Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: kasia »

Nie martwię się, tylko się chciałam dowiedzieć skąd się wziął ten trochę późny termin. Czemu nie można wcześniej. To raczej nie jest sprawa oczekiwania na nadajniki - bo np. w mux2 widzę, że pomimo problemów NECa i tak jest sprzęt dostarczony.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: qwerty »

TVP tak z przetargu ustaliła.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

Tez nie wiem ale być moze kolizja z jakim kanałem analogowym na przemiennikow podejrzewam ze TSR Góra Cmentarna Gorlie kanał 49 i stad te opoznienia. Sam tez jestem zainteresowany szybkim wdrozeniem DVB-T.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: Poland »

W Krakowie będzie to wyglądało tak że trzeba będzie przenieść TVP Info Kraków z kanału 50 oraz zapewnie usunąć TV Puls z kanału 27.
Tak się zastanawiam czy możliwe jest przesunięcie analogowego TVP Info Kraków i Polsatu (k. 53) o 1 kanał w przód tak by zrobić miejsce pod MUX3. Ale chyba trzeba by najpierw gdzieś przesunąć TVP2 z Nowego Sącza i TVP1 z Krynicy.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

Nie ma sensu przesuwac anlogowych kanałow lepiej zeby je wyłaczali a w to miejsce szybciej wdrożyć DVB-T

Matthías

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: Matthías »

Pytanie troszkę odbiegające od tematu, ale bardziej właściwe wątki do zadania tego pytania są pozamykane.
Mianowicie chciałbym zapytać się, z którego nadajnika będzie nadawany MUX3 dla zachodniej części województwa pomorskiego (takie powiaty jak słupski, bytowski, człuchowski, chojnicki, lęborski)?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: qwerty »

W 2013 roku pewnie RTCN Koszalin / Gołogóra

Matthías

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: Matthías »

Jeśli to tak miałoby wyglądać, to coś tu jest nie tak. Nie mogę złapać Chwaszczyna, które jest zdecydowanie bliżej od Gołogóry, wiec Gołogóry tym bardziej nie złapię. Czyli co od 2013 będę pozbawiony dostępu do kanałów TVP?
Czy może jest szansa, że dla MUX3 będą wykorzystywane inne nadajniki niż te dla MUX1 czy MUX2? Mam na myśli Słupsk gdzie stoi RTON.

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: loker »

eMTi do czasu uruchomienia MUX-1 MUX-3 nadaje z obniżoną mocą. Jeśli odbierasz z Gdańska MUX-2, to złapiesz i pozostałe.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

Na trzecim etapie zakonczyła sie publikacja z kolejnych to mozna sie dowiedziec o proawdzeniu konsulltacji. Kiedy bedzie wiadomo co z dalszymi etapami

DVBManiak

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: DVBManiak »

Te dalsze pojawią się pewnie dopiero po wyłączeniu kolidujących nadajników analogowych. Nie ma już po prostu częstotliwości, aby to wszystko pomieścić. Kolejność będzie pewnie następująca: Wprowadzenie MUX-1, wyłączanie po kolei nadajników analogowych i w ich miejsce wprowadzany MUX-3 oraz zwiększana jego moc. Im więcej nadajników analogowych będzie wyłączanych, tym szybciej MUX-3 się będzie rozpowszechniał i zwiększał moc.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

Nie wiele czasu zostało do sotatecznego terminu wyłączenia analogu 31 lipca 2013 r. Wczesniej to już nastapi chyba juz pod koniec tego roku pierwsze nadajniki analogowe zostaną wyłączone

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: an10ka-dx »

Witam :!:
Mam pytanie do Pana Jarosława Mroczkowski
MUX3 z nadajnika Chelice/Opole ma nadawać z mocą 2,5kW. Czy będzie docierał sygnał do Kędzierzyna-Koźla (ok.35km od nadajnika). Chodzi mi o to, że teraz MUX2 bardzo ładnie leci bez wzmacniaczy. Jak będziemy chcieli odebrać MUX3 z Chrzelic to przy mocy 2,5kW się bez wzmacniaczy nie obejdzie. Wtedy pewnie będzie przesterowany MUX2.
Na tej stronie mam znowu info, że MUX3 będzie miał 100kW ale w polaryzacji pionowej(V).
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=6
Który zapis jest prawdziwy?
Z góry dziękuję za odpowiedź :!:

