Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzianej

zoom1500

Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzianej

Post autor: zoom1500 »

Witam wszystkich ;)


Jestem tu nowy na forum i chciałbym przedstawić moją instalację do odbioru DVB-T


Telewizję odbieram w Zabrzu dokładnie przy Ul. Modrzewiowej w kierunku północnym



Antena jest wykonana z kawałka rurki miedzianej ok 15cm w której jest zaklepana młotkiem żyła gorąca z kabla antenowego. Całość zamontowana na magnesie z głośnika i umiejscowiona na parapecie za oknem skierowana na Opole. Okno mam na półn.

Antena wygląda tak: (Ustawiona już do odbioru)

Obrazek

Schematycznie instalacja wygląda tak :

Telewizor -> (Wtyk TV kompresyjny)Kabel z UPC który łączy rozgałęźnik Tratec(Wtyk F kompre.) ->(łącznik F) -> Kabel główny z anteny Coaxial RG6U ->(Wtyk F nakręcany)Przejście okienne -> Kawałek kabla który jest zakończony w antenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój blok i sygnały:

Obrazek

Oraz chyba najważniejsze sytuacja terenowa :/ ;)

Obrazek

Na opole: Kanał 34 Sygnał w dzień jest 23-26 jakość Dobra lub Normalna czasami jest pikseloza w Nocy najwięcej miałem 33-34!! Jakość Dobra bez żadnych wzmacniaczy! Dowód:

Obrazek

Zdjęcia z 8.08. godz 21:53

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na Katowice: Kanał 49 Sygnał 21-22 jakość zła-normalna dobra W nocy w dzień podobnie i tak se skacze non stop ;) Niestety nic się nie da pooglądać (chodzi o kierunek anteny)

Na Częstochowę: Kanał 39 Sygnał 20 jakość zła Raz tylko udało mi się chyba cudem mieć 20-23 i jakość Normalną odbierało bez problemu czasami pikseloza

Na Wisłe: Nic sygnał 0



Jeśli macie jakiś pomysł jak mogę wzmocnić ten sygnał bardzo proszę o porady ;)
Obecnie planuję zamontować rozgałęźnik aktywny TELMOR RTA-120 i dopalić trochę sygnał podłączyć przez niego także wieżę przez rozgałęźnik Tratec TSA - 209K1 (żeby wytłumić resztę pasma)

Matthías

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: Matthías »

zoom1500 pisze:Jeśli macie jakiś pomysł jak mogę wzmocnić ten sygnał bardzo proszę o porady
Kup antenę. ;)

zoom1500

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: zoom1500 »

Tylko byłby zaś problem z jej montażem :/ przy oknie nie ma za bardzo do czego bo blok jest ocieplony... Zostaje około 15cm szerokości ściany. A ten kierunek by mi pasował bo bym mógł odbierać z Opola lub Częstochowy. Chyba że istnieje jakaś antena co dałoby radę ją tam zamontować to prosiłbym o poradę w jej doborze ;)

Jeszcze jedna możliwość to balkon ale zdecydowanie odpada gdyż 2 bloki zasłaniają sygnał. Testowałem nawet na siatce i nic cisza w eterze.

Mam też starą siatkę na dachu ale jest już nieczynna odkąd ocieplili blok obcięli także kabel. A montaż nowej anteny na dachu nie wchodzi w grę ponieważ u nas jest zakaz montowania anten lokatorów na dachu. Ale kabel bym chętnie do niej podłączył bo odbierała znakomicie z RTCN Kosztowy ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: qwerty »

Ile blok ma mieszkań? Jak >= 12 to musi być azart.
Nie mogą zabronić Ci montażu anteny na dachu: http://www.tezet60.republika.pl/23.html
http://www.tezet60.republika.pl/23a.html
Jeszcze czytałem o ludziach co dostali odszkodowanie za zakaz montażu anteny sat (muszę poszukać).

zoom1500

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: zoom1500 »

A właśnie w sprawie Azartu mam antenę zbiorczą lecz odbiór z niej to czysta komedia. Analog śnieży jak nie wiem. A kanałów dvb-t to dopiero żadnego nie wyszukuje nawet Katowic a tam właśnie jest skierowana :/ dziwne to jak dla mnie... Bo to tylko 30km niecałe Ale co tu mówić instalacja to czysta prowizorka.

