Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
druy
Posty: 102
Rejestracja: 6 marca 2009, o 21:46

Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: druy »

Witam!
Na innym forum i tematyce SAT i DVB-T użytkownik wysłał e-mail do UKE z pytaniem, czy są możliwości po stronie nadawcy na start 1 MUX'a we wrześniu 2009 r. Oto część odpowiedzi UKE, którą tam przytoczył:

"Jeśli chodzi o stosowanie w omawianych testach kodowania wizji w standardzie MPEG-2, to stwierdzam, że jest to niezgodne z wydanym na ten cel pozwoleniem radiowym, w których zaznaczono, iż owo nadawanie powinno być prowadzone z wykorzystaniem standardu MPEG-4 (AVC/H.264).
Urząd niezwłocznie podejmie kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy."

Może mi to ktoś wyjaśnić?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: orin »

druy pisze:Witam!
Na innym forum i tematyce SAT i DVB-T użytkownik wysłał e-mail do UKE z pytaniem, czy są możliwości po stronie nadawcy na start 1 MUX'a we wrześniu 2009 r. Oto część odpowiedzi UKE, którą tam przytoczył:

"Jeśli chodzi o stosowanie w omawianych testach kodowania wizji w standardzie MPEG-2, to stwierdzam, że jest to niezgodne z wydanym na ten cel pozwoleniem radiowym, w których zaznaczono, iż owo nadawanie powinno być prowadzone z wykorzystaniem standardu MPEG-4 (AVC/H.264).
Urząd niezwłocznie podejmie kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy."

Może mi to ktoś wyjaśnić?
To świadczy o bałaganie w tej instytucji, a raczej udawaniu, że o tym nic nie wiedzą. Sygnał jest potrzebny jako dosył do mniejszych nadajników dla lokalnego TVP info.

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

witam,wreszcie wiadomo już kto tu zwlekał z tymi testami i z tym żeby jak najpóżniej nadawać z Suchej Góry w MPEG-4 i w I etapie.
A to że dosył jest cyfrowy z nadajników to też poznałem na przekażnikach analogowych,całkowite zaniki obrazu lub szatkowanie (typowe dla nadawania cyfrowego)kiedy są złe warunki (burze itp.),może to też i macza w tym swoje pazórki jakaś wpływowa kablówka i może nie jedna za tym stoi.U nas nic nie można dobrego zrobić wszędzie wpływy,machloje,łapówki razem z rządami.

Bo to co dobre i nowoczesne nie musi być dla ogółu tylko dla wybranych w znaczeniu jednostkowym.

Pozdrawiam i oczekuję na pozytywną reakcję.
Pozdrawiam również serdecznie tych,którzy nie myślą tylko o sobie ale również o innych nie pobierając żadnych korzysci majątkowych.

varicap

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: varicap »

orin pisze: To świadczy o bałaganie w tej instytucji, a raczej udawaniu, że o tym nic nie wiedzą. Sygnał jest potrzebny jako dosył do mniejszych nadajników dla lokalnego TVP info.
Co to znaczy "potrzebny" ?
Jeśli mój znajomy mieszka na górce i odbiera tam np TVP Info a ja nie odbieram to mogę sobie zrobić piracki dosył (mam własnej konstrukcji nadajnik TV pracujący na VHF-III i spokojnie kilometr od domu na turystycznym TV na antenie teleskopowej można oglądać) bo "jest to potrzebne" ?
Jeśli wydano (podkreślam JEŚLI) inne warunki pozwolenia radiowego a ktoś używa innej emisji niż ta, na którą pozwolenie wydano to łamie zapisy wydanego pozwolenia.
Może to być podstawą do cofnięcia pozwolenia (uwierz staremu piratowi - mnie cofnięto pozwolenie radiowe za łamanie jego zapisów).
Skoro a mogłem w małym sklepiku w suterenie w Warszawie kupić STB z MPEG-4 to TVP też może sobie kupić jako odbiorniki dla małych stacji nadawczych.

