DVB-T Wrocław

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mm4738 »

dwadi pisze:
Gdyby Ślęża działała z taką samą mocą bez SFN to odbiór wewnętrzny byłby stabilniejszy.
Szkoda, że Emitel nie wyłączy na godzinę Czarnej Góry. Od razu byśmy wiedzieli co jest grane.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Przerwa konserwacyjna Kłodzka jest planowana na 07.09.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mm4738 »

I jeszcze jedno, któryś z kolegów pisał o słabszym sygnale na k.58 w dniu dzisiejszym. Potwierdzam, iż jest to faktem.
Niemniej nie ma problemów z odbiorem.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Potwierdzam odbiór bez problemów na sticku. Na LV6T nie sprawdzone.

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

DVBManiak pisze:Zobaczymy za rok MUX-1. To będzie dobry test.
Na to liczę, szkoda, że jednak znowu Wrocław wylądował "prawie" na końcu...

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

No tak, ale zauważ, że wtedy mają być odpalone jeszcze 44 inne nadajniki. Chętnie bym zobaczył Ślężę lub Śnieżne Kotły w grudniu, ale trudno warszawka musi mieć pierwsza, mimo że odbiór kanałów TVP mają najlepszy w Polsce.

dwadi

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: dwadi »

DVBManiak pisze:No tak, ale zauważ, że wtedy mają być odpalone jeszcze 44 inne nadajniki. Chętnie bym zobaczył Ślężę lub Śnieżne Kotły w grudniu, ale trudno warszawka musi mieć pierwsza, mimo że odbiór kanałów TVP mają najlepszy w Polsce.
Co racja to racja... niestety...
W sumie gdyby organizacja była inna to przed październikowym uruchomieniem MUX3 mogliby jednocześnie zająć się MUX1 na Ślęzy - zamiast robić coś razem to wolą... eh szkoda.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mm4738 »

A dodatkowo niektóre daty to ciekawostka.
Np. k.23 ze Śremu, który już pracował.
Start za mniej więcej rok.
Warszawka górą....

DVB-T

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVB-T »

mm4738 pisze:A dodatkowo niektóre daty to ciekawostka.
Np. k.23 ze Śremu, który już pracował.
Start za mniej więcej rok.
Warszawka górą....
I co z tego, że pracował, skoro ten nadajnik emituje teraz na k.39 z MUX2!

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: mm4738 »

Nie do końca. Był taki moment, że pracował i k23 i k39.

cobras

Moce nadajników we Wrocławiu

Post autor: cobras »

Witam.
Mieszkam we Wrocławiu na osiedlu mieszkaniowym w pobliżu centrum. Wczoraj zakupiłem antenę DIPOL 19/21-69 DVB-T. Po podłączeniu telewizor wyłapał sygnał cyfrowy nadawany ze Ślęży, odbiór idealny na antenie która leżała bezładnie na balkonie, pomimo niekorzystnego położenia mieszkania (pierwsze piętro) budynki i drzewa przesłaniające. Byłem pozytywnie zaskoczony. Ale doczytałem się że MUX3 będzie nadawany z Żurawiny (to inny kierunek do ustawienia anteny) a na dodatek nadajnik na Ślęży ma 100kW a w Żurawinie 0,2kW. Boję się ze nie będę w stanie złapać tego drugiego, pomimo że Ślęża jest bardziej oddalona od Wrocławia. Czy ktoś może rozwiać moje obawy, czy raczej będzie problem z odbiorem MUX3.
Pozdrawiam

Chemical Attack

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Chemical Attack »

W tej chwili straciłem całkowicie odbiór z Czarnej Góry, albo Ślęzy.. Telewizor pokazuje brak sygnału. Zaczęło się od ostrej pikselozy a teraz nie ma nic. Mam ktoś podobne objawy??

