Anteny DVB-T

Awatar użytkownika
elektro-tv-sat
Posty: 65
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 12:45
Odbiornik: Ferguson T65
ITI2850
ITI2849
LG47LW570S
Instalacja antenowa: Dipol 44+LNA-101 + Multiswitch MSR-508
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kłodzko-Czarna Góra

Anteny DVB-T

Post autor: elektro-tv-sat »

Witam
Każda antena jest przeznaczona na daną odległość od nadajnika + wzmocnienie. I tak dla Dipol 16 z symetryzatorem jest to zasięg 20-40 km a ze wzmacniaczem zasięg 30-60 km (w zależności do warunków). Siatkowe występują z symetryzatorem, stosowane są do 30 km od nadajnika a ze wzmacniaczem 30- 60 km (w zależności do warunków). Nie oznacza to, że jeżeli w linii prostej jest 50 km to sygnał będzie idealny, bo w warunkach górskich zmniejsza się zasięg i jakość. Co do jakości, to dla ustawienia anteny ważne są nawet minimalne obroty śrubą mocującą do masztu, to tak jak przy precyzyjnym ustawieniu anteny satelitarnej. Każde odchylenie w prawo czy lewo, albo w górę czy dół powoduje odejście od wiązki, a tym samym od precyzyjnego ustawienia anteny i najlepszego sygnału.
Jaki wniosek?
Przy doborze anteny należy wziąć pod uwagę nie tylko odległość od nadajnika, ale i miejsce montażu, oraz przeszkody, które są po drodze (góry, budynki, ukształtowanie terenu). Przy złym odbiorze dobrze jest jednak wezwać fachowca, bo samemu można niestety nie dać sobie rady.

Pozdrawiam
Jarosław Natanek
elektro-tv-sat

p.s.
w następnym wątku opiszę pomiary

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Anteny DVB-T

Post autor: m@rtops »

Antenowcy miast i wsi - łączcie się :oops:
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/sug6

ntcdvb

Re: Anteny DVB-T

Post autor: ntcdvb »

:arrow: A Ja zauważyłem, że ceny anten bardzo wzrosły a szczególnie te z naklejkami DVB-T. :lol:
Moja znaczka DVB-T nie ma a odbiera bardzo dobrze :P

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Anteny DVB-T

Post autor: m@rtops »

ntcdvb pisze: ceny anten bardzo wzrosły a szczególnie te z naklejkami DVB-T. :lol:
potwierdzam - a niedługo na "promocji" kupisz antenę która będzie więcej kosztowała niż teraz :x

ntcdvb

Re: Anteny DVB-T

Post autor: ntcdvb »

Czyli każda antena do TV analogowej nadaje się do NTC, ale nie każda pozwoli nam na bardzo dobry odbiór, może okazać się, że NTC jest z innego nadajnika jak TV analogowa.

Spektrum
Posty: 18
Rejestracja: 31 maja 2012, o 22:36
Instalacja antenowa: IKUSI HDT517V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Anteny DVB-T

Post autor: Spektrum »

Problem nie tkwi w większości przypadków w samej antenie ale w całej instalacji.
Z mojego doświadczenia wynika, że w wielu przypadkach wystarczy tylko wymienić to co zostało zniszczone przez upływ czasu (kable, puszki antenowe, złącza) i po takiej rewitalizacji wszystko działa poprawnie.
Czasem jednak taniej zrobić całkiem nową instalację.

W wielu miejscowościach w Polsce były i są używane filtry pasywne umożliwiające odbiór analogowy z różnych kierunków. Te urządzenia są teraz przeszkodą w prawidłowym odbiorze sygnału cyfrowego.

Dodatkowym problemem jest duża dysproporcja mocy poszczególnych nadajników analogowych i cyfrowych i jakość wzmacniaczy dotychczas używanych.

Zwracam jednak uwagę, że mamy w Polsce plagę "ciętych nożyczkami" anten siatkowych.
Pierwsze anteny siatkowe sprzed kilkunastu lat miały przyzwoitą konstrukcję i były całkiem dobrej jakości. Zysk energetyczny tych anten siatkowych był porównywalny z kilkuelementową "Yagą".
To co teraz jest nazywane anteną siatkową nie zasługuje w ogóle na miano anteny.
Ale - jest super produktem dla handlowców i producentów. Kilka rurek z aluminium i kawałki niedokładnie wytłoczonego plastiku. Koszt produkcji seryjnej na poziomie kilku złotych.
Dodajemy pudełko i napis DVBT i do hipermarketu za kilkanaście razy więcej.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Anteny DVB-T

Post autor: m@rtops »

Spektrum pisze:Dodajemy pudełko i napis DVBT i do hipermarketu za kilkanaście razy więcej.
no i nie zapominajmy o "super mocnym" wzmacniaczu który to ma umożliwić nam odbiór w każdych warunkach :x

virus904

Antena

Post autor: virus904 »

