Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: qwerty »

Przedwzmacniacz to taka płytka w plastikowej (na ogół czarnej) puszce na antenie. Zasilasz zasilaczem 12V.

druy
Posty: 102
Rejestracja: 6 marca 2009, o 21:46

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: druy »

Z tego co zauważyłem to zakłócenia przechodzą ze zasilacza antenowego, jutro postaram się to dokładniej sprawdzić.

_chris_

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: _chris_ »

hiszpan2403 pisze:Narazie jeszcze nie zdecydowałem się na wzmacniacz ale zapytam jeżeli mam siłe sygnału powyżej 30% to ilę muszę wzmocnić żeby było jak najbliżej 100% ? Jaki wzmacniacz z Dipola mam do yagi 16el kupić? A wogóle to ile decybeli ma mieć sygnał żeby mi w tv skoczyło w okolice 100% ?
pierwsza i podstawowa kwestia - przy DVB-T robi się instalację antenową (w twoim przypadku będzie to precyzyjne ustawienie anteny i ewentualne dobranie wzmocnienia wzmacniacza) na max jakości sygnału, a nie na max poziomu sygnału odbieranego mux-a. Czyli jakość na max-a (najlepiej 100%), a poziom jaki będzie.

Każdy odbiornik pokazuje jakość sygnału, niektóre poziom i jakość sygnału. Co więc dokładnie pokazuje twój TV? Bo jeśli te 30% to faktycznie poziom sygnału, to musisz znaleźć wskazanie jakości.

Co do wskazywanych % poziomu sygnału to zwykle są one orientacyjne i nieprzeliczalne w sposób prosty na rzeczywisty poziom sygnału. W warunkach domowych trzeba po prostu dobierać wzmacniacz, zaczynając od małych wzmocnień (~12...15dB). Można też zastosować wzmacniacz o większym wzmocnieniu (~25...35dB) i zasilacz sieciowy z regulacją napięcia zasilającego wzmacniacz. Ewentualnie wzmacniacz masztowy z międzystopniową regulacją wzmocnienia.

DVBManiak

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Z tego co wiem to w Samsungach jest tylko poziom sygnału, a za jakość jest stopa błędów. Też dobre rozwiązanie, ale wolę standardowy pasek siły i jakości jak np. w LG. Co do wzmacniacza to spróbuj LNA od najsłabszego do tego najmocniejszego i może jakieś popularne tanie płytki np. coś od SWA. Polecam zajrzeć tutaj.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: Puma »

DVBManiak pisze:Z tego co wiem to w Samsungach jest tylko poziom sygnału, a za jakość jest stopa błędów.
Tak właśnie jest w Samsungach, na moim LG jest jakość a tam ilość błędów... mi bardziej odpowiada jakość w LG.

keedziorek

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: keedziorek »

Jeśli zakłócenie idzie przez przewód antenowy, to poszukaj w internecie filtra zakłóceń na przewód antenowy. Kosztowało to w okolicach dychy i miało obcinać wszystko poniżej AFAIR 50MHz - może akurat pomoże.

wiwi
Posty: 62
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, o 22:23
Miejscowość: Przeworsk
Odbiornik: PHILIPS 55OLED804
Instalacja antenowa: pokojowa antena siatkowa na strychu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: wiwi »

Czy zasilacz powoduje zakłócenia można łatwo sprawdzić. Odcinasz od kabla zasilacz i podłączasz baterie 9v albo 12v(ta musi być nowa) +(biało czarny lub czerwono czarny) - czarny i powinien się pokazać obraz bez podłączania zasilacza do sieci a zarazem zakłócenia jeżeli pochodzą od zasilacza powinny ustać. Można też to zrobić bez odcinania kabla podłączając baterie w miejscu podłączenia kabla antenowego w separatorze + do żyły głównej - oplot tylko nie zapomnijcie odłączyć zasilacz od sieci jak podłączacie baterie.

hiszpan2403

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: hiszpan2403 »

_chris_ pisze:
hiszpan2403 pisze:Narazie jeszcze nie zdecydowałem się na wzmacniacz ale zapytam jeżeli mam siłe sygnału powyżej 30% to ilę muszę wzmocnić żeby było jak najbliżej 100% ? Jaki wzmacniacz z Dipola mam do yagi 16el kupić? A wogóle to ile decybeli ma mieć sygnał żeby mi w tv skoczyło w okolice 100% ?
pierwsza i podstawowa kwestia - przy DVB-T robi się instalację antenową (w twoim przypadku będzie to precyzyjne ustawienie anteny i ewentualne dobranie wzmocnienia wzmacniacza) na max jakości sygnału, a nie na max poziomu sygnału odbieranego mux-a. Czyli jakość na max-a (najlepiej 100%), a poziom jaki będzie.

