DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: biopar »

Dlatego też moja ponowna prośba o dorzucenie do MUX 3 Bydgoskiego TVP Info, skoro zasięg z Kisielic sięga bez większego problemu północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Ja w mojej lokalizacji nie mam najmniejszej możliwości odebrania analogowego TVP Info z Trzeciewca, a nie ukrywam, że zależy mi na bydgoskim programie bardziej niż na olsztyńskim :P
Może skrzyknie się kilka osób i napiszemy kilka maili do Emitela, czy KRRiT w tej sprawie?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Jarosław Bałuka »

A uruchomienie Trzeciewca nie rozwiąże sprawy?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

Jarosław Bałuka pisze:A uruchomienie Trzeciewca nie rozwiąże sprawy?
Panie Jarosławie a jak to będzie właśnie z TVP INFO będą dwie wersje w MUX-ie w całym kraju z każdego obiektu czy tak wybiórczo np. jeśli obiekt obejmuje 2 województwa w znacznym stopniu ? Z Trzeciewca jeśli byłaby taka opcja brana pod uwagę to pewnie poleciałby Gdańsk bo na większą część województwa Pomorskiego niż Wielkopolskę przewidziany jest odbiór z Trzeciewca przynajmniej według UKE.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie, tak nie będzie, poza wybiórczymi przypadkami gdzie z planowania radiowego tak wychodzi.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: biopar »

Jarosław Bałuka pisze:A uruchomienie Trzeciewca nie rozwiąże sprawy?
hmmm... ale kiedy to nastąpi? Tego nie wie nawet Pan :P Tymczasem marnuje się miejsce w MUXie :) A np. wczoraj był bardzo fajny program lokalny o kapeli z mojego miasta i niestety nie mogłem tego obejrzeć :/ W dodatku fani piłki kopanej także powinni być za moim postulatem. Zawisza Bydgoszcz oraz Olimpia Grudziądz awansowały do 1 ligi! W sobotę mecz... na żywo nie mogę obejrzeć, bo będę w pracy, ale na Bydgoskiej na pewno jakieś skróty polecą... niestety nie mam takiej możliwości :/

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

biopar pisze:
Jarosław Bałuka pisze:A uruchomienie Trzeciewca nie rozwiąże sprawy?
hmmm... ale kiedy to nastąpi? Tego nie wie nawet Pan :P Tymczasem marnuje się miejsce w MUXie :) A np. wczoraj był bardzo fajny program lokalny o kapeli z mojego miasta i niestety nie mogłem tego obejrzeć :/ W dodatku fani piłki kopanej także powinni być za moim postulatem. Zawisza Bydgoszcz oraz Olimpia Grudziądz awansowały do 1 ligi! W sobotę mecz... na żywo nie mogę obejrzeć, bo będę w pracy, ale na Bydgoskiej na pewno jakieś skróty polecą... niestety nie mam takiej możliwości :/
Nie wiem czy piłka poleci w TV ale i tak nawet gdybym chciał obejrzeć to będę w Toruniu o tej porze - wiem tyle że od 19 w niedzielę z poślizgiem godzinnym poleci żużel Bydgoszcz-Gdańsk a od 18 na stronie internetowej TVP Bydgoszcz będzie można oglądać relacje na żywo.
W Dolnej Grupie odbiór radia i TV z Trzeciewca jest utrudniony o tym pewnie więcej powiedziałby Robert03.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Robert03 »

Jak spojrzymy na mapki zasięgu DVB-T MUX-3 z RTON Iława Kisielice to powierzchniowo obejmuje on zasięgiem porównywalny obszar Woj. Kujawsko-Pomorskiego jak i Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego. Przychylam się do postulatu by uruchomić TVP-Bydgoszcz w MUX-3 tymbardziej że jest miejsce i póki co nie słychać by TVP planowała dołożyć do tego MUX'a inne kanały. Mogę też powiedzieć że w moim mieście obserwuję coraz więcej anten indywidualnych skierowanych na Kisielice. Są to zarówno anteny typu ATX-91 Yagi 19 elementowe iraz zwykłe siatki. Odbiór za pomocą siatki obu Muxów jest w większości miasta możliwy bez większych problemów.
W Dolnej Grupie najlepszy odbiór tak radia jak i telewizji jest z Grudziądza i Kisielic. Trzeciewiec jest mocno załonięty ścianą lasu i niekorzystnym ukształtowaniem terenu. Nie wiem jak będzie odbierała DVB-T z Trzeciewca. Być może będzie lepiej jak do tej pory z analogiem ale to zobaczymy dopiero jak ruszy cokolwiek cyfrowo z Trzeciewca. Jest to sytuacja bardzo podobna do Gdańsk Oliwa- okolice Uniwersytetu Gdańskiego. Tam dobry odbiór z Chwaszczyna jest tylko na kanale 10. TVP2 i TVP Info nawet na złożonych wieloelementowych Yagi jest bardzo kiepski a do Chwaszczyna jest blisko.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: odziom91 »