Bajzel to u nas (ogólnie w kraju) jest ale sensacją byłoby gdyby faktycznie pozwolenie czasowe (te najświeższe czyli obowiazujące obecnie) przewidywalo dla Suchej Góry MPEG-4.
Tak nawiasem mówiąc to akurat UKE nie powinno szkodzić czy ktoś nadaje MPEG-2 czy MPEG-4 póki nadaje sygnał o masce DVB-T.
To trcohę tak jakby się czepiać stacji radiofonicznej że ma pozwolenie radiowe na nadawanie "z tonem pilotującym" a koder się zepsuł i MPX nie idzie w eter.
To chyba nikomu nie szkodzi (technicznie np innym stacjom) gdy stacja nadaje sygnał który i tak mieści się w przewidzianym dla niego widmie.
Przynajmniej gdybym był inspektorem UKE to bym się nie czepiał że ma wpisane w pozwolenie "z tonem pilotujacym" a nadaje bez niego.
Tak samo nie czepiabym się gdyby było napisane "MPEG-4" a nadawało by w MPEG-2 (stacja DVB-T).
Nie mniej jednak UKE MOGŁA BY się przyczepić z przyczyn czysto formalnych.
I chyba na dobre by to wyszło gdyby ktoś walnął pięścią w stół i zrobił z tym bajzlem porządek.
Z drugiej strony ja sam spotkałem pracownika UKE, który mnie telefonicznie informował, ze stacja RDAIOFONICZNA o którą pytałem dostała pozwolenie na 76,8 MHz....
Tu nie Japonia ! I zachodź teraz w głowę co poeta chciał powiedzieć.
Czy miało być 67,8 (to były czasy OIRT a wtedy nie zawsze stosowano się nawet do rastru OIRT i były takie kwiatki jak 72,3 zamiast 72,32 MHz) czy może chodziło o 87,6 MHz.
Ja w każdym bądź razie jestem za tym aby UKE całe to towarzystwo zmusił do jak najszybszego włącznia zharmonizowanego multipleksu docelowego w MPEG-4, nawet gdyby do końca wakacji z racji "urlopów" miało to by być nadal jao testy a nie jako komercyjna eksploatacja.
vari

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

Pierdzielisz koleś,w polsce nie ma być nadawania w MPEG-2 czy dotarło do ciebie?
Co to za samowolka i nie dostosowywanie sie do poleceń,przecież nad tym też ktoś musiał cięzko pracować i wiele spotkań aby ustalć jak i co ma być nadawane.
Jak chcesz to możesz zakładać swoją naziemną DVBT i będziesz nadawał w MPEG-2 jak już ją masz w tej swojej miejscowości.I głupio nie dyskutój.
w dzisiejszych czasach masz możliwość a to co teraz się robi to wszystko jest dyktowane od górnie i to jak i kto sobie z tym poradzi to jest jego działka.Tylko,że Polska jest na szarym końcu w drożeniem tego systemu , bo analog ma w Europie zniknąć do 2014 a Polska planuje się wyrobić do 2015.Czechy,Słowacja,Rosja i takie jak Syberia już wprowadza a u nas co?To,że musimy sie pozbyć analogu to nie jest tylko sprawą Polski ale całego regionu Europy czy chcemy tego czy nie musimy a jak nie to kary będą płacić i to słone i nie wiem czy Polske będzie na to stać.

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

Nie możemy nadawać w starym już systemie bo jest już nowy MPEG-4 i te kraje które wcześniej wprowadziły DVBT w MPEG-2 już myślą o zmianach (Niemcy,Francja,Szwecja) u nich już działa kilka lat w Szwecjii jak byłem to analogówki już nie odbierzesz nigdzie już z nią skończyli tylko jest cyfrowa naziemna,bez dekodera cyfroeego nic nie odbierzesz naziemnie

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

Ludzi takich co mają powiązania z innymi,przeszkadzających w realizacjach techniki nowoczesnej jako dobra wspólnego lub ją opuzniają dla ogółu ludzi powinno się usuwać,bo teraz mamy kraj demokratyczny a nie kolesiów i dorobkiewiczów.