Każdy odbiornik pokazuje jakość sygnału, niektóre poziom i jakość sygnału. Co więc dokładnie pokazuje twój TV? Bo jeśli te 30% to faktycznie poziom sygnału, to musisz znaleźć wskazanie jakości.

Co do wskazywanych % poziomu sygnału to zwykle są one orientacyjne i nieprzeliczalne w sposób prosty na rzeczywisty poziom sygnału. W warunkach domowych trzeba po prostu dobierać wzmacniacz, zaczynając od małych wzmocnień (~12...15dB). Można też zastosować wzmacniacz o większym wzmocnieniu (~25...35dB) i zasilacz sieciowy z regulacją napięcia zasilającego wzmacniacz. Ewentualnie wzmacniacz masztowy z międzystopniową regulacją wzmocnienia.
30% siła a ok60% jakość. Spróbóje zaa wzmacniaczem tylko do dvb-t wystarczy zasilanie 5V a niektóre lna działają na12V - czy będą chodzić jak dam im 5V? A co do puszki przy antenie to tam w końcu wchodzi wzmacniacz czy przedwzmacniacz? bo już głupnę :) w konću...
A ten filtr przeciwzakłóceniowy opisany wyżej, też chyba sprawdzę ale na końcu :) Dzięki!

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: belliash »

Do puszki wchodzi przedwzmacniacz. A to czy mozna go zasilic 5V czy 12V zalezy tylko i wylacznie od niego. Niektore dzialaja tylko na 12V, ba widzialem takie z zakresem 12-24V. I zapewne nie rusza przy 5V. Musisz sam sprawdzic. Niektore maja wzmocnienie zalezne od napiecia i dzialaja w zakresie 5-12V. Im wieksze napiecie, tym wieksze wzmocnienie wtedy.

druy
Posty: 102
Rejestracja: 6 marca 2009, o 21:46

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: druy »

wiwi pisze:Czy zasilacz powoduje zakłócenia można łatwo sprawdzić. Odcinasz od kabla zasilacz i podłączasz baterie 9v albo 12v(ta musi być nowa) +(biało czarny lub czerwono czarny) - czarny i powinien się pokazać obraz bez podłączania zasilacza do sieci a zarazem zakłócenia jeżeli pochodzą od zasilacza powinny ustać. Można też to zrobić bez odcinania kabla podłączając baterie w miejscu podłączenia kabla antenowego w separatorze + do żyły głównej - oplot tylko nie zapomnijcie odłączyć zasilacz od sieci jak podłączacie baterie.
Dzięki za ten sposób. Jednak to nie zasilacz powoduje zakłócenia, gdyż przy podłączonym małym akumulatorze zakłócenia też występują.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: qwerty »

Do puszki wchodzi przedwzmacniacz (potocznie nazywany wzmacniacz). http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedwzmacniacz
Może działać na 5V (zależy od zakresu napięciowego), ale jak "ruszy" to wzmocnienie powinno być proporcjonalnie mniejsze.

hiszpan2403

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: hiszpan2403 »

belliash pisze:Do puszki wchodzi przedwzmacniacz. A to czy mozna go zasilic 5V czy 12V zalezy tylko i wylacznie od niego. Niektore dzialaja tylko na 12V, ba widzialem takie z zakresem 12-24V. I zapewne nie rusza przy 5V. Musisz sam sprawdzic. Niektore maja wzmocnienie zalezne od napiecia i dzialaja w zakresie 5-12V. Im wieksze napiecie, tym wieksze wzmocnienie wtedy.
Dzięki. Oświeciłeś mnie trochę...
Czyli czym wyższe napięcie tym większe może być wzmocnienie? To najlepiej z regulacją 5-12V coś dorwać. Muszę dopiero coś kupić i próbować...
Pozdrawiam!

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: belliash »

Tak jak napisal qwerty. Zalezy od przedwzmacniacza.

hiszpan2403

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: hiszpan2403 »

W grę wchodzą wzmacniacze puszkowe Dipola ; Lna 101 który działa od 5-12V i mocniejsze LNA 169 i 177 które działają na 12V jak jest w opisie- takie mam zamiar wypróbować..

