Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Tomasz Berezowski

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Tomasz Berezowski »

smiodus pisze:
Tomasz Berezowski pisze: 3. Nie należy wyłączać analogu w sezonie wakacyjnym.
Panie Tomaszu, pozostałe czynniki są jasne - a co przemawia za "nie wyłączaniem" w sezonie wakacyjnym?

pozdrawiam
S
Z wypowiedzi moich kolegów z innych krajów wynika, że:
- osoba wyjeżdzająca na wakacje, która zastaje po powrocie "martwy" telewizor, jest najbardziej sfrustrowana
- informacje o wyłączeniu analogu są zwykle nadawane "crawlem" na analogowych kanałach przez kilka ostatnich dni przed wyłączeniem, więc osoba "urlopująca się" zwykle ich nie widzi.
Stąd zalecenia, aby nie robić wyłączeń w sezonie wakacyjnym.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Krosnoludek »

A powiedzcie mi czemu tak jest, termin wyłączenia analogu jest do 31 lipca 2013r., a pełny start MUX-3 do kwietnia 2014r. Dlaczego ten termin jest taki odległy?, skoro będą wolne już częstotliwości po analogu, to start MUX-3 powinien nastąpić na początku sierpnia 2013, a nie w kwietniu 2014. Czyżby planowali poślizg w wyłączeniu analogu?
Bardzo bym prosił o odpowiedz na to pytanie, może ktoś z Emitela wypowiedziałby się dlaczego jest taki długi okres od wyłączenia analogu do startu MUX-3.

Tomasz Berezowski

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Tomasz Berezowski »

Krosnoludek pisze:A powiedzcie mi czemu tak jest, termin wyłączenia analogu jest do 31 lipca 2013r., a pełny start MUX-3 do kwietnia 2014r. Dlaczego ten termin jest taki odległy?, skoro będą wolne już częstotliwości po analogu, to start MUX-3 powinien nastąpić na początku sierpnia 2013, a nie w kwietniu 2014. Czyżby planowali poślizg w wyłączeniu analogu?
Bardzo bym prosił o odpowiedz na to pytanie, może ktoś z Emitela wypowiedziałby się dlaczego jest taki długi okres od wyłączenia analogu do startu MUX-3.
Ja tylko mogę się domyślać, że "pełny start MUX3" oznacza przejście na docelowe częstotliwości zwolnione przez analog. Co wcale nie oznacza, że wcześniej MUX-3 nie będzie miał pełnego pokrycia, tyle, że na częstotliowościach przejściowych.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Puma pisze:
kubus.kul pisze:Gdyby UKE i KRRiT oddała TVP 1/2 pojemności MUX1 i przedłużyła rezerwacje do 2024 roku, byłaby to świetna wiadomość.
Nie zgadzam się z tym zdaniem.
TVP faktycznie już ma połowę MUX I, batalia toczy się teraz oto czy będą 3 czy 4 kanały TVP (zapewne dostanie zgodę na 4). Kanał HD zmieści się na MUX III... zresztą docelowo TVP1 HD zastąpi TVP1 a TVP2 -> TVP2 HD.

