Planowany format dźwięku

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: scanya »

Dlatego na razie nie warto kupować TV ani STB. Moje dotychczasowe inwestycje to tunery do PC, zresztą jeden PC robi u mnie jako STB :) Jako softu używam DVBViewer i chodzi on nienajgorzej. Obsługę EAC3 można na nim uruchomić ale nie bez problemów.

robas11

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: robas11 »

Witam.
Odbieram programy DVB-T ze Śremu. Mieszkam w Poznaniu. Odbiór na zwykłej antenie dachowej (poprzednia instalacja analogowa) jest bardzo dobry.
Kupiłem ostatnio nowy modek telewizora plazmowego Panasonic TX-P50G10 z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 oraz Dolby Digital Plus i DTS. :D
Jakież było moje zdziwienie po podłączeniu kablem światłowodowym do wzmacniacza (z dekoderami DolbyDigital i DTS), że dźwięk wychodzący ze wzmacniacza to tylko STEREO!!! :o
Mimo tego, że na ekranie telewizora wyświetlany jest napis, że dźwięk nadawany jest w systemie Dolby Digital.
Czy to prawda, że ze względu na "oszczędzanie" pasma dźwięk na kanałach TVP1, 2, 3, TVN, Polsat, TV4, TVP HD jest nadawany TYLKO dwukanałowo (w stereo)? Czy też ja mam coś nie tak z telewizorem (ale inni użytkownicy tego TV mają ten sam problem co ja!)?
Bardzo proszę o jasną odpowiedź.
Czy planowane jest nadawanie dźwięku w DD 5.1 (bo inaczej po co te wszystkie dekodery jeśli cofamy się do "średniowiecza" jeśli chodzi o dźwięk)?
Zaznaczam, że po wyjściu analogowym dźwięku z TV i podłączeniu do wzmacniacza dźwięk jest dekodowany przez Dolby Pro Logic do dźwięku 5.1.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W przypadku programów dla których nie jest dostępny dźwięk przestrzenny DD 5.1 nadawana jest fonia stereo DD 2.0. Alternatywnym rozwiązaniem było by całkowite wyłączenie tego kanału ... i cisza w kanale DD.
Jeśli wszystko jest podłączone poprawnie to dźwięk przestrzenny pojawi sięsam przy okazji jakiegoś filmu albo koncertu.

robas11

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: robas11 »

JaroslawMroczkowski pisze:W przypadku programów dla których nie jest dostępny dźwięk przestrzenny DD 5.1 nadawana jest fonia stereo DD 2.0. Alternatywnym rozwiązaniem było by całkowite wyłączenie tego kanału ... i cisza w kanale DD.
Jeśli wszystko jest podłączone poprawnie to dźwięk przestrzenny pojawi sięsam przy okazji jakiegoś filmu albo koncertu.
Dzięki bardzo za odpowiedź.
Czyli z moim TV wszystko w porządku. Tylko dźwięk 5.1 jest po prostu nadawany zgodnie z tym co jest nagrane w nadawanym programie.
Czy dotyczy to wszystkich kanałów na DVB-T (TVP1, 2, 3, TVN, Polsat, TV4, TVP HD, TVP Sport)? Czy na wszystkich tych programach pojawia sie od czasu do czasu dźwięk 5.1?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Przemo »

Dźwięk 5.1 jest jedynie na wybranych pozycjach TVP HD, gdzie nadawca przy zwykłym stereo nie przełącza na 2.0 lecz transmituje cisze w głośnikach tylnich i centralnym, jak i w niskotonowym. Również TVN ze Śremu ma na wybranych pozycjach dźwięk 5.1. TVP 1 również transmituje dźwięk Dolby Digital, ale zawsze jest to 2.0. Reszta kanałów posiada zwykłe stereo MPEG.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: scanya »

Nie prawda, nie zawsze na TVP1 jest DD 2.0. Ja przynajmniej dwa razy zauważyłem DD 5.1, raz w zeszłym roku podczas finału Eurowizji 2008 i drugi raz właśnie w tej chwili - Eurowizja 2009, drugi półfinał.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Przemo »

Dziś była doskonała okazja do przetestowania dźwięku DD 5.1 w programie 2 podczas emisji LM z Rzymu. Niestety zamiast tego cały czas jest on dostępny na TVP 1 i to jako 2.0 :(

robas11

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: robas11 »

"Upolować" taki dźwięk 5.1 w jakimkolwiek kanale to po prostu "cud". Mi sie nie udało jeszcze ani razu. :evil:
Już na prawdę mam wątpliwości, czy z moim TV wszytsko w porządku!

Greeg

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Greeg »

Wczorajszy mecz, finał LM nadawany w TVP 2 DVB-T przynajmniej w Warszawie był w DD 5.1 oraz satelitarnie Hot Bird platforma TNK TVP2, nSport (Tuner Technomate TM 6900Combo HD) również DD 5.1

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Przemo »

W Śremie były jedynie dwa streemy AC3 na TVP 1 i TVP HD.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: michal77 »

scanya pisze:Nie prawda, nie zawsze na TVP1 jest DD 2.0. Ja przynajmniej dwa razy zauważyłem DD 5.1, raz w zeszłym roku podczas finału Eurowizji 2008 i drugi raz właśnie w tej chwili - Eurowizja 2009, drugi półfinał.
Dokładnie, wczorajszy Kabareton Opole też był w DD5.1 (nie wiem może nawet wszystkie koncerty były, nie patrzyłem wcześniej). Ja niestety w LCD LG6000 muszę przełączyć to ręcznie, ale dobrze ze na chwilę pod logo TVP1 było DD5.1, bo tak bym nie wiedział.
Jednak na Dwójce, choć jest znaczek Dolby (w info TV), po przełączeniu na DD mam ciszę :(

radoslawekkk

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: radoslawekkk »

HEJJ POMOZE MI KTOS ??

mam program SOUND FORGE 9 albo 8 , heh

i mam piosenke w formacie MPEG LAYER 2

znalazla sie jedna taka ***** odmienna i program nie chce jej zaakceptowac

caly zbior mp3 jaki mam jest w formacie mpeg layer 3 a ta jedna wredna mala malpa jest w formacie mpeg layer 2 i program nie chce jej przyjac :/ :/ :/

jak to zrobic z 2 na 3 ??

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: qwerty »

Nie to forum. Możesz odsłuchać z prze-konwertować za pomocą foobar2000.

Zablokowany