DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

dominik920

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: dominik920 »

hol2 pisze:U nas w Gminie Zabierzów na granicy z Gmina Krzeszowice nadal brak sygnału na
wakaźnikach odbiornika DVB-T, że na kanale 64 z Choragwicy wogole cos nadaja !
Jesli nie bedzie sygnalu po 31 lipca to bedziemy prawdopodobnie pisac skarge do UKE i Emitela, moze jeszcze gdzies. Wprawdzie odbieramy i to bardzo silnie sygnał mux2 z Katowic Kosztowy kanal 49 nawet na antenie ze wzmacniaczem kierunkowej 1 m nad trawa na poziomie rzeki Krzeszówka, oraz multipleksy czeskie mux2 i mux1 na antenie kilkanascie metrów nad ziemia, ale jestesmy w wojewodztwie Małopolskim i nalezy nam sie odbiór z Krakowa, w przyszłosci przede wszystkim programy regionalne TV Krakow, bo reszte to wezmiemy z Katowic. To zalewanie ludza glowy ze kanal 64 nie przenosi tak dobrze sygnału, pewnie ze lepszy bylby 23 docelowo, ale my na kanale 62 a wiec tez wysoko i blisko 64 odbieramy zupelnie dobrze ale na mocnych antenach wieloelementowych mux3 kan 62 ze Skrzycznego kolo Wisly, wiec da sie na odleglosci ponad 100 km nawet w Krakowie tez, a z Choragwicy nie mamy sygnalu wogóle nawet jakis szczatkowych. Po prostu nadajnik z antena nie dziala prawidlowo na Choragwicy nie ma mocy tej co mial miec 63 KW ERP podobnie jak w Katowicach. Mam nadzieje ze po 31 lipca sie to zmieni i sygnal z Choragwicy na kanale 64 sie pojawi, skoro ze Skrzycznego mozemy ogladac mux3 na kanale 62, to z Choragwicy oddalonej o ok 30 km tez cos powinna isc.
Również podpisuje się pod Twoim wpisem,ponadto w internecie niektórzy piszą że nadajnik nadaje z niepełną mocą,oby tak było i oby od sierpnia zwiększono moc i zapewniono również nam odbiór cyfrowy.

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

DVB-T z Chorągwicy jest i będzie największą żenadą. Kanał jest tymczasowy na 2 lata i odbiorcy mają różne wartości sygnału.Jeden odbiera na śrubokręcie z neonówką (10 piętro, a nie wszyscy tam mieszkamy), a tam gdzie sygnał był, nie ma śladu przekazu cyfrowego.Jak koledzy napisali:Żenadą jest to, że wymagania są większe niż były odnośnie anten, a co ma zrobić ten, co miał beznadziejną telewizję analogową, a teraz w ogóle nie ma sygnału?Telewizja ma iść do przodu , a tu prosty wniosek: wali wielkimi krokami wstecz !Przykro mi panowie z EMITELA, ale naprawdę sygnał i odbiór jest żenujący.
Patrząc po sobie mam w linii prostej 25km (przestrzeń otwarta) i teraz na dwa lata mam zmienić antenę?Przecież kanał nie jest docelowy.Dla kogo ta telewizja? aaaaaaaaa dla lepszych i tych co stać na zabawę z wami.Moim zdaniem tak jak przedmówcy piszą w pewnej odległości to na drucie ma odbierać, a tak nie jest.
Nie znam się , ale telefony komórkowe działają na częstotliwości nieco wyżej.Czy zasięg pada, gdy rozmawiamy?Odbieramy w domu, na klatce w piwnicy, garażu, a anteny kierunkowej nie mamy.Pewnie inny przekaz , ale częstotliwości podobne.
Póki co gratuluję wyboru kanału, bo Kraków będzie oglądał z innych nadajników niż Chorągwica.Wybór kanału jest nieporozumieniem.

andiks

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: andiks »

Nie tylko Chorągwica ma tymczasowy kanał w tej samej sytuacji jest Prechyab, Gubalówka oraz Luboń i EC Glinik

