DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Dziwia mnie problemy z odbiorem tu opisane na forum dalej twierdze ze przyczyna sa nieodpowiednie anteny oraz wzmacniacze ktore wzmacniaja tez zaklocenia. Sam mam pokojowa antene jestem zasloniety calkowicie murami od Choragwicy a sygnal 90% i to bez wzmacniacza. Zeby bylo smieszniej jest to antena petla z symetryzatorem od starego czarno bialego junosta.Mysle ze trzeba eksperymentalnie dobierac odpowiednia antene co u niektorych zewnetrzna niestety. ;)

Jerzy_3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jerzy_3 »

Nie ma co się dziwić, że przy Biprostalu odbiera, bo tam jest dobry sygnał. A co mają zrobić ci, którzy mieszkają w miejscu, w którym nie ma możliwości odbioru i jeszcze do tego w czasie testów odbierali, a obecnie nawet w nocy o godz. 2.00, ani 4.00 nie odbierają? Wtedy też są zakłócenia? Bez wzmacniacza nie pójdzie, z symetryzatorem nie pójdzie, kabel satelitarny i co dalej?

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

Udaje sie w takim razie jutro do administracji. zobaczymy co powiedza

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Którego testu i kiedy? Tego z Chorągwicy czy tego z Krzemionek?

Jerzy_3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jerzy_3 »

Gdy nadawano z Krzemionek to nawet nie miałem na czym odebrać. Chodzi oczywiście o ostatni testy od 21 lipca.

krzyh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: krzyh »

A jednak jest coś nie tak z tą mocą sygnału. Ja mieszkam na Os.Dywizjonu 303, blok 8 piętrowy, nowoczesna instalacja antenowa oparta o multiswitche (radio+tv+sat) i zarówno podczas testów 2009 jak również teraz po ponownym włączeniu nadajników DO UBIEGŁEGO PIĄTKU sygnał był BARDZO DOBRY). Od piątku sygnału albo BRAK albo NISKI, w instalacji antenowej nic się nie zmieniło, analogowe programy z chorągwicy są idealne.
Pdsumowując, nie chce się wierzyć ze w piątek została zwiększona moc nadajnika i nic poza tym...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jerzy_3 pisze:Gdy nadawano z Krzemionek to nawet nie miałem na czym odebrać. Chodzi oczywiście o ostatni testy od 21 lipca.
Czyli cały czas Chorągwica kanał 64. Z poprzednich postów wynika (BTW prośba o uzupełnienie opisu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=2258) że mieszka Pan na Śliskiej, czyli w części Podgórza całkiem przesłoniętej wzgórzem od Chorągwicy. Niestety trudny przypadek. Pozostaje próba kierowania anteny w inną stronę i odbioru z odbicia. Odbiór z odbicia nie wpływa na jakość obrazu.

elwood-xp

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: elwood-xp »

krzyh pisze:A jednak jest coś nie tak z tą mocą sygnału. Ja mieszkam na Os.Dywizjonu 303, blok 8 piętrowy, nowoczesna instalacja antenowa oparta o multiswitche (radio+tv+sat) i zarówno podczas testów 2009 jak również teraz po ponownym włączeniu nadajników DO UBIEGŁEGO PIĄTKU sygnał był BARDZO DOBRY). Od piątku sygnału albo BRAK albo NISKI, w instalacji antenowej nic się nie zmieniło, analogowe programy z chorągwicy są idealne.
Pdsumowując, nie chce się wierzyć ze w piątek została zwiększona moc nadajnika i nic poza tym...
Przyłączam się do wypowiedzi, testowałem w kilku miejscach od Bora Komorowskiego do Wadowickiej i ten sam mizerny efekt (choc przy Wadowickiej dało się oglądać bez problemów). Nieważne, czy to w Krakowie czy w Miechowie, zwiększenia mocy w ogóle nie odczuło ani jedno urywane przeze mnie urządzenie (poza testem przy Wadowickiej).Sprawdzałem też czy da się coś odebrać bez wzmacniacza na Zbozowej i... ..niestety nie. Bez wzmacniacza, z anteną na dachu lipa. Ze wzmacniaczem, śmiga az miło. W pozostałych lokalizacjach wciąż to samo. Jeśli pojawia się sygnał to wraz z nim charakterystyczne dla satelity, znienawidzone szatkowanie obrazu i czerń - gustowna, ale jednak chyba nie o to chodzi.

