Kanały TV nadawane w HD

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

Kanały TV nadawane w HD

Post autor: mikerr »

Witam!
Wiem, ze z PKiN testowo (?) nadawany jest sygnal w HD (Polsat AFAIR).
Mam pytanie: czy w okolicy Elblaga jest jakakolwiek szansa na odbior jakiegokolwiek kanalu w HD? Moze z jakiegos nadajnika z okolic Gdanska?
No i drugie pytanie: czy emisje testowe juz sie zakonczyly? Przegladalem forum i znalazlem raczej stare informacje o takich emisjach. Jesli jeszcze sa -- gdzie szukac o nich informacji?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Programy w HD

Post autor: qwerty »

1. Nie
2. Nie

DVBManiak

Re: Programy w HD

Post autor: DVBManiak »

Narazie HD eksperymentalnie tylko dla warszawki. O innych miastach zapomnij. Może na Euro TVP1 HD w MUX-1.

mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

Re: Programy w HD

Post autor: mikerr »

Aha, myslalem ze w duzych metropoliach takze testuja. Przy okazji -- slyszalem o sukcesach odbioru DVBT przy odleglosciach rzedu 150km i wiecej. To prawda czy takie historie nalezy wlozyc miedzy bajki?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Programy w HD

Post autor: qwerty »

Prawda, ale jeżeli nadajnik jest wysoko (czechy, słowacja). Normalnie sygnał (o sensownej mocy) idzie ok 110-120 km. Jeszcze jest tropo, ale to już inna historia.

DVBManiak

Re: Programy w HD

Post autor: DVBManiak »

Czechy dobrze się niosą dzięki FEC 2/3. Nie wiem jak jest ze Słowacją, bo akurat jej nie mam szans odbierać.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Programy w HD

Post autor: qwerty »

FEC akurat pomaga na zakłócenia. Aby dobrze się niosło trzeba zmniejszyć modulację (mniejsze wymagania ma na natężenie sygnału w QAM 16).

mikerr
Posty: 22
Rejestracja: 20 sierpnia 2011, o 21:03
Odbiornik: DVBT: różne telewizory, DAB+: Grundig Cosmopolit 4 WEB DAB+
Instalacja antenowa: Barczak 9-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik

Re: Programy w HD

Post autor: mikerr »

Z tego co piszecie wnioskuje, ze teoretycznie w Elblagu jest mozliwy odbior z PKin. Czy sie myle?
Chociaz nie -- http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4557753309

DVBManiak

Re: Programy w HD

Post autor: DVBManiak »

Zdecydowanie niemożliwy :!: Dla tego nadajnika max 100 km przy dobrej propagacji i z dobrym terenem i anteną kierunkową z dużym zyskiem.

Peter_CA

Re: Programy w HD

Post autor: Peter_CA »

DVBManiak pisze:Czechy dobrze się niosą dzięki FEC 2/3. Nie wiem jak jest ze Słowacją, bo akurat jej nie mam szans odbierać.
Słowacja ma także 2/3.

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Programy w HD

Post autor: derwalski »

Można także skorzystać z dobrodziejstwa podwyższonej propagacji. Czasami z okolic Konina oglądałem multipleksy z Berlina. Są koledzy dx-mani, którzy z odpowiednio mocnymi instalacjami antenowymi z południa Polski oglądają TV ze Skandynawii. Możesz sobie śledzić np.: taką stronę i polować. Ale to są wyłącznie tak zwane "sporady".
P. S.
"Odpowiednio mocne" nie znaczy siły wzmacniaczy, przedwzmacniaczy, lecz zysk własny anten, często wykonywanych samodzielnie.

DVBManiak

Re: Programy w HD

Post autor: DVBManiak »

Taką np. antenkę skonstruował sobie kolega igorlan:

Obrazek

Albo taka z innego forum:

Obrazek

Jednak odbiegliśmy trochę od tematu wątku, więc temat o antenach zakończmy w tym miejscu.

jedrys1989

Re: Programy w HD

Post autor: jedrys1989 »

z odpowiednio mocnymi instalacjami antenowymi z południa Polski oglądają TV ze Skandynawii
Potwierdzam, sam jestem jednym z nich :)

_________________________
Tworzenie stron www
Ostatnio zmieniony 10 września 2011, o 17:26 przez jedrys1989, łącznie zmieniany 1 raz.

osqbany_kogut

Re: Programy w HD

Post autor: osqbany_kogut »

