DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bogdan48 »

Witam-Nie sadze zeby byl to kabel ,to dlaczego nie ma tego na kanale 35 i 42 tu wszystko jest ok.Mam dekoder Golden Interstar 870 xped mpg-2 na nim sygnal mam na 61kanale 70/65.Dzis powinienem dostac modul do tunera mpg-4 sprawdze jak to bedzie odbierac przez tuner ,jesli bedzie to samo wymienie kabel,narazie nie ruszam anteny .Napisze o tym Witam ponownie obiecalem ze napisze wiec pisze.Otorz otrzymalem modul do dekodera MPEG-4 Neotion Okazuje sie ze przez Dekoder odbiera dobrze kanal 61 jak rowniez pozostale kanaly 35 i42.Prubowalem odbierac na samym TV-SONY BRAVIA-v 4500 raz odbiera dobrze za jakis czas pikseluje ze nic nie widac a na dekoderze odbiera caly czas dobrze,antena nie ruszalem od kilku dni.Wniosek moim zdaniem jest taki ze moj TV musi miec duzo silniejszy sygnal.Na dekoderze wskazuje 72/67 na kanale 61.Natomiast na TV slaby ,niski lub sredni.Wczorej i dzis testowalem i caly czas na dekoderze odbiera dobrze natomiast na samym TV roznie pikseluje raz wiecej ze nie mozna ogladac raz mniej tylko od czasu do czasu, choc nieraz fajnie odbiera ale rzadko.Dalem za TV mpeg-4 2500zl a moglem kupic za 1500zl mpeg-2 i dokupic Modul za 160zl,bo tuner juz mialem.Takie sa moje uwagi moze sie komus przydadza.Bogdan
Ostatnio zmieniony 6 sierpnia 2011, o 11:15 przez bogdan48, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

bogdan48 pisze:Witam-mialem juz nic nie pisac bo to mnie juz denerwuje ale postanowilem napisac.Juz nie moge tego wszystkiego pojac jak to jest.Jak juz wczesniej pisalem mieszkam na B-4 w Rzeszowie. Mam zamontowana antene Atrax-300 od jakiegos czasu nie moge odbierac kanalu 61-mux-2 bo albo nie ma wogole sygnalu albo jest bardzo slabiutki ze nie idzie ogladac..Ale moze mi ktos wytlumaczy jak to jest nic nie ruszalem antena w czoraj 03.08.w dzien sygnal raz byl raz nie bylo a na mecz Wisly sygnal byl dobry i caly mecz ogladalem no czsami tylko zacielo.Pomyslalem ze cos chyba bedzie lepiej a tu rano 04.08 godz.7-ma sygnal tak slaby ze nie mozna nic obejrzec.Juz kiedys tez tak bylo nie pamietam jaki to mecz lecial ,w mecz bylo dobrze a po meczu do kitu.Mialem zmieniac antene ale nie bede.Moim zdaniem to Emitel gra w kulki jak chce to da wiekszy sygnal jak nie chce to nie,tak ja to rozumie.Bylo tez tak kilka dni temu ze lalo jak z cebra u mnie sygnal byl dobry na k.61 a przestalo i znow kicha.A moze ktos mi to potrafi z panow wytlumaczyc taka przyczyne bo ja zglupialem calkiem.Bogdan

Ten efekt się nazywa tropo, nie umiem dokładnie wytłumaczyć, ale jak się robi chłodniej czyli wieczór, albo pada deszcz to się poprawia odbiór. Ja sam mam tak wieczorami oglądam telewizję Słowacką... Pozdrawiam.

zajaczek2006
Posty: 13
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 16:07
Odbiornik: Tv Samsung UE40C5000
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+SWA7 5m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: zajaczek2006 »

co do sygnalu z suchej gory to nie wierze ze sie nic nie zmienilo bo jakos przez pol roku ogladalem obydwa muxy w dobrej jakosci a teraz nagle mux2 nie da sie ogladac sila sygnalu spadla z 90 do 50 a jakosc to juz w ogole katastrofa aktualnie skierowalem antene na tarnow i mux2 sila 90% a jakosc 98-100% mux3 z suchej gory sila 70% jakosc 90% pomimo tego ze antena skierowana na tarnow!!!! a wszystko zaczelo sie pogarszac od uruchomienia nadajnikow w lipcu!!!!

