Kanały TV nadawane w HD

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
osqbany_kogut

Re: Programy w HD

Post autor: osqbany_kogut »

giaur500 pisze:Coś mylicie pojęcia chyba. Tak, to prawda - ekrany LCD mają jedną, natywną rozdzielczość. Spróbujcie ustawić sobie niższą rozdzielczość na waszym monitorze LCD w komputerze a zobaczycie o co chodzi.

Ale to nie znaczy, że film w większej rozdzielczości niż rozdzielczość obsługiwana przez telewizor będzie wyglądał źle. Nie chce mi się tłumaczyć dlaczego, ale zróbcie prosty test: zdjęcie wykonane aparatem z matrycą 10 Mpix (przykładowo), oglądane na ekranie komputera na pełnym ekranie zawsze jest przeskalowane w dół. Czy jest rozmazane? Nie. Analogicznie wygląda sprawa z filmami. Podobnie - przeskalowanie w górę - wynik nie jest gorszy niż na CRT.
A co ma do rzeczy skalowanie w dół? My tu cały czas debatujemy o skalowaniu w górę, czyli skalowaniu dotychczas stosowanej rozdzielczości (720x576) do większej (1366x766 lub 1920x1080). To, że skalowanie w dół nie psuje jakości, jest oczywiste. Ale nie zgadzam się, że podobnie jest ze skalowaniem w górę!!! Zrób prosty test: zdjęcie wykonane w rozdzielczości 640x480 powiększ do rozdzielczości ekranu monitora... I porównaj sobie jakość oryginalnego zdjęcia z tym powiększonym! :twisted: :mrgreen:
giaur500 pisze: Dlaczego programy w SD wyglądają niezbyt dobrze na telewizorach LCD? Dlatego, że ekran lcd wyświetla dużo więcej szczegółów i jeśli jest to DUŻY ekran, to z bliska widać piksele. Po drugie, jesli jest to BARDZO DUŻY ekran, z rozdzielczością tylko 1080p, to siłą rzeczy piksele są dość duże - widać je z bliska.
Programy SD wyglądają niezbyt dobrze na telewizorach LCD dlatego, że te telewizory mają znacznie większą rozdzielczość niż rozdzielczość nadawanego programu i zachodzi potrzeba skalowania w górę. Telewizory CRT nie mają takich wielkich rozdzielczości, więc obraz nie musi być tak skalowany w górę jak na LCD. I to całe wyjaśnienie, dlaczego na dobrym CRT programy SD zawsze będą wyglądały pięknie, a na LCD wszystko będzie takie porozmazywane i w ogóle...

Ja nie jestem przeciwnikiem technologii LCD w ogóle, ta technologia ma swoje zalety (na przykład idealna geometria obrazu). Od kilku lat używam monitora LCD do komputera i uważam, że w tej roli LCD spisuje się rewelacyjnie. Monitor co prawda ma wysoką rozdzielczość, ale w systemie komputera też ustawiam rozdzielczość odpowiadającą rozdzielczości monitora, więc nie ma żadnego skalowania w górę i obraz wygląda idealnie!

Ale do telewizji standardowej rozdzielczości ekrany o dużych rozdzielczościach po prostu się NIE NADAJĄ! Gdyby istniały na rynku telewizory LCD w niższych rozdzielczościach niż 1366x768, programy SD na nich też wyglądałyby nie gorzej niż na CRT. Może nawet ja bym się skusił na wymianę swojego kineskopowego pudła na taki LCD. Ale jeszcze nie widziałem telewizora LCD w mniejszej rozdzielczości niż HD Ready, czyli 1366x768, a ponieważ zależy mi na najlepszej jakości programów SD i nie mam zamiaru dopłacać do kanałów HD, nie mam ochoty takiego telewizora kupować.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Programy w HD

Post autor: giaur500 »

Ale zrozum jedną rzecz. To nie tylko kwestia rozdzielczości, ale w ogóle tego że telewizor z ekranem crt, nawet przy analogicznej rozdzielczości zawsze będzie wyświetlać mniej szczegółów.