W gazecie Lubuskiej pojawił się artykuł:
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.d ... /121029808

gdzie cyt:
"Na potrzeby odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T najlepiej stosować anteny szerokopasmowe, obejmujące zakres UHF, kanały 21 – 69. Przy odbiorze słabych sygnałów z bardziej odległych obiektów nadawczych może zajść konieczność zastosowania odpowiednio dobranego wzmacniacza. Powinien być to wzmacniacz o jak najniższym współczynniku szumów (tzw. niskoszumowy lub niskoszumny)."
Czy w ostatnim czasie coś się zmieniło? Bo z tego co wiem to przez ostatnie lata nacisk kładziony był na odejście od "szerokopasmówek", a stosowanie kierunkowych o większym zysku bez wzmacniacza.

_chris_

Re: Anteny DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ virus904: naczytałeś się bredni i głupot. Pojęcia "szerokopasmowa" oraz "kierunkowa" nie mają ze sobą nic wspólnego.

"Szerokopasmowa" to określenie anteny mogącej pracować w szerokim paśmie częstotliwości, czyli umożliwiać odbiór dużej ilości kanałów, często z różnych pasm częstotliwości (np.: anteny typu combo (ale nie 'siatki'!!!) do odbioru pasm VHF+UHF)

"Kierunkowa" - to określenie parametru anteny odpowiedzialnego za odbiór sygnału tylko z określonej strefy na danym kierunku, czyli np. w kącie 50° z kierunku przedniego. Kierunkowością określa się również stosunek odbieranych sygnałów na wprost i od tyłu anteny (czyli tłumienie sygnałów wstecznych).

Sumując - poczciwa 'siatka', to szerokopasmowa antena kierunkowa.

Nie mniej poczciwa typowa Yaga to również antena kierunkowa, ale może być zarówno wąskopasmowa (odbiór pojedynczych kanałów) albo szerokopasmowa (odbiór dużej ilości kanałów).

Poszukaj po forum, wielokrotnie już było na ten temat pisane.
virus904 pisze:Powinien być to wzmacniacz o jak najniższym współczynniku szumów (tzw. niskoszumowy lub niskoszumny)."
A to tylko połowa prawdy, i to często ta mniejsza, mniej istotna.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Anteny DVB-T

Post autor: Anduraki »

Mnie rozbawia nazwa tematu antena DVB-T, a kto mi pokaże antenę analogowa UHF, która nie odbierze sygnału cyfrowego?

virus904

Re: Anteny DVB-T

Post autor: virus904 »

_chris_ pisze:@ virus904:

Sumując - poczciwa 'siatka', to szerokopasmowa antena kierunkowa.
???
Dziwne przecież ona "zbiera" sygnał prawie 180 stopni, co zauważyć mogę po tym, że czy jest idealnie w kierunku nadajnika czy bokiem to różniąca sygnału na obu TV niewielka, a do nadajnika w linii prostej kilkadziesiąt km. (kanał bez SFN).
Więc nie sądzę aby "siatkowa" czyli tzw antena szerokopasmowa była dobrą anteną kierunkową.
Ale to moja prywatna opinia, jednak moim zdaniem polecaanie ludziom zakupu "siatkówek" ze wzmacniaczem trochę mija się celem.

_chris_

Re: Anteny DVB-T

Post autor: _chris_ »

virus904 pisze:Dziwne przecież ona "zbiera" sygnał prawie 180 stopni, co zauważyć mogę po tym, że czy jest idealnie w kierunku nadajnika czy bokiem to różniąca sygnału na obu TV niewielka, a do nadajnika w linii prostej kilkadziesiąt km. (kanał bez SFN).
A masz w antenie wzmacniacz? A jeśli tak, to ekranowany czy nie? I o jakim współczynniku ekranowania masz kabel antenowy?

Charakterystyka kierunkowa zysku 'siatki' i Yagi o zysku 12...14dB są porównywalne - oba typy mają na górze UHF szerokość listka przedniego po ~50°. Powiem więcej - nawet anteny logoperiodycne i reflektorowe, gdzie szerokości wiązki przedniej mogą sięgać sześćdziesięciu kilku stopni te są antenami kierunkowymi.
virus904 pisze:jednak moim zdaniem polecaanie ludziom zakupu "siatkówek" ze wzmacniaczem trochę mija się celem.
A kto proponuje anteny 'siatkowe' (czy jakiekolwiek inne) ze wzmacniaczem? Tylko całkowici laicy. Jest wręcz odwrotnie - zaczyna się zawsze od anteny pasywnej, a w istniejących instalacjach zwykle zaleca się jako pierwszą czynność usunięcie wzmacniacza anteny.