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

zajaczek2006 pisze:co do sygnalu z suchej gory to nie wierze ze sie nic nie zmienilo bo jakos przez pol roku ogladalem obydwa muxy w dobrej jakosci a teraz nagle mux2 nie da sie
Pisalem juz o tym wczesniej ale madre glowy z tego forum zawsze mialy jedno wytlumaczenie"zmien kabel i antene"czysta glupota!!!Po co mam zmieniac cala instalacje skoro z innych nadajnikow nie mam problemu z odbiorem i to z duzo dalszych odleglosci,jedyny problem to wlasnie SG zalezy mi tylko na TVP INFO ale od ponad miesiaca tez mam problem z mux3"wczesniej bylo ok"

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

zajaczek2006 pisze:co do sygnalu z suchej gory to nie wierze ze sie nic nie zmienilo bo jakos przez pol roku ogladalem obydwa muxy w dobrej jakosci a teraz nagle mux2 nie da sie ogladac sila sygnalu spadla z 90 do 50 a jakosc to juz w ogole katastrofa aktualnie skierowalem antene na tarnow i mux2 sila 90% a jakosc 98-100% mux3 z suchej gory sila 70% jakosc 90% pomimo tego ze antena skierowana na tarnow!!!! a wszystko zaczelo sie pogarszac od uruchomienia nadajnikow w lipcu!!!!
Dlatego że uruchomiono w SFN kilka nadajników na k.61 i aby to dobrze działało to antena musi nadajniki widzieć a wtsdy jakość się zwiększa a jak jest np. z odbić to się jakość pogarsza. Jak macie MUX-2 i MUX-3 to się cieszcie u mnie ani widu ani słychu MUX-3 a TVP-Kielce analogowo odbieram bardzo słabo...

gothic77

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: gothic77 »

vaxel pisze:
zajaczek2006 pisze:co do sygnalu z suchej gory to nie wierze ze sie nic nie zmienilo bo jakos przez pol roku ogladalem obydwa muxy w dobrej jakosci a teraz nagle mux2 nie da sie
Pisalem juz o tym wczesniej ale madre glowy z tego forum zawsze mialy jedno wytlumaczenie"zmien kabel i antene"czysta glupota!!!Po co mam zmieniac cala instalacje skoro z innych nadajnikow nie mam problemu z odbiorem i to z duzo dalszych odleglosci,jedyny problem to wlasnie SG zalezy mi tylko na TVP INFO ale od ponad miesiaca tez mam problem z mux3"wczesniej bylo ok"
A kolega, co jak mu się samochód psuje to, od czego zaczyna? Na to wychodzi, że od wyciągnięcia silnika i potem dopiero sprawdza to, od czego można by było zacząć.
W moim przypadku utraty sygnału - jakości był właśnie kabel, który szedł do anteny.
Jeżeli ktoś coś opisuje to z własnego doświadczenia, którym chce się podzielić.
Oczywiście nie ma reguły i opcji może być parę, ale... od czegoś pasuje zacząć.
Lepiej wymienić jak jest podejrzenie kabel niż kupować kolejną antenę za 120zł. czy nowy tuner DVB-T

PanNoName

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: PanNoName »

U mnie zupełnie odwrotna sytuacja kilka tygodni temu miałem częste pixelozy teraz zdarzają się bardzo rzadko. Antenę mam siatkową ze wzmacniaczem... Mieszkam 70km~~ od Suchej Góry. Mux3 z Rzeszowa ma moc 60% jakość 70% natomiast z Suchej Góry Moc 95% jakość 100% od Rzeszowa jakieś 30km+
pozdrawiam ;)

wacu84

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: wacu84 »

Potwierdzam, że z SG sygnał nie zmienił się i działa DOBRZE. Ja oglądam TV rano [7:00-8:00] i wieczorem [19:00-22:00], nie mam nawet najmniejszej pikselozy. Mieszkam po zachodniej części Rzeszowa [na drodze stoi wzniesienie o odległości ok. 0,5km od mojej anteny]. Przypomnę że mam antenę ATZ-19 + wzmacniacz LNA-177 umiejscowione na balkonie domu jednorodzinnego. Sprawdźcie swoją instalację antenową a zwłaszcza wtyk "n" przy antenie czy nie zawilgotniał lub się nie obluzował. Proponuje okręcić złącza które są na zewnątrz izolacją samowulkanizującą a następnie zwykłą izolacją [zapobiegnie dostawaniu się wody do złącza oraz wzmocni łączenie]. dodatkowo proponuje przypiąć kabel w odległości ok. 20cm od anteny. Pamiętajcie że to nie jest analogówka i szczegóły mogą mieć znaczenie.

