Pozorne zmiany parametrów MUX-2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Tomasz Berezowski

Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: Tomasz Berezowski »

W związku z wieloma postami o zmianach mocy nadajników MUX-2 chcę (jako przedstawiciel jednego z nadawców MUX-2) stwierdzić, że:
- nie ma żadnych zmian mocy nadajników MUX-2, o których bym nie wiedział
- powiem więcej, żaden z uruchomionych po testach nadajników MUX-2 nie miał zmienianej mocy promieniowanej
- raporty użytkowników o zmniejszeniu mocy/zanikach/itp wynikają wyłącznie z problemów lokalnych z instalacją antenową lub lokalymi zakłóceniami

Zatem proszę traktować raportowane na forum problemy z zanikami jako lokalne problemy z systemami odbiorczymi użytkowników. Nasz operator - Emitel - nie dokonuje żadnych zmian parametrów nadajników MUX-2. Jeśli takowe zmiany będą planowane, to będą uzgodnione z nadawcami i przedstawione na na tym forum.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: Dariusz Wiecek »

Należałoby tu jeszcze uzupełnić, że obserwacja zmiany mocy odbieranej czy BER w odbiorniku może wynikać także z ciągle zmiennych warunków propagacji - zarówno sygnału odbieranego jak i sygnałów zakłócających - nawet jeśli instalacja antenowa jest bez zmian a moce promieniowane stacji nadawczych są stałe. Mogą być z tym związane nawet problemy z czasową utratą odbioru zwłaszcza gdy próbuje się odbierać stosunkowo daleko od nadajnika będąc de facto poza zasięgiem dobrego odbioru.

czesiek

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: czesiek »

Z czego zatem może wynikać pogorszenie odbioru w Warszawie i jej obrzeżach np. w okolicy ul. Pulawskiej aktualnie w stosunku do tego odbioru przed kilkoma miesiącami (początek roku).
Urządzenie to samo, anteny te same - czy żaden z parametrów nadawania się nie zmienił? niekoniecznie zmianie musiała ulec moc, ale może jakiś inny parametr z którym oprogramowanie tunera, które nie było aktualizowane, teraz nie daje sobie rady.

juter

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: juter »

czesiek pisze:Z czego zatem może wynikać pogorszenie odbioru w Warszawie i jej obrzeżach np. w okolicy ul. Pulawskiej aktualnie w stosunku do tego odbioru przed kilkoma miesiącami (początek roku).
Urządzenie to samo, anteny te same - czy żaden z parametrów nadawania się nie zmienił? niekoniecznie zmianie musiała ulec moc, ale może jakiś inny parametr z którym oprogramowanie tunera, które nie było aktualizowane, teraz nie daje sobie rady.
Ja np. zaobserwowałem lekkie polepszenie zasięgu zimą, kiedy leżał śnieg.

janek 77

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: janek 77 »

Juz raz chyba była podobna kwestia tylko przywrócono parametry nadawania a teraz widzę że jest jakaś zmiana
MUX 3 nadaje tak jak było
Guard Interval 1/8
Code Rate: 3/4

A MUX2 do czego się nie przyznawał zmienił

Guard Interval 1/4
Code Rate: 5/6

Stąd Problem
wątek
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1895

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: yerry »

Ale o co Ci chodzi? Odgrzewamy kotlety czy jakiś konkretny powód?

janek 77

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: janek 77 »

A o co Ci chodzi?
bo mnie o poniższe wpisy, które ciebie może nie interesują... na tyle aby je przeczytać ale przeczytałeś mój...
czesiek pisze:Z czego zatem może wynikać pogorszenie odbioru w Warszawie i jej obrzeżach np. w okolicy ul. Pulawskiej aktualnie w stosunku do tego odbioru przed kilkoma miesiącami (początek roku).
Tomasz Berezowski pisze:W związku z wieloma postami o zmianach mocy nadajników MUX-2 chcę (jako przedstawiciel jednego z nadawców MUX-2) stwierdzić, że:
- nie ma żadnych zmian mocy nadajników MUX-2, o których bym nie wiedział
- powiem więcej, żaden z uruchomionych po testach nadajników MUX-2 nie miał zmienianej mocy promieniowanej
- raporty użytkowników o zmniejszeniu mocy/zanikach/itp wynikają wyłącznie z problemów lokalnych z instalacją antenową lub lokalymi zakłóceniami

Zatem proszę traktować raportowane na forum problemy z zanikami jako lokalne problemy z systemami odbiorczymi użytkowników. Nasz operator - Emitel - nie dokonuje żadnych zmian parametrów nadajników MUX-2. Jeśli takowe zmiany będą planowane, to będą uzgodnione z nadawcami i przedstawione na na tym forum.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: yerry »

A, czyli odgrzewasz kotlety... Jakbyś nie zauważył to temat dawno nieaktualny, w Warszawie jest 3/4 1/8.

janek 77

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: janek 77 »

To może sprawdż bo ja przed chwilą sprawdziłem.
Jakbys nie zauważył to potwierdziłem wtedy przywrócenie parametrów.
Dziś ponownie wygląda to na zmianę. Nie sprawdzałbym gdyby nie powyższe wpisy.

