DVB-T z RTON JELENIA GÓRA ŚNIEŻNE KOTŁY

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

Napisałem do ministerstwa i UKE
ministerstwo odpowiedziało żebym się nie martwił, bo te wszystkie daty są niepewne i mogą ulec zmianie
UKE też powiedzieli żebym się nie martwił, ale przekazali sprawę do specjalnego departamentu

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: tolus »

jak w okolicach Jeleniej - mux 2 ze Slezy dolatuje

Y@Ros
Posty: 17
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:50
Miejscowość: Wałbrzych
Odbiornik: Samsung QLED QE75Q95T,Samsung UE55D8000
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-60 z polaryzacją H/V - balkon wys. V piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża / Černá hora

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Y@Ros »

No właśnie! Forumowicze prosimy o info,jak jest z odbiorem Ślęży w okolicach Jeleniej Góry ?

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: tolus »

Dzis dostalem info od znajomego z Borowic - syganl ze slezy jest ok - na ATX 91 plus niewiadomy wzmacniacz, sila 60-70 jakosc dobija do 90 - da sie ogladac bez przyciec (sa bardzo sporadyczne)

Y@Ros
Posty: 17
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 13:50
Miejscowość: Wałbrzych
Odbiornik: Samsung QLED QE75Q95T,Samsung UE55D8000
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-60 z polaryzacją H/V - balkon wys. V piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża / Černá hora

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Y@Ros »

coś mieszkańcy okolic Jeleniej Góry nie wykazują zainteresowania NTC :shock:

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: eter »

Właściwie jak zostawiono nas ( bez możliwości odbioru jakichkolwiek kanałów NTC z " naszego " nadajnika na Kotłach, jeszcze przez co najmniej 2 lata) to mamy te emisje z sąsiednich nadajników ( a zwłaszcza jak na ironię bez mocy docelowej, jak na ten przykład emisja ze ŚLĘŻY ) właściwie gdzieś.....bo jak się na to wszystko patrzy, to właściwie zamiast nas mobilizować, to nas wkurza i tyle.......żadnej rewelacji na zachód od Legnicy nie ma...sygnał gdzie nie gdzie wystarczający, lecz ogólnie lepszy z Żagania. Właściwie obecnie jest sytuacja, gdzie większość administratorów bloków po remontach dachów, wywala bez ceremoni wszystkim anteny telewizyjne i nie pozwala na ich ponowną instalację, oprócz miejsca na balkonie lub przy oknie, co właściwie przekreśla większości prawidłowy odbiór NTC. Zwłaszcza, że emisja jednak co by nie powiedzieć jest kilkakrotnie mniejszej mocy i niby chociaż analog ładnie działa, to już z cyfrą tak dobrze nie jest. Sygnał cyfrowy na zdrowy rozum powinien być łatwiejszy w odbiorze, ale niestety tak nie jest o czym donoszą forumowicze. Więc dla tej części mieszkańców, którzy nie mogą swobodnie "polatać" po dachach z antenami sytuacja nie jest różowa...anteny pokojowe i przyokienne wystarczające do odbioru emisji analogowej nie zawsze zapewnią odbiór NTC, ale kogo to obchodzi.

czajski

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: czajski »

Y@Ros pisze:coś mieszkańcy okolic Jeleniej Góry nie wykazują zainteresowania NTC :shock:
Od 18-07-2011r śledzę sygnały MUX2 płynące w nasze okolice ze Ślęży. Więc tak, w okolicach Kamiennej Góry ze zwykłej "siatkówki" szerokopasmowej ustawionej docelowo na Chełmiec (kanały 9, 32 i 49) udaje mi się odebrać łącznie 26 kanałów cyfrowych, z czego 18 czeskich i 8 naszych rodzimych - w ramach drugiego multipleksu. Czeskie kanały wszystkie mają rewelacyjny poziom sygnału w granicach 90 - 100 a jakość prawie zawsze sięga stówki. Nasze rodzime kanały, które podobno są nadawane do końca lipca jeszcze testowo wypadają znacznie gorzej. Poziom sygnału ze Ślęży waha się w granicach 30 - 42 a jakość oscyluje tylko w okolicach dyszki. Mimo tak słabych parametrów są chwile, że TVN, POLSAT TV4 i pozostałe da się oglądać w przyzwoitej jakości. Śledzę na bieżąco wątek http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=1000 na bieżąco i stąd wiem, że przycinki obrazu występują u osób ze znacznie lepszym sygnałem, dlatego cierpliwie czekam co przyniesie emisja docelowa.
Przy okazji WITAM WSZYSTKICH, to mój pierwszy post na tym forum ;).

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: eter »

Witaj kolego. Pozostaje smutna konkluzja, DLACZEGO u sąsiadów Czechów tak dobrze, chociaż są za "lasami za górami" (o czym piszą prawie wszyscy na forum) a u nas tak sobie? W czym tkwi tajemnica tak dobrych emisji???