Jerzy_3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jerzy_3 »

Jarosław Bałuka pisze:
Jerzy_3 pisze:Gdy nadawano z Krzemionek to nawet nie miałem na czym odebrać. Chodzi oczywiście o ostatni testy od 21 lipca.
Czyli cały czas Chorągwica kanał 64. Z poprzednich postów wynika (BTW prośba o uzupełnienie opisu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=2258) że mieszka Pan na Śliskiej, czyli w części Podgórza całkiem przesłoniętej wzgórzem od Chorągwicy. Niestety trudny przypadek. Pozostaje próba kierowania anteny w inną stronę i odbioru z odbicia. Odbiór z odbicia nie wpływa na jakość obrazu.
Mieszkam przy Kalwaryjskiej naprzeciw Korony i dno.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

elwood-xp pisze:
Przyłączam się do wypowiedzi, testowałem w kilku miejscach od Bora Komorowskiego do Wadowickiej i ten sam mizerny efekt (choc przy Wadowickiej dało się oglądać bez problemów).
No to trochę dziwne, bo ja też w dwóch lokalizacjach w okolicy Bora Komorowskiego, w obu miejscach anteny pasywne bez wzmacniacza - wysoki poziom sygnału, odbiór stabilny bez żadnych przycięć.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jerzy_3 pisze:
Jarosław Bałuka pisze:
Jerzy_3 pisze:Gdy nadawano z Krzemionek to nawet nie miałem na czym odebrać. Chodzi oczywiście o ostatni testy od 21 lipca.
Czyli cały czas Chorągwica kanał 64. Z poprzednich postów wynika (BTW prośba o uzupełnienie opisu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=2258) że mieszka Pan na Śliskiej, czyli w części Podgórza całkiem przesłoniętej wzgórzem od Chorągwicy. Niestety trudny przypadek. Pozostaje próba kierowania anteny w inną stronę i odbioru z odbicia. Odbiór z odbicia nie wpływa na jakość obrazu.
Mieszkam przy Kalwaryjskiej naprzeciw Korony i dno.
No zgadza się, że dno. Było dno i będzie w tym miejscu, bo jest ono całkiem przesłonięte wzgórzem Krzemionki. TV analogowej też tam nie ma (oprócz TVP2 dla którego jest specjalny przemiennik w k.40 na Krzemionkach aby doświetlić Kalwaryjską). Cudów nie będzie.

Jerzy_3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jerzy_3 »

Czy jest możliwość zamontowania na Krzemionkach nadajnika małej mocy tak jak TVP2 na 40k?

Maciek321

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Maciek321 »

elwood-xp pisze: Przyłączam się do wypowiedzi, testowałem w kilku miejscach od Bora Komorowskiego do Wadowickiej i ten sam mizerny efekt (choc przy Wadowickiej dało się oglądać bez problemów). Nieważne, czy to w Krakowie czy w Miechowie, zwiększenia mocy w ogóle nie odczuło ani jedno urywane przeze mnie urządzenie (poza testem przy Wadowickiej).Sprawdzałem też czy da się coś odebrać bez wzmacniacza na Zbozowej i... ..niestety nie. Bez wzmacniacza, z anteną na dachu lipa. Ze wzmacniaczem, śmiga az miło. W pozostałych lokalizacjach wciąż to samo. Jeśli pojawia się sygnał to wraz z nim charakterystyczne dla satelity, znienawidzone szatkowanie obrazu i czerń - gustowna, ale jednak chyba nie o to chodzi.
Mam SONY KDL32-S4000 + Karta RWT z procesorem NEOTON NP4. Antena Telmor ASR-860 ze wzmacniaczem. Kabel CTF-113. Ustawione na Chorągwicę. Skawina ukolice ul Torowej zaraz obok zakładów Wezuwiusz. Od ''zwiększenia mocy'' wreszcie oglądam stabilny obraz. Bardzo rzadko coś się przycina. Wreszcie można korzystać z DVB-T w MPEG4.