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Niestety, u mnie działa perfekcyjnie.... :)

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: yerry »

dwadi pisze: We wrocławiu na "patyczku" nie udało się mi pobrać nawet listy kanałów, pisałem o odbiorze z innego nadajnika i to tydzień temu. Nie uważam "patyczka" za bezsensowną zabawę, a ciekawostkę obalającą teorię yerry'ego, że tunery usb nadają się jedynie jako breloczek do kluczy.
Zgadzam się jednak z tym, że Emitel mógłby wreszcie coś konkretnego napisać co tak naprawdę się dzieje.
Kolego dwadi, w żadnym miejscu nie napisałem, że tunery USB nadają się jedynie jako breloczek do kluczy. Jak na razie są to jedynie Twoje słowa.
Mam wrażenie, że nie czytasz do końca albo nie interesuje Cię zbytnio treść wypowiedzi gdyż jeszcze ani razu nie odpowiedziałeś sensownym argumentem na jakikolwiek mój lub innych forumowiczów. Jedynie poddajesz totalnej krytyce każde zdanie, które różni się od Twojego poglądu, często przekręcając lub wręcz zmieniając sens cytowanych wypowiedzi.
Co do odbioru na "patyczku" - o tym wiele razy było już na forum, zasięgi emisji są planowane dla odbioru stacjonarnego z wykorzystaniem typowej zewnętrznej instalacji antenowej. Zatem argument, że gdzieś tam tak, a we Wrocławiu nie, nie jest żadnym argumentem bo takie porównanie jest kompletnie "od czapy". Odbiór na "patyczku" jeśli gdzieś jest to super, ale wcale być nie musi.
Piszesz, że we Wrocławiu nie odbierałeś na "patyczku" bo sygnału ledwie 31%, a wszystkiemu winna odległa o 100km zakłócająca w SFN-ie Czarna Góra. No tu przeszedłeś samego siebie... :lol:

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Chemical Attack pisze:W tej chwili straciłem całkowicie odbiór z Czarnej Góry, albo Ślęzy.. Telewizor pokazuje brak sygnału. Zaczęło się od ostrej pikselozy a teraz nie ma nic. Mam ktoś podobne objawy??
U mnie ok. LV6T pokazuje jakość 94%. W nocy przechodziły potężne burze i mocno wiało. Może coś ci poszło w instalacji? Ja zawsze odłączam kabel i wyłączam zasilacz przy antenie ze wzmacniaczem.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

DVBManiak pisze:
Chemical Attack pisze:W tej chwili straciłem całkowicie odbiór z Czarnej Góry, albo Ślęzy.. Telewizor pokazuje brak sygnału. Zaczęło się od ostrej pikselozy a teraz nie ma nic. Mam ktoś podobne objawy??
U mnie ok. LV6T pokazuje jakość 94%. W nocy przechodziły potężne burze i mocno wiało. Może coś ci poszło w instalacji? Ja zawsze odłączam kabel i wyłączam zasilacz przy antenie ze wzmacniaczem.
U mnie sie nawet cos poprawilo, bo zaczalem w analogu TVP1 z Zagania lapac :lol:


A tak powaznie, Panowie, nie rozumiem o co te sprzeczki. DVB-T w Polsce nie przewiduje odbioru na antenach wewnetrznych, choc zaklada taka mozliwosc, wiec to ze w 1 miejscu odbiera, nie znaczy ze tak tez bedzie w innym. Musicie wziac pod uwage fakt, ze jest to inna lokalizacja, a wiec inne uksztaltowanie terenu, inne warunki atmosferyczne, itp. Nie ma co porownywac 2 lokalizacji, bo to mija sie z celem. Jezeli ktos probuje odebrac NTC na "bacie" czy innym wyrobie antenopodobnym, to jest to jego problem.

Jak juz pisalem, sam mialem spore problemy. Prawde mowiac nie bylo mozliwe obejrzenie czegokolwiek. Dopiero po zmianie anteny mam stabilny sygnal i mysle ze moge tak powiedziec - ze jest stabilny. Nie zauwazylem zadnych spadkow sygnalu, pikselozy tez na ogol nie obserwuje. Ostatnio cos sie zepsulo na Polsacie, ale z nim od poczatku byly jakies problemy. Ogolnie musze powiedziec ze jestem zadowolony z odbioru MUX-2 ze Slezy. Oczywiscie tez bylem swiadkiem zanikow sygnalu, ale sprawa sie wyjasnila. Ta z Polsatem takze mam nadzieje ze niedlugo wyjasni, o ile juz sie nie wyjasnila.

Ostatecznie trzeba takze zwrocic uwage na to, ze prace na tym obiekcie beda jeszcze przez jakis czas prowadzone, co rowniez moze powodowac pewne problemy, o ktorych moim zdaniem trzeba mowic, bo milczenie z regoly oznacza brak problemow, a te nie zgloszone pozostana.