TVP HD będzie tylko blokować 4 nowe kanały w MUX I... osobiście wolę 4 SD niż 1 HD.
TVP HD jak już ma być to niech będzie w MUX3 - a na MUX1 ogólny kanał TVP tak jak za moim planem który wysłałem do UKE i KRRiT - na przykładzie nadajników dla Krakowa:
MUX 1 (TVP1,TVP2,TVP3 (dodatkowy kanał ogólny),Tele 5, Next HD, ATM Rozrywka i U-TV,Nadawca lokalny (lub CTV gdy takiego nie ma)) - kanał 25
MUX 2 (Polsat,TVN,TV4,TV Puls,TV6,TVN7,Polsat Sport News,TV Puls 2) - kanał 23 (przejściowo kanał 64) potem przenosiny na 33 kanał
MUX 3 (TVP Regionalna,TVP Info,TVP Kultura,TVP Historia oraz TV Trwam,Superstacja,TVN Meteo,RMF TV (przy czym TVN Meteo mógłby być wymienny na drugi kanał regionalny)) - kanał 33/34 (przejściowo kanał 46) a potem docelowo zamiana z MUX 5/MUX6 (w razie klęski DVB-H) (tj. na kanał 53)
MUX 4 (kanały planowane na DVB-H) - kanał 22
MUX 5 (Eska TV ,Polo TV,4fun.tv,Polskie Radio Czwórka + 4 nowych nadawców (w konkursie na to startowaliby nie ujęte w planie stacje Machina TV oraz iTV które startowały w konkursie do MUX1)) - kanał 53 lub w razie klęski DVB-H kanał 22 lub 23 - a potem docelowo kanał 33 (zamiana z MUX3)
MUX 6 (Orange Sport Info + 7 nowych nadawców (lub 6 na przykład po przeniesieniu tutaj Polsat Sport News - wtedy to Polsat miałby szanse na przykład przebudować Polsat 2 na kanał takiego samego rodzaju jak Polsat i go umieścić w Mux2)) - po okresie przejściowym kanał 64 , w razie klęski DVB-H kanał 53 (zamiana z MUX3) lub docelowo 50
MUX 7 - (8 nowych nadawców) kanał 50 (po wyłączeniu analogu) (w razie klęski DVB-H i docelowo kanał 64)
Z czego na MUX1 Next HD byłoby w zachodniej Polsce a U-TV i ATM Rozrywka we wschodniej. ci Polski za dwa kanały które będącą dostępne w wschodniej części Polski czyli U-TV i ATM Rozrywka. Potem by ten kanał w HD przeniósłby się na inny MUX zwalniając w MUX1 miejsce na kanały będące dotychczas tylko we wschodniej części Polski. Można też dopiero uruchomić go na MUX5 lub 6 a wolne miejsce na MUX1 dać na inny kanał np: Orange Sport Info.
Według tego planu TVP mógłby mieć HD ale na MUX3 za TVP Kultura i TVP Historia.

Matthías

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matthías »

Kanał HD od TVP ma być w MUX1, aby ten kanał był dostępny przed Euro 2012 dla jak największej liczby Polaków, więc wciskanie tego kanału do MUX3 nie miałoby sensu. I tyle.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Pewnie to będzie tak że będzie na rozpiętości TVP1 i wolnego ósmego kanału który u mnie występuje jako lokalny.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: kasia »

Chciałam skorzystać z aktywności Pana Tomka i zapytać jak to wygląda sprawa z finansowaniem zakupów nadajników - kase wykłada emitel, czy nadawcy - czyli w przypadku mux2 1/4 kosztu nadajnika pracującego np w Katowicach pokrył tvn?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: kemi73 »

Panie Jarku kiedy można się spodziewać harmonogramu Mux1.

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: krokodyl »

Teraz trzeba czekać na harmonogram startu mux1. W pierwszej kolejności powinien ruszyć na terenach mocno zagrożonych cyfrowym wykluczeniem i przykładowo taka Warszawa, Wrocław i inne miasta z obecnym pokryciem powinny być włączane w ostatnim z ostatnich etapów.

Jestem ciekaw co z tego wyjdzie...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Harmonogram jest dopracowywany, wiedza którą posiadam może nie być kompletna, dlatego też musimy poczekać na oficjalny komunikat w tej sprawie. Mam nadzieję, że nastąpi to niebawem.

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: krokodyl »

A jakieś pozycje na początku?
Chodzi mi głównie o:
-Jelenia Góra
-Giżycko
-ciechanów
-gostynin

i inne zagrożone cyfrowym wykluczeniem!

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: cyber »

Więc jeśli nie ma szans w tej chwili na harmonogram ,to proszę o opinie czy Mux1 jest w stanie udźwignąć jeden kanał HD (np.720p) + 6 kanałów SD...przyjmijmy ,że np. dźwięk będzie nadawany wyłącznie w DD+ itd. - co pozwoli na zaoszczędzeniu trochę pasma...?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Krosnoludek »

Stacje telewizyjne szukają partnerów do multipleksów

Nowe kanały cyfrowe, które mają ruszyć w pierwszym pakiecie naziemnej, szukają partnerów. ATM Grupa postawi zapewne na współpracę z Polsatem. U-TV prowadzi rozmowy z TVN. TVP porozumiała się Emitelem w sprawie uruchomienia pierwszego pakietu kanałów naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. multipleksu). Pierwsze nadajniki zostaną włączone jeszcze w tym roku, a przed Euro 2012 będzie działała większość. Telewizja publiczna radykalnie powiększy zasięg głównych kanałów - TVP 1, TVP 2 oraz TVP Info, dostępnych dziś w trzecim pakiecie, który dociera tylko do 28 proc. gospodarstw domowych....

