DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: slawek »

Czy My naprawdę nie możemy liczyć na to żeby Ktoś z emitela potraktował nas poważnie i tak jak w przypadku nadajnika Wisła Skrzyczne napisał informacje o przewidywanym terminie zakończenia prac przy systemie antenowym bo to że trwają prace wszyscy już wiemy.

naprawdę rozumie to że te prace trzeba wykonać póki jest pogoda chodzi tylko albo aż o info.
Za informację z góry Dziękuję.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mac_33 »

wg mnie 2-3 tygodnie, tzn na podstawie tego co widziałem

sq7dtf
Posty: 17
Rejestracja: 3 czerwca 2011, o 11:23
Nadajnik - obiekt nadawczy: KIELCE- Komin EC ( MUX3 i MUX4)

DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: sq7dtf »

Zastanawiam się czy są jakieś plany doświetlania Kielc bo sygnał ze Św.Krzyża w wielu miejscach miasta jest za słaby aby odebrać DVB-T a nie wszyscy mogą stawiać anteny na dachach. Zwiększenie mocy po wyłączeniu analogu może nie rozwiązać problemu.

kowianek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kowianek »

Wie ktos moze,na jakim etapie sa obecnie prace na Sw.krzyzu?

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

Panowie mam pytanie do osób mieszkających w okolicy Miedzianej Góry jakiej jakości obecnie jest odbiór sygnału mux2 nadawanego ze Świętego Krzyża??? i drugie pytanie dla specjalistów jak będzie w przyszłości w tej okolicy z odbiorem mux1 i mux3??? Da rade??? Nie mam możliwości sprawdzenia a jestem bardzo ciekawy jak sytuacja wygląda. Z góry bardzo dziękuje.


elwood-xp

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: elwood-xp »

Panie Jarosławie, o ile wszystko idzie zgodnie z planem to Emitel prowadzi obecnie prace przy antenach na św.Krzyżu. W związku z powyższym mam pytanie, czy nowe anteny wpłyną znacząco na przekaz obecnie nadawanego mux2 z tego obiektu? I druga sprawa ostatnimi czasy, nawet przy słonecznej pogodzie zdarzały się przedziwne artefakty, przycięcia Polsatu, tv4 tvn i tv6.

elwood-xp

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: elwood-xp »

elwood-xp pisze:Panie Jarosławie, o ile wszystko idzie zgodnie z planem to Emitel prowadzi obecnie prace przy antenach na św.Krzyżu. W związku z powyższym mam pytanie, czy nowe anteny wpłyną znacząco na przekaz obecnie nadawanego mux2 z tego obiektu? I druga sprawa ostatnimi czasy, nawet przy słonecznej pogodzie zdarzały się przedziwne artefakty, przycięcia Polsatu, tv4 tvn i tv6.

PS. Byłbym zapomniał. Z odbioru czegokolwiek from Kraków Chorągwica kompletnie zrezygnowałem w Miechowie, u rodziców. Centrum miasta, nowe anteny kierunkowe, nowe kable, zasilacze z regulacją i.. ..nic. Siła sygnału 55%, jakość 10%, na NotOnlyTV l5 to samo. Co zaskakujące, z Kielc przy tychże antenach siła sygnału wynosi u mnie 55, jakość stała 100% i mux 2 sw.Krzyż odbiera prawidłowo.

quiris
Posty: 29
Rejestracja: 8 września 2011, o 21:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, SLR Kiel/Targowa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: quiris »

