Antena 60km od nadajnika

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: adac »

@jurandzik, moje propozycje:
- podnieś wyżej antenę, najlepiej zamocuj na szczycie dachu, nawet na krótkim maszcie. Wzmacnniacz antenowy 20-25dB zamonuj w puszcze anteny, w pokoju tylko pasywny rozdzielacz,
- sprawdź montaż elementy, jeżeli sam ją składałeś. Elementy powinny być ułożone od najkrótszego na końcu anteny, potem w kolejności coraz dłuższe w stronę dipola. Najdłuższe są reflektory na końcu
Edit: warunki do odbioru nie są idealne, a objawy jakie podałeś typowe dla odbioru 'przy ziemi'
Ostatnio zmieniony 11 września 2011, o 11:59 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: Robert03 »

jurandzik pisze:Widzę tyle:
Antena jest ustawiona mniej więcej w stronę tych pierwszych domków na środku. Są one wyższe niż zainstalowana antena... ale czy są na linii nadajnik antena to chyba ciężko ocenić.
Aha... keedziorek pytał o to czy antena jest ustawiona lekko do góry czy na wprost... a jak być powinna?
Warunki odbioru masz idealne. To poprostu działać musi. Odbiór być powinien nawet przy antenie leżącej na ziemii....
Te domki nie są przeszkodą, nie zasłaniają i mozna powiedzieć że antena "widzi nadajnik".
Sprawdz jak radzili koledzy jeszcze ew. ustawienie anteny według mapy - ale to niewiele zmieni.
Pytanie pomocnicze- Jak odbierasz analogowy TVP2 i POLSAT z Gołogóry na tej antenie i czy odbiór zmienia Ci się podczas deszczu ?
Drugie pytanie pomocnicze - Czy ta antena napewno jest na kanały 21-60 (69)?
antena powinna być ustawiona poziomo. Niektórzy radzą by przód anteny skierować lekko ku górze ale to w Twoim przypadku nie będzie miało żadnego znaczenia. Obecnie masz ustawioną dobrze.
Dziwne że jak pisałeś przy dobrej pogodzie jakość masz tylko 90% (pytanie czy te 90% jest stałe czy się zmienia-waha ? ). W takich warunkach, z takiej anteny powinno być 100%. Albo coś gdzieś nie styka, albo coś gdzieś jest luźne, albo odbiornik jest felerny albo... wzmacniacz przesterowuje sygnał bądz wprowadza jakieś zakłócenia powodując obniżenie jakości.
Trzeba zrobić jak radzi DVBManiak i zacząć od początku: Antena, symetryzator lub do testów bez, kabel wtyczka do odbiornika i odbiornik.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Teraz jest tak, mam tylko antenę i na żywca wciśnięty kabel pomiędzy śrubkę a nakrętkę, bez żadnych zasilaczy,niczego. Ale jest lekko wietrzna, słoneczna pogoda. Poziom sygnału (ten pierwszy pasek po CPU w SmartDVB) to L: 55% i ona jest niezmienna, jakość od ok. Q: 74% do 100%. No ale co będzie w deszczu się okaże jutro...
Na razie trzeba poczekać na tę gorszą pogodę, jeśli faktycznie jestem w tak dobrej pozycji :).

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

A powiedzcie czy to jest przedwzmacniaczem? Bo takie coś było w antenie siatkowej...
Obrazek Obrazek

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: Robert03 »

jurandzik pisze:Teraz jest tak, mam tylko antenę i na żywca wciśnięty kabel pomiędzy śrubkę a nakrętkę, bez żadnych zasilaczy,niczego. Ale jest lekko wietrzna, słoneczna pogoda. Poziom sygnału (ten pierwszy pasek po CPU w SmartDVB) to L: 55% i ona jest niezmienna, jakość od ok. Q: 74% do 100%. No ale co będzie w deszczu się okaże jutro...
Na razie trzeba poczekać na tę gorszą pogodę, jeśli faktycznie jestem w tak dobrej pozycji :).
Jak wciśnięty?
Żyła środkowa kabla powinna być przykręcona do dipola anteny nakrętką z jednej strony a ekran (oplot) kabla koncentrycznego przykręcony nakrętką do dipola z drugiej strony (to jest oczywiście niepoprawnie bo masz wtedy niedopasowanie impedancji anteny i kabla ale do testów może być. Po testach należy założyć symetryzator).
Jeśli przykeciłeś tylko żyłę środkową a ekran jest niepodłączony to kabel staje się anteną i odbiór masz z kabla a nie z anteny. Poziom sygnału 55% to bardzo mało - za mało jak na takie warunki odbioru. Podejrzewam że jest to odbiór właśnie z kabla a nie z anteny. Powinno być przynajmniej 70-85% a jakość 100%.
To co pokazałeś na zdjęciach to przedwzmacniacz. Jakieś masakrycznie duże wzmocnienie posiada - 45dB. Wkłada się go w puszkę anteny zamiast symetryzatora ale należy pamiętać o zasilaniu. Przy braku zasilania tłumi sygnał do zera. Jak masz zasilacz możesz spróbować go założyć ale takie wzmocnienie może być za duże i grozi to spadkiem jakości sygnału (przesterowanie głowicy odbiornika). Dlatego najlepiej jak miałbyś zasilacz z regulacją. Taki przedwzmacniacz to naprawdę ostateczność. Podstawą dobrego odbioru jest antena i dobrze zmontowana cała instalacja. Czasem zamontowanie przedwzmacniacza powoduje kolejne problemy i wcale nie poprawia odbioru za to wprowadza dodatkowe zakłócenia.