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

Witam,proszę kogoś z Emitela o zabranie dyskusji i wytłumaczeniu sie co tak naprawdę za tym stoi w tym naszym regionie,że tak długo zwleka się z tym nadawaniem.Może kablówki i inni decydenci rzeczywiście przeszkadzają we wdrożeniu w tym regionie tego typu nadawaniu i opóżniają ją.
Oczekuję odpowiedzi.

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

Witam , w innych regionach myślą już o II muxie i UKE wprowadza konkurs dla operatorów programowych na niego.A w naszym regionie tylko testują.Mówiono kiedyś,że wina rządów że nasz region zawsze w tyle i traktują nas po macoszemu małe na wszystko małe dotacje od rządów.Ale kiedy coś sami decydujemy to nie potrafimy pokazać się i zareklamować że nas stać i potrafimy zadbać o siebie i zrobić coś dla swojego regionu żeby nie odstawać od centrum.Bo wszystko jak wiadomo pcha sie w tą Warszawę.
Pokażmy że nas też stać na telewizję w pierwszym etapie,nie dajmy się.
Pozdrawiam

karol91

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: karol91 »

Pełna treść listu, który otrzymałem od UKE:
Szanowny Panie,
Uprzejmie informuję, że nadawanie programów TVP1, TVP2 i TVP3 Rzeszów
z obiektu nadawczego RTCN RZESZÓW/Sucha Góra odbywa się w wyniku emisji
eksperymentalnej prowadzonej przez TP Emitel Sp. z o.o. i Telewizję
Polską S.A. Wybór oferty programowej wykorzystanej na potrzeby testów, w
tym liczby nadawanych programów, należy wyłącznie do tych podmiotów,
po uprzednim uzyskaniu akceptacji ze strony Krajowej Rady Radiofonii i
Telewizji.

Jeśli chodzi o stosowanie w omawianych testach kodowania wizji w
standardzie MPEG-2, to stwierdzam, że jest to niezgodne z wydanym na ten
cel pozwoleniem radiowym, w których zaznaczono, iż owo nadawanie powinno
być prowadzone z wykorzystaniem standardu MPEG-4 (AVC/H.264).

Urząd niezwłocznie podejmie kroki w celu wyjaśnienia tej sprawy.

W odniesieniu do kwestii terminu uruchomienia regularnych emisji DVB-T w
ramach tzw. pierwszego multipleksu w rejonie Podkarpacia pragnę
poinformować, że jak Pan słusznie zauważył, ewentualni
współdysponenci częstotliwości tj: TVP, POLSAT, TVN, TV4 i PULS będą
mieli pewną swobodę w tym zakresie, zgodnie z harmonogramem wdrażania
pierwszego multipleksu DVB-T, który to harmonogram zostanie zapisany w
koncesjach i rezerwacjach częstotliwości dla wspomnianych nadawców, a w
którym zapisano, iż: "Rozpoczęcie rozpowszechniania programów
telewizyjnych w sposób cyfrowy odbywać się będzie etapowo tj. w trzech
etapach:

a) etap pierwszy - nie później niż do dnia 30 września 2009 r. na
następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Zielona Góra,
Żagań, Warszawa, Poznań oraz, w miarę możliwości technicznych, na
następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Rzeszów i
Wisła,

b) etap drugi - nie później niż do dnia 31 marca 2010 r. na
następujących obszarach wykorzystania częstotliwości: Kalisz,
Częstochowa, Opole, Szczecin, Bydgoszcz, Wrocław, Lublin, Olsztyn, Konin,
Piła, Białogard, Świnoujście, Koszalin, Lębork, Płock, Opoczno,
Jelenia Góra, Kłodzko, Zakopane-Rabka, Dęblin, Zamość, Elbląg,
Giżycko, Iława, jak również Rzeszów i Wisła - jeśli ww. dwa ostatnie
obszary wykorzystania częstotliwości nie zostały uruchomione w etapie
pierwszym; ...".