Wybrałem się na mały rekonesans po osiedlu Ślichowice z laptopem oraz: Testowałem odbiór w trzech różnych lokalizacjach oddalonych w przybliżeniu o 32,4 km od RTCN Święty Krzyż (MUX-2 aktualnie nadawany z zapasowego zestawu anten). W tych trzech lokalizacjach udało mi się uzyskać odbiór ze 100% jakością oraz 100% siłą sygnału. Lokalizacje:
  1. Góra Ślichowica (profil terenu i szczegółowa lokalizacja) - odbiór ze 100% jakością udało się uzyskać bez zbędnych wyczynów, aczkolwiek można było tak ustawić antenę, że nie było w ogóle sygnału.
  2. ławeczka w tzw. alejkach przy ul. Kazimierza Wielkiego (profil terenu i szczegółowa lokalizacja) - tutaj zdecydowanie trudniej, teren położony niżej, na drodze sygnału w oddaleniu ok. 70 metrów bloki czteropiętrowe. Mimo to udało się tak ustawić antenkę, że odbierałem stabilnie sygnał ze 100% jakością. Jednak wystarczyło przesunąć kilka centymetrów w jedną, bądź drugą stronę i kaplica ;)
  3. ulica Kazimierza Wielkiego w pobliżu skrzyżowania z ul. Szajnowicza-Iwanowa (profil terenu i szczegółowa lokalizacja) - główna przeszkoda to widoczna w oddalenie ok. 400 metrów góra Dalnia. Antenkę dało się ponownie ustawić na odbiór ze 100% jakością. Jednak parocentymetrowe przesunięcie powodowało dramatyczny spadek jakości sygnału praktycznie do 0.
Niestety u mnie w domu w bloku (niedaleko od podanych wyżej lokalizacji) na 1 piętrze na balkonie nie udała mi się ta sztuka. Oprócz góry Dalnia zasłaniającej Święty Krzyż, mam po drodze dwa bloki w odległości kilkudziesięciu metrów skutecznie blokujące dostęp do pożądanych fal radiowych ;) Spróbowałem szczęścia z anteną kierunkową logarytmiczną MLOG 6-60 i tu odnotowałem sukces, czyli znalazło się dobre miejsce, gdzie odbieram sygnał ze 100% jakością i siłą. Jednak antena musi być naprawdę precyzyjnie ustawiona. Podobnie jak w przypadku opisywanego wyżej teleskopa wystarczą parocentymetrowe przesunięcia i sygnał znika. Sytuacja praktycznie zero-jedynkowa - albo znajdziesz miejsce, gdzie odbierasz idealnie, albo nic nie odbierasz ;)

Podsumowując sytuacja z sygnałem cyfrowym w warunkach miejskich to raczej loteria z małą antenką. Jeśli ma się szczęście do dobrej lokalizacji można odbierać sygnał na kawałku drutu nawet z odległości 30 km. Jeśli nie ma się szczęścia to trzeba się posiłkować solidną kierunkową anteną, a i tak nie ma gwarancji, że znajdzie się miejsce zapewniające dobre warunki odbioru. Praktycznie najlepszą lokalizacją jest dach. Jednak w przypadku bloków to raczej ciężkie do zrealizowania.

Myślę, że w przypadku miast potrzebne są lokalne nadajniki, które "doświetlą" sygnałem gęstą zabudowę (Targowa?). Ciekawy jestem jak sytuacja będzie wyglądać po uruchomieniu MUX-3 z Targowej. Postaram się wykonać podobne testy z tym nadajnikiem :)

agita23

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: agita23 »

Panowie mam pytanie do osób mieszkających w okolicy Miedzianej Góry jakiej jakości obecnie jest odbiór sygnału mux2 nadawanego ze Świętego Krzyża??? i drugie pytanie dla specjalistów jak będzie w przyszłości w tej okolicy z odbiorem mux1 i mux3??? Da rade??? Nie mam możliwości sprawdzenia a jestem bardzo ciekawy jak sytuacja wygląda. Z góry bardzo dziękuje.
W okolicy Miedzianej Góry (ul. Kruszelnickiego) nadal brak sygnału ze Św. Krzyża, tzn. analog odbiera z lekko śnieżącą jedynką, MUXa 2 brak.
W najbliższym czasie będę wymieniała aktualny biały kabel antenowy na czarny Triset - dam znać czy sygnał się poprawił.

gloster
Posty: 37
Rejestracja: 8 września 2011, o 18:21
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Targowa Kielce

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: gloster »

agita23 pisze:
Panowie mam pytanie do osób mieszkających w okolicy Miedzianej Góry jakiej jakości obecnie jest odbiór sygnału mux2 nadawanego ze Świętego Krzyża??? i drugie pytanie dla specjalistów jak będzie w przyszłości w tej okolicy z odbiorem mux1 i mux3??? Da rade??? Nie mam możliwości sprawdzenia a jestem bardzo ciekawy jak sytuacja wygląda. Z góry bardzo dziękuje.
W okolicy Miedzianej Góry (ul. Kruszelnickiego) nadal brak sygnału ze Św. Krzyża, tzn. analog odbiera z lekko śnieżącą jedynką, MUXa 2 brak.
W najbliższym czasie będę wymieniała aktualny biały kabel antenowy na czarny Triset - dam znać czy sygnał się poprawił.
Kruszelnickiego to przecież prawie granica miasta Kielce i nie ma sygnału. To coś w takim razie jest nie tak skoro kolega wyżej testował na Ślichowicach a to przecież w lini prostej może jakieś 5km i na drodze żadnych większych budynków. Miejmy nadzieje że to wina tego remontu.