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

wacu84 pisze:Sprawdźcie swoją instalację antenową a zwłaszcza wtyk "n" przy antenie czy nie zawilgotniał lub się nie obluzował. Proponuje okręcić złącza które są na zewnątrz izolacją samowulkanizującą a następnie zwykłą izolacją [zapobiegnie dostawaniu się wody do złącza oraz wzmocni łączenie]. dodatkowo proponuje przypiąć kabel w odległości ok. 20cm od anteny. Pamiętajcie że to nie jest analogówka i szczegóły mogą mieć znaczenie.
Czytaj ze zrozumieniem napisalem przeciez ze lapie mux-y z dalszych odleglosci np.Swiety Krzyz odleglosc ponad 130km,Lublin Piaski 120km,Zamosc Tarnawatka 80km.Tylko z SG jest problem mux2 zero sygnalu a mux3 przycina odleglosc 60km.Z twojej wypowiedzi wynika ze jak obruce antene na SG to nagle F-ka sie poluzowala albo jeszcze cos innego,a jak skieruje antene na inny nadajnik to wszystko jest ok normalnie szok cala instalacja nagle sama sie naprawia i wszystko dziala :D.Mi zalezy tylko na tv regionalnej ale z tego co widze to trzeba bedzie poczekac jeszcze pare lat zeby miec normalny odbior DVB-T

sw6
Posty: 32
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 15:11
Miejscowość: RJS
Odbiornik: philips 7334
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów / Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: sw6 »

u mnie okolice jasła odbiór po właczeniu nowych nadajników b.stabilny na stałym poziomie
pozdrawiam

rafalski

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: rafalski »

U mnie w Tarnowie jakoś wielkiego problemu z odbiorem mux2 i mux3 nie ma. Sygnał jest stabilny, siła 60%, jakość 100%, a mieszkam 65km od nadajnika.

Bonanzo

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bonanzo »

Witam proponuję ustawić antene na Tarnów k 23 w okolicach Łańcuta sygnał bez zakłóceń.

witoldo

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: witoldo »

Witam

Ja też mam problem z MUX3. Mieszkam w Różance. Odległość do nadajnika 20km. Antena ATX55 ze wzmacniaczem SWA 9001. Problem jest taki, że o niektórych porach dnia nie odbiera TVP INFO, a innym razem nie ma TVP 1. MUX2 działa bez problemu siłą 100%. Nie wiem w czym jest problem.

marcinn

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marcinn »

Wydaje mi się, że przy 20 km wzmacniacz jest zupełnie niepotrzebny (chyba, że teren wyjątkowo niekorzystny, ale z tego, co widzę, jest ok). Może to on tak bruździ? Ja przy podobnej odległości mam tylko symetryzator, do tego w antenie siatkowej i jest dobrze (co prawda nie ma siły ani jakości 100/100, ale odbiór ciągły, bez żadnych dziwactw).

Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę.

kepo

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kepo »

witoldo pisze:Witam

Ja też mam problem z MUX3. Mieszkam w Różance. Odległość do nadajnika 20km. Antena ATX55 ze wzmacniaczem SWA 9001. Problem jest taki, że o niektórych porach dnia nie odbiera TVP INFO, a innym razem nie ma TVP 1. MUX2 działa bez problemu siłą 100%. Nie wiem w czym jest problem.
To niemożliwe, żeby w jednym multipleksie w tym samym czasie jedne kanały odbierać, a inne nie, no chyba że nadawca coś majstruje, ale wątpię bo u mnie mux-3 z suchej odbiera bez zastrzeżeń. Przyczyną może być tak jak kolega wyżej napisał wzmacniacz, wstaw symetryzator zamiast wzmacniacza, odłącz oczywiście zasilacz i obserwuj. W najgorszym wypadku sytuacja może się zmnienić i mux3 będzie śmigać a mux2 zniknąć bo nadają ze słabszym sygnałem i na wyższym kanale. Ale przy 20 km jeśli nie masz jakiś przeszkód terenowych, na samym symetryzatorze powinno śmigać.