DVBManiak

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: DVBManiak »

Co do tej siły sygnału to ona jest niezmienna przy niektórych tunerach usb i wynosi właśnie 55%. Ja mam tak samo, a sygnał tak naprawdę jest dużo silniejszy. Po prostu błąd we wskazaniu. Na to nie ma co patrzyć, ale jakość powinna wynosić 100% przy takich warunkach.
jurandzik pisze:A powiedzcie czy to jest przedwzmacniaczem? Bo takie coś było w antenie siatkowej...
Obrazek Obrazek
Broń cię Boże przed zakładaniem takiego wzmacniacza. U Ciebie w grę wchodzi tylko symetryzator na kanały 21-69 o taki.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Więc... wsadziłem ponownie ten symetryzator, podłączyłem kabel, był chwilowy mocny deszcz, ale lokalnie :P niby 100% jakości, zero zmian :). Może kabel trefny, bo teraz mam na innym niż na samym początku na tym samym symetryzatorze. Najlepsze, że na tym kablu było 100% jak przyłożyłem go do aluminiowej drabiny LOL... Ja już nic nie kumam :P.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: Robert03 »

jurandzik pisze:Więc... wsadziłem ponownie ten symetryzator, podłączyłem kabel, był chwilowy mocny deszcz, ale lokalnie :P niby 100% jakości, zero zmian :). Może kabel trefny, bo teraz mam na innym niż na samym początku na tym samym symetryzatorze. Najlepsze, że na tym kablu było 100% jak przyłożyłem go do aluminiowej drabiny LOL... Ja już nic nie kumam :P.
Przy takiej odległości od nadajnika drabina aluminiowa też daje radę jak widzisz :-).
Kup nowy kabel skoro tamten jest niepewny i symetryzator - najlepiej taki jak pokazał DVBManiak. Złączki F są dobre w pomieszczeniach. Więc pozostaje życzyć dobrego odbioru :-).

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: adac »

Zrób jeszcze jeden test, którego tu nie widziałem: podłącz tą antenę do normalnego telewizora i napisz jak odbiera analog, TVP2 i Polsat. Czy śnieży, czy w czasie deszczu też się pogarsza ?
No co do pogody... to dziś podczas ładnej pogody nawet na tej badziewiastej antenie od tunera USB miałem 80% sygnału :O ale potem spadło i już pozostała pikseloza.
- jak wół wynika, że masz słaby sygnał, i na tym patyku od tunera USB i na antenie zewnętrznej. Co zrobić napisałem Ci wyżej, jak nie pomoże to wymiana anteny na mocniejszy zestaw

_chris_

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: _chris_ »

jurandzik pisze:Więc... wsadziłem ponownie ten symetryzator, podłączyłem kabel, był chwilowy mocny deszcz, ale lokalnie :P niby 100% jakości, zero zmian :). Może kabel trefny, bo teraz mam na innym niż na samym początku na tym samym symetryzatorze. Najlepsze, że na tym kablu było 100% jak przyłożyłem go do aluminiowej drabiny LOL... Ja już nic nie kumam :P.
Kable mogą mieć przeróżne uszkodzenia już kiedy się go kupuje, od luk w oplocie ekranu po w ogóle przerwany ekran lub żyłę środkową. Wtedy zbliżając taki kabel do kawału metalu, jakim jest przykładowo drabina Al, wszystko się zmienia, i nawet można mieć odbiór.
Ciągłość przewodu wewnętrznego i ekranu można sprawdzić miernikiem (multimetrem, albo nawet bateryjką z żaróweczką. Ale luk w ekranie nie ma jak sprawdzić bez reflektometru.

A złącze F założyłeś prawidłowo? Bo niewłaściwe założenie złącza F też może powodować podobne efekty, jak ten z drabiną. Tu masz przykład prawidłowego założenia złącza F

Ponieważ złącze F od symetryzatora jest na zewnątrz i nie było izolowane, kabel mógł również zamóc, wtedy dzieją się cuda. Taki kabel jest do wyrzucenia. W ogóle do instalacji antenowej na zewnątrz powinien być kabel w kolorze czarnym. Wtedy woda nie straszna.