Tak czy inaczej, jezeli ktos ma problem z odbiorem NTC ze Slezy, to niech sie przede wszystkim uspokoi i podejdzie racjonalnie do problemu. Moze dobrym sposobem byloby podpytanie u sasiadow, pochodzenie po okolicy i poogladanie czym odbieraja osoby w okolicy? Ja sobie troche pospacerowalem po miescie, ba bylem takze w okolicznych miejscowosciach, bo mialem tam sprawy do pozalatwiania i przy okazji moglem po obserwowac. Moge smialo powiedziec, ze w Legnicy i okolicach dominuja 2 anteny:
* logarytmiczna LOG 2-65 lub ludzaco podobne, przy czym w wiekszosci skierowane sa pod kontem lekko do gory
* Televes DAT45 HD (MIX)
Widocznie na tych antenach w moim rejonie jest najlepszy odbior, co sam moge potwierdzic posiadajac 2 z wymienionych.

Oczywiscie we Wroclawiu i okolicach sytuacja bedzie inna i tam moga sprawdzac sie inne anteny. Ale narzekanie na SFN w niczym nie pomoze. Od tego DVB-T nie zacznie nagle dobrze odbierac. Skoro ten "bat" sobie nie radzi, to trzeba siegnac po inne srodki. Tak samo mozna powiedziec o siatce - ktora jest antena prawie ze dookolna i zbierac bedzie wszystko w okol.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

U mnie na ulicy i w ogóle w całej miejscowości chyba dwie kierunkowe anteny zauważyłem (jakieś stare Yagi jeszcze stalowe chyba), reszta to siatki. Z tego co wiem to większość o ile nie wszyscy korzystają z TVA i SAT. Co do SFN to ujawnia się on najczęściej wieczorem. Po godzinie 20, zwykle po 22 zaczyna się pikseloza i później już nic nie da się oglądać. Wczoraj o północy aż wyłączyłem tuner, bo nie dało się nic oglądać. W dzień jest ok. Więc im gorsza propagacja tym lepiej w moim przypadku, bo Kłodzko nie dolatuje. Mimo przestawiania anteny w każdą stronę zawsze jest pikseloza.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

DVBManiak pisze:U mnie na ulicy i w ogóle w całej miejscowości chyba dwie kierunkowe anteny zauważyłem (jakieś stare Yagi jeszcze stalowe chyba), reszta to siatki. Z tego co wiem to większość o ile nie wszyscy korzystają z TVA i SAT. Co do SFN to ujawnia się on najczęściej wieczorem. Po godzinie 20, zwykle po 22 zaczyna się pikseloza i później już nic nie da się oglądać. Wczoraj o północy aż wyłączyłem tuner, bo nie dało się nic oglądać. W dzień jest ok. Więc im gorsza propagacja tym lepiej w moim przypadku, bo Kłodzko nie dolatuje. Mimo przestawiania anteny w każdą stronę zawsze jest pikseloza.
Ja niestety nie potwierdzam. Ale lokalizacja inna. Probowales jakas krotka antene kierunkowa z reflektorem? Moze nawet jakby lapala bokiem sygnal ze Slezy to ustawic ja tylem do Klodzka o ile jest taka mozliwosc? Tak sobie tylko mysle, ale anteny maja wspolczynnik F/B oznaczajacy, wyrażony w dB, stosunek promieniowania przód/tył. Jest istotny przy obecności sygnalow zaklocajacych ten uzyteczny z kierunku przeciwnego.

Ja sie az tak bardzo nie znam, ale moze warto rozwazyc taka opcje? Moze ktos z bardziej doswiadczonych uzytkownikow sie jeszcze wypowie w tej sprawie.

DVBManiak

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: DVBManiak »

Ciekawe jest jeszcze to, że wystawiłem tą mini antenkę na magnes za okno i na niej wieczorem też pikseloza, a w dzień idealnie. Na sticku nie ma żadnych problemów, bo ma za słabą czułość i łapie tylko Ślężę, co jest jego w moim przypadku bezwątpliwą zaletą.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

DVBManiak pisze:Ciekawe jest jeszcze to, że wystawiłem tą mini antenkę na magnes za okno i na niej wieczorem też pikseloza, a w dzień idealnie. Na sticku nie ma żadnych problemów, bo ma za słabą czułość i łapie tylko Ślężę, co jest jego w moim przypadku bezwątpliwą zaletą.
Ja najbardziej jestem ciekawy jak to wszystko bedzie dzialac zima ;)

Zablokowany