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: sv2k11 »

gallus76 pisze:W tym przypadku potwierdzam, że przy AZARCIE brak sygnału. Jednak ja odbieram na małej antence dodanej do Tunera Pinnacle ( mały "drucik" ). Dzwoniłem do serwisu AZART w Kablu i zagwarantowali, że do końca tygodnia będziemy mogli oglądać bez kombinacji.
Dzięki za tą informacje!

daruncio1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: daruncio1 »

a może się ktoś wypowie jak z odbiorem w miejscowościach oddalonych od Krakowa

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

michal2012 pisze: Rozwiązanie lokalizacji nadajnika Chorągwica, które zastosowane jest w Krakowie i dodatkowo korzystny układ terenu miasta Krakowa sprawiają że zarówno przenośny jak i stacjonarny odbiór w budynkach i poza budynkami powinien być tu bardzo dobry na dowolnych antenach, przy umiarkowanej mocy nadajnika, dlatego że nadajnik jest dosłownie widoczny.
Niestety po raz kolejny mija się Pan z prawdą i niepotrzebnie wprowadza w błąd sporą liczbę czytelników tego forum. Ulokowanie nadajnika daleko poza miastem (jak w większości przypadków w Polsce) skutkuje brakiem możliwości zapewniania odbioru przenośnego i wewnętrznego w samym mieście, w oparciu o tylko tę emisję. Ponadto, spora część miasta Krakowa nie ma bezpośredniej widoczności na Chorągwicę, o czym jako były krakus teoretycznie winien Pan wiedzieć .
michal2012 pisze: Kwestia cienia radiowego jest poruszana w wielu publikacjach i na wielu konferencjach, gdzie naukowcy z Tokio, Szanghaju, Nowego Jorku opisują jak wygląda to w ich przypadku. Jeśli chodzi o Polskę, to u nas dominuje niska zabudowa miejska, typowe są kamienice czteropiętrowe i bloki do 10m. Ze względu na konstrukcję tych budynków nie ma miejsc gdzie mogłyby pojawiać się lokalne cienie radiowe. W Krakowie dodatkowo wspomniany układ wysokościowy zabudowy miasta bardzo poprawia sprawę.
Proszę sobie wyobrazić, że my w Polsce też mamy dostęp do wielu publikacji i konferencji, także prowadzimy nasze własne badania i doświadczenia, a nasz kraj to nie jedna wielka wioska o zabudowie do 10m :) Tu też bywają wieżowce i inne konstrukcje wysokościowe, dające cień propagacyjny i nawet fakt ulokowania nadajnika na wzniesieniu nie powoduje, że sygnał przeskoczy zapory terenowe.
michal2012 pisze: Proszę czytać dokładnie, wyraźnie pisze NTC i TV Analogowej. Mimo to i tak nie mogę się zgodzić z informacją podaną w tym poście że nie będzie emisji w VHF. Porozumienie ITU z Genewy z 2006 roku doprowadziło do okreslenia w Polsce rozmieszczenia i częstotliwości multipleksów. Plan przedstawiony na strona Ministerstwa Infrastruktury przewiduje wykorzystanie w danym rejonie do 8 lub 9 multipleksów, podane są tam również kanały na których ma być prowadzona emisja. Oczywiście przewidziane są tam również kanały VHF. W innych wątkach ktoś wcześniej pisał w tym samym tonie, że nie będzie prowadzonej emisji powyżej K60. To można pozostawić bez komentarza. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że dopóki coś nie weszło w życie nie można powiedzieć że jest pewne, w szczególności w Polsce. Może nastąpić zmiana wykorzystywanych częstotliwości ze względu na potrzeby telekomunikacyjne i zwiększyć wykorzystanie pasma VHF a uwolnić częstotliwości kanałów K61-K69. Ale to tylko moje przypusczenia, nie ma póki co żadnego porozumienia w tej sprawie. Ale póki co proszę nie wykazywać pewności że coś będzie lub nie będzie. Aktualnie emisji w VHF nie ma ale jest prognozowana.
Racja, proszę czytać dokładnie, a najlepiej uaktualnić wiedzę o aktualne plany dla naszego kraju, opisane w ustawie o wdrożeniu telewizji cyfrowej. Po raz kolejny mija się Pan z prawdą i znów niepotrzebnie wprowadza w błąd czytelników forum. Pasmo III planuje się przeznaczyć dla radia cyfrowego. Nie mam mowy o multipleksach 8 i 9. Kanały powyżej 60-tego będą odzyskane w formie dywidendy cyfrowej i przeznaczone do innych zastosowań. Zachęcam do lektury dokumentów opublikowanych przez MI.

