Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Matthías

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matthías »

Może lepiej by było gdyby MUX1 najpierw startował tam, gdzie jest problem z odbiorem kanałów TVP w analogu? Mam tu na myśli m.in. swój region czyli Pomorze Środkowe, gdzie jedynym kanałem TVP jaki można w miarę oglądać jest TVP2.
Zastanawiam się dlaczego taka Warszawa zawsze jest w pierwszym etapie jeśli chodzi o uruchamianie poszczególnych multipleksów? Przecież analog odbiera wyśmienicie i to dodatkowo w liczbie siedmiu kanałów analogowych.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Nie dziwię się - w końcu Warszawa to stolica Polski i z tego powodu jest uprzywilejowana do startowania jako pierwsza :)

andiks

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: andiks »

W dalszym ciagu brak harmonogramu wdrozenia mux 1

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

Spokojnie. Pojawi się z czasem. Myślę, że poznamy go jeszcze w te wakacje i pierwsze nadajniki start 30.09.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Martinez1989 »

Pytanie do firmy Emitel. Jak długo się czeka na cały ten sprzęt do DVB-T?? Gdyby teoretycznie dziś podpisano umowy to na pierwszy termin uruchomień ile trzeba czekać??

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przerabialiśmy już takie pytania wielokrotnie tu na forum :)
Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi, albowiem nie tylko nadajnik czyni emisję DVB-T. Również infrastruktura techniczna oraz sieciowa i w zależności od lokalizacji przystosowanie do emisji DVB-T zajmuje mniej lub więcej czasu.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Martinez1989 »

Jarosław Bałuka pisze:Przerabialiśmy już takie pytania wielokrotnie tu na forum :)
Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi, albowiem nie tylko nadajnik czyni emisję DVB-T. Również infrastruktura techniczna oraz sieciowa i w zależności od lokalizacji przystosowanie do emisji DVB-T zajmuje mniej lub więcej czasu.

Ok, ale zakładając, że dziś jest podpisana umowa to kiedy mogą (pi razy drzwi) ruszyć pierwsze nadajniki? Oprócz Wisły i Krosna bo tam podobno wszystko jest przygotowane.

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: derwalski »

Ad. Poland
W.g. mnie słuszniej byłoby uruchamiać "w pierwszej kolejności poza kolejnością" rejony, gdzie nie dociera MUX3. N.p.: RTCN Żółwieniec, Lubuskie, które już się obliznęło a teraz "ciemność widzę" itp, itd. Na pewno nie jest motorem DVB-T PoloTV i Eska, tylko Jedynka i Dwójka.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: mac_33 »

Jarosław Bałuka pisze:Przerabialiśmy już takie pytania wielokrotnie tu na forum :)
Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi, albowiem nie tylko nadajnik czyni emisję DVB-T. Również infrastruktura techniczna oraz sieciowa i w zależności od lokalizacji przystosowanie do emisji DVB-T zajmuje mniej lub więcej czasu.
to ja zapytam w troche inny sposob, wiem ze ogranicza Pana tajemnica firmy ale czy założenie że podczas tego etapu 22 nadajników czesc bebechow (tj. zasilanie; zwrotnice; anteny itp) na obiektach jest juz blizej tej doceleowej pod 3 muxy? logicznym wydaje sie ze tak...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak jak wspomniałem, szczególnie pod kątem antenowym każdy obiekt analizowany jest indywidualnie i żadne uogólnienia nie mogą być stosowane.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: micial »

Jarosław Bałuka pisze:Tak jak wspomniałem, szczególnie pod kątem antenowym każdy obiekt analizowany jest indywidualnie i żadne uogólnienia nie mogą być stosowane.
Tak orientacyjnie kiedy można się spodziewać jakiś ruchów w łodzi?

Tomasz Berezowski

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Tomasz Berezowski »

Martinez1989 pisze:Pytanie do firmy Emitel. Jak długo się czeka na cały ten sprzęt do DVB-T?? Gdyby teoretycznie dziś podpisano umowy to na pierwszy termin uruchomień ile trzeba czekać??
Mogę wypowiedzieć się, nie naruszając tajemnicy naszej umowy z Emitelem, bo zamawiałem (pracując w RMF, a potem w TVN) zarówno nadajniki jak i usługi.
1. Terminy dostaw nadajników to zwykle 3 miesiące.
2. Jeśli obiekt jest gotowy do podłączenia nadajnika - czyli jest gotowe wejście w sumatorze do podłączenia nadajnika - to instalacja, uruchomienie i odbiór od dostawcy trwa zwykle około tygodnia.
Zatem teoretycznie MUX-1 może ruszyć max. 4 miesiące od podpisania umowy. Ale zleceniodawca - w tym przypadku TVP S.A. - ustala harmonogram uruchomienia. Może zdecydować się na etapowanie.
Pytanie o harmonogram powinno zatem być skierowane do TVP S.A.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Martinez1989 »

Tomasz Berezowski pisze:
Martinez1989 pisze:Pytanie do firmy Emitel. Jak długo się czeka na cały ten sprzęt do DVB-T?? Gdyby teoretycznie dziś podpisano umowy to na pierwszy termin uruchomień ile trzeba czekać??
Mogę wypowiedzieć się, nie naruszając tajemnicy naszej umowy z Emitelem, bo zamawiałem (pracując w RMF, a potem w TVN) zarówno nadajniki jak i usługi.
1. Terminy dostaw nadajników to zwykle 3 miesiące.
2. Jeśli obiekt jest gotowy do podłączenia nadajnika - czyli jest gotowe wejście w sumatorze do podłączenia nadajnika - to instalacja, uruchomienie i odbiór od dostawcy trwa zwykle około tygodnia.
Zatem teoretycznie MUX-1 może ruszyć max. 4 miesiące od podpisania umowy. Ale zleceniodawca - w tym przypadku TVP S.A. - ustala harmonogram uruchomienia. Może zdecydować się na etapowanie.
Pytanie o harmonogram powinno zatem być skierowane do TVP S.A.

Dziękuję za odpowiedź.

Rahm

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Rahm »

Czy RTCN Jemiołów (Lubuskie) posiada już nadajnik(i) do odpalenia mux-1 czy konieczny jest zakup i oczekiwanie około 3-miesięczne jak pisze Pan Berezowski?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: qwerty »

Ta dyskusja nie ma sensu. Emitel oraz TVP ze stacjami komercyjnymi ustali harmonogram, a nie gdybanie czy masz na anteny itp. To od nich zależy jak będzie odpalane.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Dokładnie qwerty, to czy jest sprzęt w danej lokalizacji nie ma znaczenia... tu chodzi o interes TVP, naciski co gdzie i kiedy ma być... wystarczy spojrzeć na Warszawę.

Rahm

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Rahm »

Moje pytanie jest konkretne, bo z informacji prasowych (portale internetowe) wynika, że to wkrótce nastąpi. Pytanie tylko "kiedy", czy za miesiąc, czy za cztery. Nie za bardzo jednak rozumiem poprzednie dwa posty, a zwłaszcza stwierdzenie "a nie gdybanie czy masz na anteny". Pytanie konkretne i mam nadzieję skierowane do konkretnych osób. Kto nie zna odpowiedzi, może niech się nie wp..ycha i zachowa uwagi dla siebie.

Teodoryk
Posty: 42
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Teodoryk »


Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Super :)
Teraz czekamy na harmonogram.

Ps. Już nie piszą że do Euro 2012 a do października 2012.

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

No i pięknie na to czekałem :!: 8-) :)

Zablokowany