DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: tomek1106 »

tomek1106 pisze:Dziś zauważyłem brak sygnału Mux3 na kanale 45. Dobrze że odbieram też z Płocka na kanałe 57, ale z tego był lepszy sygnał . A u was jak jest, ktoś odbiera, coś się pogorszyło odp????
Już wróciło do normy !!!!

_Mariusz_

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: _Mariusz_ »

Witam, mieszkam w starej części Konina, dokładnie na ul. Świętojańskiej. Odbieram MUX2 ale na kanale 44 ( czyli wychodzi, że łapie nadajnik Kalisz *Mikstat*), na kanale 45 nic mi nie znajduje. Czy mam przekręcić antenę o 180st? Tak by wychodziło - Kalisz - Żółwieniec, czy upatrujecie inna przyczynę.

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: derwalski »

Mikstat i Żółwieniec z twojej lokalizacji nadają praktycznie w jednej linii. Możliwe, że sygnał z Żółwieńca masz przesterowany. W Starym Koninie powinno odbierać na "ślinie długogrającej" ;-). Obróć antenę dokładnie na 10 st. N i jeśli w antenie siedzi jakiś wzmacniacz to zmień na symetryzator.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: handrzej »

Wczoraj testowałem tuner pod USB z anteną dipolową na magnesie na parapecie.
10 piętro od strony wschodniej w Poznaniu ostatni blok, tuner podczas wyszukiwania kanałów zatrzymał się na 658 i 666MHz i wykrył QAM64 :) Ale jednak sygnał za słaby by cała tablice z kanałami odczytać :P I tak jestem pod wrażeniem. Pogoda była wczoraj beznadziejna, propagacja tropo też.

edit
A dziś na jednym ustawieniu odbieram kanał 666MHz. Na patyku na oknie :)
SNR koło 20.

wachcio

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: wachcio »

Potwierdzam odbiór z Konina w miejscowości Rypin na antenie Dipol ATV 8/21-60 i 4-5 metrów przewodu Triset 113. Antena wystawiona przez drzwi balkonowe na pierwszym piętrze. Odległość od nadajnika 106km. Testowałem przez chwilę jako ciekawostkę. Sygnał stabilny - moc ok 60%, błędy 1-4. Monitor Samsung z tunerem DTV.
Nie wiem czemu ale na takim samym zestawie Olsztyn do którego mam tyle samo kilometrów nie wykrywa w ogóle pomimo niższego sygnału oraz bardzo dobrego profilu terenu. Olsztyn ma również wyższy masz...

greg43

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: greg43 »

Ponieważ Trzeciewiec nie wiadomo kiedy ruszy przestawiłem antenę na Konin i w Białych Błotach pod Bydgoszczą bez problemu odbieram 45 kanał, siła 75%, jakość 100%. Antena tri digit ze wzmacniaczem LNA 177.

nadarada

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: nadarada »

@derwalski
Mieszkam od nadajnika 6,5km w stronę Konina (Mikorzyn) według dvbtmap.eu. We wcześniejszych postach wyjaśniłeś, iż nie opłaca się kupować jakiś "super, hiper" anten. Otóż moja pokojowa jest do bani i potrzebowałbym pomysłu czy jakimś "domowym" sposobem da radę odebrać bez problemu sygnał z nadajnika w Żółwiencu ? Miałem zamiar zakupić antenę kierunkową Yagi 16el, ale po przeczytaniu paru postów sam już nie wiem, dlatego zwracam się z tą prośbą o podpowiedź. Z góry dziękuję
pozdrawiam!

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: derwalski »

Zrob sobie antene typu "biquad". Link do opisu znajdziesz na forum. Ok. 82 cm drutu miedzianego wygietego w dwa kwadraty. W porownaniu z prostym dipolem minimalny ale zawsze wzrost sily sygnalu. Nalezy pamietac o prawidlowej polaryzacji tzn. kwadrat nad kwadratem.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Puma »

Dzisiaj skanowałem pasmo i się zdziwiłem że złapałem sygnał.
8 kanałów, obraz idealny :) Do nadajnika mam 152,8km.

siła 14% a jakość 100%, niestety obraz już zanikł.

Goalkeper
Posty: 89
Rejestracja: 17 czerwca 2011, o 19:59
Odbiornik: TV LG 42LE4500
MT4163 USB
Evolve Blade Dualcorder HD
Instalacja antenowa: Antena Siatka + LNA-101, montaż 50cm nad balustradą balkonu, 2 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kalisz - Mikstat,

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Goalkeper »

tomek1106 pisze:Dziś zauważyłem brak sygnału Mux3 na kanale 45.
A czy to nie jest czasami MUX2 ? Wczoraj tak rekreacyjnie pokazałem kumplowi jaka jakość jest na DVB, pokazałem mu odbiór z k.44 czyli Kalisz-Mikstat ale pokusiło mnie i włączyłem wyszukiwanie na k.45 (wychodziłoby, że Konin choć antena skierowana na Mikstat) i złapałem niestety te same programy co na Mikstacie siła i jakoś sygnału wahały się na poziomie 60-70%. Dodam, że mieszkam w Kaliszu na osiedlu Dobrzec czyli taki nasz Manhatan :)

