DVB-T Wrocław

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: an10ka-dx »

tolus pisze:Po dzisiejszym dniu moge cos napisac - SFN jest chyba skopane - montowalem dzis antene TV w Walbrzychu - dla najemcy na Galerii. Rozne rodzaje anten sprawdzone, 3 pierwsze z symetryzatorami, najpierw na polnocnej scianie, okolo 3 m.n.p.t., - widocznosc tylko na Sleze: po linku podaje sila / jakosc

1 - http://www.solid-polska.pl/index.php?id ... m=2&idg=75 - 72/95-100
2 - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm - 65/100
3 - http://televes.com.pl/antena-televes-vhd-p-21.html - 75/95
4 - DIGITmax HD/P25 http://www.telmor.pl/Anteny/DIGITmax_HD ... okopasmowa - 100/90-100

Obraz idealny bez zaklocen - wszystkie 4 anteny lapaly takze plecami 3muxy czeskie z Cernej Hory (srednio z sila 70 a jakosc 100) bez zaklocen.

Jaja zaczely sie jak dalem anteny na dach (sprawdzilem 3 pierwsze)- wysokosc okolo 25 m.n.p.t. + 30mb kabla Triset Trishield czarny, widocznosc optyczna na Sleze i otwarte pole na Czarna gore/Klodzko - sila na 2 pierwszych antenach wynik 80 jakosc 100, na 3 antenie sila 90 i jakosc 100 - ale pikseloza co pare minut na wszystkich antenach i zanikanie obrazu na kilka sekund.

Jak panstwo widzicie SFN cos jest nie hallo - gdy antena lapie sygnal z obu lokalizacji rownoczesnie - ogladanie nie jest mozliwe ....

Moze Emitel sie wypowie....
A gdyby tak zrobić test na yagi 11elementowej(lub 19elem.)+symetryzator? Ciekawe jaki byłby efekt skierowania 11elementowej antenki yagi na Ślęzę?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Jarosław Bałuka »

Cały czas analizujemy sytuację. W teren wyrusza wóz pomiarowy, musimy upewnić się co do stanu rzeczywistego.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tolus »

Nie wiem czy YAGI 11el da rade na 30mb kabla ... Na bialym kamieniu w Walbrzychu nie dala rady - na 3mb kabla sila 70 jakosc 100 (obraz malina), na 25mb sila 50 a jakosc 90 i pixeloza...

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tolus »

Zapraszam do mnie do Boguszowa lub na dach Galerii - Emitel na Chelmcu ma do mnie numer telefonu ;)


A moze by tak podjechali na Chelmiec ???? maja widocznosc na oba nadajniki i dokonaja rzeczywistych pomiarow.

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: an10ka-dx »

tolus pisze:Nie wiem czy YAGI 11el da rade na 30mb kabla ... Na bialym kamieniu w Walbrzychu nie dala rady - na 3mb kabla sila 70 jakosc 100 (obraz malina), na 25mb sila 50 a jakosc 90 i pixeloza...
Pytam dlatego, bo podane przez Ciebie cztery anteny mają bardzo duży zysk. Stosowane były w moim regionie gdy nie był nadawany MUX2 z Chrzelic, i wszyscy walczyli z MUX2 z Wisły(odległość ok. 90-100km). A teraz yagi 11elem. na Chrzelice + 19elementowa na Wisłę + zwrotnica antenowa i mamy spokój ;)
Pozdrawiam i Powodzenia :!:

pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

tolus pisze:
Jak panstwo widzicie SFN cos jest nie hallo - gdy antena lapie sygnal z obu lokalizacji rownoczesnie - ogladanie nie jest mozliwe ....

Moze Emitel sie wypowie....