Drodzy koledzy Chyba zakup anteny stał mi się zbędny ;) Po zamontowaniu wzmacniacza Telmor RTA-120 i ustawieniu go na pełną moc do tej anteny z kawałka rurki efekt mam taki:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jestem pod wrażeniem z możliwości tego wzmacniacza! ;) Zdjęcia powyżej pokazują odbiór MUX-2 z Opola-Chrzelic K34 odległość 80,7km w lini prostej


Poniżej MUX-2 z RTCN Kosztowy K49 odległość 24,4 w lini prostej Niestety sygnał tylko jakości Złej-Normalnej i występuje pikseloza co pokazują zdjęcia: Ale i tak ze względu na kierunek anteny jestem pod wrażeniem osiągu tego wzmacniacza ;) i tegoż kawałka rurki z metalu szlachetnego xD

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Oraz zdjęcia instalacji antenowej ;)

Obrazek

Obrazek

Koło wieży rozgałęźnik Tratec TSA - 209K1 (W celu wytłumienia wyższego pasma)

Obrazek

Obrazek


juter

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: juter »

Możesz trochę przerobić antenę - możesz wzorować się na mojej ;)
Obrazek

galet
Posty: 21
Rejestracja: 11 października 2010, o 11:54
Odbiornik: Wiwa hd-90
NAVIHEAVEN NA-1002

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: galet »

juter pisze:Możesz trochę przerobić antenę - możesz wzorować się na mojej ;)
Obrazek

A jakiej długości są te druty i pod jakim kątem zagjęte?

juter

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: juter »

Każdy "wąs" ma 12 cm, kąt między wąsami to 45 stopni, przylutowane do zwykłego symetryzatora. Mój rekord na tej antenie to stabilny odbiór z odległości ok 93km od nadajnika nadającego z mocą 50kW.
Wąsy możesz również przylutować do wzmacniacza, w ten sposób skonstruujesz antenę prawie identyczną jak niektóre z allegro za 50-60zł.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: belliash »

juter pisze:Każdy "wąs" ma 12 cm, kąt między wąsami to 45 stopni, przylutowane do zwykłego symetryzatora. Mój rekord na tej antenie to stabilny odbiór z odległości ok 93km od nadajnika nadającego z mocą 50kW.
Wąsy możesz również przylutować do wzmacniacza, w ten sposób skonstruujesz antenę prawie identyczną jak niektóre z allegro za 50-60zł.
Rozumiem ze jest to zwykly drut miedziany emaliowany?
Jak lutowales, to pewnie zdrapywales troche emalii z druta?

juter

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: juter »

belliash pisze:
juter pisze:Każdy "wąs" ma 12 cm, kąt między wąsami to 45 stopni, przylutowane do zwykłego symetryzatora. Mój rekord na tej antenie to stabilny odbiór z odległości ok 93km od nadajnika nadającego z mocą 50kW.
Wąsy możesz również przylutować do wzmacniacza, w ten sposób skonstruujesz antenę prawie identyczną jak niektóre z allegro za 50-60zł.
Rozumiem ze jest to zwykly drut miedziany emaliowany?
Jak lutowales, to pewnie zdrapywales troche emalii z druta?
Dokładnie tak, jak napisałeś.

zoom1500

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: zoom1500 »

Zmodernizowałem trochę swój sprzęt do odbioru dvb-t. xD
Zastosowałem antenę znalezioną we złomie pod schodami przy serwisie w którym odbywam teraz praktyki ;) Antena akurat nie jest do telewizji lecz do internetu orange freedom xD (dokładnie to Antena FREEDOM CDMA-5 400-470 MHz)

Koledzy mówili że to złom i leży to tam x czasu to ją przygarnąłem ze względu że jest wykonana z aluminium nie złapała ją korozja lecz zwykły brud który usunąłem za pomocą WD40 i innych płynów do czyszczenia dokręciłem wszystkie śrubki blaszki itd i wyciągnąłem z niej stary symetryzator internetowy w którego miejsce wstawiłem bez problemu wzmacniacz LNA177.

Wszystkie styki w puszcze i śruby posmarowałem wazeliną techniczną która ochroni je przed korozją. Na koniec plomba na puszkę i wszystko wygląda profesjonalnie xD Ze względu iż antena miała na sobie mocowanie do masztu idealnie pasowało mi one żeby zamontować ją do mocnego magnesu od anteny CB ;) kawałek blaszki otwory śruby i po sprawie. Następnie konserwacja metalu niebieską farbą i na parapet.
Wzmacniacz RTA-120 dałem na 0% wzmocnienia gdyż wzmocnienie nie było już potrzebne służy teraz jako rozgałęźnik sygnału na wieże FM dałem również mocniejszy zasilacz antenowy gdyż pobór prądu wzrósł do ponad 130mA ze względu na LNA177 oraz RTA120 zasilanego jednym separatorem i zasilaczem.