DVBManiak

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: DVBManiak »

Zauważ, że w dvb-t stosują zazwyczaj moc 100 kW + nadajniki w górach na wysokości nawet 1500 m n.p.m. co daje niesamowite pokrycie kraju, a także ładne pokrycie południowej Polski mimo, że to w większości emisje kierunkowe.
http://www.dvbservis.cz/mapy/mapy_cz.html

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: belliash »

Bez urazy dla kogokolwiek, ale tutaj przypomina mi sie pewna sytuacja ;)
Niedawno zaproponowano mi migracje technologiczna z ADSL na swiatlo, przyszli monterzy i twierdzili ze do polozenia i zespawania swiatlowodu nie potrzeba zadnego przygotowania - meczyli sie z tym pol dnia i nie zrobili. Tydzien pozniej przyszla 2 ekipa ktora zrobila to w <2h :] Wnioski nasuwaja sie same. Malo tego 1 ekipa, ktora miala takie problemy przyjechala az z Wrocka (bo Legnickie HAWE nie nadazalo, tak wiele mieli zlecen) co patrzac na obecna sytuacje Slezy napawa mnie lekkim pesymizmem :P

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

Mux1 powinien w tym rejonie wystartować w pierwszej kolejności. Niby na satkurierze jest tego zapowiedź, ale coś wierzy mi się nie chce .

DVBManiak

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: DVBManiak »

I tak właśnie powinno być. To by dało super pokrycie, bo super lokalizacja się marnuje jaką są Śnieżne Kotły.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: belliash »

DVBManiak pisze:I tak właśnie powinno być. To by dało super pokrycie, bo super lokalizacja się marnuje jaką są Śnieżne Kotły.

Ja bym tam odpalil nie tylko MUX-1 ale takze MUX-3,

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Tomasz Berezowski »

belliash pisze:
DVBManiak pisze:I tak właśnie powinno być. To by dało super pokrycie, bo super lokalizacja się marnuje jaką są Śnieżne Kotły.

Ja bym tam odpalil nie tylko MUX-1 ale takze MUX-3,
Ja bym tam odpalił MUX-2, ale na razie brak dostępnych częstotliwości...

Peter_CA

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: Peter_CA »

Tomasz Berezowski pisze:Ja bym tam odpalił MUX-2, ale na razie brak dostępnych częstotliwości...
Dlaczego nie można wykorzystać kanał 63?

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: krokodyl »

Tomasz Berezowski pisze:
belliash pisze:
DVBManiak pisze:I tak właśnie powinno być. To by dało super pokrycie, bo super lokalizacja się marnuje jaką są Śnieżne Kotły.

Ja bym tam odpalil nie tylko MUX-1 ale takze MUX-3,
Ja bym tam odpalił MUX-2, ale na razie brak dostępnych częstotliwości...
mogę się założyć, że chociaż jedna wolna częstotliwość by się znalazła
choćby tymczasowa

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: eter »

Może potrzebne jest "pospolite ruszenie" i nękanie odpowiedzialnych za wdrożenie DVB-T, aby się przebudzili i nie trąbili na prawo i lewo, że już niby od 1 sierpnia 86% ludności Polski będzie miało dostęp do naziemnych kanałów telewizji cyfrowej...bo jak jest naprawdę to my np. w Kotlinie Jeleniogórskiej widzimy!!!
PS. Nie wiem dlaczego u nas 80 KW to już ekstrawagancja..walnąć po 200 KW i bedzie po kłopocie a nie 20...50 i mamy efekty.
Ostatnio zmieniony 1 sierpnia 2011, o 21:05 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

czajski

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: czajski »

Ślęża obecnie promieniuje z mocą 50kW ale gdzieś widziałem informację, ze docelowo ma mieć moc bodajże 100kW, tylko nie wiem w którym etapie :(. Dwukrotne zwiększenie mocy może znacznie poprawić rezultaty w kotlinach jeleniogórskiej i kamiennogórskiej. Niemniej jednak pewnie dopiero Śnieżne Kotły z kanałem 35 (586MHz) o mocy 50kW pokryją nasz teren w miarę przyzwoicie. Z tym, że to dopiero plany na 31-12-2013r

DVBManiak

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: DVBManiak »

Te 100 kW to dopiero do 31 lipca 2013, czyli w ostatnim docelowym etapie MUX-2. Ponadto jak wspomniał pan Tomasz w wątku wrocławskim:
Tomasz Berezowski pisze: Pełny start MUX-2 dla Wrocławia już nastąpił. W 2013 roku nastąpi jedynie podniesienie mocy o 3dB. To nie będzie jakaś istotna zmiana jakościowa.

czajski

Re: DVB-T Jelenia Góra

Post autor: czajski »

Czyli rewolucji nie będzie - szkoda, chociaż z drugiej strony mocno upraszczając 3dB daje podwójny wzrost sygnału :). Swoją drogą analizując rzeźbę terenu w serwisie dbtmap.eu zauważam, że nasze okolice zawsze będą miały problem z sygnałem. Od północnego wschodu Ślężę zasłania nam Chełmiec i Jastrzębia Góra a od kierunku Śnieżnych kotłów mamy cień Bukowiny i Łysiny.

Zablokowany