DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: abusutor »

Jarosław Bałuka pisze:Jeżeli moja odpowiedź będzie uznana za kompetentną to pragnę przekazać, że zgodnie z planem dla MUX3 publikowanym TU, w 2014r zasięg będzie znacznie większy.
Wcześniej duży zasięg podstawowych kanałów TVP pojawią się w MUX1.
Tylko po co te same programy będą w mux1 i mux3?? to chyba nie potrzebne zajmowanie miejsca innym programom? bez sensu to jest zrobione że kanały z mux3 nie będą nadawane dookólnie tylko kierunkowo. Pozostaje tylko czekać znowu pare tych lat...

zax

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zax »

Witam
Mam prośbę o wyjaśnienie sytuacji. Do godz 14:00 w niedziele miałem sygnał 85% mocy i 75% jakości (ul. Mistrzejowicka za szpitalem Rydygiera). Od tamtej pory totalne zero jedynie komunikat " Nie udalo się odebrać sygnału E202"
Może uda się komuś to wyjaśnić?

Kocur

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Kocur »

U mnie jest podobny problem. W tamtym tygodniu podczas testów z Chorągwicy łapałem sygnał, pod koniec tygodnia sygnał zniknął. Odbieram tylko z Tarnowa dvbt, ale obraz czasami się przycina. Odbiór analogowo bez zmian. Mieszkam w Tyńcu na górce, antena kierunkowa ze wzmacniaczem ustawiona na Chorągiewice, zamontowana ma maszcie na szczycie domu. Ma ktoś jakiś pomysł co mogło się stać?

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

Kocur pisze:U mnie jest podobny problem. W tamtym tygodniu podczas testów z Chorągwicy łapałem sygnał, pod koniec tygodnia sygnał zniknął. Odbieram tylko z Tarnowa dvbt, ale obraz czasami się przycina. Odbiór analogowo bez zmian. Mieszkam w Tyńcu na górce, antena kierunkowa ze wzmacniaczem ustawiona na Chorągiewice, zamontowana ma maszcie na szczycie domu. Ma ktoś jakiś pomysł co mogło się stać?

Wywal wzmacniacz i spóbuj

Kocur

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Kocur »

Wypinałem zasilacz, co prawda to nie to co wyrzucenia wzmacniacza, ale najszybciej można zrobić. Sygnał z Chorągwicy cyfrowy nie pojawia się.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wypięcie zasilacza niestety jeszcze gorzej wpłynie gdyż wówczas układ całkiem przestaje działać i nie przepuszcza sygnału z anteny.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: grzegorz0plonka »

Jestem dziwiony ze narzekają brak odbioru w krakowie. Chciałem jeszcze raz powiedzieć, nadajnik Chorągwica jest po prostu wadliwe i nieprawidłowo dzaiałanie. Wymaga do sprawdzenia lub do zmiana systemu antenową.

Powiem tak. Tydzien temu jechałem drogą do rambki to ładnie złapało sygnał dvb-t i odbierał transmisji. Jak byłem w krakowie to niestety było bardzo kiepsko złapało i nawet nie udał się odbierać transmisję.

A nadajnik Zakopane jest naprawdę bardzo dobrze i zero wad. Byłem nowym targu też naprawdę bardzo dobrze odbierało.

Jak macie problemy odbioru dvb-t z Chorągwica to zgłoś do emitela. A forum nie wiele daje pomoc.

Na tym forum http://telewizja-cyfrowa.com/forum/topics2/88,75.htm tez niestety narzekanie brak odbioru.

Wiadomo ze czasami trafić wadliwego sprzętu. Jak jest wadliwe to muszą dać nową systemu antenową ramach gwarancje.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

grzegorz0plonka pisze:Jestem dziwiony ze narzekają brak odbioru w krakowie. Chciałem jeszcze raz powiedzieć, nadajnik Chorągwica jest po prostu wadliwe i nieprawidłowo dzaiałanie. Wymaga do sprawdzenia lub do zmiana systemu antenową.