I tak - masz obraz niby ostry, ładny i gładki ale to tylko pozory, bo i tak żadnych szczegółów tam nie ma, po prostu małe szczegóły są pomijane. Ponieważ nie masz żadnego porównania bo oglądasz tylko crt, wydaje ci się że to jest zajebiście i dobrze - ale to tylko dlatego, że nie masz bezpośredniego porównania.

Z drugiej strony - dlaczego telewizory LCD/Plazma i po co standard hd? Z jednego prostego powodu. Przy wielkości ekaranu 50 cali a nawet więcej po prostu NIE MOŻE być mniejszej rozdzielczości, bo po rozciągnięciu na tak duży ekran byłoby widać praktycznie nic, tylko pojedyncze piksele. Oczywiście - to samo się odnosi do tv cyfrowej SD a w jeszcze większym stopniu do przekazu z tunera analogowego - nawet pomimo tego że telewizor obsługuje obraz bardziej szczegółowy, i tak przeskalowanie w górę daje dość masakryczny rezultat. Ale na to akurat nie ma rady - po prostu, na tak dużym ekranie zawsze obraz z małej rozdzielczości nie będzie wyglądać zbyt pięknie.

Pewnie zaraz powiesz: ale mamy full hd nawet w tv 26 cali i mniejszych - no cóż, ja tez to uważam za głupotę, bo wtedy zalety wysokiej rozdzielczości (przy oglądaniu materiałół hd) będą widoczne przy oglądaniu z odległości miejszej niż pół metra - ale przy oglądaniu z daleka tak samo będzie wyglądać przekaz SD, jak i HD i tak samo by wyglądał gdyby tv obsługiwał rozdzielczość tylko adekwatną do rozmiaru ekranu.

Przy rozmiarach ekranu porównywalnych z dobrym telewizorem crt (np 21 cali), przy oglądaniu obrazu o takiej samej rozdzielczości i z takiej samej odległości, obraz na LCD będzie wyraźnie lepszy - lepsze kolory i więcej szczegółów - bo widoczne będą WSZYSTKIE szczegóły obecne w oglądanym przekazie. Jeśli jednak mamy zaszumiony obraz z tv analogowej, to zakłócenia zostaną jeszcze uwypuklone (chociaż, niektóre odbiorniki mają układy redukcji szumów i efekt jest czasem niezły).

Podsumowując: jeśli chcemy mieć faktycznie duże ekrany, to hd jest konieczne - jeśli mniejsze (ponizej 30 cali) to praktycznie pchanie w nie rozdzielczości full hd to czysty "chwyt marketingowy" - "hd ready" 720p spokojnie wystarczy.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że przy wielkości ekranu np 40 cali rozdzielczość 720p jest optymalna - większa nie wpływa zupełnie nijak na jakość obrazu, albo bardzo mało.

Jeśli zależy ci na dobrej jakości kanałów SD, to przede wszystkim nie kupuj dużego telewizora (maksimum to 26 cali) - a po drugie, nie korzystaj z tv analogowej. Pozostawanie przy crt nie ma większego sensu.

liki

Re: Programy w HD

Post autor: liki »

@osqbany_kogut
Nie rozumiesz terminów jakimi operujesz. Większa rozdzielczość matrycy jest zawsze lepsza od niższej. W przypadku upscale w obecnej generacji TV SD(576) -> HD(1080) stosowane są odpowiednie algorytmy i to zdecydowanie coś więcej niż filtrowanie bicubic. Odpowiedni algorytm, który dodatkowo analizuje ruch między klatkami, wyciśnie znacznie więcej z obrazu SD na wyższej rozdzielczości niż na niższej. Gdybyś miał ekran 40" z rozdzielczością 720x576 to dopiero byś zobaczył co to są piksele.

Odwzorowanie kolorów CRT też można włożyć między bajki. Profesjonalni graficy już od dłuższego czasu nie pracują na niczym innym niż LCD, a dla nich odwzorowanie barw jest rzeczą najważniejszą.