michal2012

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: michal2012 »

Jarosław Bałuka pisze:Ulokowanie nadajnika daleko poza miastem (jak w większości przypadków w Polsce) skutkuje brakiem możliwości zapewniania odbioru przenośnego i wewnętrznego w samym mieście, w oparciu o tylko tę emisję. Ponadto, spora część miasta Krakowa nie ma bezpośredniej widoczności na Chorągwicę
Opinia jak najbardziej nie do podważenia ze względu na stosowanie zwrotów "daleko", "w większości pzypadków", "spora część" itd. Poza tym nie za bardzo rozumiem co to jest odbiór wewnętrzny, nie znam takiej definicji. Może chodziło o odbiór budowlany?

"skutkuje brakiem możliwości zapewniania odbioru przenośnego i budowlanego w samym mieście" - jakby się uprzeć to można doszukać się nawet w tym pewnego sensu
Jarosław Bałuka pisze:jako były krakus teoretycznie winien Pan wiedzieć.
Krakusem trzeba się urodzić. Ale nawet jako tylko były mieszkaniec nie napisałbym tego z małej litery. Widzę też że udało się Panu złapać mnie za słowo, oczywiście chodziło o bloki mieszkalne do 10k (kondygnacji) a nie do 10m (mieszkań). Co do publikacji to szkoda że świat nie doświadczył jeszcze wyników pracy Emitela, bo jak na razie w bibliotekach IEEE czy ITU można znaleźć publikacje z Mozambiku czy Afganistanu a Emitela nie. Jedyne wzmianki o pracy firmy znajdują się w publikacjach Breata, Ballona czy Lemmy.
Jarosław Bałuka pisze:Racja, proszę czytać dokładnie, a najlepiej uaktualnić wiedzę o aktualne plany dla naszego kraju, opisane w ustawie o wdrożeniu telewizji cyfrowej. Po raz kolejny mija się Pan z prawdą i znów niepotrzebnie wprowadza w błąd czytelników forum. Pasmo III planuje się przeznaczyć dla radia cyfrowego. Nie mam mowy o multipleksach 8 i 9. Kanały powyżej 60-tego będą odzyskane w formie dywidendy cyfrowej i przeznaczone do innych zastosowań. Zachęcam do lektury dokumentów opublikowanych przez MI.
Jeszcze raz zaapeluję żeby nie przedstawiać jako pewnik harmonogramów i wytycznych Ministerstwa Infrastruktury do czasu aplikacji. W tym momencie nie ma nawet NTC w całym kraju a już pisuje się o ogólnopolskim cyfrowym radio, gdzie nawet nie wiadomo czy został standard wybrany.

matyja

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: matyja »

Jestem z Krzeszowic (w dość nisko położonym miejscu, zasłonięty drzewami).
Posiadam antenę kierunkową wysokiego wzmocnienia (kilkunastoletnia, sypiąca się już yagi o dł. ok 2m ze wzmaczniaczem) skierowaną na Chorągwice.

Odbieram sygnał DVB-T na poniższych odbiornikach:
- Telewizor Sharp LC-52LE820E (siła: 90-92%, jakość: 72-73%)
- Tuner PC Pinnacle PCTV 3010iX z ProgDVB Pro 6.63.10 (siła: 50-55%, jakość: 100%)

Ten Pinnacle lubi kłamać, więc nie sugerowałbym się tym, co pokazuje ProgDVB, jednakże, parametry podawane w telewizorze powinny być prawdziwe.
Dodam jeszcze, że sygnał odbieram od pierwszego dnia, w którym rozpoczęto emisję (21 lipca '11).
Poniżej zdjęcie telewizora i screen z ProgDVB:

Obrazek Obrazek

danon112

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: danon112 »

Mam pytanie. Jestem z miejscowosci kolo Nowego Sącza i sygnal z Krakowa ma kilka procent. Czy bedzie on lepszy 1 sierpnia?? Bo nie wiem, może zacząć zmieniać antenee??