BiTCity pisze:W Dolnej Grupie odbiór radia i TV z Trzeciewca jest utrudniony o tym pewnie więcej powiedziałby Robert03.
Myślę, że Trzeciewiec sobie poradzi. W końcu cyfra "idzie" lepiej niż analog.
MUX #2 odbieram bez większych problemów mimo zaśnieżonego analogu z Kisielic.
Z MUX #3 jest trochę gorzej - czasami bywają dni w których multipleks w ogóle nie dochodzi - ale też jest to bardzo rzadkie zjawisko.
Robert03 pisze:Przychylam się do postulatu by uruchomić TVP-Bydgoszcz w MUX-3 tymbardziej że jest miejsce i póki co nie słychać by TVP planowała dołożyć do tego MUX'a inne kanały. Mogę też powiedzieć że w moim mieście obserwuję coraz więcej anten indywidualnych skierowanych na Kisielice. Są to zarówno anteny typu ATX-91 Yagi 19 elementowe iraz zwykłe siatki.
Mogę się zgodzić - i tak program lokalny nadawany jest w godzinach od 17:00 do 20:00 i 21:45 - 22:15 [i jakoś rano], a że wieczorem poziom sygnału wzrasta, więc problemów z odbiorem raczej nie powinno być. :)

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: biopar »

Dla pewności przesyłam pokrycie terenu z DVBMAP.EU. Niestety jest to mapa pokrycia MUX2, bo MUX3 nie ma jeszcze z Trzeciewca, więc nie byłoby co porównywać. Widać ewidentnie, że nie tylko Dolna Grupa, ale też Grudziądz będzie miał problemy z odebraniem MUX2 z Trzeciewca.

Obrazek

Obrazek

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: odziom91 »

biopar pisze:Dla pewności przesyłam pokrycie terenu z DVBMAP.EU. Niestety jest to mapa pokrycia MUX2, bo MUX3 nie ma jeszcze z Trzeciewca, więc nie byłoby co porównywać. Widać ewidentnie, że nie tylko Dolna Grupa, ale też Grudziądz będzie miał problemy z odebraniem MUX2 z Trzeciewca.

Obrazek

Obrazek
Te mapki zapewne nie są na tyle dokładne. ;) A tym bardziej poziom sygnału na nich naprowadzony. Przy jakiejś przyzwoitej instalacji antenowej nie powinno być większych problemów. :)

W sumie - co tu gdybać, jak nie ma Trzeciewca? ;) Włączą to się przekonamy. ;)
MUX #3 z Trzeciewca będzie obejmował zasięgiem tylko Bydgoszcz i jakieś pobliskie miejscowości - więc tu może być problem. MUX #3 z Iławy mógłby być bardzo dobrym tymczasowym uzupełnieniem zasięgu dla TVP Bydgoszcz. Tyle z mojej strony - Emitel raczej się nie przełamie, ale może jest cień nadziei? ;)

Tommy

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Tommy »

Napiszcie proszę jak robicie mapki pokrycia sygnałem, że u Was widać na nich nazwy miejscowości. U mnie zielony i żółty kolor skutecznie zasłania miejscowości, które pokryte sa sygnałem z wybranego nadajnika.
Dzięki za podpowiedź.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: odziom91 »

Domyślnie powinieneś widzieć nazwy miast. Ale jeśli tak nie jest, to prawdopodobnie masz źle ustawiony suwak pokrycia zasięgu.
Obrazek

Wystarczy przesunąć go do lewej strony, aby zmniejszyć, a do prawej, aby zwiększyć widoczność kolorów pokrycia zasięgu. ;)

Jeśli jednak problem nie znika, to może być to błąd przeglądarki internetowej - ja używam Firefoxa i jest ok :)

Tommy

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Tommy »