Co więcej, CRT cechują się skopaną geometrią obrazu. Proponuję w ramach testów wyświetlić na nich obraz testowy z kratką powiedzmy 64x64 pikseli. Zobaczycie jaki zdeformowany obraz wyświetlają.

Oczywiście zgodzę się, że jeszcze kilka lat temu telewizory LCD mocno odbiegały od sprawdzonej i dopracowanej technologii CRT, ale obecnie to CRT wydaje się technologią przestarzałą.

Jak jeszcze ktoś wątpi to proponuję podłączyć Xbox360, PS3, czy PC do TV CRT i porównać "jakość" obrazu. Ba, nawet Wii, które działa tylko w SD zdecydowanie lepiej wygląda na LCD/plazmie podłączone przez RCA component niż na CRT, które w ogromnej większości nawet nie potrafią wyświetlić progresywnego obrazu.

romanodepalma

Re: Programy w HD

Post autor: romanodepalma »

Jak porównujemy ilość szczegułów między CRT ,a LCD wystarczy podejść do telewizora z lupą i porównać najmniejszy punkt (piksel) wyświetlany na LCD i porównać go z CRT ( na nim widać go bez lupy z 1m). Co do kolorów, to nikt mnie nie przekona ,że CRT ma lepsze . Wystarczy zdjąć kolor do zera (obraz czarno biały) , tak samo kontrast i porównać szarość przy jaskrawości bardzo dużej i bardzo małej. Wtedy widać jak barwa szarości na CRT zmienia się na fiolet lub zieleń.

Bartosz Czach

Re: Programy w HD

Post autor: Bartosz Czach »

liki pisze:Odwzorowanie kolorów CRT też można włożyć między bajki. Profesjonalni graficy już od dłuższego czasu nie pracują na niczym innym niż LCD, a dla nich odwzorowanie barw jest rzeczą najważniejszą.
Nonsens! Właśnie dla grafików najważniejszy jest monitor CRT. Siedzę w tej dziedzinie i wiem. LCD nigdy nie da idealnej barwy. A CRT da np. czystą czerń czy inny, dowolny, kolor w postaci prawidłowej.
liki pisze:Co więcej, CRT cechują się skopaną geometrią obrazu
To da się wyregulować.
romanodepalma pisze:Jak porównujemy ilość szczegułów
Koledze dziękujemy. Opinia warta tyle co Twa ortografia.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Programy w HD

Post autor: belliash »

Kolega chyba nie mowi o matrycach TN i *VA? Bo wydaje mi sie ze nie widziales monitora LCD za kilkanascie tysiecy, przeznaczonego wlasnie dla grafikow. Tylko, taki monitor ma niewiele wspolnego z tym co sie widzi w sklepach.

Bartosz Czach

Re: Programy w HD

Post autor: Bartosz Czach »

Mówię o profesjonalnych monitorach CRT. One są lepsze niż te dla przeciętnego zjadacza chleba. Ale też nie jest to jakaś kolosalna różnica.

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: Programy w HD

Post autor: Bogdan G. »

giaur500 pisze: ... ale mamy full hd nawet w tv 26 cali i mniejszych - no cóż, ja tez to uważam za głupotę, bo wtedy zalety wysokiej rozdzielczości (przy oglądaniu materiałów hd) będą widoczne przy oglądaniu z odległości miejszej niż pół metra - ale przy oglądaniu z daleka tak samo będzie wyglądać przekaz SD, jak i HD .

