IPTV by Emitel

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
galtom

IPTV by Emitel

Post autor: galtom »

Witam,

niestety ten typ nadawania sygnału TV nie ma jeszcze swojego działu na forum :-(.
A piszę o tym z powodu tej informacji:
http://antyweb.pl/emitel-chce-byc-opera ... telewizji/

Sam od dawna oglądam TV/Filmy/Programy juz tylko w fomie streamu stad moje zainteresowanie tematem. Niestety Polski rynek w porownaniu do brytyjskiego czy amerykanskiego (po przez serwery VPN od dawna korzystam z HULU i Netflixa w USA oraz BBC [TV na żywo], BBC iPlayer, 4oD i ITV Player w UK) - stad też ten temat bardzo mnie zainteresowal.

W obecnej chwili na rynku "rozrywkowo - internetowym" jesteśmy świadkami rewolucie jeśli chodzi o dystrybucje treści, dostep do nich oraz urzadzenia odbiorcze (wystarczy sprawdzić jak dzis radzi sobie np. Blockbuster i wspomniany Netflix czy tez jak popularnym serwisem w UK i na świecie jest BBC iPlayer)..

Czy ktoś wie coś więcej o planach Emitela w tej kwestii?
Macie informacje jak uzyskać dostep do serwerów testowych? (jestem bardzo ciekaw jak wygląda ta platforma w porównaniu do innych tego typu, z ktorych miałem/mam przyjemność korzystać - chetnie dołączyłbym do grupy testowej ;-) ).

Ktoś z Was wie coś więcej na ten temat?
Będzie na forum osobny dział dla IPTV?

Pozdrawiam,
galtom

Ps. Jesli ktoś ma jakies pytania odnosnnie VPN oraz dostepu do ww. serwisów proszę o PM.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: IPTV by Emitel

Post autor: MJJ »

Wczoraj czytałem o tym krótką wzmiankę na satkurier.pl

http://satkurier.pl/news/67826/emitel-b ... -iptv.html

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: IPTV by Emitel

Post autor: JaroslawMroczkowski »

niestety ten typ nadawania sygnału TV nie ma jeszcze swojego działu na forum :-(.
Czy ktoś wie coś więcej o planach Emitela w tej kwestii?
Ktoś z Was wie coś więcej na ten temat?
Będzie na forum osobny dział dla IPTV?
Na razie nie będzie osobnego działu.
To usługa hurtowa tylko dla operatorów.

galtom

Re: IPTV by Emitel

Post autor: galtom »

A dlaczego Emitel nie zaoferuje dostępu live do programów FTA wszystkim np. Za stała opłata?
Jak to wg Was/Emitela ma dokładnie wyglądać jako oferta dla operatora? Przecież wszyscy oni mogą do własnych sieci sami wpuścić sygnał TV stacji... Chyba, ze tak jak operatorzy kablowi musza od razu wpuścić pakiet?

Jakie są np. Szanse na stworzenie serwisu (np. Przez spółkę zależna od emitela) podobnego do brytyjskiego tvcatchup.com (w którym notabene znam kogoś i tez używam). Na kanałach FTA raczej cieżko zarobić ale dając je w dobrym serwisie wszystkim za darmo można zarobić na ofercie VOD, która TV na żywo będzie uzupełniać. Tylko, ze to ma sens przy streamingu po prostu przez internet. W zmaknietych sieciach GSM, tel. Stacjonarny, kablówki operatorzy zrobią to raczej sami... Bo u nas tak się robi (wystarczy spogladnac na por pozycje Pana Solorza dotycząca ipli oraz na entuzjazm TVN i TVP w tym względzie). a patrząc na ofertę np. BBC jeśli chodzi o IPTV to wstyd, żeby TV publiczna oferowała nam taka chałę i to jeszcze za dodatkowa opłata.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: IPTV by Emitel

Post autor: odziom91 »

Emitel wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań nałożonych na zespół.
Co do IPTV było to do przewidzenia, że skorzystają z tego operatorzy kablówek. :)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: IPTV by Emitel

Post autor: JaroslawMroczkowski »

ten wątek to nie miejsce na krytykę i pochwały DVB-T w Polsce.
Wracamy do tematu, albo zamknę wątek.

Mniej zorientowanym wyjaśniam. Przesyłanie treści, także programów telewizyjnych, w sieci IP to jeszcze nie to, co potocznie jest nazywane IPTV.

galtom

Re: IPTV by Emitel

Post autor: galtom »

A na czym dokładnie polega różnica? I czy to w jaki sposób film/program dostaje się na mój monitor ma dla mnie znaczenia jako użytkownika końcowego?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: IPTV by Emitel

Post autor: giaur500 »

A ja mam trochę inne, lecz konkretne pytanie. Jaki jest konkretny powód całkowitego braku zainteresowania streamingiem telewizji przez internet.