A może Emitel wypowie się zwięźle na temat swoich przygód z SFNem PKiN/Raszyn w Warszawie? Jest wątek w tej sprawie ale za długi by go przejrzeć i skumać bez poświęcenia paru godzin. Zdaje się, że były tam jakieś jaja ale chyba sobie poradzili, czego i Dolnemu Śląskowi życzę. No chyba, że SFN na wysokim kanale w górzystym (częściowo) terenie w bezpośrednim sąsiedztwie silnego analogu (k.59 Polsat) to zbyt duże wyzwanie...

pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

zielony_dvbt pisze: 2. W związku z powyższym moje drugie pytanie, jaką antenę dobrać uwzględniając powyższe czynniki, czyli zakłócenia od sieci Wi-Fi oraz pojazdów takich jak skutery (zwiększająca się liczba), a także starsze auta.
Na eliminację wszelkiego rodzaju zakłóceń (nie zniekształceń) trzeba spróbować anteny o jak najostrzejszej charakterystyce kierunkowej (najlepiej w płaszczyźnie H i V). A najostrzejszą charakterystyke kierunkową maja anteny o dużej tzw. smukłości czyli mówiąc obrazowo stosunku długości całej anteny do jej szerokości. Im dłuższa Yaga tym bardziej kierunkowa. Skracać elementów nie można bo dipol musi być dopasowany do długości fali (lambda/2 x współczynnik skrócenia czyli ogólnie constans)

dejwis218

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dejwis218 »

Wracając do tematu Symetryzatora (czy musi być czy nie ) to posiadam antenę starą siatkową bez pośrednio podpięty kabel pod antenę bez żadnej płytki i wzmaka itp. siła sygnału 72-75% 0 błędów jakości sygnału przynajmniej mój tv samsung tak pokazuje 0 zacięć pikseli odległość od nadajnika 65-70km antena na strychu przy oknie na wysokości ok. 3 piętra . Pytanie jest takie do znawców tematu jak podłącze symetryzator siła sygnału mi się zwiększy idąc w myśl fali odbitej od odbiornika i nie dopasowania coś kojarzę z CB ? Czy nie posiadanie symetryzatora może uszkodzić tuner czy głowice w tv ??

pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

Ha ha ha. Wlazłem na pałę w ten warszawski wątek SFN i od razu natknąłem się na taki kwiatek (post z 27 listopada 2008, autor Jarek M.(chyba z Emitela). Polecam zwłaszcza ostatni akapit (ten zielony).:

W DVB-T stosuje się modulację COFDM, z wieloma nośnymi (stąd tryby 8k i 2k określające ile tysięcy nośnych jest wykorzystywanych do nadawania sygnału) oraz z różnymi schematami modulacji tych podnośnych QPSK (4QAM), 16QAM, 64QAM (kodowanie od 4 do 64 stanów/bitów na raz - bitów na symbol)
http://en.wikipedia.org/wiki/COFDM
tak więc jednocześnie wysyłanych jest wieeele bitów ... symbole, ramki, megaramki. a po każdym wysłanym symbolu przerwa - guard interwal.

Kolega pw w innym wątku umieścił link do kalkulatora, który pozwala w prosty sposób wyliczyć maksymalne tolerowane opóźnienie oraz wynikającą z tego maksymalną odległość pomiędzy nadajnikami by nie zakłócały się nawzajem
http://www.saschateichmann.de/dvb-t-hf.html

Trzeba jednak pamiętać, że wielokrotne odbicia i docieranie sygnału różnymi drogami do odbiornika tzw. propagacja wielodrogowa może powodować, że mimo wszystko w niektórych miejscach może odchodzić do zakłócania się sygnałów. Jeśli taka sytuacja zachodzi w miejscu, gdzie jest wielu odbiorców nieznacznie zmienia się opóźnienia by ten obszar przesunąć tam, gdzie nikomu nie będzie to przeszkadzało. Wykrycie takich obszarów, pomiary sygnału i korekty zajmują sporo czasu, dlatego tak ważne są dla nas testy SFN jeszcze przed komercyjnym startem usługi.


Proponuję tak zmienić opóźnienia aby ten obszar przesunąć na Zalew Mietkowski :D
A tak poważnie oznacza to, że będą lepsi i gorsi.