A teraz pytanie odnośnie anteny. Osobiście używam anteny DEXTA. Jak to jest, że jeden z kolegów w tym wątku zrobił z samego przewodu dipola półfalowego i TV/TUNER odbiera mu sygnał ? W przypadku mojej anteny ze wzmacniaczem po wyłączeniu zasilacza sygnał zanika i nic nie można odebrać. Pytam, gdyż chciałbym się pozbyć dodatkowych wtyczek w gniazdach.

arik92

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: arik92 »

Goalkeper pisze:
tomek1106 pisze:Dziś zauważyłem brak sygnału Mux3 na kanale 45.
A czy to nie jest czasami MUX2 ?
Tak, na k.45 z RTCN Konin/Żółwieniec jest nadawany MUX 2. MUX 3 w Wielkopolsce póki co nadawany jest tylko z RTCN Poznań/Śrem.

Goalkeper
Posty: 89
Rejestracja: 17 czerwca 2011, o 19:59
Odbiornik: TV LG 42LE4500
MT4163 USB
Evolve Blade Dualcorder HD
Instalacja antenowa: Antena Siatka + LNA-101, montaż 50cm nad balustradą balkonu, 2 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kalisz - Mikstat,

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Goalkeper »

arik92 pisze:MUX 3 w Wielkopolsce póki co nadawany jest tylko z RTCN Poznań/Śrem.
Z tego to już nie pociągnę bo mam antenę z innej strony bloku (a blok stoi prawie, że tyłem do nadajników Konin i Poznań, chociaż Konin odbiera. Trzeba więc poczekać aż więcej MUX'ów3 się pojawi :)

arik92

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: arik92 »

Zapomniałem, że w Wlkp. jeszcze MUX 3 jest z RTCN Piła/Rusinowo, ale w jego zasięgu też nie jesteś. MUX 3 z Mikstatu i Żółwieńca będzie po wyłączeniu analogu.

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: derwalski »

W przypadku mojej anteny ze wzmacniaczem po wyłączeniu zasilacza sygnał zanika i nic nie można odebrać. Pytam, gdyż chciałbym się pozbyć dodatkowych wtyczek w gniazdach.
Gdy wyłączysz zasilanie przedwzmacniacza w antenie to odbierasz sygnał jedynie przewodem zasilającym antenę.

Goalkeper
Posty: 89
Rejestracja: 17 czerwca 2011, o 19:59
Odbiornik: TV LG 42LE4500
MT4163 USB
Evolve Blade Dualcorder HD
Instalacja antenowa: Antena Siatka + LNA-101, montaż 50cm nad balustradą balkonu, 2 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kalisz - Mikstat,

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Goalkeper »

Konina już od kilku dni coś złapać nie mogę, być może przez lipną pogodę.
derwalski pisze:Gdy wyłączysz zasilanie przedwzmacniacza w antenie to odbierasz sygnał jedynie przewodem zasilającym antenę.
Czyli samym koncentrykiem ? jeżeli go obiorę z izolacji i spreparuje go tak jak ten wynalazek na na zdjęciu oparty o kwiat to była by szansa na odbiór bez zasilacza i anteny ? Do nadajnika mam 26km w linii prostej.

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: derwalski »

Zamiast dipola możesz przetestować biquada. Zysk minimalnie większy a ty masz do nadajnika trochę dalej niż moje 16 km.
Obrazek
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Choć bardziej radziłbym pójść w stronę jakiejś małej Yagi-Uda. Mój biquad wylądował obecnie na balkonie jakieś 2,5 m nad ziemią i zasila kartę PCTV 310i. Poziom sygnału maksymalny. Gdybyś się pokusił i wykonał biquada zewnętrznego to przewód zasilający poprowadź pionowo w dół, z górnego wierzchołka. Dodatkowo zabezpiecz miejsce zasilania jakimś silikonem lub klejem typu butapren.

pawelwis89

Brak EPG na MUX 2 z Konina

Post autor: pawelwis89 »

Witam. Jak w tytule. Czy ktoś ma podobny problem?

looser

Re: Brak EPG na MUX 2 z Konina

Post autor: looser »

Sprawdziłem i stwierdzam, że działa bezbłędnie na wszystkich kanałach.

adam0907

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: adam0907 »

Musisz kolego wyszukać od nowa kanały, ponieważ była zmiana parametrów kanałów i znikło epg ;)

Darencjusz

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Darencjusz »

Dziś od rana zauważyłem brak sygnału Mux2 na kanale 45. Mógłby ktoś potwierdzić bo nie wiem czy u mnie z instalacą antenową jest wszystko w porządku?

Zablokowany