Mam nadzieję, że obszar wykorzystania częstotliwości RZESZÓW znajdzie
się w pierwszym etapie cyfryzacji, jednakże nie da się wykluczyć
scenariusza, iż współwłaściciele multipleksu pierwszego zechcą to
uczynić w etapie drugim.

(informacja przygotowana przez Departament Detalicznego Rynku
Telekomunikacyjnego)

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Skrzeczyńska
Gabinet Prezesa
Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa
tel. 022 53 49 344

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

Mam nadzieję, że obszar wykorzystania częstotliwości RZESZÓW znajdzie
się w pierwszym etapie cyfryzacji, jednakże nie da się wykluczyć
scenariusza, iż współwłaściciele multipleksu pierwszego zechcą to
uczynić w etapie drugim.



Cytuję fragment listu UKE od karol91.
mam rozumieć,że w Rzeszowie o decyzji kiedy będzie wprowadzona cyfryzacja zadecydują współwłasciciele multipleksu tj.TVN,Polsat czyli właściciele platform cyfrowych :x tych,którym zależy na tym aby nie stracić swoich abonentów a w tym regionie mają ich dużo,bo jest tu najsłabszy odbiór w Polsce.
Czyli podpowiadają kto to opóżnia i komu na tym zależy,czy nie tak?

Pozdrawiam wszystkich dobrej woli.

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

A to materiał o naszej cyfryzacji filmowy i tekstowy:


http://satkurier.pl/news/47773/rzad-nie ... dvb-t.html

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: orin »

karol91 pisze:Pełna treść listu, który otrzymałem od UKE:
Dziś zapytałem UKE o zgodność z pozwoleniem radiowym pozostałych emisji w MPEG-2.

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

Witam,dlaczego w MPEG-2 :?: i co to dałoby kiedy wszyscy mają nadawać w MPEG-4 to chyba zapytałeś się o siebie aby specjalnie dla ciebie włączyli resztę programów w MPEG-2,i wszyscy inni mają czekać aż tobie się znudzi i znowu napiszesz że w W-wie mają lepszy odbiór jakościowo i chcesz w MPEG-4.
Kumasz i czytasz,że cała Polska ma nadawać w MPEG-4 i wszyscy mają się przestawić na MPEG-4 a w MPEG-2 nadawano testowo bo kiedy w Polsce zaczęto robić testy to jeszcze nie było MPEG-4 zaczęto myśleć o wdrożenie lepszej technologi.I tak się stało inne kraje Europy pośpieszyli się bo mało testowali tylko wdrażali i dlatego mają w MPEG-2 jak Niemcy,Szwedzi itd.a u nas tak długo testowano że doścignęliśmy MPEG-4 :lol: .
I to wszystko.Zapadła decyzja i nadawać cyfrówka ma w MPEG-4 a nie w MPEG-2.przestańcie z tym MPEG-2 tylko już teraz weżcie się za wymianę sprzętu bo już rząd powiedział,że nie da żadnych dopłat na tunery z powodu kryzysu.I nie myślcie że dostaniecie zadarmo od rządu tunery myślcie i kupujcie sprzęt z MPEG-4.

Pozdrawiam

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

A to dla rozjaśnienia sytuacji i dla tych co czują się niepewni moje wyjaśnienia z forum satkuriera:



http://sat.sklep.pl/go/_info/?id=20643&


http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=10&id=735

http://www.sklep.a2c.pl/product_info.php?products_id=27

Pozdrawiam

Robc
Posty: 22
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 14:31

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: Robc »

Mi jakoś ze zdania:
orin pisze:Dziś zapytałem UKE o zgodność z pozwoleniem radiowym pozostałych emisji w MPEG-2.
wynika, że orin zapytał się czy inne nadajniki np. Skrzyczne nadające dalej w MPEG2 mają na to pozwolenie. Chodzi więc o to by wszędzie nadawać z nowszą kompresją.
Co do podanych linków moduły Neotion NP4 są jakimś ratunkiem dla tych którzy mają TV z MPEG2 ale niestety chodzą na nich tylko kanały SD i w testach w miarę poprawnie działały tylko na SONY Bravia. Dodatkowo powodują lekkie opóźnienia w przałączaniu kanałów.
Co do kart SkayStar HD to chyba jest to karta SAT obsługująca DVB-S2 a nie DVB-T