Powiem tak. Tydzien temu jechałem drogą do rambki to ładnie złapało sygnał dvb-t i odbierał transmisji. Jak byłem w krakowie to niestety było bardzo kiepsko złapało i nawet nie udał się odbierać transmisję.

A nadajnik Zakopane jest naprawdę bardzo dobrze i zero wad. Byłem nowym targu też naprawdę bardzo dobrze odbierało.

Jak macie problemy odbioru dvb-t z Chorągwica to zgłoś do emitela. A forum nie wiele daje pomoc.

Na tym forum http://telewizja-cyfrowa.com/forum/topics2/88,75.htm tez niestety narzekanie brak odbioru.

Wiadomo ze czasami trafić wadliwego sprzętu. Jak jest wadliwe to muszą dać nową systemu antenową ramach gwarancje.
Jest to próba dezinformacji nadajnik Choragwicki podobnie jak system antenowy jest sprawny ludzie zajmijcie sie wreszczie swoimi antenami a nie wiecznie pretensje.Sygnal w centrum Krakowa rejon Sródmiescie bardzo wysoki podobnie w Nowej Hucie.Mam tez pozytywne informacje z takich miejsc chodzby rejon Grebałowa gdzie moga byc problemy a nie sa.Wiec cos tu nie tak z antenami a wiem ze przewazajaca wiekszosc to stare anteny siatkowe ew wadliwe symetryzatory w antenach typu yagi.Parametry anteny musza uwzgledniac przenoszenie czestotliwosci 64k ok 818mhz jesli dobrze pamietam oraz jak nie ma potrzeby to na cholere wzmacniacze.Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.A tak juz zupelnie na marginesie jak kupujecie anteny zadajcie certyfikatow zgodnosci parametrow anteny zgodnie ze stanem rzeczywistym unikniecie przykrych niespodzianek pomoc mozecie uzyskac pod tym linkiem www.dipol.com.pl

BartLaki

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: BartLaki »

Witam,

Tu nie chodzi o uniknięcie niespodzianek.
Jak się oglądało i działało i nagle przestało to coś jest nie tak.
Wszystko działało w piątek (100%). Wracam w niedziele ze wsi. A tu ledwo 40%.
8km do chorągwicy. Przed chwilą 0% (zero) brak sygnału , a z tarnowa (k.23) 95% - 100%.

Najbardziej mnie martwi fakt , że nic nie ma wzmianki na stronie emitela.
Trzeba będzie do nich napisać.

Pozdrawiam

krzyh

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: krzyh »

Dezinformacje to Pan siejesz. Prosze mi wytłumaczyć fakt, że zarówno w 2009 jak i teraz po odpaleniu nadajnika DO UBIEGŁEGO PIĄTKU sygnał miałem 100%, po "zwiększeniu mocy nadajnika" w piatek odbioru praktycznie nie mam. Os. Dywizjonu 303, antena na dachu 8 piętrowego wierzowca, nowoczesna instalacja zbiorcza na multiswitchach. W instalacji antenowej NIC sie nie zmieniło, dawniej odbiór był, teraz nie ma...

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

krzyh pisze:Dezinformacje to Pan siejesz. Prosze mi wytłumaczyć fakt, że zarówno w 2009 jak i teraz po odpaleniu nadajnika DO UBIEGŁEGO PIĄTKU sygnał miałem 100%, po "zwiększeniu mocy nadajnika" w piatek odbioru praktycznie nie mam. Os. Dywizjonu 303, antena na dachu 8 piętrowego wierzowca, nowoczesna instalacja zbiorcza na multiswitchach. W instalacji antenowej NIC sie nie zmieniło, dawniej odbiór był, teraz nie ma...
Z calym szacunkiem drogi panie nie mam zamiaru tu sie wyklocac prosze sprawdzic system antenowy potem pisac ale jak mniemam jest pan tylko użytkownikiem.Prosze sie zwrocic do odpowiednich sluzb odpowiedzialnych za antene zbiorcza.
Ostatnio zmieniony 2 sierpnia 2011, o 20:46 przez gorki, łącznie zmieniany 1 raz.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: yerry »