Moim zdaniem kanały HD w DVB-T są zbędne. Zresztą kanały HD w ogóle są zbędne, ponieważ zajmują tylko większe pasmo, a na NORMALNYCH telewizorach i tak nie będzie widać żadnej różnicy w jakości obrazu w stosunku do kanałów SD. Tak naprawdę na kanałach HD zależy tylko naiwniakom, którzy dali się nabrać wstrętnemu marketingowi i kupili przereklamowane płaskie telewizory LCD, a teraz nie mogą znieść marnej jakości, jaką mają na kanałach SD. Niektórzy z powodu tej marnej jakości są tak mocno sfrustrowani, że muszą wykupywać w kablówkach i platformach drogie pakiety z kanałami HD, żeby mieć na swoim "nowoczesnym" telewizorze jakość obrazu choć trochę zbliżoną do tej, jaką mieli na "starym" telewizorze. Cóż zrobić, sami są sobie winni, bo naiwniactwo kosztuje i trzeba płacić podwójnie: najpierw jeden raz za płaski telewizor, a potem drugi raz za pakiet HD. Ale kto lepiej myśli, ten nie przepłaca i cieszy się świetną jakością kanałów SD na normalnym ("niemodnym") telewizorze. Widziałem u znajomych, jak wyglądają TVP HD i Eurosport HD na takim "modnym" płaskim telewizorze i żadnego "wow" na mnie to nie wywarło, bo na swoim CRT (kilkuletni LG 21") mam taki sam ostry i wyraźny obraz na kanałach SD. A skoro różnicy nie widać, to po co mam przepłacać? Wprawdzie nadawcy robią co mogą, żeby obrzydzić korzystanie z "niemodnych" telewizorów (na przykład wprowadzając wszędzie gdzie się da ten "nowoczesny" format 16:9, przez który mam tylko mniejszy obraz na ekranie), ale ja i tak się nie dam zmusić do wymiany telewizora na gorszy... Wolę już mieć te wqrzające czarne pasy u góry i dołu.

PS. Pozdrowienia dla @Bartosza Czacha, który jako jedyny na tym forum nie uległ marketingowi i MA ODWAGĘ krytykować 16:9 oraz HD, nawet narażając się na wyśmiewanie siebie ze strony "postępowych" forumowiczów z płaskimi telewizorami. Tak trzymaj, Bartoszu!

_Martin_

Re: Programy w HD

Post autor: _Martin_ »

osqbany_kogut pisze:Moim zdaniem kanały HD w DVB-T są zbędne. Zresztą kanały HD w ogóle są zbędne, ponieważ zajmują tylko większe pasmo, a na NORMALNYCH telewizorach i tak nie będzie widać żadnej różnicy w jakości obrazu w stosunku do kanałów SD. Tak naprawdę na kanałach HD zależy tylko naiwniakom, którzy dali się nabrać wstrętnemu marketingowi i kupili przereklamowane płaskie telewizory LCD, a teraz nie mogą znieść marnej jakości, jaką mają na kanałach SD. Niektórzy z powodu tej marnej jakości są tak mocno sfrustrowani, że muszą wykupywać w kablówkach i platformach drogie pakiety z kanałami HD, żeby mieć na swoim "nowoczesnym" telewizorze jakość obrazu choć trochę zbliżoną do tej, jaką mieli na "starym" telewizorze. Cóż zrobić, sami są sobie winni, bo naiwniactwo kosztuje i trzeba płacić podwójnie: najpierw jeden raz za płaski telewizor, a potem drugi raz za pakiet HD. Ale kto lepiej myśli, ten nie przepłaca i cieszy się świetną jakością kanałów SD na normalnym ("niemodnym") telewizorze. Widziałem u znajomych, jak wyglądają TVP HD i Eurosport HD na takim "modnym" płaskim telewizorze i żadnego "wow" na mnie to nie wywarło, bo na swoim CRT (kilkuletni LG 21") mam taki sam ostry i wyraźny obraz na kanałach SD. A skoro różnicy nie widać, to po co mam przepłacać? Wprawdzie nadawcy robią co mogą, żeby obrzydzić korzystanie z "niemodnych" telewizorów (na przykład wprowadzając wszędzie gdzie się da ten "nowoczesny" format 16:9, przez który mam tylko mniejszy obraz na ekranie), ale ja i tak się nie dam zmusić do wymiany telewizora na gorszy... Wolę już mieć te wqrzające czarne pasy u góry i dołu.

PS. Pozdrowienia dla @Bartosza Czacha, który jako jedyny na tym forum nie uległ marketingowi i MA ODWAGĘ krytykować 16:9 oraz HD, nawet narażając się na wyśmiewanie siebie ze strony "postępowych" forumowiczów z płaskimi telewizorami. Tak trzymaj, Bartoszu!
Czach zalozyl drugie konto? :D

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Programy w HD

Post autor: Kpc21 »

osqbany_kogut pisze:Moim zdaniem kanały HD w DVB-T są zbędne. Zresztą kanały HD w ogóle są zbędne, ponieważ zajmują tylko większe pasmo, a na NORMALNYCH telewizorach i tak nie będzie widać żadnej różnicy w jakości obrazu w stosunku do kanałów SD.
Jak dla mnie, jest wręcz przeciwnie. Obraz SD wygląda tragicznie na większości obecnie produkowanych telewizorów. Choć pewnie zależy to jeszcze od poziomu kompresji.

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: Programy w HD

Post autor: Bogdan G. »

A ja się dziwię naszym decydentom że skoro wybrali kodowanie w MPEG-4 to nie wymusili ( oczywiście docelowo ) na naszych nadawcach emisji w rozdzielczości 720p . Nie byłoby problemów z nowymi nadawcami - dotychczas nadawane kanały zajeły by akurat oba dostępne MUXy .