romanodepalma

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: romanodepalma »

marboro pisze:Witam,dlaczego w MPEG-2 :?: i co to dałoby kiedy wszyscy mają nadawać w MPEG-4 to chyba zapytałeś się o siebie aby specjalnie dla ciebie włączyli resztę programów w MPEG-2,i wszyscy inni mają czekać aż tobie się znudzi i znowu napiszesz że w W-wie mają lepszy odbiór jakościowo i chcesz w MPEG-4.
Kumasz i czytasz,że cała Polska ma nadawać w MPEG-4 i wszyscy mają się przestawić na MPEG-4 a w MPEG-2 nadawano testowo bo kiedy w Polsce zaczęto robić testy to jeszcze nie było MPEG-4 zaczęto myśleć o wdrożenie lepszej technologi.I tak się stało inne kraje Europy pośpieszyli się bo mało testowali tylko wdrażali i dlatego mają w MPEG-2 jak Niemcy,Szwedzi itd.a u nas tak długo testowano że doścignęliśmy MPEG-4 :lol: .
I to wszystko.Zapadła decyzja i nadawać cyfrówka ma w MPEG-4 a nie w MPEG-2.przestańcie z tym MPEG-2 tylko już teraz weżcie się za wymianę sprzętu bo już rząd powiedział,że nie da żadnych dopłat na tunery z powodu kryzysu.I nie myślcie że dostaniecie zadarmo od rządu tunery myślcie i kupujcie sprzęt z MPEG-4.

Pozdrawiam
Widzę ,że kolega nie rozumie wypowiedzi pisanych przez innych

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: JarekM »

orin pisze: Dziś zapytałem UKE o zgodność z pozwoleniem radiowym pozostałych emisji w MPEG-2.
... a jeśli nie zgodne, to trzeba natychmiast wyłączyć ???
świetny pomysł, rozważymy to. na pewno mieszkańcy tamtych okolic byliby wdzięczni.

varicap

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: varicap »

JarekM pisze:
orin pisze: Dziś zapytałem UKE o zgodność z pozwoleniem radiowym pozostałych emisji w MPEG-2.
... a jeśli nie zgodne, to trzeba natychmiast wyłączyć ???
świetny pomysł, rozważymy to. na pewno mieszkańcy tamtych okolic byliby wdzięczni.
Jeśli niezgodne to - patrz zapisy Ustawy Prawo Telekomunikacyjne.
Nadawanie niezgodne z warunkami zapisanymi w pozwoleniu radiowym są podstawą do cofniecia tego pozwolenia.
Oczywiście UKE cofnąć nie musi.
Może przeprowadzić kontrolę i w protokole określić nieprawidłowości, nakazać ich usuniecie w okeślonym terminie.
W końcu jako "stary pirat" wiem jak to wygląda.
Głupio tylko by było, gdyby się okazało, że Emitel to też pirat. "Po sąsiedzku" :lol:
Ale noblese oblige. Siosrzana spółka Centertel (ta sama Grupa TP) miała sporo BTSów bez pozwoleń radiowych....
Jak by co to będzie wstyd i złośliwe plotki po internecie (nie tylko polskim).
Oczywiscie nie z mojej strony bom nie plotkarz. No i kruk krukowi.....
vari

marboro

Re: Nielegalne MPEG-2 z Suchej Góry?

Post autor: marboro »

Do "romanodepalma" po co testowanie w tym MPEG-2 skoro ma być w MPEG-4 chodzi o to żeby wreszcie włączyli w MPEG-4 wszystko i włączyli nas w I etapie a nie testy na okrągło, ile to już lat te testy ok 10 kto tyle testuje:?:.
Dlatego pisałem żeby nie czekać i włączać tak jak ma już być.Bo tak naprawdę to jak będziemy tak podchodzić do tej sprawy to nasz region łapnie 2014 na szarym końcu będziemy.
O to wszystkim chodzi?.

Zablokowany