krzyh pisze:Dezinformacje to Pan siejesz. Prosze mi wytłumaczyć fakt, że zarówno w 2009 jak i teraz po odpaleniu nadajnika DO UBIEGŁEGO PIĄTKU sygnał miałem 100%, po "zwiększeniu mocy nadajnika" w piatek odbioru praktycznie nie mam. Os. Dywizjonu 303, antena na dachu 8 piętrowego wierzowca, nowoczesna instalacja zbiorcza na multiswitchach. W instalacji antenowej NIC sie nie zmieniło, dawniej odbiór był, teraz nie ma...
Masz ci los... było i nima - prawo optima :)
Jeśli nie jest to jakiś spisek sił wyższych to proponuję zweryfikować poprawność instalacji pod kątem właściwego ustawienia anteny. A mianowicie, przy "frekuencji" 818MHz fala (w kształcie sinusoidy) ma długość ok. 36cm co wskazuje, że co 9cm występuje tzw. węzeł lub strzałka fali. Węzeł to punkt, gdzie amplituda wynosi zero, a strzałka to punkt w którym amplituda osiąga maksimum poziomu sygnału.
W prostych słowach i tak czysto teoretycznie, zakładając że Twoja antena jest idealną anteną izotropową, przesuwając ją w osi poziomej w kierunku nadajnika, co 9cm będziesz na zmianę natrafiał na max sygnału obieranego i zero sygnału odbieranego.
To oczywiście teoria, ale praktyka jest tu dość blisko, zatem są teoretyczne podstawy do ruszenia 4 liter w kierunku anteny i ustalenia punktu "strzałki" dla 818MHz. Taka jest ta drańska fizyka :)

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 121167 »

krzyh pisze:Dezinformacje to Pan siejesz. Prosze mi wytłumaczyć fakt, że zarówno w 2009 jak i teraz po odpaleniu nadajnika DO UBIEGŁEGO PIĄTKU sygnał miałem 100%, po "zwiększeniu mocy nadajnika" w piatek odbioru praktycznie nie mam. Os. Dywizjonu 303, antena na dachu 8 piętrowego wierzowca, nowoczesna instalacja zbiorcza na multiswitchach. W instalacji antenowej NIC sie nie zmieniło, dawniej odbiór był, teraz nie ma...
Wystarczy że sąsiad ma antenę siatkową z hiper wzmacniaczem 40dB, coś takiego może zakłócić odbiór w promieniu kilkudziesięciu metrów. Kilka km od nadajnika montowanie czegoś takiego powinno być prawnie zabronione. Dlaczego 50km od nadajnika nie ma takich problemów?

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

yerry pisze:
krzyh pisze:Dezinformacje to Pan siejesz. Prosze mi wytłumaczyć fakt, że zarówno w 2009 jak i teraz po odpaleniu nadajnika DO UBIEGŁEGO PIĄTKU sygnał miałem 100%, po "zwiększeniu mocy nadajnika" w piatek odbioru praktycznie nie mam. Os. Dywizjonu 303, antena na dachu 8 piętrowego wierzowca, nowoczesna instalacja zbiorcza na multiswitchach. W instalacji antenowej NIC sie nie zmieniło, dawniej odbiór był, teraz nie ma...
Masz ci los... było i nima - prawo optima :)
Jeśli nie jest to jakiś spisek sił wyższych to proponuję zweryfikować poprawność instalacji pod kątem właściwego ustawienia anteny. A mianowicie, przy "frekuencji" 818MHz fala (w kształcie sinusoidy) ma długość ok. 36cm co wskazuje, że co 9cm występuje tzw. węzeł lub strzałka fali. Węzeł to punkt, gdzie amplituda wynosi zero, a strzałka to punkt w którym amplituda osiąga maksimum poziomu sygnału.
W prostych słowach i tak czysto teoretycznie, zakładając że Twoja antena jest idealną anteną izotropową, przesuwając ją w osi poziomej w kierunku nadajnika, co 9cm będziesz na zmianę natrafiał na max sygnału obieranego i zero sygnału odbieranego.
To oczywiście teoria, ale praktyka jest tu dość blisko, zatem są teoretyczne podstawy do ruszenia 4 liter w kierunku anteny i ustalenia punktu "strzałki" dla 818MHz. Taka jest ta drańska fizyka :)
Heheheheheh kolega mi to z ust wyjoł wiec sa jednak jeszcze fachowcy z ktorymi mozna merytorycznie pogadac :lol:

5z0p3n

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: 5z0p3n »

Ciekawa sytuacja mi w koncu na azorach cos ruszylo. Dzisiaj kolo 17:30 najpierw obraz stal w miejscu albo byl bardzo znieksztalcony, od okolo godziny 19 zaczal smigac plynnie. Nic nie bylo zmieniane na antenie chodz bylo to rano zgloszone do spoldzielni, powiedziel ize troche ludzi zglaszalo ten problem i sie tym zajma. Wychodzi na to chyba ze delikatne przejasnienie i jest szansa cos zlapac :) Jest opad i chmury i wtedy nie bardzo:P

Markar

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Markar »

W Targowisku k.Kłaja (15km od nadajnika w Chorągwicy) na starej antenie siatkowej i takowym też kablu antenowym (znaczy że starym a nie że siatkowym ;) ) i na symetratorze odbiór idealny (tuner Maximum T-102 PVR HD pokazuje 100% jakości sygnału).

rafal.w

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: rafal.w »

Przestańcie narzekać, że nadajnik jest zły albo anteny nadawcze. wszystko jest ok.
Koledzy którzy mają problemy proponuje w pierwszej kolejności wywalić wzmacniacze z anten.
Mam to sprawdzone u swojego teścia. aby w analogu mógł odbierać TVN, TV4 i Puls miał do siatki założony wzmacniacz LNA 177. mieszka około 35 km od nadajnika w stronę Sandomierza przy dk 79. do piątku było wszystko ok a w sobotę telefon poziom sygnału zero. to jadę do niego wywalam wzmacniacz, zakładam syntezator zwykłą wtyczkę do TV i co siła 100% jakość 100%. Prawda jest taka, że Emitel w Piątek zwiększył moc wszystkich swoich nadajników do parametrów zgodnych z umową na MUX-2 dla Chorągwicy 63 kW a dla Tarnowa 50 kW. jest to napisane w tym temacie kilka stron wstecz. gdyż podczas testów nadajniki nie szły z pełną mocą!!!!

Jeśli osoby wypowiadające się na forum twierdzą, że jest coś nie tak z nadajnikiem to z chęcią przyjadę do was wymontuję wzmacniacze, ustawię antenę i udowodnięm, że wina jest w waszych instalacjach. P.S. oczywiście odpowiednio za to kasując :-)

elimar555

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: elimar555 »

Może dodam dla formalności ażeby po wyciągnięciu wzmacniacza z anteny koniecznie też wymienić wtyczke przy TV tą z kabelkiem do zasilacza na najzwyklejszą prostą, ponieważ sama ta wtyczka od wzmacniacza będzie blokować sygnał a włączanie jej do prądu nic nie da. I problem z głowy... :)

rafal.w

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: rafal.w »

elimar555 pisze:Może dodam dla formalności ażeby po wyciągnięciu wzmacniacza z anteny koniecznie też wymienić wtyczke przy TV tą z kabelkiem do zasilacza na najzwyklejszą prostą, ponieważ sama ta wtyczka od wzmacniacza będzie blokować sygnał a włączanie jej do prądu nic nie da. I problem z głowy... :)
napisałem :-)
zakładam syntezator zwykłą wtyczkę do TV i co siła 100% jakość 100%.

elimar555

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: elimar555 »

Ja to widzialem ale... :)

Zablokowany