elimar555

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: elimar555 »

Z moich obserwacji wynika, że moc zdecydowanie wzrosła. Na początku odbierałem sygnał na niskim poziomie, obraz się przycinał a teraz siła prawie 100% i bez żadnych zacięć przy odległości 44,4km od Chorągwicy i jeszcze przy górzystych przeszkodach na linii (m.in. g.Luboń) Myślę jednak posprawdzajcie swoje instalacje i anteny.

kaz

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kaz »

Witam
U mnie do piątku 29 lipca obraz cyfrowy był idealny. Mieszkam na granicy Krakowa i Skawiny. W piątek ok. 11 sygnał zniknął. Pojawił się znowu na całą sobotę. Teraz już nic nie ma. Czasem mogę złapać sygnał na kilka sekund, ale nic poza tym. Mam antenę siatkową ze wzmacniaczem. Próbowałem przejść na symetryzator, ale było jeszcze gorzej.
Na razie jestem załamany i czekam na włączenie 1 i 2 TVP w wersji cyfrowej. Wtedy chyba zmienię antenę.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Spróbuj przemieścić antenę o kilka, kilkanaście cm w inne miejsce (najlepiej obserwując wskaźnik siła/jakość na odbiorniku). Przy 818MHz (k.64) nawet niewielkie przesunięcie anteny góra/dół lub w bok robi dużą różnicę.
Sygnał w Skawinie jest.

kaz

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kaz »

Dziękuję za podpowiedź. Jak wrócę do domu, to spróbuję przestawić trochę antenę.

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: abusutor »

Z tego co wyczytałem to MUX 3 będzie nadawany kierunkowo w kierunku Krakowa. Więc pewnie nie będzie możliwości odbioru tych programów na południe od chorągwicy - jakieś 30km. Ale nie rozumiem czemu tak ma być jak przecież przy analogu było odwrotnie. Bo programy np. tv4, tvn były nadawane kierunkowo a teraz są nadawane dookólnie, natomiast tvp1,tvp2 odwrotnie. Czy po roku 2013 też będzie tylko nadawanie kierunkowe mux3 ? Proszę o odpowiedź osobę kompetentną. Dzięki.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeżeli moja odpowiedź będzie uznana za kompetentną to pragnę przekazać, że zgodnie z planem dla MUX3 publikowanym TU, w 2014r zasięg będzie znacznie większy.
Wcześniej duży zasięg podstawowych kanałów TVP pojawią się w MUX1.

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

W Skawinie, a raczej okolicach sygnał jest. Jak pisałem do samsunga 656 dokupiłem moduł CI NP-4 (mpeg4/mpeg2), wymagał lepszej logarytmicznej anteny ze wzmacniaczem, bo na siatce nie ruszył.
Montuję anteny i bawię się w TV SAT.Zakupiłem dzisiaj, przetestowałem u siebie i zamontowałem trzy dekodery DTV-451T.Te kupione nie mają wymagań, chodzą na starych siatkowych antenach, siła sygnału wystarczająca 85, natomiast u mnie na nowej logarytmicznej antenie ze wzmakiem są przesterowane i widzą "zero sygnału", gdzie mój telewizor jest wybredny i na takich starych siatkach nic nie widzi.
Z małego doświadczenia mogę stwierdzić,że bardziej jest to wina sprzętu niż anten,bo jeżeli analog chodzi o tyle o ile to w okolicach Skawiny na sprzęcie DTV-451T będzie śmigał bez najmniejszych problemów, bo przy sile sygnału powyżej 40 nie ma zacięć, a przy sile 60 nie ma nic do zarzucenia.
Kolega ze Skawiny jak chce to proszę się skontaktować-jak będę potrafił to udzielę rady

Zablokowany