A to link do stony z tym postem
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 2&start=80
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2011, o 12:40 przez pivi, łącznie zmieniany 2 razy.

pivi
Posty: 90
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 18:29
Odbiornik: OTV LG 42LN570S
Instalacja antenowa: siatka na dachu dwupiętrowego budynku bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pivi »

dejwis218 pisze:Wracając do tematu Symetryzatora (czy musi być czy nie ) to posiadam antenę starą siatkową bez pośrednio podpięty kabel pod antenę bez żadnej płytki i wzmaka itp. siła sygnału 72-75% 0 błędów jakości sygnału przynajmniej mój tv samsung tak pokazuje 0 zacięć pikseli odległość od nadajnika 65-70km antena na strychu przy oknie na wysokości ok. 3 piętra . Pytanie jest takie do znawców tematu jak podłącze symetryzator siła sygnału mi się zwiększy idąc w myśl fali odbitej od odbiornika i nie dopasowania coś kojarzę z CB ? Czy nie posiadanie symetryzatora może uszkodzić tuner czy głowice w tv ??
Posiadanie lub nie symetryzatora nic Ci nie uszkodzi - to nie nadajnik w CB tylko odbiornik z "mikroskopijnymi" mocami. A jak chodzi o stosowanie symetryzatorów to różnie bywa. Raz pomaga, raz pogarsza, raz bez efektu. W ogóle w temacie anten obowiązuje zasada: teoria teorią a praktyka sobie. Póki nie sprawdzisz nie wiesz na pewno. Są pewne zasady ale też dużo wyjątków. Prawa fizyki oczywiscie obowiązują ale jest za dużo czynników wpływających na propagacje fal by wyrokować o efekcie bez prób.

dejwis218

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dejwis218 »

pivi pisze:
dejwis218 pisze:Wracając do tematu Symetryzatora (czy musi być czy nie ) to posiadam antenę starą siatkową bez pośrednio podpięty kabel pod antenę bez żadnej płytki i wzmaka itp. siła sygnału 72-75% 0 błędów jakości sygnału przynajmniej mój tv samsung tak pokazuje 0 zacięć pikseli odległość od nadajnika 65-70km antena na strychu przy oknie na wysokości ok. 3 piętra . Pytanie jest takie do znawców tematu jak podłącze symetryzator siła sygnału mi się zwiększy idąc w myśl fali odbitej od odbiornika i nie dopasowania coś kojarzę z CB ? Czy nie posiadanie symetryzatora może uszkodzić tuner czy głowice w tv ??
Posiadanie lub nie symetryzatora nic Ci nie uszkodzi - to nie nadajnik w CB tylko odbiornik z "mikroskopijnymi" mocami. A jak chodzi o stosowanie symetryzatorów to różnie bywa. Raz pomaga, raz pogarsza, raz bez efektu. W ogóle w temacie anten obowiązuje zasada: teoria teorią a praktyka sobie. Póki nie sprawdzisz nie wiesz na pewno. Są pewne zasady ale też dużo wyjątków. Prawa fizyki oczywiscie obowiązują ale jest za dużo czynników wpływających na propagacje fal by wyrokować o efekcie bez prób.
Dzięki za odpowiedz więc kupie symetryzator i się podzielę obserwacjami :)
Ps. Od 5min nie mam sygnału cyfrowego ani analogowego ... Ślęża padła awaria nadajnika ??

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Nie ma analogu na wszystkich kanałach, więc cyfry pewnie też (nie mam podłączonej teraz). Pewnie zaciekłe nocne prace trwają z kamikadze na maszcie :D. Może rano obudzimy się już oglądając ustabilizowany piękny cyfrowy obraz i dźwięk choć to marzenia, ale niech się spełnią. :P

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: RAPIOTR »

zielony_dvbt pisze: Oprócz tego pikseloza powstaje jak przejedzie "pod oknami" (nawet do 30 m od okien) skuter/motor
Antenę na dach i zastosuj porządny nowy kabel np TRISET 113.


tolus pisze:Po dzisiejszym dniu moge cos napisac - SFN jest chyba skopane -
30 m kabla Triset Trishield czarny, ....