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Martinez1989 »

@michal2012 z całym szacunkiem, ale jak Pan sobie wyjechał z naszej pięknej Polski to niech Pan się tam udziela w nowym miejscu zamieszkania i tam niech będzie taki "mądry". A nasz kraj zostawić w spokoju. W Austrii mają wszystko lepiej to tam niech się Pan udziela.

Tyle po za tematem.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

michal2012 pisze:
"skutkuje brakiem możliwości zapewniania odbioru przenośnego i budowlanego w samym mieście" - jakby się uprzeć to można doszukać się nawet w tym pewnego sensu
[...]
Co do publikacji to szkoda że świat nie doświadczył jeszcze wyników pracy Emitela, bo jak na razie w bibliotekach IEEE czy ITU można znaleźć publikacje z Mozambiku czy Afganistanu a Emitela nie. Jedyne wzmianki o pracy firmy znajdują się w publikacjach Breata, Ballona czy Lemmy.
Rozumiem, że jedynym celem Pana obecności na tym forum jest wykpiwanie i uszczypliwości pod adresem wszystkich, a szczególnie Emitela. Jest demokracja, proszę bardzo, jednak proszę nie oczekiwać że zniżę się do takiego poziomu dyskusji.
michal2012 pisze:
Jeszcze raz zaapeluję żeby nie przedstawiać jako pewnik harmonogramów i wytycznych Ministerstwa Infrastruktury do czasu aplikacji. W tym momencie nie ma nawet NTC w całym kraju a już pisuje się o ogólnopolskim cyfrowym radio, gdzie nawet nie wiadomo czy został standard wybrany.
Kolejny błąd i pańska niewiedza (ile to już tego Panu naliczyłem...?). Dokument został przyjęty przez rząd jako ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej i podpisany przez prezydenta. Ciekawe co jeszcze powinno się wydarzyć aby skończył Pan podważać wszelakie dokumenty administracyjne.

loker

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: loker »

Dla odbioru budynkowego czy inaczej wewnętrznego można by zrobić dublowanie sygnału na Krzemionkach (tak jak Raszyn - PKiN). Jest kilka takich miejsc w Polsce (Gołogóra / Sławoborze - Góra Chełmska, Sławoborze - Toporzyk) i pewnie po czy roku będą takie emisje uruchamiane. najpierw trzeba zapewnić tym 95% Polski dostęp do MUXów i wyłączyć nadawanie analogowe.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Zastosowanie doświetleń sygnału DVB-T będzie w niektórych przypadkach nieuniknione. Pierwszy przypadek to duże ośrodki miejskie, gdzie nadajnik dużej mocy jest daleko od miasta, a gęsta zabudowa czy lokalne wzniesienia uniemożliwiają odbiór.
Druga sytuacja - to przemienniki w górach.

DVB-T jest wprawdzie taką technologią, gdzie (łopatologicznie tłumacząc) odbicia umożliwiają poprawę sygnału. Ale nie każde odbicia a poza tym sygnał musi się od czego odbić.

U siebie odbieram DVB-T z 6ciu polskich lokalizacji, 4słowackich i jednej czeskiej (łącznie wszystkie ustawienia anteny) a ze Św. Krzyża nie mam ani śladu sygnału. Mieszkam na południowym stoku wysokiego wzgórza, a sygnał nie ma się od czego odbijać.
Za to sygnał z lokalizacji leżących na południe ode mnie odbija się od wzgórza a także gęstej zabudowy - kilka km na południe, gdzie teren jest płaski po niektórych sygnałach nie ma już śladu.

thomson

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: thomson »

Witam, mieszkam w miejscowości Trzyciąż, posiadam dekoder tp samsung shd 85 podpinam pod niego antene siatkowa i po wyszukaniu kanałów ich nie znajduje. nie wiem w czym problem? czy sygnal jest zaslaby?

