Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

Znamy już harmonogramy wszystkich trzech pierwszych multipleksów więc warto by pomyśleć jakie powinny być kolejne multipleksy. Ja myślę że oferta do kolejnych MUX'ów powinna być wybierana w części z nowego konkursu a w części z puli dostępnej z konkursu na MUX1 dzięki temu w DVB-T pojawiłyby się jakieś stacje lokalne oraz np: Tele 5.

Maciey

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Maciey »

Poland pisze:Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?
Kolejne MUX'y powinny być:
MUX4
MUX5
MUX6

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

Na pewno takie będą poza MUX-4 które w rzeczywistości jest MUX'em 1 DVB-H :) Mi chodzi oto co może stanowić jego ofertę programową i kiedy ewentualnie będzie robione w celu uruchomienia tych multipleksów.

Przy okazji myślę że UKE powinno poprawić nazewnictwo MUX-a z MUX-4 na MUX DVB-H (Multipleks Naziemnej Telewizji Cyfrowej - Komórkowej) dzięki temu obecny MUX-5 byłby MUX-4 a MUX-6 stałby się MUX-5 itd. Dzięki czemu byłaby jakaś logika w nazwach.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Kpc21 »

A skąd w ogóle wiadomo, jak zostanie oznaczony MUX DVB-H? Nie sądzę żeby miał wspólną numerację z DVB-T.

No i:
1) nie wiadomo, jaka przyszłość czeka MUX DVB-H, bo to raczej niewypał,
2) nawet w MUX-ach 1-3 nie ma kto nadawać.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Benedykt »

DVB-H to porażka. Firma, która wygrała przetarg niczego więcej nie uruchamia. W moim mieście stracili już częstotliwość! Tak jest z większością miejsc. Minął już czas na uruchamianie. Na ponowną rezerwację ich nie stać. W DVB-T mamy niezły bajzel. Jeżeli coś nowego miało by się pojawić w nowych mux'ach to na ściśle określonych zasadach. Dałbym możliwość stacjom zagranicznym (w j. pol.) z terminem 6 miesięcy na uruchomienie i karą (np. 1/3 kosztów licencji) za rezygnację. W mux II Puls 2 do tej pory nie nadaje. Puls i TV4 nadal są w 4/3. Chętniej widział bym np. TVN HD.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

Poland pisze:Znamy już harmonogramy wszystkich trzech pierwszych multipleksów więc warto by pomyśleć jakie powinny być kolejne multipleksy. Ja myślę że oferta do kolejnych MUX'ów powinna być wybierana w części z nowego konkursu a w części z puli dostępnej z konkursu na MUX1 dzięki temu w DVB-T pojawiłyby się jakieś stacje lokalne oraz np: Tele 5.
Mux 4 - jest dla DVB-H
Mux 7 - jest dla internetu .

Mux 5,6 ( jest dla telewizji ),8 (prawdopodobnie też będzie dla telewizji skoro ma być 6 muxów ogulno polskich ). jest też możliwość, że Mux 8 zostanie przeznaczony dla VOD. )

dla niekodowanych kanałów by wystarczył jeszcze jeden Mux. czyli dla tych co startowali do konkursu na 4 miejsca na Mux I.
min. 4 fun tv ,orange sport info ,tele 5 ,tvn meteo ,Superstacja ,itv.
jest mało prawdopodobne aby Polsat czy TVN chciał dać swoje kanały informacyjne za darmo .

w Niemczech w DVB-T są kanały, które są nie kodowane na satelicie . podobnie w UK.
w Polsce nie ma zbyt wiele kanałów nie kodowanych godnych uwagi . może jeszcze VIVA czy EDUSAT .
Mux 5 według mnie powinien być do promocji HD . i powinni zachęcić jakoś Polsat i TVN i TVP
aby do telewizji naziemnej dali TVN HD i Polsat HD i TVP HD.

Co do STB oferowanych do DVB-T w Polsce to jest tragedia . ciężko jest w Polsce kupić STB z dyskiem . ( szukając po sklepach w Polsce takiego tunera nie znalazłem ) .więc
sobie sprowadziłem STB IceCrypt T2400 2 TB i Humax-a z Anglii . I mi działa z Mux II

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: ks41 »

Artek Ł. pisze: Mux 7 - jest dla internetu .
Skąd to wytrzasnąłeś, gdzieś czytałem (nawet na tym forum) że technologia DVB-T pozwala na przesył danych tylko w jedną stronę, więc jak może działać internet?

