DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

U mnie Skrzyczne mux3 idzie nadal bardzo dobrze (mam tez na tym TV Krakow) i nawet lepiej teraz niż Kosztowy mux2, mieszkam ok 90-100 km od Skrzycznego w lini prostej, pod Krakowem, (Krzeszowice/Zabierzów) raczej nisko ale anteny sie prawdopodobnie widza bo i Czechy Mux1 i Mux2 tez odbieram stabilnie, ponadto kiedys rozmawialem na CB na byle antence z kimś z tamtad, szlo to jak lokalnie. Natomiast Krakowa mux2 odleglego o 15 km i od Choragwicy nadajnika ok 35 km nie odbieram wogole) pagorki przeszkadzaja, anteny sie na pewno nie widza. Ponadto mux2 ze Skrzyczngo tez sie poprawil, ale dla mnie i tak zawsze silniejszy i to duzo jest sygnal mux2 z Katowic Kosztowy. Anena glowna jak pisalem ATX107, ale i na innych tez to idzie oddzielnie np. Digitry Dipola(krokodylek), wzmacniacz 40dB 1%szumu Ryniaka, to wystarczy ale mozna jeszcze w domu dla rozpropwadzenia silniejszego sygnalu po domu do innych telewizorow zastosowac wzmacniacz kanalowy WWK861 Telmoru z tlumikiem na wyjsciu dla wyregolowania poziomu sygnalu na telewizory. Odbiorniki DVB-T rozne, oddzielne i w telewizorach na wszystkich idze stabilnie. Pozdrawiam :P

Uranos

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Uranos »

Do [keedziorek] Tuner Ferguson Ariva T60
antena zwykła periodyczna http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm

jedyne co zrobiłem to kupiłem dekoder i silniejszy modulator

keedziorek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keedziorek »

Ale antenę najpierw ustawiałeś na Katowice, potem na Wisłę, żeby uzyskać takie wyniki?

Uranos

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Uranos »

Jak wcześniej wspomniałem dokupiłem do anteny taką płytkę SWA9701
http://power-satellites.pl/product/Wzma ... A9701,9010

Założyłem na antenę tuner plus tv na poddasze i kręciłem aż znalazłem najlepszy kąt dla Skrzycznego bo kosztowy to obojętnie jak rzucę antenę to i tak mam silny odbiór.

quiris
Posty: 29
Rejestracja: 8 września 2011, o 21:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, SLR Kiel/Targowa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: quiris »

Uranos pisze:Jak wcześniej wspomniałem dokupiłem do anteny taką płytkę SWA9701
http://power-satellites.pl/product/Wzma ... A9701,9010

Założyłem na antenę tuner plus tv na poddasze i kręciłem aż znalazłem najlepszy kąt dla Skrzycznego bo kosztowy to obojętnie jak rzucę antenę to i tak mam silny odbiór.
Hmm... To ciekawe. Do anteny logarytmicznej założyłeś nieprawidłowy przedwzmaczniacz. Anteny logarytmiczne mają impedancję 75 omów i do nich powinno się stosować następujące przedwzmaczniacze: LG1 lub LG2

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: lemiel »

Albo wstawić zworę zamiast symetryzatora - bo skoro ta logarytmiczna ma VHF to powinien być ze rdzeniem łatwym do obejścia.

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

Doradźcie coś bo mnie już szlak trafia.

Mieszkam teraz w Bielsku na osiedlu Kopernika. Antena pokojowa pseudo siatkowa. Tuner TV USB do komputera. Odbiór MUX2 przy dobrym ustawieniu anteny jakość 95-99%. A MUX3 ani widać, ani słychać :x Kupiłem w elektroniku jakąś polecaną Singal antenę z oznaczeniem DVB-T nawet za bardzo nie chciała MUX2 odbierać.... Oddałem. Potem przeczytałem że to nie jest tak że każda antena odbiera zakres DVB-T (więc jak ktoś piszę że może być zwykła to po głowie go), a MUX3 jest nadawany na dość wysokim 62 kanale. Potem wymieniłem płytkę (bo niby stare są do 60 kanału) na jakąś SWA-9000 z regulacją (pomijam fakt że nie zauważyłem że regulacja coś zmienia). Nie pomogło... Co może być powodem problemu? Przecież MUX3 jest według emitela nadawany 8 razy mocniej od MUX2???? Możliwe żeby ta pseudo siatka miała tak gigantyczny spadek wzmocnienia na wysokich kanałach żeby MUX2 odbierac na ~97%, a MUX3 w ogólę? Dodam że spotkałem, że znam identyczny przypadek w starym bielsku (tylko nie wiem co to za antenę ma). Oczywiście cały pakiet ceskich bez problemu odbieram :evil:

Tutaj jeszcze profil terenu (swoją drogą przydatna strona):
Obrazek

No i według tam jakiś kryteriów powinno mi odbierać MUX2 i MUX3 na kawałku patyka...???

keedziorek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keedziorek »

Pierwszy nadstawiam głowę.