michal2012

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: michal2012 »

Jarosław Bałuka pisze:Rozumiem, że jedynym celem Pana obecności na tym forum jest wykpiwanie i uszczypliwości pod adresem wszystkich, a szczególnie Emitela. Jest demokracja, proszę bardzo, jednak proszę nie oczekiwać że zniżę się do takiego poziomu dyskusji
Skądże znowu, uszczypliwość była specjalnie dla Pana, po przyczepieniu się do literówki z kondygnacją i sugerowanie, iż twierdzę, że jakoby Polska była wioską. Natomiast wykpiwanie jest kierowane w kierunku dwóch grup użytkowników, którzy w tym wątku wyrażali swoje opnie
- twierdząc że Chorągwica ma ERP 63kW tak jak nadajnik Kosztowy (co nawet bez sprawdzania wiem że nie jest prawdą widząc wpisy Mieszkańców okolicznych miast), dodatkowo twierdząc, że powodem słabego odbioru są:
a) anteny siatkowe
b) wysoka częstotliwość emisji
Jeśli chodzi o to drugie to oczywiście jest to pośrednio (azarty) lub bezpośrednio przyczyną braku odbioru, ale główną przyczyną jest niska moc nadajnika Chorągwica. Tak samo twierdzenie że to UKE narzucił kanały w okresie przejściowym. Z tego co wiem to harmonogram z wyznaczonymi kanałami i datami włączenie to chyba złożył w UKE Emitel, i ten dokument na stronie UKE jest do tej pory. A nawet gdyby zaproponował to UKE, to Emitel nie wiedział jakie w Polsce są azarty? Nie wiedział że kanał może być problematyczny. Gdybym wiedział że przyjmujecie wszystko tak bezkrytycznie to dałbym do podpisu umowę zobowiązującą do przekazywania 10% wynagrodzeń pracowników na moje konto.
- drugą grupą są sprzedawcy anten yagi, informujący że brak odbioru wiąże się ze złą anteną (siatkowa, pokojowa, prętowa, logarytmiczna - wszystko złe) i należy bezwłocznie wymienić na najlepszą do odbioru DVB-T antenę ATX 107 (nawiasem mówiąc bardzo dobrą antenę) dostępną tylko u nich za jedyne 150zł i do tego tuner RWT za 300zł, bo ten w telewizorze to może się w domu okazać że nie jest MPEG4, cokolwiek to biednemu klientowi nie mówi. I nawet się nie zająkną że przeważnie wystarczy zmienić symetryzator za 3zł na taki który obsłuży pasmo do K69.

Natomiast jeśli chodzi o całą działalność polskiego rządu w zakresie cyfryzacji to można spuścić na to zasłonę milczenia. Odnoszę wrażenie że niektórzy robią wszystko aby tylko pognębić obywateli. Ostatnia ustawa została podpisana przez Pana Prezydenta miesiąc temu, na miesiąc przed tym jak NTC obejmie ponad połowę kraju a w sytuacji gdy wiele osób już odbiera NTC. Efektem tego była wcześniejsza sprzedaż urządzeń nie wspierających Dolby Digital+ a czasem nawet nie wspierających MPEG4. Dlatego uznaję, że coś jest zrobione jak możliwy stanie się odbiór, a nie gdy Pan Prezydent podpisze ustawę, ustawę zmieniającą ustawę, czy ustawę przesuwającą termin realizacji. Oczywiście nie umniejszając ostatniej ustawie, która była bardzo potrzebna, tylko dlaczego tak późno?