MUX 2 nadawał
Guard Interval 1/8
Code Rate: 3/4

a teraz
Guard Interval 1/4
Code Rate: 5/6

jak dla mnie to zmiana. I wyglada na rzeczywistą.
Poprzednio w trudniejszych warunkach była i teraz jest zauważalna.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: yerry »

Sprawdziłem. Cały czas 3/4. Coś ci się poplątało.

janek 77

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: janek 77 »

tyle w Warszawie pokazuje TSReader.
coś ci się pomieszało...


Network Name: TP EmiTel
Network ID: 13313 (0x3401)
Transport Stream ID: 2 (0x0002)
Original Network ID: 8808 (0x2268) Version: 10
Descriptor: Network Name Descriptor
DVB-T Frequency 690.000 MHz
Bandwidth: 8 MHz Constellation: 64-QAM
Hierarchy: non-hierarchical, native interleaver Guard Interval 1/4
Code Rate: 5/6
to jest kopia

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: yerry »

Odczytujesz z NIT zamiast rzeczywiste parametry. W wątku który przywołałeś było to opisane i wyjaśnione, poczytaj.
W NIT można sobie wpisać dowolne informacje, nie ma to najmniejszego znaczenia dla odbioru.

janek 77

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: janek 77 »

yerry pisze:W NIT można sobie wpisać dowolne informacje, nie ma to najmniejszego znaczenia dla odbioru.



Najwyrażniej coś ma skoro są te wpisy powyżej.

Poczytaj też w tym wątku że wtedy przywrócono parametry nadawania a sprawy do których się odwołujesz dotyczyły innej lokalizacji niz Warszawa. W Warszawie była zmiana i przywrócono paramtery nadawania. Widziałem wtedy wpisy, uległy zmianie i teraz też. Po co ktoś miałby wpisywać dowolne informacje skoro były inne tez dowolne???

W MUX3 tez sobie dowolnie wpisali co innego?
MUX 3 nadaje tak jak było
Guard Interval 1/8
Code Rate: 3/4

te podaje TSReader poprawnie?

Wtedy TSreader wskazywał
MUX2 tak jak dziś i był gorszy odbiór póżniej pokazywał CR3/4 GI 1/8 było lepiej dziś
5/6 i 1/4 jest gorzej dla paru osób

i tak ktos biega w Emitel i wpisuje sobie co chce. Dziwna logika ale skoro tak twierdzisz to pewnie mozliwa. Tylko po co?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: yerry »

Od tamtego czasu MUX2 w Warszawie nadaje 3/4 1/8 choć chwilowo nadawał 5/6 1/4. Tylko w Warszawie była taka sytuacja bo tylko w Warszawie nadajniki pracujące w SFN mogą używać odstępu ochronnego 1/8.
Wpisy w NIT nie mają wpływu na odbiór. W tym przypadku podane w NIT wartości odnoszą się do innych emisji MUX2 pracujących w SFN 5/6 1/4, więc nie są dowolne. W NIT można wpisać tylko 1 schemat modulacyjny (ograniczenie tablicy, niestety).
Przeczytaj wyjaśnienia w tamtym wątku, nie ma sensu ich tu dublować.

janek 77

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: janek 77 »

To ty napisałeś "dowolne"
yerry pisze:W NIT można sobie wpisać dowolne informacje, nie ma to najmniejszego znaczenia dla odbioru.
Rozumiem że mogliby wpisać 3/4 1/8 a tam gdzie nadają inaczej czyli 5/6 1/4 nic by się nie zmieniło.
ale wybrano inny wpis....
yerry pisze:Od tamtego czasu MUX2 w Warszawie nadaje 3/4 1/8 choć chwilowo nadawał 5/6 1/4. Tylko w Warszawie była taka sytuacja bo tylko w Warszawie nadajniki pracujące w SFN mogą używać odstępu ochronnego 1/8.
Korekta nadawał 3/4 1/8 pózniej chwilowo 5/6 1/4, po tych wpisach przywrócono 3/4 1/8.
To dane z TSReader z tamtego czasu. Dziś widzę NIT wpisy są 5/6 1/4.
i tyle. Nie mam mozliwości sprawdzenia czegoś więcej ale ponieważ ktoś zgłaszał problemy i ja widzę małe zawirowania na kontrolnym zestawie który używam od poczatku to to zgłosiłem.

Niestety pamiętam, że wtedy TVN początkowo nabrało wody w usta i prowadziło jakieś tam testy.
Jeśłi teraz nie prowadzi to sprawa jest niebyła.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Pozorne zmiany parametrów MUX-2

Post autor: Jarosław Bałuka »

Emisja MUX2 w Warszawie trwa cały czas 3/4 1/8, nie ma żadnej zmiany.

Wątek zamykam.

Zablokowany