Symetryzator ze złączem F to bardzo dobra konstrukcja, zwłaszcza do DVB-T. Jedyny problem, to uszczelnienie przeciwdeszczowe. Takie złącze MUSI być zaizolowane, w komplecie z anteną lub symetryzatorem powinna być specjalna osłona. Jeśli nie ma, można próbować zaizolować samemu (co w tym przypadku będzie kłopotliwe), albo założyć standardowy symetryzator na śruby (być może należałoby wtedy wymienić też puszkę antenową).

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: adac »

jurandzik: jak możesz, to odkręć złączkę F z tego kabla antenowego i zrób zdjęcie końcówki kabla

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

adac pisze:jurandzik: jak możesz, to odkręć złączkę F z tego kabla antenowego i zrób zdjęcie końcówki kabla
To jest ten, z którym były problemy... chyba jest badziewiasty...
Obrazek

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: adac »

Widać korozję, więc i ten drugi element (symetryzator) też jest do wymiany. Złącza F na zewnątrz należy osłaniać przed wilgocią, jak napisał _chris_, inaczej szybko korodują. Gdybyś kupował jeszcze kabel antenowy zwróć uwagę, żeby przynajmniej żyła wewnętrzna była z pełnej miedzi. Ostatnio nastała plaga kabli stalowych miedziowanych z zewnątrz, które moim zdaniem nie nadają się do instalacji. Zalew badziewia zupełny.
Wracając do anteny -sprawdź jej działanie na odbiorniku tv albo tunerze STB, USB tuner się do tego nie nadaje. Te urządzenia, z konieczności zminiaturyzowane, mają słabą czułość i nadają się do odbioru w bliskiej strefie. To bardziej gadżet niż odbiornik i nie wiem czy warto do tego przerabiać instalację, czy lepiej wymienić go na inny, sprawdzony model albo na dekoder STB.
Co do sygnału, jesteś na granicy Gołogóry, jak w tytule, i ok 10 km za Tobą, wg.mapki kończy się strefa odbioru z tego nadajnika. Nie są to 'idealne' warunki do odbioru, w dodatku kierunek masz przysłonięty. Jeżeli sygnał dalej będzie za słaby nawet dla STB, trzeba pomyśleć o przeniesieniu anteny na dach, tak jak Ci napisałem.

DVBManiak

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: DVBManiak »

Najlepiej taki kabel, ale bez przesady i ten starczy.

jurandzik
Posty: 52
Rejestracja: 9 stycznia 2011, o 16:49
Odbiornik: LV5TDelux, Samsung UE40C6000
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gołogóra 52,1km

Re: Pomorskie / zachodniopomorskie... na granicy Gołogóry

Post autor: jurandzik »

Podsumowując, ta antena z symetryzatorem, którą pokazałem na zdjęciu Obrazek jest zdecydowanie wystarczająca na moje warunki, czyli 53km od nadajnika, którego moc wynosi 100kW. Tylko należy pamiętać... Nie oszczędzajcie na kablu :). Musi być dobrej jakości :).

Wielkie podziękowania dla użytkowników: Puma, qwerty, Robert03, _chris_, Maciey, keedziorek, DVBManiak, adac, janek 77, @GUTEK@.

Mam nadzieję, że ten temat się przyda innym i pomoże nie tylko mnie.

rejestracja

Mocna antena a brak zasięgu DVB-T na mapie emitela.

Post autor: rejestracja »

Witam, czy ktoś z Was domyśla się czy brak zasięgu DVB-T na mapce emitela w 100% eliminuje dostęp do paczki cyfrowych programów? Mieszkam w Bartoszycach ( na północ od Olsztyna (60km w lini prostej) i chciałbym odbierać oprócz MUX2 również MUX3. Czy z tą anteną http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-do-tv-dvb-t-uh ... 35078.html będzie to możliwe?

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 7574056764

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Mocna antena a brak zasięgu DVB-T na mapie emitela.

Post autor: qwerty »

Na tej aukcji przepłacisz. Jest to dobra antena. Dobre odwzorowanie pokrycia dvb-t znajdziesz na stronie, gdzie zrobiłeś profil terenu.

rejestracja

Re: Mocna antena a brak zasięgu DVB-T na mapie emitela.

Post autor: rejestracja »

Wg tego odwzorowania w mojej miejscowości nie będzie możliwości odbioru, ale w niedaleko położonych wioskach są gdzieniegdzie małe zielone plamy, czyli zasięg tam docierać będzie.

Wiele zależy od anteny, prawda? Może jakaś jest dobra i tania antena, która "dosięgnie" MUX3?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Mocna antena a brak zasięgu DVB-T na mapie emitela.

Post autor: qwerty »

Multipleks 3 jeszcze nie wystartował. ;)
Osobiścię wątpię, aby odległość 60 km złapało z 2,5 kW ERP.

rejestracja

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: rejestracja »

Jak Olsztyn nie, to może ewentualnie Iława - Kisielice. Nadajnik jest 127km w linii prostej ode mnie i ma moc 50kW. Da radę? http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 7583464342

Zablokowany