Na marginesie wydaje mi się ,że kabel Trishield nie ma nic wspólnego z kablem Tiset hehe ;)
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2011, o 09:19 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mm4738 »

Wróce do mojej propozycji kilka postów wstecz - wyłączenia Kłodzka i sprawdzenia co się dzieje.

Jeśli bedzie OK, a myśle, że tak będzie to pytanie do p. T.Berezowskiego.
Po co TVN w analogu na k.56 we Wrocławiu - zasięg taki sobie, a częstotliwość potrzebna na MUX-2.
To samo pytanie do TV PULS - na kanale 28. Po co?
Rozwiązałyby się problemy MUX-3 ze Śremu - podniesienie mocy i zasięgu.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tolus »

@Rapiotr\
dla twojej infotmacji - KABEL KONCENTRYCZNY TRISET-11P linhk http://kable-antenowe.waw.pl/item-12479 ... EL....html

opis z kabla - "TRISET TRI-SHIELD WA 11P CU 75 Ohm"

a triset 113 jest kablem wewnetrznym, zakres pracy temperaturowej 0st C - 50st C
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2011, o 09:51 przez tolus, łącznie zmieniany 1 raz.

dejwis218

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dejwis218 »

Witam dzisiaj sygnał cyfrowy powrócił choć ze słabszą mocą pokazuje mi teraz 65-70% moc a miałem 70-75% i nadal nie ma TVP 1 analogowego reszta jest ... Panowie z Emitel co się dzieje skąd te przerwy w nocy i dzisiejszy brak TVP 1 analog i spadek mocy na cyfrowych kanałach o kilka procent ???
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2011, o 09:46 przez dejwis218, łącznie zmieniany 1 raz.

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tolus »

56 kanal to takze TVN z Chelmca - odbierany w odleglosci około 40km (okolice Bolkowa ;)

Gumiś
Posty: 21
Rejestracja: 12 lipca 2011, o 12:29

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Gumiś »

dejwis218 pisze:Panowie z Emitel co się dzieje skąd te przerwy w nocy i dzisiejszy brak TVP 1 analog i spadek mocy na cyfrowych kanałach o kilka procent ???
W nocy między 1 a 6 było zaplanowane wyłączenie. Kolejne...
Co ciekawe, zastępcza emisja stacji radiowych szła z Trzebnicy, ale ok. 2 w nocy na częstotliwościach PR1 i PR3 (nie wiem, jak w przypadku pozostałych stacji) szła tylko nośna z RDS.

Zgodnie z najnowszymi informacjami na http://www2.polskieradio.pl/czestotliwosci/przerwy/, wyłączeń na Ślęży (przynajmniej analogu) należy spodziewać się do przyszłego piątku (5 sierepnia), choć to już kolejny podawany termin zakończenia prac (15 lipca, 30 lipca...). Zapewne zawiniła pogoda.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: RAPIOTR »

tolus pisze:@Rapiotr\
dla twojej infotmacji - KABEL KONCENTRYCZNY TRISET-11P linhk http://kable-antenowe.waw.pl/item-12479 ... EL....html

opis z kabla - "TRISET TRI-SHIELD WA 11P CU 75 Ohm"

a triset 113 jest kablem wewnetrznym, zakres pracy temperaturowej 0st C - 50st C

Ech te chwyty marketingowe ;) .

Tu masz kable Trischield :

http://www.elpiobis.pl/index.php/cName/ ... 0c3cce27e0


A tu masz kable Triset :

http://sklep.delta.poznan.pl/kable-konc ... 8_cc0.html

Tu żelowany Triset 113

http://sklep.delta.poznan.pl/kabel-konc ... p3157.html


pozdrawiam

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Nie wiem czy ktoś to przeglądał, ale spójrzcie na ten wykaz konserwacji ile razy tam jest Ślęża. To są chyba te przerwy związane z UKF.
http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx

Zablokowany