DAB+ z RTCN WARSZAWA PKIN - emisja testowa

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
jakubd

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: jakubd »

Ja tylko dodam ciekawy raport z terenu: sprawdziłem możliwość odbioru na skraju zasięgu: a dokładniej na wzgórzu znajdującym się pod dolnym, prawym znaczkiem "emitel" na mapie zasięgu (miejscowość Nowe Kościeliska). iRiver B30 z wysuniętą anteną na wolnym powietrzu bez większych protestów odebrał wszystkie nadawane kanały. I to przy obniżonej mocy nadajnika. To niecałe 50km w linii prostej (ale wzgórze jest odsłonięte i chyba nawet z widocznością iglicy Pałacu Kultury).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Faktycznie B30 ma lepszą czułość (i dłuższą antenę ;) )
Bez problemu odbiera tam gdzie B20 już dawno nie dawał rady. Sam się zdziwiłem, ze mam zasięg wewnętrzny w domu :lol:

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

JaroslawMroczkowski pisze:Faktycznie B30 ma lepszą czułość (i dłuższą antenę ;) )
Bez problemu odbiera tam gdzie B20 już dawno nie dawał rady. Sam się zdziwiłem, ze mam zasięg wewnętrzny w domu :lol:
Ja też mam. Okolica skrzyżowania Reymonta z Kochanowskiego - Bielany.
I jak zwykle (praktyka) przy oknie jest gorzej niż w środku pokoju.
Trzeba znaleźć górkę fali stojącej spowodowanej odbiciami od ścian.
Nawet na 70 MHz tak bywało (i wyżej).
Dopiero bardzo wysoki UHF (800-900 MHz) jest taki, że przy samym oknie lepiej albo wręcz tylko przy oknie.
Wszystkie testy emisjami analogowymi.
Obecnie Iriver B20 ma ful sygnał w środku pokoju na parterze na Bielanach.
Przy oknie jedna kreska lub brak sygnału.
Co do czułości to jakoś strasznie źle nie wypada.
Jeśli przyjąć wycięcia w charakterystyce anteny nadawczej i poziom mocy to odbiór w Radzyminie można uznać za osiągnięcie.
Jednak okazuje się, że ten DAB+ nie wypada tak źle.
Nie wiem jak by to było na głośnikach dobrej klasy, ale obecnie na słuchawkach wolę słuchać DAB+ PR2 (słychać lekkie sybilanty) niż na UKF, ze względu na okropne brzmienie.
I nie wiem czy to procesor demodulujący w Iriverze tak postępuje z FMem czy tak jest to nadawane.
Zbyt duża ekspansja dynamiki, źle uwypuklone soprany (w złym miejscu).
Oczywiście nie przesądzam gdzie to się dzieje. Tak ja odbieram.
Równie dobrze może być kiepski procesor demodulujący FM.
Skoro teraz w takich zabawkach pośrednia jest 200 kHz to i niespodzianki są jakich nie bywało kiedyś.
Dwa zrównoważone mieszacze pozwalają uniknąć lustrzanki ale kiepskie (mało miejsca) obwody wejsciowe powodują pojawianie się odbioru harmoniczną heterodyny w najdziwniejszych miejscach i trudnych do obliczenia.
vari

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Witam,

Chili Zet w multipleksie robi wrazenie "pedzonego" ze zrodla analogowego i przesterowanego przed konwersja A--->D. Posluchajcie tego rip-u z dzis ok. 13:50:
http://www.sendspace.pl/file/9f4feaddcd9b70355b91b24

Piosenka Kate Melua bardzo ladna, ale az "harczy" od przesteru. Proponuje przyciszyc, a najlepiej popedzic to z cyfrowego zrodla - nadawca takiego sygnalu Wam nie dosyla? ;-)
Pozdrawiam i ciagle slucham. Glownie Trojki, ale zdarza sie przelaczyc tu i tam.

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

A co się stało z wizją PR4 ?
Od kliku dni mam czarny ekran.
Fonia jest.
Przeładowałem oprogramowanie i nadal ciemno.
Czy inni użytkownicy Iriverów mają tak samo czy tylko z moim coś się stało.
vari

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wszyscy tak mają.
To uroki zastosowanego systemu dosyłowego.
Postaramy się jak najszybciej poprawić.

vari107

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: vari107 »

JaroslawMroczkowski pisze:Wszyscy tak mają.
To uroki zastosowanego systemu dosyłowego.
Postaramy się jak najszybciej poprawić.
Już działa. Dzieki.
vari

juniel

Tok FM bez dźwięku ?