Jaki jest model anteny, którą posiadasz obecnie? Ewidentnie jest zaprojektowana do odbioru niższych kanałów. Sam mam w domu pokojową antenę [dipol pętlowy w obudowie] - z obliczeń wyszło mi, że jest na około 300MHz, więc nawet nie płaczę, że nie odbiera kanałów wysokich.

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

"Antena Pokojowa AP1" jakiś lokalny produkt PPHU "Anda" Bialska 63, Bestwina.

Taka:
http://sklep.satserwis.pl/product/image/7141/1602.jpg

keedziorek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keedziorek »

Głowę mam dalej całą.

Porównaj dane z tych stron:
http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 6/1602.dat
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=7
I wyciągnij wnioski, dlaczego nie odbierasz MUX3.

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

No dobra, a jak znaleźć antenę pokojową, która dobrze wzmacnia wysokie częstotliwości? Wszystkie jakie wyszukuje nie maja pokazanej charakterystyki. W przypadku zewnętrznych za to nie ma problemu większość udostępnia.

keedziorek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keedziorek »

Pokojowe najczęściej działając pasywnie mają tak niskie wzmocnienia, że nawet sklepy nie pokazują tych charakterystyk.

Jakie długości imają te 4 "druty"?
Na Twoim miejscu skracałbym o kilka mm wszystkie elementy wibratora i obserwował zmiany. Ale to ja i jakby co, nie biorę za to odpowiedzialności :twisted:

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

A widzisz ciekawa informacja 23cm licząc od środka, a same druty jakieś 18cm...

Czyli jak skrócę to może się poprawić odbiór wysokich częstotliwości?

A odpowiedzialność nie ma za co brać zaraz ją "przez balkon wywalę".

Telmor chyba dobra firma? Może taka by dała radę? http://www.telmor.pl/Anteny/ZM_029_ante ... wa_aktywna

keedziorek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keedziorek »

Co do zakupu nowych anten - znajdź w okolicy jakiś sklep elektroniczny/prywatny sklep RTV. Najczęściej w takich miejscach pozwolą Ci wziąć np. 5 różnych anten , za które zapłacisz i możesz testować. Jeśli sie nie sprawdzą, oddajesz i zwracają Ci kasę.

Jeśli antena na ten moment do wyrzucenia, to tak: każdy z 4 drutów ma 23 cm?

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

keedziorek pisze:każdy z 4 drutów ma 23 cm?
no te 4-ry co się rozchodzą na boki pod lekkimi kątami. Od środka anteny 23cm, a od rozdzielanie na dwa po 17-18cm.

A widzisz jest lekka różnica między zdjęciem, a tym co mam. Na zdjęciu jest ewidentnie drut, a ja mam blaszkę koloru miedzianego która jest przetłoczona. Coś takiego dokładnie:
http://wolewygodniej.pl/ld.php/system/w ... hp?w=50851

A te 3-ry rurki co są na środku też przycinać?

keedziorek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keedziorek »

Rurki na środku zostaw.
Przytnij każdego "druta" po 5 mm i sprawdź odbiór. Staraj sie to zrobić jak najdokładniej.

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

Nie pomogło. MUX2 się pogorszył ~88%. MUX3 nadal nie łapie. Polsat z analogu (100kW na 58) tak jak był czyli same mrowce, trochę dźwięku. Uciąć dalej czy to nie ma sensu?

keedziorek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keedziorek »

Nie zmieniłeś ustawienia anteny?

krzych_un

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzych_un »

Znaczy mam parę miejsc w pokoju w których dobrze odbiera. Najlepiej na parapecie było. MUX2 się pogorszył w każdym z tych miejsc. Polsat w analogu łapie podobnie czyli bardzo kiepsko.

keedziorek

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: keedziorek »

Uciąłeś równo? Jeśli tak, ja uciąłbym jeszcze po kilka mm. Decyzja należy do Ciebie.

Zablokowany