masz 17 km do nadajnika i niema anten analogowych czy cyfrowych bo pasmo jest to samo
Ostatnio zmieniony 22 lipca 2011, o 00:02 przez daruncio1, łącznie zmieniany 1 raz.

mlecz

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: mlecz »

Używam tej antenki:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm
Bez wzmacniacza, ale kabel nie dłuższy niż 3 metry.
Mieszkam na osiedlu podwawelskim, na 3 pietrze, antena zawieszona na balkonie/barierce w strone chorągwicy ale zasłaniają mnie sąsiadujące bloki w tym 10-piętrowce. Odbiór idealny, 100% sygnału, na razie bez przycięć.
Jak sie okazuje nie trzeba widzieć chorągwicy i umieszczać anteny na dachu, ale szczęście i troche odbić się na pewno przyda;)
pozdrawiam i życze powodzenia

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

qwerty123 pisze:Najzwyklejszą siatkową ale już przystosowaną do odbioru kanału 64
Moim zdaniem powinna działać. Jesteś na 100% pewien, że przy remoncie instalacji gdzieś coś na kablach, rozdzielaczach nie jest skopane..?
Zobacz do działu o antenach, tam jest mnóstwo przydatnych informacji. Może faktycznie ze względu na 64 kanał pasuje dać jakąś kierunkową antenę..

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

mlecz pisze:
Jak sie okazuje nie trzeba widzieć chorągwicy i umieszczać anteny na dachu, ale szczęście i troche odbić się na pewno przyda;)
Wcale nie trzeba mieć widoczności na nadajnik, można odbierać z odbicia (np. od sąsiedniego bloku :) ) co sam wielokrotnie sprawdzałem uzyskując stabilny odbiór (oczywiście na antenach zewnętrznych).

qwerty123

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: qwerty123 »

Obawiam się, że ta antena mi za bardzo nie pomoże bo ja w domu będę miał około 15 m kabla ponieważ mam podłączone pod 2 TV, i też jestem zasłonięty domkiem jednorodzinnym zastanawiam się czy nie wybrać jakieś kierunkowej

Erreur

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Erreur »

Tomasz Berezowski pisze:MUX-2 nie jest przewidziany do odbioru na antenach pokojowych. Zresztą MUX1 i MUX3 również.
To szkoda, że nie jest, bo kiedy byłem w Londynie odbierałem DVB-T bez najmniejszego problemu z anteny pokojowej i wcale mieszkanie nie było w bliskim sąsiedztwie nadajnika. Ale tam DVB-T przewidziano dla ludzi, a nie dla ufoludków. Łatwiej zresztą chyba odebrać sygnał od obcych niż z Chorągwicy.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Dariusz Wiecek »

Tomasz Berezowski pisze:
Cały Kraków będzie odbierał prawidłowo, jeśli będzie używał anten zewnętznych. MUX-2 nie jest przewidziany do odbioru na antenach pokojowych. Zresztą MUX1 i MUX3 również.
MUX3 będzie odbierany na antenach pokojowych w miastach powyżej 100tys. po switch-off - takie TVP postawiła wymagania, do tych wymagań jest zrobiony projekt sieci i z nich m.in. wynikała suma kontraktu z Emitelem. Wszak to nadawcy multipleksu decydują o poziomie odbioru i SLA i z tego wynika suma kontraktu z operatorem, gdyby nadawca bardzo się uparł to może nawet zakontraktować odbiór mobilny DVB-T choć przy 64QAM oznaczałoby to bardzo duże wyzwanie i niebagatelne koszty i problemy z wzajemnymi zakłóceniami sieci i oporem regulatora stąd nie jest to możliwe w całym kraju. Ale jakby się uprzeć to dla samych dużych miast np. Warszawy można by nawet spróbować taką sieć do odbioru mobilnego zbudować ? ;)

kuba_22

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kuba_22 »

u mnie na ATX 91 SIŁA 65 % JAKOŚĆ 100, ale chyba się coś stało z instalacją bo wcześniej sygnał z Wisły był o 20 % wyższy - jutro sprawdze instalację bo wydaje mi się, że MUX2 z Chorągwicy powinien odbierać u mnie z dużo większą mocą.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Tomasz Berezowski »

Dariusz Wiecek pisze:
Tomasz Berezowski pisze:
Cały Kraków będzie odbierał prawidłowo, jeśli będzie używał anten zewnętznych. MUX-2 nie jest przewidziany do odbioru na antenach pokojowych. Zresztą MUX1 i MUX3 również.
MUX3 będzie odbierany na antenach pokojowych w miastach powyżej 100tys. po switch-off - takie TVP postawiła wymagania, do tych wymagań jest zrobiony projekt sieci i z nich m.in. wynikała suma kontraktu z Emitelem. Wszak to nadawcy multipleksu decydują o poziomie odbioru i SLA i z tego wynika suma kontraktu z operatorem, gdyby nadawca bardzo się uparł to może nawet zakontraktować odbiór mobilny DVB-T choć przy 64QAM oznaczałoby to bardzo duże wyzwanie i niebagatelne koszty i problemy z wzajemnymi zakłóceniami sieci i oporem regulatora stąd nie jest to możliwe w całym kraju. Ale jakby się uprzeć to dla samych dużych miast np. Warszawy można by nawet spróbować taką sieć do odbioru mobilnego zbudować ? ;)
No pewnie, że można :-) Postawić 100 pikonadajników w SFN i będzie można odbierać nawet bez anteny na laptopie w toalecie w piwnicy. W końcu to jest tylko kwestia kosztów. Jak kogoś stać, to może sobie nawet wydłubać w ziemi swoje imię widziane z kosmosu - http://www.geekweek.pl/imie-szejka-wido ... su/333373/

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Ja mieszkam na parterze w betonowym bloku na pradniku bialym - widok na Chorągwice zasłania mi inny blok. A mux2 odbieram na czymś takim:

Obrazek

I wszystko chodzi pięknie.
Jedynie czego mi brakuje to MUX3, ale to już zupełnie inna historia nie na ten wątek.
Ostatnio zmieniony 22 lipca 2011, o 00:22 przez kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

daruncio1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: daruncio1 »

ludzie nie wiedzą ze do telewizora jest antena potrzebna a nie drut a dobra antena kosztuje niejednokrotnie mniej niż tak zwane super anteny pokojowe

Zablokowany