Oczywiście - pomijamy tu anteny zewnętrzne z wbudowanymi wzmacniaczami z automatyką, jak Televes czy Telmor, choć ich użycie w obecnych warunkach ASO też jest ryzykowne.

Ale, bywa też tak, ze niezależnie od typu użytej anteny - wzmacniacz musi być dodany, aby móc stabilnie odbierać DVB-T.

virus904

Re: Anteny DVB-T

Post autor: virus904 »

No właśnie takie anteny zaproponowane są we wspomnianym artykule...(eh!)

cardcaptorsakura

Re: Anteny DVB-T

Post autor: cardcaptorsakura »

Czy to prawda, że po scyfryzowaniu całego kraju mogą zniknąć ze sprzedaży szerokopasmowe anteny siatkowe? Z tego co zauważyłem, w sklepach z elektroniką jest ich coraz mniej.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Anteny DVB-T

Post autor: TomW »

Pewnie najlepsze wzięcie na rynku (i cenę) bedą miały te z naklekami "DVB-T Full HD i supermocna".
Żart oczywiście, ale wielu i tak skusi relama i takie kupią.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Anteny DVB-T

Post autor: cyber »

cardcaptorsakura pisze:Czy to prawda, że po scyfryzowaniu całego kraju mogą zniknąć ze sprzedaży szerokopasmowe anteny siatkowe? Z tego co zauważyłem, w sklepach z elektroniką jest ich coraz mniej.

Wbrew pozorom tzw. anteny siatkowe są to dobre anteny i jeśli są jakościowo dobrze wykonane są bdb alternatywą do anten kierunkowych itd...pod pewnymi względami przewyższają one nawet te ostatnie ...i bez róznicy dla samych anten jest przecież to -czy "zbierają" one pasmo na którym jest nadawany sygnał cyfrowy ,czy też analogowy !
Prawda jest taka ,że NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ANTENY DVB-T ...jest to tylko czysty marketing i wciskanie ludziom produktów antenopodobnych ,które nadają się często tylko do kosza ...
Jeśli chodzi o "siatki" to mogą one sobie nie radzić dobrze z sygnałem cyfrowym tylko i wyłącznie ze wzgledu na stare ,wysokoszumowe przedwzmacniacze zamontowne w nich z myślą o odbiorze kanałów analogowych ,niestety taki wzmacniacz/przedwzmacniacz z racji swojej specyfiki wprowadza wiele błędów do sygnału cyfrowego co prowadzi nawet do braku sygnału w TV /szatkowania/przycięć obrazu i dźwięku itp... Często przy takiej "siatce" zamiana starego przedwzmacniacza na zwykły symetryzator lub odpowiedni -dobrej jakości przedwzmacniacz -pozwala na Antenie Siatkowej cieszyć się bdb odbiorem Multipleksów Cyfrowych . ;)
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2012, o 10:18 przez cyber, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Anteny DVB-T

Post autor: Anduraki »

Na siatce u mojej babci wiwa wskazuje 100/100% obydwu muxów nie zaglądałem do puszki jaki jest tam przedwzmacniacz, ale pewnie jakiś 30 DB albo i lepszy, do nadajnika w Piaskach w linii prostej jest około 50 km. Zdarzały się momenty problemu z sygnałem ale miało to miejsce dosłownie raz na parę godzin (podejrzewam tropo z kanału 21 lub 33 z daaaaaleka z innego nadajnika).
Na wiosnę będę musiał zajrzeć do tej anteny. Antena jest bardzo stara ma coś koło 15-17 podobnie czarny kabel zewnętrzny (pełna miedź) rzecz jasna też pewnie wzmacniacz, bo zasilacz taki stary typ kwadratowy z ostro dającą pomarańczową lampką.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Anteny DVB-T

Post autor: cyber »

@Anduraki- najprawdopodobniej jest tak jak piszesz ...poprostu tropo... w Mojej Rodzinie jest też siatka jeszcze z dawnych czasów analogu :D ... -skierowana na Śrem odległość 60 km siła /jakość bliska ideału ...przy tropo niestety pojawia się krótkie szatkowanie co jakiś czas zwłaszcza na słabszym Mux3 ...instalacja wymaga pewnych poprawek jednak czekam jeszcze na całkowite wyłączenie analogu w Polsce - bo zdaje się ,że to jest główna przyczyna zakłóceń...taki mój experyment ;)

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Anteny DVB-T

Post autor: plecho1 »

Ja w odległości 40km od Piask u teścia i kilku sąsiadów z siatek wywaliłem wzmacniacz i zamontowałem symetryzatory i sygnał jest OK.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Anteny DVB-T

Post autor: cyber »

Jak widać "siatki" dają radę z Naszą Cyfrówką- trzeba tylko zwrócić uwagę- co mamy zamontowane w "puszce" takiej anteny...

Zablokowany