Mam na myśli to, że telewizję można by było udostępniać na zasadzie takiej samej jak radio internetowe. Z jakiego powodu nikt tego nie robi? Czy zaporą jest tutaj tylko i wyłącznie wymagana dużo większa przepustowość łącza (co spowoduje że przedsięwzięcie staje się nieopłacalne), czy są jeszcze jakieś inne czynniki?

Czy są szanse na uruchomienie kiedykolwiek oficjalnej transmisji telewizji przez sieć na takiej samej zasadzie, jak działa to w przypadku stacji radiowych?

Gdyby istniała taka usługa (nawet płatna), to wydaje mi się, że bym skorzystał z niej zamiast z oferty telewizji kablowej np.

galtom

Re: IPTV by Emitel

Post autor: galtom »

O lie sie orientuje, to problemem jest prawo.
Spółkę, osobę, podmiot - wpisz zamach legalny stream (konkretnego) kanału do sieci, nie bardzo bowiem wiadomo (w obecnych przepisach) jak traktować. Teoretycznie najbliższy mu jest operator TV kablowej. Tyle, ze zamiast swoich gniazdek masz dostęp do potencjalnie wszyskich "gniazdek" internetowych. To rodzi dwa problemy.

1. Nie ma jak się dogadać z konkretnymi kanałami TV. W Polsce bowiem panuje ogólna zachlannosc. Zatem stacja TV sprawdzi ilu jest internautów w PL i od tylu zażąda ( jak od kablówki) opłatę. Wystarczy 1 grosz od "łba" i już staje się to bardzo drogie. Co wiecej, nawet gdybyś jakoś sensownie dogadal się z 1 kanałem/stacja to nadal nie roziazuje problemu. Patrz p. 2.

2. O ile dobrze pamietam, operator TV kablowej ma obowiązek "puszczać" w swojej sieci pakiet darmowych programów podstawowych ( nie pamietam jak się to dokładnie nazywa), czyli to co teoretycznie jest FTA. TVP 1 i 2, Polsta, TVN, itd. Jednak aby to robić musi mieć z każdym z osobna umowę.... Patrz p. 1.

Z tego powodu własnych streamów (non stop, na żywo, jak BBC) nie udostępnia żadna telewizja w PL bo od razu musiałaby tez streamowac kolorem je, ze co musiałaby tejże zapłacić. I mamy status quo - czyli zero streamów :-(.

Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: IPTV by Emitel

Post autor: giaur500 »

Może to i prawda, ale w takim razie dlaczego problem ten nie dotyczy radia? Każda stacja sama sobie wpuszcza swój stream w sieć i to za darmo, nie oglądając się na nic.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: IPTV by Emitel

Post autor: belliash »

giaur500 pisze:Może to i prawda, ale w takim razie dlaczego problem ten nie dotyczy radia? Każda stacja sama sobie wpuszcza swój stream w sieć i to za darmo, nie oglądając się na nic.
Wlasnie... swoj. A TV to nie swoj tylko ich.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: IPTV by Emitel

Post autor: giaur500 »

Ich? Czyli?

Jeśli stacje radiowe mogą wpuszczać w eter (również przez internet) materiał muzyczny należący do wytwórni płytowych (bo nie do wykonawców), to dlaczego stacje telewizyjne nie mogą puszczać filmów na takiej samej zasadzie?

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: IPTV by Emitel

Post autor: belliash »

giaur500 pisze:Ich? Czyli?

Jeśli stacje radiowe mogą wpuszczać w eter (również przez internet) materiał muzyczny należący do wytwórni płytowych (bo nie do wykonawców), to dlaczego stacje telewizyjne nie mogą puszczać filmów na takiej samej zasadzie?
Naprawde nie widzisz roznicy? Radio wpuszcza pojedyncze utwory i teraz sam napisales o puszczaniu filmow.

Ale jest roznica miedzy puszczaniem filmow, a puszczeniem calej ramowki. Wtedy nie tworzysz programu itp. Udostepniasz jedynie w internecie przekierowany strumien, ktorego nadawca jak dla przykladu Polsat. Oni tego nie nadaja.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: IPTV by Emitel

Post autor: giaur500 »

No nie widzę żadnej różnicy. No ale może na konkretnym przykładzie. Wyjaśnij mi różnicę pomiędzy sytuacjami:
- Radio Zet przekierowuje swoją całą ramówkę do internetu (to samo co na FM idzie w internecie)
- TELE5 przekierowuje całą swoją ramówkę do internetu
- TVN przekierowuje całą swoją ramówkę do internetu

Dlaczego stacje telewizyjne z reguły nie są zainteresowane transmitowaniem swojego programu przez internet, w odróżnieniu od stacji radiowych? Chyba teraz jasno zadałem pytanie?