Jeśli chodzi o odbiór stacjonarny to w budynkach wykonanych w technologi żelbetowej i lekkiej murowanej powinny wystarczyć anteny pokojowe. I tak było w czasie testów dwa lata temu, w Śródmieściu w kamienicy był odbiór na antenie prętowej. To tak gwoli przypomnienia.

brontosaur

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: brontosaur »

:D
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 2011, o 13:37 przez brontosaur, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Martinez1989 »

thomson pisze:Witam, mieszkam w miejscowości Trzyciąż, posiadam dekoder tp samsung shd 85 podpinam pod niego antene siatkowa i po wyszukaniu kanałów ich nie znajduje. nie wiem w czym problem? czy sygnal jest zaslaby?
Też mam to cudo i jak jesteś w zasięgu to Ci znajdzie programy, a jak nie jesteś w zasięgu to nie znajdzie.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Dariusz Wiecek »

michal2012 pisze:Moim zdaniem to właśnie w Polsce sytuacja jest komfortowa. Podane miasta miały taki problem, że w pobliżu nie było większego wzniesienia na którym można byłoby umieścić nadajnik, dlatego decydowano się na lokalizację w mieście. Rozwiązanie lokalizacji nadajnika Chorągwica, które zastosowane jest w Krakowie i dodatkowo korzystny układ terenu miasta Krakowa sprawiają że zarówno przenośny jak i stacjonarny odbiór w budynkach i poza budynkami powinien być tu bardzo dobry na dowolnych antenach, przy umiarkowanej mocy nadajnika, dlatego że nadajnik jest dosłownie widoczny.
Kwestia cienia radiowego jest poruszana w wielu publikacjach i na wielu konferencjach, gdzie naukowcy z Tokio, Szanghaju, Nowego Jorku opisują jak wygląda to w ich przypadku. Jeśli chodzi o Polskę, to u nas dominuje niska zabudowa miejska, typowe są kamienice czteropiętrowe i bloki do 10m. Ze względu na konstrukcję tych budynków nie ma miejsc gdzie mogłyby pojawiać się lokalne cienie radiowe. W Krakowie dodatkowo wspomniany układ wysokościowy zabudowy miasta bardzo poprawia sprawę.
Niestety nie ma Pan racji, proszę zapoznać się z materiałami GE06, których opracowanie zajęło nam w Europie niemal 10 lat i wiele dyskusji, analiz i ustaleń, wartości tam są naprawdę dobrze wypracowane i wydyskutowane, wynikają zarówno z pomiarów jak i analiz. To czego Pan oczekuje - odbiór wewnątrz budynków na prostej antenie opisane jest w GE06 tzw. trybem RPC3 wymagającym bardzo wysokiego poziomu natężenia pola już na poziomie dachów. Widoczność czy nie anteny nie ma tu aż tak dużego znaczenia, ważniejsza jest uzyskiwana wartość natężenia pola. MUX2 nie jest w Polsce projektowany na odbiór wewnątrz budynków stąd nie należy go oczekiwać chociaż może się zdarzać w korzystnych lokalizacjach. Ale nikt go nie zagwarantuje. Odbiór wewnątrz budynków ma być możliwy po wyłączeniu TV analogowej w MUX3 - bo tego zażądała TVP dla swojego multipleksu. Ale to wymaga nieco innej sieci radiowej i często dodatkowych nadajników w ramach SFN w centrum miast celem zagwarantowania wysokiego natężenia pola. Koncepcja SFN dużych mocy celem osiągnięcia wysokiego pola w mieście jest z tego co wiem rozwijana m.in. w Wiedniu mogę dać namiary do fachowców w Austrii na priv jeśli chciałby Pan dalszych wyjaśnień od nich skoro nie ufa Pan fachowcom z Polski.

thomson

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: thomson »

Martinez1989 pisze:
thomson pisze:Witam, mieszkam w miejscowości Trzyciąż, posiadam dekoder tp samsung shd 85 podpinam pod niego antene siatkowa i po wyszukaniu kanałów ich nie znajduje. nie wiem w czym problem? czy sygnal jest zaslaby?
Też mam to cudo i jak jesteś w zasięgu to Ci znajdzie programy, a jak nie jesteś w zasięgu to nie znajdzie.
Z mapki wynika że moja miejscowość jest juz w zasiegu

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

michal2012 pisze: Z tego co wiem to harmonogram z wyznaczonymi kanałami i datami włączenie to chyba złożył w UKE Emitel, i ten dokument na stronie UKE jest do tej pory.
Nieprawda. Ale odpuszczam tłumaczenie czemu.
Całej pozostałej reszty bzdur też nie będę komentował.

Zablokowany