OdigoPL

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: OdigoPL »

ks41 pisze:więc jak może działać internet?
Tak samo jak satelitarny. Kanał zwrotny leci inną drogą np. łączem komórkowym.
Tylko ciekawi mnie czy ktoś będzie się chciał w to pchać. Gdzieś już na tym forum była dyskusja w tym temacie.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Kpc21 »

Artek Ł. pisze: Co do STB oferowanych do DVB-T w Polsce to jest tragedia . ciężko jest w Polsce kupić STB z dyskiem .
A po co ci STB z dyskiem, skoro masz masę STB z portem USB, gdzie możesz podłączyć dysk zewnętrzny?

OdigoPL pisze:
ks41 pisze:więc jak może działać internet?
Tak samo jak satelitarny. Kanał zwrotny leci inną drogą np. łączem komórkowym.
Tylko ciekawi mnie czy ktoś będzie się chciał w to pchać. Gdzieś już na tym forum była dyskusja w tym temacie.
A nie jest czasem tak, że pod Internet mają zostać przeznaczone określone częstotliwości? Przecież nie musi on wcale działać w technologii DVB-T.
No i odpada nam całe pasmo VHF, gdzie ma być radio cyfrowe - tam też chyba jeden multipleks by się zmieścił.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Puma »

MUX z internetem powoli traci sens z uwagi na nowe technologie np. LTE.

Peter_CA

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Peter_CA »

Kpc21 pisze:A nie jest czasem tak, że pod Internet mają zostać przeznaczone określone częstotliwości? Przecież nie musi on wcale działać w technologii DVB-T.
No i odpada nam całe pasmo VHF, gdzie ma być radio cyfrowe - tam też chyba jeden multipleks by się zmieścił.
Tak, dla internetu zostanie oddana tak zwana dywidenda cyfrowa (kanały 61 - 69) i ten przesył nie będzie miał nic wspólnego z DVB-T. Po prostu operatorzy sieci komórkowych pozyskają nowe częstotliwości.
Pragnę zaznaczyć, że to nie jedyne możliwe wykorzystanie dywidendy cyfrowej, jednak najbardziej prawdopodobne (według doświadczeń z innych krajów Europy - na przykład tak wygłada to w Niemczech).

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

ks41 pisze:
Artek Ł. pisze: Mux 7 - jest dla internetu .
Skąd to wytrzasnąłeś, gdzieś czytałem (nawet na tym forum) że technologia DVB-T pozwala na przesył danych tylko w jedną stronę, więc jak może działać internet?
dla usług szerokopasmowych . usługa szerokopasmowa to jest chyba internet .

to było w PDF .
Międzyresortowy Zespół do Spraw Wprowadzenia Telewizji i Radiofonii Cyfrowej w Polsce

Strategia przejścia z techniki analogowej na cyfrową
telekomunikacyjnych (np. UMTS, dostęp szerokopasmowy do Internetu itp.), czyli uzyskanie tzw. dywidendy cyfrowej, która stanowić może źródło poważnych dochodów dla budżetu. W Wielkiej Brytanii na przykład planuje się zwolnienie aż 14 kanałów TV po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej. W Polsce może to dotyczyć 9 kanałów TV.

Wielkość dywidendy zależeć będzie przede wszystkim od polityki Państwa w tym zakresie, uwarunkowanej zapotrzebowaniem nadawców i odbiorców na programy telewizyjne rozpowszechniane drogą naziemną, decyzjami o ewentualnym wprowadzaniu telewizji wysokiej rozdzielczości, a także zdolności nadawców do dostarczenia dostatecznej liczby atrakcyjnych programów. W chwili obecnej najbardziej prawdopodobne wydaje się planowanie dywidendy cyfrowej w zakresie częstotliwości 790 - 862 MHz (kanały 61 - 69), nie wykorzystywane do emisji analogowej. W okresie przejściowym jednak część kanałów z tego zakresu musi być wykorzystywana do budowy sieci MFN w kolejno uruchamianych rejonach.
z tego wynika, że może być 9 Muxów .

tylko ciekawi mnie czy łącznie . czy oprócz tych trzech co są .

jeżeli łącznie to :

3 Mux-y są już znane.
Mux 4, 7 są przeznaczone do innych usług .

czyli z tego by wynikało, że mogą być jeszcze 4 Mux-y przeznaczone na telewizją .

teraz by się przydało , aby w powstało coś na wzór FreeView w Polsce .
Ostatnio zmieniony 28 sierpnia 2011, o 13:07 przez Artek Ł., łącznie zmieniany 2 razy.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Maniek99 »