Bartosz Czach

Re: IPTV by Emitel

Post autor: Bartosz Czach »

giaur500 pisze:Dlaczego stacje telewizyjne z reguły nie są zainteresowane transmitowaniem swojego programu przez internet, w odróżnieniu od stacji radiowych? Chyba teraz jasno zadałem pytanie?
Odpowiedź jest banalnie prosta. Kwestia kosztu licencji.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: IPTV by Emitel

Post autor: Drekan »

Bartosz Czach pisze:
giaur500 pisze:Dlaczego stacje telewizyjne z reguły nie są zainteresowane transmitowaniem swojego programu przez internet, w odróżnieniu od stacji radiowych? Chyba teraz jasno zadałem pytanie?
Odpowiedź jest banalnie prosta. Kwestia kosztu licencji.
Jest na to proste rozwiązanie. 8-) Dziwne, że jeszcze na ten pomysł nie wpadli producenci telewizorów. :shock:

Udostępnić bezpłatnie dostęp do szerokiej gamy stacji FTA, dzięki funkcji Internet w TV. :idea:

Widzowie na swoim TV uzyskają dostęp do dużej liczby stacji TV. :D
Producent zaoferuję funkcję, która zainteresuje każdego nabywcę telewizora, poważnie zwiększając sprzedaż.
Nadawcy zyskają bezpłatny sposób dotarcia do widza, zachowując kontrolę nad przesyłanymi treściami (dostęp zyskają tylko użytkownicy telewizorów z dostępem do internetu).

Dodatkowo treści przesyłane Internetem będą trafiać do właściwego urządzenia, czyli odbiornika telewizyjnego. Komputer z dostępem do internetu pozwala na łatwiejsze dotarcie do poszukiwanych treści, więc mało kto będzie śledzić telewizję na ekranie monitora (jego wielkości i lokalizacja w pomieszczeniu ma znaczenie). Co innego telewizor podpięty pod internet, z uwagi na ograniczoną funkcjonalność (obsługa z pilota, ograniczenie dostępu tylko do wybranych treści, usług), nikomu nie będzie przeszkadzało, by całą dobę leciał na nim kanał TV przesyłany łączem internetowym. 8-)

Szansa na manipulowanie i nielegalne rozpowszechnianie, treściami przekazu, są mniejsze jak w przypadku nadawania drogą naziemną czy satelitarną. Zastosowanie szyfrowania przekazu i dostęp przy pomocy odpowiedniego programu, który dedykowany będzie wyłącznie do odbiorników danego producenta, zapewni ochronę przed nadużyciami ze strony użytkowników. Można zapewnić nawet tak wysoki poziom bezpieczeństwa przekazu, że przekaz może zawierać i treści płatne (płatne karta czy SMS). ;)

Taka forma dotarcia do widza, zainteresuje, głownie małych i średnich graczy medialnych, których nie stać na kosztowne nadawanie naziemne lub satelitarne (stacje lokalne i regionalne, nowi nadawcy). Jednak problemem, będzie czy najwięksi gracze, nie zablokują takiego projektu, by nie tracić oglądalności. :?

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: IPTV by Emitel

Post autor: belliash »

A Ty bedziesz musial placic dodatkowo za internet i bedziesz sie wsciekal jak cos padnie a Ty nie bedziesz mogl obejrzec Euro ;)

Poza tym takie cos juz chyba jest - Ipla, tylko nie nadaja tam calych programow a pojedyncze filmy.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: IPTV by Emitel

Post autor: Drekan »

belliash pisze:A Ty bedziesz musial placic dodatkowo za internet i bedziesz sie wsciekal jak cos padnie a Ty nie bedziesz mogl obejrzec Euro ;)

Poza tym takie cos juz chyba jest - Ipla, tylko nie nadaja tam calych programow a pojedyncze filmy.
Tylko, mi chodzi o przekaz na żywo, a nie o pojedyncze pozycje udostępnione przez jednego nadawcę (Polsat). Pozwoli to zwiększyć liczbę dostępnych stacji TV w telewizorze, dzięki podłączeniu go do Internetu. Jedynym ograniczeniem będzie szybkość łącza. :(

Ostatecznie idąc tym tokiem rozumowania, wszystko można znaleźć na YouTube, więc po co komu telewizor? :?:

Zablokowany