hiszpan2403

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hiszpan2403 »

Ja miałem problem z odbiorem w Kielcach. Analogi do kitu i brak Muxa, lecz ostatnio- cud jakiś się stał- TVP2 da się oglądać, TVP1 nieda bo śnieży i przerywa ale Mux chodzi!!!
Siłę sygnału mam ok 40 , 45 a jakość 100 ale tańczy i spadki są czasem do 60. Wszystko to na yadze 16 z symetryzatorem a profil terenu zasłania oś. świętokrzyskie z żelbetoniakami.
Jeśli analogi chodzą to mux też powinien być. Próbujcie bo może błąd jest gdzie indziej!
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: twmichal »

Byłem dzisiaj na Św. Krzyżu i porobiłem kilka zdjęć remontu wieży.

Stary tubus leży w kawałkach na ziemi, poniżej anten radiowych zamontowano systemy do TV, umieszczone po północnej i południowej ścianie wieży. Są też szpule z kablami o imponującej grubości, ale w końcu takie moce trzeba czymś przenieść.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kasia »

@twmichal - dzięki za fajne fotki.

kowianek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: kowianek »

Dzieki za fotki! Wreszcie mozna zobaczyc jak to wszystko wyglada.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

twmichal pisze:Byłem dzisiaj na Św. Krzyżu i porobiłem kilka zdjęć remontu wieży.

Stary tubus leży w kawałkach na ziemi, poniżej anten radiowych zamontowano systemy do TV, umieszczone po północnej i południowej ścianie wieży. Są też szpule z kablami o imponującej grubości, ale w końcu takie moce trzeba czymś przenieść.
Również dzięki za fotki i przy okazji pytanie, bo widze że te zastępcze anteny są umieszczone niesymetrycznie - z jednej strony 3 z drugiej 1. Czy ta pojedyńcza antena jest od południa czy od północy, bo przy takim rozmieszczeniu anten sygnał nie jest chyba promieniowany całkiem dookólnie ?
Ostatnio zmieniony 11 września 2011, o 12:17 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: bogdanzieba »

Anteny do NTC to te na samej górze?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: twmichal »

Ten "pojedynczy" system jest zamontowany po południowej stronie wieży. Wydaje mi się, że z górnego systemu nic na razie nie leci, tylko z tego zapasowego - ja u siebie nie odbieram Św. Krzyża więc trudno mi ocenić.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

twmichal pisze:Ten "pojedynczy" system jest zamontowany po południowej stronie wieży. Wydaje mi się, że z górnego systemu nic na razie nie leci, tylko z tego zapasowego - ja u siebie nie odbieram Św. Krzyża więc trudno mi ocenić.
Dzięki za info. Teraz wiem czemu zniknął u mnie MUX2 - jestem w kierunku 130 km na południowy wschód od nadajnika. Wygląda na to że nie tylko system antenowy jest niżej zainstalowany ale kierunek południowy odsługuje tylko 1 zestaw anten bo reszta jest osłonięta przez konstrukcje wieży. Miejmy nadzieje że jak odpalą ten właściwy górny system antenowy to bedzie pięknie śmigać :D

sq7dtf
Posty: 17
Rejestracja: 3 czerwca 2011, o 11:23
Nadajnik - obiekt nadawczy: KIELCE- Komin EC ( MUX3 i MUX4)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: sq7dtf »

Jarosław Bałuka pisze:Moc nadajnika jest cały czas taka sama. Zmieniać się mogą natomiast warunki propagacyjne, które mają zasadniczy wpływ na "wyczynowy" odbiór w tak dużych odległościach od nadajnika.
Dziwię się że przedstawiciele Emitela nie mogli normalnie napisać że jest wymiana anten i to może być powodem spadku sygnału tylko podają że moc jest taka sama. Teraz jest już informacja na stronie, ale nie można było tak od razu? Ludzie muszą się wszystkiego domyślać?

Zablokowany