Post autor: juniel »

Witam
Od kilku dni testuję możliwości mojego Grundiga Cosmopolit 7 WEB. W DAB-ie odbiornik znalazł 11 stacji. Odbiór dobry,bez większych uwag za wyjątkiem Tok FM! Wszystkie dane , siła sygnału i nazwa wyświetlają się prawidłowo- jak dla pozostałych stacji- brak tylko dźwięku. Mieszkam w Strzeniówce koło Nadarzyna, ale to na odbiór Tok FM chyba nie ma wpływu.
Pozdrawiam Forumowiczów
Juniel

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Witam,

A ja ciagle slucham - glownie PR3. Od jakiegos czasu mam wrazenie, ze Trojka zostala podglosniona. Niestety nieraz slysze wrecz przestery. Ewidentnie jest pedzone ze zrodla analogowego.
Czy mozna prosic o interwencje?
W ogole to zastanawiaja mnie roznice w dynamice sygnalu PR:
- FM - no wiadomo - idzie przez limitery/kompresory dynamiki - glosnosc jest jednolita, ale nie w meczacy sposob
- internet - kiedys sluchalem i bylo podobnie jak z DAB+ - czyli duze roznice w glosnosci - z zaleznosci od nagrania, niektore b.cicho, a fragmenty (np. wiadomosci) - bardzo glosno i "plasko",
- DAB+ - jak wyzej. Wystepuja duze roznice, wrecz sugerujace niedbalosc o poziomy na konsolecie,
- DVB-S z transpondera C+ - i tutaj kolejne mile niespodzianki - poziom wyrownany duzo lepiej niz z internetu/DAB+, ale nie tak jak z FM-u.

Zastanawia mnie ta duza roznica miedzy DAB+ a Cyfra+. Byc moze PR puszcza jakis inny sygnal do lokalnego Emitela (na PKiN) a cos innego (przez procesor) pedzi do Cyfry+ i dosylu do naziemnych.
Zastanawiam sie czy mielibyscie Panstwo mozliwosc wysterowac to tak jak ma Cyfra, albo poprosic PR o puszczenie Wam sygnalu tak jak leci do Cyfry. Nie sadze, ze sama Cyfra jakkolwiek ingeruje w ten sygnal - na pewno nie bawia sie na wlasna reke w jakakolwiek korekte dynamiki. Musza tak dostawac z PR.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

mmc_polska pisze:Witam,
Chili Zet w multipleksie robi wrazenie "pedzonego" ze zrodla analogowego i przesterowanego przed konwersja A--->D.
Ponawiam prosbe. Nadal slychac przesterowanie.

AR-kadius

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: AR-kadius »

Witam wszystkich

wiadomo już coś kiedy się skończą testy i zaczną wdrażać DAB+,lub jakie są plany?

DVBManiak

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: DVBManiak »

Raczej nie w najbliższym czasie.

AR-kadius

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: AR-kadius »

to na pewno,ale fajnie by było gdyby ktoś z emitelu się wypowiedział

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Witam,

Od kilku miesiecy non-stop slucham DAB+ z przekazu z PKiN. Mam pytanie czy byly zmieniane parametry emisji w ostatnim czasie. Slucham glownie Trojki - mam wrazenie, ze mocniej slysze artefakty kompresji. W sierpniu bylo wg. mnie lepiej.
Oczywiscie sa to rzeczy mocno subiektywne, ale wole zapytac.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ostatnio nie grzebałem ;)
Przy okazji sprawdzę parametry i stan urządzń.

Wkrótce czeka nas mała rekonfiguracja i podmiana części urządzeń. Będzie okazja pozmieniać ustawienia.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Swietnie. Bede sie wiec przysluchiwal dokladniej po Panstwa sygnale o zmianach.
Generalnie jak narazie wszystko dziala b.stabilnie, w swojej terminologii powiedzialbym, ze dziala "produkcyjnie". Nie zdarzaja sie zadne przerwy, zaklocenia czy inne. Korzystam z tego w pracy, w srodmiesciu zupelnie bez zadnych problemow. Fajnie by bylo sie doczekac komercyjnej emisji wszystkich stacji dostepnych obecnie w Warszawie i to z wieksza moca, tak zeby mozna sluchac rowniez na obrzezach...

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: rppmedia »

JaroslawMroczkowski pisze:Wkrótce czeka nas mała rekonfiguracja i podmiana części urządzeń. Będzie okazja pozmieniać ustawienia.
A będzie też podmiana ciszy w TOK FM na jakąś inną stację?

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

Witam,

I jak z tymi ustawieniami? Slucham caly czas, ale nie zauwazam jakiejs istotnej roznicy w brzmieniu. Sluchawki wymienilem, bo te dostarczane razem z iRivier byly jednak b.kiepskie.
M.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Rozpoczęła się wymiana niektórych urządzeń w stacji czołowej DAB+/DMB w Warszawie.
Przez najbliższe kilka dni mogą występować przerwy i zakłócenia w odbiorze.
Rekonfiguracja systemu ma na celu poprawienie stabilności jego pracy.

mmc_polska

Re: DAB+ z RTCN Warszawa / PKIN

Post autor: mmc_polska »

W ostatni weekend zanioslem "bardzo ciezkie" radio DAB+ do domu do Lomianek (IRivier B20) i zauwazylem, ze nieco latwiej uzyskac odbior. Byc moze jednak jest to zwiazane z faktem, ze na okolicznych drzewach jest mniej lisci...

Co do wymiany sprzetu to zapewne uslysze przerwy, bo Trojki ciagle slucham. Jak juz pisalem - dotychczasowe doswiadczenia pokazuja wysoka stabilnosc przekazu - na poziomie "produkcyjnym". Nieraz zdarza sie pojedyncze "czkniecie", ale zapewne jest to kwestia jakis mocno lokalnych zaklocen w pasmie. Jest to jednak tak rzadkie, ze bez znaczenia.
A tak to idealnie, bez zadnych szumow, pelne STEREO - zyc nie umierac.
Ciagle licze, ze po sukcesie DAB+ w Niemczech moze i u nas ruszy komercyjnie...

Zablokowany