Dig Dug

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Dig Dug »

Próbował ktoś z okolic Jasła (mmoże sw6 ?) czy ustawienie anteny na Tarnów daje możliwość odbioru i na jakim poziomie ?

kluczowa1

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: kluczowa1 »

Mieszkam w Kołaczycach po północnej stronie,odbiór z suchej góry bardzo słaby bo zasłania górka,obraz łamie na 42 kanale,61 k brak.A z Tarnowa leci 23k odbiór dobry zależy troche od pogody bo w dni słonecze od10-16 sygnał 71-78 poziom błędów 1-3,w pochmurne dni sygnał 85-100 błędów 0-1.Antena siatkowa z wzmacniaczem MC-9102,ale antena stoi bokiem do nadajnika,odległość w lini prostej 33 km, w Dębowcu jeśli mieszkasz na wzniesieniu powinno Tarnów łapać

sw6
Posty: 32
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 15:11
Miejscowość: RJS
Odbiornik: philips 7334
Instalacja antenowa: antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów / Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: sw6 »

Dig Dug pisze:Próbował ktoś z okolic Jasła (mmoże sw6 ?) czy ustawienie anteny na Tarnów daje możliwość odbioru i na jakim poziomie ?
popróbuje w przyszłym tygodniu na tarnów/kraków/kielce ustawić antenkę

witoldo

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: witoldo »

kepo pisze: To niemożliwe, żeby w jednym multipleksie w tym samym czasie jedne kanały odbierać, a inne nie, no chyba że nadawca coś majstruje, ale wątpię bo u mnie mux-3 z suchej odbiera bez zastrzeżeń. Przyczyną może być tak jak kolega wyżej napisał wzmacniacz, wstaw symetryzator zamiast wzmacniacza, odłącz oczywiście zasilacz i obserwuj. W najgorszym wypadku sytuacja może się zmnienić i mux3 będzie śmigać a mux2 zniknąć bo nadają ze słabszym sygnałem i na wyższym kanale. Ale przy 20 km jeśli nie masz jakiś przeszkód terenowych, na samym symetryzatorze powinno śmigać.
Zamontowałem symetryzator a problem pozostał mux-2 działa dalej tak jak działał, a z mux-3 dalej problem. TVP 1, TVP 2 śmiga a przy TVP INFO, TVP Historia cały czas odbiór danych...
Przeszkód terenowych nie ma, w nocy widzę czerwone światełka z masztu... Chyba że to jeszcze jakiś problem z TV

webDude

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: webDude »

Witam, dziś zakupiłem antenę ATZ-19 by sprawdzić odbiór DVB-T z Suchej Góry u mnie.
Antenę prowizorycznie położyłem na krześle na tarasie (jak widać na załączonym zdjęciu). Nie mam żadnych wzmacniaczy, tylko symetryzator. Odległość od nadajnika 40 km.
Telewizor pokazuje jakość odbioru 100%, wszystko idzie bez żadnych zacięć.

Obrazek

Jutro antena pójdzie na dach. Sądzę, że jeśli na krześle na tarasie 1 m nad ziemią odbiera na 100%, to na dachu i podczas opadów odbiór nie powinien zbytnio się psuć.

Obrazek

Przy okazji wychodzi jak bardzo kluczowe jest ustawienie anteny w odpowiednim kierunku. Antenę na krześle ustawiłem posiłkując się "augmented reality" w programie Layar. W skrócie opisując, program za pomocą GPS określa naszą lokalizację, a dzięki Google Maps zna lokalizację nadajnika. I w telefonie na ekranie pokazuje mi go "w przestrzeni" za pomocą czarnej kropki. Program Layar oraz darmowe warstwy z lokalizacjami nadajników DVB-T są za darmo w Android Markecie.

Obrazek

Udanego odbioru!

Zablokowany