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: belliash »

hiszpan2403 pisze:W grę wchodzą wzmacniacze puszkowe Dipola ; Lna 101 który działa od 5-12V i mocniejsze LNA 169 i 177 które działają na 12V jak jest w opisie- takie mam zamiar wypróbować..
Gdzies jeszcze czytalem, ze niekeidy lepszym rozwiazaniem jest zastosowanie symetryzatora w puszce + wzmacniacz masztowy zamiast przedwzmacniacz w puszce. Ale nie mam porownania, no i cena zapewne wyzsza. Tudziez polecane byly produkty marki Terra.

hiszpan2403

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: hiszpan2403 »

Terra- muszę poczytać trochę...
Mówisz, że cena wyższa, właśnie to jest istotne narazie bo to metoda prób i zacznijmy od niskich kosztów- może się sprawdzi :)

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: belliash »

hiszpan2403 pisze:Terra- muszę poczytać trochę...
Mówisz, że cena wyższa, właśnie to jest istotne narazie bo to metoda prób i zacznijmy od niskich kosztów- może się sprawdzi :)
Noo tak od 50zl wzwyz niestety...

hiszpan2403

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: hiszpan2403 »

Z tego co widzę Wzmacniacz masztowy DVB-T AB001 Terra (12 dB DC 5V)
cena ok 35 zł + wysyłka może być niezły ale wzmocnienie trochę małe 12dB a mocniejsze startują powyżej 6 dych... I to sie wpina kablem w symetryzator a napięcie daje kablem przy wyjściu od telewizora? Tak?
Zapytam jescze o ojedną sprawę- jak telewizor daje napięcie z wejścia antenowego to dojdzie ono przez gniazdo antenowe- to w ścianie do wzmacniacza czy trzeba bezpośrednio zasilać wzmacniacz kablem bez przegrodzenia gnazdem RTV ?
Może laickie pytanie, ale kurde... niewiem :)

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: belliash »

Za nieco ponad 50zl widzialem wzmacniacz tej firmy z regulacja chyba 14-27dB ktory dzialal z napieciami 5-12V.
Podlaczasz to wtedy tak:

Antena z symetryzatorem -> Wzmacniacz masztowy -> Odbiornik (ktory podaje napiecie)
lub przed odbiornikiem wpinasz zasilacz sieciowy. Wazne tylko by odpowiednio to podlaczyc pod wzmacniacz masztowy ;) Ten bedzie mial 2 gniazda na zlacze F. Jedno wejscie pod ktore podlaczasz antene i 2 wyjscie pod ktore podlaczasz odbiornik. Wzmacniacz nie przekazuje napiecia dalej na antene.

Z tego co pamietam, rozwiazanie to ma byc lepsze pod tym wzgledem, ze wzmacniacze tej firmy sa niskoszumne i niskotlumienne. Ale moze ktos jeszcze sie wypowie w tej sprawie.

Osobiscie tez rozwazalem to jako opcje - mam antene w ktorej nie wymienie symetryzatora na przedwzmacniacz tanim kosztem. Puszka jest polaczona z dipolem i nierozbieralna, a koszt przedwzmacniacza to ok 80-100zl z tego co pamietam, wiec taki wzmacniacz masztowy bylby dla mnie tanszym wyjsciem. Dlatego sie tym troche interesowalem. Na razie odbieram MUX-2 ze Slezy i jest generalnie ok. Jednak nie wiem co by bylo gdybym chcial przekierowac antene na Wichow badz Sniezne Kotly. Wiec kto wie... Moze jeszcze kiedys zakupie taka puszke ;)I jak juz to bylby to prawdopodobnie AB011.

hiszpan2403

Re: Używanie sieci energetycznej zakłóca DVB-T

Post autor: hiszpan2403 »

Ok. Wiesz, za 5 dych to bym się i ja zdecydował- jeszcze regulacja wzmocnienia... Tylko gdzie go znaleźć. Symbolu żadnego nie pamiętasz?
A jeszcze wrócę do gniazdka antenowego RTV w ścianie- przejdzie przez nie napięcie?
Wg mnie powinno przechodzić bo przecież zasilanie jest z TV lub z zasilacz przed samym TV to chyba musi puszczać?

Zablokowany