Moim zdaniem to martwy zapis, skoro dziś kanał zwrotny miałby przynajmniej porównywalne przepływności.
A pojemność sieci, przy takim zasięgu byłaby śmiesznie mała.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Poland »

Według mnie można by było już myśleć o MUX'ach 5 i 6 (dzięki czemu nie byłoby już opóźnień) oraz ustalić jak już wspominałem ich numeracje by to wszystko miało jakiś sens. W międzyczasie można już ruszyć z wyłączaniem analogu w Krakowie byłyby potrzebne do wyłączenia kanały od 22-24 dzięki czemu możliwe byłoby uruchomienie k. 23 dla MUX5 z kolei MUX6 czyli dzisiejesze analogowe TVP Info Kraków można wymienić na MUX6.
Nie wiem z kolei czy MUX 8 też pójdzie pod telewizję.

DVBManiak

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: DVBManiak »

Bez przesady ile ma być tych muxów? 20? Wystarczy 6 i 1 dla T-DAB i koniec. I tak nie będzie chętnych żeby to zapełnić.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: blockbuster »

DVBManiak pisze:Bez przesady ile ma być tych muxów? 20? Wystarczy 6 i 1 dla T-DAB i koniec. I tak nie będzie chętnych żeby to zapełnić.
Dokładnie. Wystarczy spojrzeć na kraje które w wdrażaniu DVB-T są w porównaniu z nami daleko w przodzie i tam jakoś nie ma po kilkanaście MUX.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Drekan »

DVBManiak pisze:Bez przesady ile ma być tych muxów? 20? Wystarczy 6 i 1 dla T-DAB i koniec. I tak nie będzie chętnych żeby to zapełnić.
Nie zapominajmy o jakości nadawanych w tych multipleksach stacji. Uważam, że UKE powinna dać możliwość przeniesienia się jednej stacji z 2 multipleksu, do nowego ogólnokrajowego multipleksu, by zachować optymalną liczbę, 7 stacji telewizyjnych na multipleks. :!:

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Artek Ł. »

blockbuster pisze:
DVBManiak pisze:Bez przesady ile ma być tych muxów? 20? Wystarczy 6 i 1 dla T-DAB i koniec. I tak nie będzie chętnych żeby to zapełnić.
Dokładnie. Wystarczy spojrzeć na kraje które w wdrażaniu DVB-T są w porównaniu z nami daleko w przodzie i tam jakoś nie ma po kilkanaście MUX.
jak to nie ma po kilkanaście ?

http://de.wikipedia.org/wiki/DVB-T. ( tam jest taka tabela z mux-ami w poszczególnych
krajach .

Polen nach 1. Januar 2010, Testbetrieb seit 2006 bis 31. Juli 2013 3 (5 bis 8 TV in MPEG4)

myślę ,że po wyłączeniu telewizji analogowej , będą kolejne Mux-y do tego czasu muszą wystarczyć te trzy Mux-y obecne .

z dokumentu KRRiTV wynika, że może być nawet 9 muxów jak będzie taka potrzeba .
tylko nie wiadomo czy łącznie . z tego wynika ,że dla telewizji mogą być jeszcze 4 mux-y . bo dwa są przeznaczone na inne usługi .

tylko, że w Polsce może być problem zapełnieniem tylu muxów . ( zwłaszcza kanałami darmowymi ).
bo oferta FTA w Polsce jest słaba . przeciwieństwie np. do Niemiec , czy Wielkiej Brytanii .
owszem parę stacji kodowanych chciało być niekodowanymi , ale do tego wystarczy jeszcze jeden Mux spokojnie .

powinno się w Polsce starać aby telewizja naziemna była jak najatrakcyjniejsza i zarazem darmowa tak jak to jest w innych krajach . a platformy cyfrowe płatne powinny służyć jako oferta dodatkowa, a nie podstawa tak jak jest obecnie .

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: Kpc21 »

Maniek99 pisze:Moim zdaniem to martwy zapis, skoro dziś kanał zwrotny miałby przynajmniej porównywalne przepływności.
A pojemność sieci, przy takim zasięgu byłaby śmiesznie mała.
A po co kanał zwrotny?

No i jeśli mamy mały zasięg, to z pojemnością sieci byłby właśnie mniejszy problem. Bo mniej osób by z niej korzystało.

gecko

Re: Jakie powinny być kolejne MUX'y DVB-T ?

Post autor: gecko »

Kanał zwrotny po to, byś przez połączenie mógł też wysyłać dane, a nie jedynie ich odbierać.

Zablokowany