http://satelitarne.tv/index.php?readmore=18023

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: BiTCity »

Jeśli TVP chcę mieć duży zasięg przed Euro to w pierwszych etapach powinny być te miasta które teraz mają lub od końca października będą mieć MUX3 o zasięgu tylko miejskim - Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Kraków, Wrocław czy Rzeszów nawet Warszawa czy nadajnik w województwie lubuskim pewnie w Gorzowie Wlkp,na Śląsku czy wspomnianym Podkarpaciu i województwie Lubelskim również - te miasta (regiony) tak na szybką przychodzą mi do głowy a pewnie jest jeszcze kilka takich miejsc które wymagałyby uruchomienia w jak najszybszym terminie by MUX1 i MUX3 wzajemnie się uzupełniały.

Matthías

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matthías »

Jak dla mnie w pierwszej kolejności powinien zostać uruchomiony Lębork/Skórowo Nowe. Czyli tam, gdzie o kanały telewizji publicznej jest ciężko (poza TVP2). Najważniejszy kanał TVP czyli TVP Info (na którym jest dostępne pasmo regionalne) jest ciężko osiągalny.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: kemi73 »

Panie Jarku w takim razie inne pytanie czy do uruchomienia Mux1 potrzebne będą nowe urządzenia i systemy antenowe ?.

mateusiak22

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: mateusiak22 »

W pierwszej kolejności prosimy o włączenia nadajnika na Św.Krzyżu koniec i kropka

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Tu piszę dosyć przystępnie -> http://satkurier.pl/news/67640/podpisan ... -mux1.html .
TVP INFO będzie dostępne w wersji regionalnej. Jednak ze względu na plan sieci radiowej mux1 TVP INFO nie będzie dokładnie nadawane zgodnie z podziałem administracyjnym Polski.
Jak rozumiem to w MUX I będzie TVP1, 2 oraz dwa regionalne (4 kanały TVP i 4 komercyjne).
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2011, o 18:12 przez Puma, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Drekan »

Tomasz Berezowski pisze:
Krosnoludek pisze:A powiedzcie mi czemu tak jest, termin wyłączenia analogu jest do 31 lipca 2013r., a pełny start MUX-3 do kwietnia 2014r. Dlaczego ten termin jest taki odległy?, skoro będą wolne już częstotliwości po analogu, to start MUX-3 powinien nastąpić na początku sierpnia 2013, a nie w kwietniu 2014. Czyżby planowali poślizg w wyłączeniu analogu?
Bardzo bym prosił o odpowiedz na to pytanie, może ktoś z Emitela wypowiedziałby się dlaczego jest taki długi okres od wyłączenia analogu do startu MUX-3.
Ja tylko mogę się domyślać, że "pełny start MUX3" oznacza przejście na docelowe częstotliwości zwolnione przez analog. Co wcale nie oznacza, że wcześniej MUX-3 nie będzie miał pełnego pokrycia, tyle, że na częstotliowościach przejściowych.
Albo chodzi o wypełnienie przez Emitela WSZYSTKICH warunków zawartych w umowie na 3 multipleks. Czyli zapewnienie odpowiedniego pokrycia sygnałem terytorium kraju i uzyskanie ustalonego poziomu sygnału 3 multipleksu. Wiąże się to zapewne z uruchomieniem dodatkowych stacji retransmisyjnych, wszędzie gdzie to konieczne i dostosowanie mocy i parametrów nadawania do wymagań zapisanych w umowie na 3 multipleks.

Jestem ciekawy jak będzie funkcjonowała siec synchroniczna Częstochowy, Katowic i Wisły na kanale 41 + wszystkie stacje retransmisyjne. :?

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Benedykt »

Dzisiejsze podpisanie umowy cieszy. Zastanawia mnie termin startu. TVP wciąż chyba ma dużo pieniędzy. Uruchamianie 1-go mux ma się skończyć w kwietniu 2013 roku. Czyli tuż przed wyłączeniem kanałów TVP z tego mux'u. Dziwne? :lol: :lol: :lol:

Zablokowany