Niestety, przesuwając suwakiem w lewo czy w prawo kompletnie nic się nie zmienia (to samo nasycenie kolorów, zasłonięte nazwy miejscowości). :(
Używam przeglądarki Internet Explorer 8.0 i pewnie tutaj jest problem.
W każdym razie dzięki za pomoc.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: odziom91 »

Tommy pisze:Niestety, przesuwając suwakiem w lewo czy w prawo kompletnie nic się nie zmienia (to samo nasycenie kolorów, zasłonięte nazwy miejscowości). :(
Używam przeglądarki Internet Explorer 8.0 i pewnie tutaj jest problem.
W każdym razie dzięki za pomoc.
Internet Explorer bywa uciążliwy. Doinstaluj Firefoxa - to nie boli, a obsługa jest lepsza. ;)

Grzegorz_Grudziądz
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwietnia 2011, o 17:24
Odbiornik: Toshiba 40VX733
Instalacja antenowa: Fracarro Sigma 6HD, 8 m. n. p. t.
TELEVES 105001
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Iława / Kisielice, RTCN Trzeciewiec

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Grzegorz_Grudziądz »

Przypuszczam, że w Grudziądzu odbiór z Trzeciewca będzie możliwy zarówno Mux3 i Mux2 ale z dobrych anten kierunkowych. Alternatywą dla wielu będzie odbiór z bliższych Grudziądza Kisielic. Trzeciewiec nadając analogowo programy telewizyjne korzysta z bardzo silnych nadajników. Nadając cyfrowo według Emitela moc Kisieli i Trzeciewca będzie taka sama zarówno Mux2 jak i Mux3. Pomysł umieszczenia TVB w Mux3 z Ksielic jest jak najbardziej na miejscu.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Railroad »

Znudzony czekaniem na Trzeciewiec, kupiłem sobie tunerek LV5T delux na USB do laptopa, podłączyłem do anteny kierunkowej ustawionej na Trzeciewiec i proszę, łapię 14 kanałów z Kisielic. Mux 2 siła sygnału 55%, jakość 100%, w przypadku Mux 3 podobnie, tyle że tu jakość sygnału chwilami "skacze", ale nie występują żadne stopklatki.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Puma »

Rano skanowałem i o dziwo coś złapałem, Konin 45k (152,8km). siła 14% a jakość 100%. Niestety po kilku minutach sygnał zanikł.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Railroad »

U mnie nadal bardzo dobry odbiór z Kisielic, z Konina brak sygnału.

juter

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: juter »

Railroad pisze:Znudzony czekaniem na Trzeciewiec, kupiłem sobie tunerek LV5T delux na USB do laptopa, podłączyłem do anteny kierunkowej ustawionej na Trzeciewiec i proszę, łapię 14 kanałów z Kisielic. Mux 2 siła sygnału 55%, jakość 100%, w przypadku Mux 3 podobnie, tyle że tu jakość sygnału chwilami "skacze", ale nie występują żadne stopklatki.
Jeśli do anteny nie jest podłączony inny telewizor (korzystający z analogu) to ja bym radził przestawić antenę na Kisielice i zostawić Trzeciewiec w spokoju, bo zyskasz na tym możliwość odbioru mux3. Ewentualnie w zależności od miary kąta między Trzeciewcem, Kisielicami a Twoją anteną, możesz pobawić się w jej ustawienie "pośrednie"

PS
Wczoraj było na tyle silne tropo, że z ciekawości podłączyłem małą antenkę ze wzmacniaczem, przepuszczającym sygnał mimo braku zasilania, którego nie podłączyłem i... Mux2 odbierał, nawet bez pikselozy, przy sile sygnału ok 70% i jakości 30-40%. mux3 już niestety nie.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Railroad »

Niestety mam podłączony telewizor odbierający analog. Drugie niestety to to, że jakość sygnału spadła mi na 10% i nic nie idzie oglądać. Od rozgałęźnika mam jakieś 15m kabla. Gdy podłączyłem tuner bezpośrednio do anteny bez rozgałęźnika i tych 15m kabla to nadal odbiera prawidłowo. Widocznie sygnał jest tak słaby, że wszelkie rozgałęźniki i kable skutecznie go tłumią. Może sygnał powróci wieczorem. Nie chcę przestawiać anteny bo popsuję odbiór z Trzeciewca, chociaż kierunek odbioru gdy spojrzałem na mapkę niewiele się różni. Na razie mam kablówkę więc przeżyję brak sygnału. Wzmacniacz też nic nie daje, całkowicie psuje odbiór.

Zablokowany