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Programy w HD

Post autor: kupon »

A mnie zawsze śmieszą takie porównania jakiego dokonał @osqbany_kogut.Jakiś znajomy,u kolegi,szwagra brata itp.
Nie napisał skąd jest sygnał czy z kabla,czy z satki?Kablówki skutecznie potrafią skopać sygnał.Może ten znajomy ma połączenie po euro,kto to wie?Żeby obiektywnie dokonać porównania to należało by się pofatygować do tego znajomego ze swoim tv i podłączyć do TEGO SAMEGO źródła sygnału i postawić jeden koło drugiego.Na jakość obrazu może mieć wpływ nawet ustawienie tv w pokoju pod jakim kątem pada ma niego światło.A kolega już wydał wyrok na lcd.Też nie są idealne,ale przynajmniej nie oglądam odbicia mebli w kineskopie.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Programy w HD

Post autor: kuku1234 »

osqbany_kogut pisze:Tak naprawdę na kanałach HD zależy tylko naiwniakom, którzy dali się nabrać wstrętnemu marketingowi i kupili przereklamowane płaskie telewizory LCD, a teraz nie mogą znieść marnej jakości, jaką mają na kanałach SD. Niektórzy z powodu tej marnej jakości są tak mocno sfrustrowani, że muszą wykupywać w kablówkach i platformach drogie pakiety z kanałami HD, żeby mieć na swoim "nowoczesnym" telewizorze jakość obrazu choć trochę zbliżoną do tej, jaką mieli na "starym" telewizorze. Cóż zrobić, sami są sobie winni, bo naiwniactwo kosztuje i trzeba płacić podwójnie: najpierw jeden raz za płaski telewizor, a potem drugi raz za pakiet HD. Ale kto lepiej myśli, ten nie przepłaca i cieszy się świetną jakością kanałów SD na normalnym ("niemodnym") telewizorze. Widziałem u znajomych, jak wyglądają TVP HD i Eurosport HD na takim "modnym" płaskim telewizorze i żadnego "wow" na mnie to nie wywarło, bo na swoim CRT (kilkuletni LG 21") mam taki sam ostry i wyraźny obraz na kanałach SD.
Kup ty sobie wkoncu LCD, a potem pisz te swoje dyrdymaly. Mi wprawdzie tez widza kanaly HD, ale z zupelnie innego powodu. Zwyczajnie SD jest wystarczajace jak dla mnie, ta jakosc, lepsza od kineskopow, jest dla mnie wystarczajaca i nie wiem czy kiedykolwiek bede sklonny zaplacic za pare pikseli wiecej.
kupon pisze:.A kolega już wydał wyrok na lcd.Też nie są idealne,ale przynajmniej nie oglądam odbicia mebli w kineskopie.
Tez prawda.

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Programy w HD

Post autor: Strzelb@ »

O bosze....!!! Też dałem się urobić marketingowcom. Oglądam właśnie National Geografic w HD i już nie mogę wytrzymać!!! Łomatko!!! Tyle pikseli, że mi "łep penka"!!!

Przez mgłę pamiętam czasy kiedy mieliśmy czarno-biały telewizor. Obraz był normalnie genialny. Później marketingowcy urobili mojego "naiwnego" ojca i kupił kolorowy... I po co nam to było?! Pamiętam, od tamtego czasu mordy zaczęły kojarzyć się mi się z czerwienią! I tak dorastałem z tym ohydnym nowoczesnym telewizorem. Ale generalnie jakoś tam się dało żyć.

Aż tu nagle...

...wymyślili cyfrę i do tego dodali haj! Oczywiście jak ten baran (urobiony przez marketing) kupiłem ten definiszon. Jakież było moje rozczarowanie, gdy obraz okazał się być lepszy! Tego już było za wiele. Naprawdę, NIE DA SIĘ OGLĄDAĆ!!!. Te wszystkie szczegóły... Kiedyś np. jak pokazywali muchę w telewizji to była to normalna zwyczajna polska końska mucha. A teraz jak pokażą muchę w haj definiszon to aż strach. W dodatku taka WIELKA. A wiadomo na czym taka mucha siada. O nie, w cz-b tego nie było. Dało się normalnie żyć Panie!

A w ogóle to teraz wszystko takie płaskie, nie wiadomo gdzie ten spikier w tym siedzi. Kiedyś było porządne pudło. Można było sztuczne kwiaty postawić... Można też było pudłem i mieszkanie dogrzać, jeśli w środku zimy prezes zarządził remont C.O.
A teraz jakaś PLAAAZZZMAAA w środku siedzi. Strach się bać. Podobno ta plazma zjada za dużo pasma.

Nie wiem czy długo wyczymam z tą modną płaską plazmą haj definiszon. Ostatnio stałem się nerwowy, na pewno ktoś mnie śledzi. Nie mogę też normalnie spać, zacząłem pić. Pomóżcie!!!

Zablokowany