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: ks41 »

an10ka-dx pisze:Witam :!:
Mam pytanie do Pana Jarosława Mroczkowski
MUX3 z nadajnika Chelice/Opole ma nadawać z mocą 2,5kW. Czy będzie docierał sygnał do Kędzierzyna-Koźla (ok.35km od nadajnika). Chodzi mi o to, że teraz MUX2 bardzo ładnie leci bez wzmacniaczy. Jak będziemy chcieli odebrać MUX3 z Chrzelic to przy mocy 2,5kW się bez wzmacniaczy nie obejdzie. Wtedy pewnie będzie przesterowany MUX2.
Na tej stronie mam znowu info, że MUX3 będzie miał 100kW ale w polaryzacji pionowej(V).
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=6
Który zapis jest prawdziwy?
Z góry dziękuję za odpowiedź :!:
Prawdziwy zapis znajduje się na stronie Emitela http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
Żadny MUX w Polsce nie będzie nadawany w polaryzacji V.
Ostatnio zmieniony 26 lipca 2011, o 23:03 przez ks41, łącznie zmieniany 1 raz.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

ks41 pisze:
an10ka-dx pisze:Witam :!:
Mam pytanie do Pana Jarosława Mroczkowski
MUX3 z nadajnika Chelice/Opole ma nadawać z mocą 2,5kW. Czy będzie docierał sygnał do Kędzierzyna-Koźla (ok.35km od nadajnika). Chodzi mi o to, że teraz MUX2 bardzo ładnie leci bez wzmacniaczy. Jak będziemy chcieli odebrać MUX3 z Chrzelic to przy mocy 2,5kW się bez wzmacniaczy nie obejdzie. Wtedy pewnie będzie przesterowany MUX2.
Na tej stronie mam znowu info, że MUX3 będzie miał 100kW ale w polaryzacji pionowej(V).
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=6
Który zapis jest prawdziwy?
Z góry dziękuję za odpowiedź :!:
Prawdziwy zapis znajduje się na stronie Emitela http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
Jedynie nic nie wiadomo o kolejnym czwartym etapie

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: ks41 »

andiks pisze: Jedynie nic nie wiadomo o kolejnym czwartym etapie
Etap 4 będzie wprowadzamy chyba równolegle z wyłączeniem analogu.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

ks41 pisze:
andiks pisze: Jedynie nic nie wiadomo o kolejnym czwartym etapie
Etap 4 będzie wprowadzamy chyba równolegle z wyłączeniem analogu.
Masz racje ale juz mogli podac informacje dla odbiorców gdzie te wyłaczenia bedą miały miejsce trzeba bedzie przygotowac na zmiane systemu emisji i chociazby kupic set box czy dostosowac instalacje do odbioru DVB-T

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: ks41 »

andiks pisze: Masz racje ale juz mogli podac informacje dla odbiorców gdzie te wyłaczenia bedą miały miejsce trzeba bedzie przygotowac na zmiane systemu emisji i chociazby kupic set box czy dostosowac instalacje do odbioru DVB-T
Terminy wyłączeń emisji analogowych poznamy prawdopodobnie razem z harmonogramem uruchomień MUX 1

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: andiks »

ks41 pisze:
andiks pisze: Masz racje ale juz mogli podac informacje dla odbiorców gdzie te wyłaczenia bedą miały miejsce trzeba bedzie przygotowac na zmiane systemu emisji i chociazby kupic set box czy dostosowac instalacje do odbioru DVB-T
Terminy wyłączeń emisji analogowych poznamy prawdopodobnie razem z harmonogramem uruchomień MUX 1
Umowa chyba juz jest podpisana z TP.Emitel ciekawe czy harmonogram bedzie inny od wdrażanego mux 3. Chodzi o jak najszybsze pokrycie obszaru przez programy TVP. Nie wszedzie w analogu jest TVP INFO

tech_90

Re: Harmonogram wdrażania MUX_3

Post autor: tech_90 »

Mam nadzieję, że MUX3 będzie nadawany nie tylko z dużych obiektów, ale również z przemienników w górzystych regionach. Za przykład tu podam Bieszczady, gdzie z powodu specyficznego terenu nie będzie możliwy dobry odbiór ani z Suchej Góry, ani z Jawora. Dlatego na południu Podkarpacia niemal w co drugiej wiosce TVP 1 i TVP 2 mają teraz "doświetlenia" z bardzo małymi mocami (10 W). Podobna sytuacja jest też na południu Małopolski (Krynica, Muszyna).

Po wyłączeniu analogu w 2013 roku powinien być natychmiast uruchomiony MUX3 z przemienników w tych terenach, gdzie będzie niezbędne doświetlenie. I powiedzmy sobie szczerze: stacje komercyjne nie muszą się przejmować mieszkańcami wiosek będących poza zasięgiem dużych obiektów i dlatego MUX1 i MUX2 moim zdaniem mogą być nadawane tylko z dużych obiektów. Stacjom komercyjnym 95% zasięgu wystarczy do szczęścia. Ale z telewizją publiczną sprawa wygląda zupełnie inaczej, ona musi mieć zasięg naziemny co najmniej 99%. Uważam, że byłby to gigantyczny skandal, gdyby po wyłączeniu analogu znalazło się chociaż jedno miasteczko albo wioska, gdzie przez kilkadziesiąt lat był możliwy IDEALNY analogowy odbiór Jedynki i Dwójki, a po cyfryzacji odbioru by zabrakło! TVP i Emitel nie powinny do czegoś takiego dopuścić.

Zablokowany