Jestem zdziwiony osiągiem tejże anteny xD Jest ona do netu lecz do telewizji sprawuje się ekstra ;) Siła sygnału z RTCN Chrzelice wzrosła do 61-62 max 63 jakość Dobra bardzo rzadko występują jakieś zakłócenia typu pikseloza itp i sygnał utrzymuje się tak non stop bez względu na porę dnia i pogodę. Udało mi się także złapać jakiegoś MUX'A z Czech ;) na kanale 37 lecz ostro przerywa ;/ czego na wcześniejszej antence nie łapałem. Również mam teraz możliwość odbioru MUX2 z RTC Klepaczka na 39 kanale poziom sygnału to 55-60max jakość dobra bez względu na porę dnia i pogodę.
Jest również MUX2 z RTCN Kosztowy poziom sygnału 58-61 max jakość Normalna lecz występuje pikseloza ale co się tu dziwić jak antena jest skierowana w innym kierunku niż na Kosztowy.

Wygląd anteny po konserwacji i zamontowaniu do odbioru na magnesie od CB na parapecie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plomba na puszcze konserwacja 2010/2011 wzięta z serwisu

Obrazek

Poziom sygnału RTCN Opole Chrzelice:

Obrazek

RTCN Klepaczka

Obrazek

RTCN Kosztowy

Obrazek

vxz

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: vxz »

juter pisze:Możesz trochę przerobić antenę - możesz wzorować się na mojej ;)
Obrazek

I Ty na tej antenie odbierasz stabilny obraz prawie ze 100km ? a czy ta mini antenka jest w pokoju czy na dworze wisi? I co to za wzmacniacz i czy podpiety pod zasilacz ?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: qwerty »

Przecież widzisz, że nie jest to przedwzmacniacz z zasilaczem.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: plecho1 »

To jest symetryzator i wątpię że przy takiej odległości da się na takim zestawie coś odebrać.
Ja na czymś takim odbieram w bloku w odległości około 20 km od nadajnika o mocy 100kW. Poziom sygnału mam w granicach 25% a jakość w granicach 80 - 100%.

galet
Posty: 21
Rejestracja: 11 października 2010, o 11:54
Odbiornik: Wiwa hd-90
NAVIHEAVEN NA-1002

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: galet »

ja zrobiłem taką antenkę na podstawie podpowiedzi kolegi juter tylko że dałem wzmacniacz lna-101, używam ją w samochodzie w środku i działa bardzo dobrze.
Użyłem lna-101 bo daje się zasilić 5v, chociaż jak jest zimno to musi się rozgrzać ok 1 min.
Do dalszej odległości można użyć lna-177, tyle że można go zasilac tylko 12 voltami.

zoom1500

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: zoom1500 »

Mam problem z wzmacniaczem LNA-177 Otóż nie działa mi na nim radio FM tj. zakres od 87,5-108Mhz. Gdy odłączę kabel antenowy od anteny w której jest ten wzmacniacz wszystko jest ok wieża zaczyna odbierać. Czy ten wzmacniacz wycina te pasmo czy coś jest nie halo? Na starym wzmacniaczu antenowym który mi się spalił tego nie miałem...

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: kiltel »

zoom1500 dlaczego tą swoją antene skierowałes w niebo? :shock: . Ustaw ją w poziomie a na pewno polepszy ci się sygnał. Lna 177 nie jest przystosowany do częstotliwości FM. On wzmiacnia sygnały od 174 MHz wzwyż.

zoom1500

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: zoom1500 »

Po zmianie polaryzacji anteny w ogóle nie odbiera :/ Musi być tak jak jest. Trochę nie cieszy mnie to że LNA-177 nie odbiera radia... Jaki więc wzmacniacz muszę zastosować aby działało mi radio i DVB-T z Opola bez szfanku? I co najważniejsze na kanały 1-69 najlepiej

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór DVB-T z 80,7km na antenie z kawałka rurki miedzia

Post autor: qwerty »

Do FM są specjalne wzmacniacze, ale ich nie użyjesz. Jak na symetryzatorze 1-69 nie odbiera Ci dvb-t to musisz zapomnieć (albo zrobić antenę).

Zablokowany