Podsumowując: jeśli chcemy mieć faktycznie duże ekrany, to hd jest konieczne - jeśli mniejsze (ponizej 30 cali) to praktycznie pchanie w nie rozdzielczości full hd to czysty "chwyt marketingowy" - "hd ready" 720p spokojnie wystarczy.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że przy wielkości ekranu np 40 cali rozdzielczość 720p jest optymalna - większa nie wpływa zupełnie nijak na jakość obrazu, albo bardzo mało.
Nie rozumiem dlaczego kolega jak i wielu innych sądzi że przy małym TV rozdzielczość fullHD jest bez sensu . Przecież oglądając TV 50" z odległości 3 m widzimy dokładnie to samo co na 26" z odległości 1.5 metra . Tak więc produkcja TV fullHD o rozmiarach mniejszych od 32" jest w pełni uzasadniona - są to TV do oglądania z małej odległości .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Programy w HD

Post autor: qwerty »

Ja mam monitor 1920x1080 21.5" i bardzo dobrze się pracuje.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Programy w HD

Post autor: biopar »

Bartosz Czach pisze:Mówię o profesjonalnych monitorach CRT. One są lepsze niż te dla przeciętnego zjadacza chleba. Ale też nie jest to jakaś kolosalna różnica.
Zależy czy chodzi Ci o fotografię, czy o DTP. Bo jeżeli to drugie, to z doświadczenia można się nauczyć Pantonów i pozamiatane. Dodatkowo widzenie kolorów jest tak samo subiektywne, jak słuchanie muzyki. Trzeba się tego nauczyć. Każdy widzi to inaczej. Pomarańcz widziany za dnia o godzinie 11stej wygląda inaczej niż ten sam pomarańcz o 19stej. Trawa też ma inną zieleń o różnej porze dnia. Do kalibracji monitorów czy LCD czy CRT istnieją urządzenia, które potrafią to zrobić automatycznie wprowadzając stosowne zmiany w sterowniku karty graf.
Więc, proszę: nie rozmawiajmy o kolorach, bo dla mnie to temat rzeka i kwestia gustu a o tym się nie dyskutuje.
lpf1972 pisze:A czymże jest kolor na zadrukowanej kartce? Jest efektem modelu RGB lub CMYK. A one różnią się między sobą minimalnie. A pomarańcz możesz mieć nieumytą.
a tu koledze pewno chodzi właśnie o pantone :P

@osqbany_kogut:
Co do rozdzielczości, to czy pixel w LCD, czy siatka kolorów RGB w CRT będzie widoczna z odległości pól metra. Nie ważne jaki duży tv. A temat telewizora szwagra też uważam za złe porównanie. Postaw 2 TV obok siebie i podłącz je do jednego źródła - wtedy możemy porównywać. Dodatkowo nie wiem jak tam Cyfra+ sobie radzi z obrazem, bo Cyfrowy Polsat to tragedia w porównaniu do DVB-T.

dolwild

Re: Programy w HD

Post autor: dolwild »

"ale mamy full hd nawet w tv 26 cali i mniejszych - no cóż, ja tez to uważam za głupotę, bo wtedy zalety wysokiej rozdzielczości (przy oglądaniu materiałów hd) będą widoczne przy oglądaniu z odległości miejszej niż pół metra - ale przy oglądaniu z daleka tak samo będzie wyglądać przekaz SD, jak i HD ."

nieprawda.

Warto zapamietać prostą zasadę. Dla sygnału HD optymalna odległość od ekranu wynosi w przybliżeniu - przekątna ekranu w calach razy 4 - wynik w w cm Tak więc dla przekątnej ekranu 26 cali optymalna odleglość od ekranu wynosi 104 cm (w przybliżeniu 1m). Dla 46 cali w przybliżeniu 1,8 m. Wielkość ekranu nie znaczenia jeśli obraz oglądamy z "optymalnej odległości". W obu wypadkach kąt oglądania ekranu będzie ten sam. I nic więcej na większym ekranie nie zauważymy.

Bartosz Czach

Re: Programy w HD

Post autor: Bartosz Czach »

Czyli ktoś chce mi narzucić z jakiej odległości mam oglądać telewizję? Coś nie jest w takim razie w porządku. Mając telewizor, siedziska ustawia się w miarę możliwości pomieszczenia. Co zatem, jeśli mamy do dyspozycji malutkie pomieszczenie? Co, jeśli ktoś musi oglądać z małej odległości?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Programy w HD

Post autor: Puma »

TV się kupuje pod pokój i fundusze a nie odwrotnie ;)

Bartosz Czach

Re: Programy w HD

Post autor: Bartosz Czach »

Chyba nie wiesz co piszesz. Czy Twoim zdaniem normalną rzeczą jest przejechanie całego półmilionowego miasta w poszukiwaniu konkretnego telewizora? To przecież jest nie jest normalne!

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Programy w HD

Post autor: Puma »

Przesadzasz, mowa jest o TV i wielkości a tutaj wystarczy odwiedzić parę sklepów i masz taki jaki chcesz (mowa cały czas o wielkości...baa, jeden sklep wystarczy ;) ).

Bartosz Czach

Re: Programy w HD

Post autor: Bartosz Czach »

Puma pisze:jeden sklep wystarczy
Może na "zielonej wyspie". Ale nie u nas.

Sierek
Posty: 44
Rejestracja: 5 sierpnia 2011, o 12:45
Odbiornik: LG OLED65B7
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS
Televes DAT 75 HD BOSS
Yagi VHF 4 el.
Wzm. kan. WWK-1062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ostrawa

Re: Programy w HD

Post autor: Sierek »

Bartosz Czach pisze:Chyba nie wiesz co piszesz. Czy Twoim zdaniem normalną rzeczą jest przejechanie całego półmilionowego miasta w poszukiwaniu konkretnego telewizora? To przecież jest nie jest normalne!
Przepraszam, ale dla fana TV (a takimi są chyba w większości uczestnicy tego forum) wybór odbiornika to nie odwiedzenie tylko najbliższego sklepu?
Osobiście jak kupowałem ostatni TV szukałem najlepszych warunków zakupu w całej Polsce. W rezultacie kupiłem go we Wrocławiu :)

_Martin_

Re: Programy w HD

Post autor: _Martin_ »

Bartosz Czach pisze:Chyba nie wiesz co piszesz. Czy Twoim zdaniem normalną rzeczą jest przejechanie całego półmilionowego miasta w poszukiwaniu konkretnego telewizora? To przecież jest nie jest normalne!
Przejechanie połmilionowego miasta za telewizorem?

Ja kupiłem swój nie wychodząc z domu przez internet. Ma gwarancje door to door i był 200 zł tańszy niż w sklepach. Jesli ktos ma troche oleju w glowie to zakup tv to nie jest problem.

Znowu totalne brednie z Twojej strony.

Bartosz Czach

Re: Programy w HD

Post autor: Bartosz Czach »

Telewizor przy zakupie trzeba poznać dokładnie. Był znany rosyjski uczony, Jewgienij Macajew, który zasłynął pewną metodą. To ona jest podstawą przy zakupie. Intuicyjność obsługi, kolory, odcienie, czas włączania i przełączania. Przez Internet tego się nie sprawdzi.

DVBManiak

Re: Programy w HD

Post autor: DVBManiak »

To prawda, ale to nie jest aż takie konieczne jak się zna na marce. Ja TV Sony i monitory LG mogę brać w ciemno przez neta, jedynie przeglądając co nieco specyfikację i opinie. No chyba, że ktoś naprawdę bardzo przykłada wagę to wszelkich szczegółów. Kupując STB też nie miałem zielonego pojęcia o wielu rzeczach, a jest ok. Podobnie jest z antenami. Jak się ma głowę na karku i intuicję oraz pewne rozeznanie to się zawsze dobrze wybierze. Ja bym nie mógł chyba za niczym jeździć po całym kraju i szukać. Musiałbym chyba być totalnym maniakiem. Internet zdecydowanie mi wystarcza praktycznie do wszystkiego jeśli chodzi o sprzęt. Do sklepów to chodzę zwykle po płyty CD lub filmy czy gry, ale to i tak bardzo bardzo rzadko, najczęściej kupuje przez internet i nie pamiętam kiedy cokolwiek kupowałem ze sprzętu w sklepie RTV. Chyba drukarkę w styczniu, ale wtedy nie miałem nic upatrzonego. Do tego przepłaciłem ostro.

Zablokowany