DVB-T z RTON IŁAWA KISIELICE

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Tom345 »

Wieczorno-poranna propagacja występuje praktycznie codziennie.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

Mój Ferdek z opisu do tropo się nie nadaje w tym tygodniu było tyle dni z dobrą propagacją poranną jak i wieczorną a na nim niestety nic nie odebrałem zawsze jakość i sygnał 0% a na tunerku USB jakość latała od 10 do 80 a siły niestety nie podam bo Splash Lite zawsze pokazuje 0% na nim. Antena również nic specjalnego siatka bez wzmacniacza wycelowana pomiędzy 2 bloki. Ciekawostką dla mnie jest to że lepiej odbierał kanał 46 niż 24 pomimo większej mocy tego drugiego i niższego kanału.

niezbi

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: niezbi »

Witam, jestem nowym uczestnikiem na tym forum, bo od niedawna odbieram naziemną telewizję cyfrową z RTON Iława/Kisielice. Od ww. nadajnika mieszkam w odległości ok. 30 km. Jakość nadawanych programów jest dobra z wyjątkiem programów TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura i TVP Info Warszawa, gdzie często jest komunikat, że sygnał jest słaby. Nie wiem czym jest to spowodowane, proszę o wyjaśnienie mi jeżeli jest to możliwe dlaczego tak się dzieje, że te programy się "przycinają"...

leszekpo59

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: leszekpo59 »

Jakość nadawanych programów jest dobra z wyjątkiem programów TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura i TVP Info Warszawa, gdzie często jest komunikat, że sygnał jest słaby. Nie wiem czym jest to spowodowane, proszę o wyjaśnienie mi jeżeli jest to możliwe dlaczego tak się dzieje, że te programy się "przycinają"..

Witam. Podejrzewam, że przyczyna Twojego słabego odbioru jest bardzo prozaiczna. Piszesz, że odbierasz słaby sygnał kilku programów wraz z TVP INFO Warszawa. Myślę, że powodem tego jest to, że odbierasz programy nie z Kisielic ( bo tam jest min. TVP INFO Olsztyn/Gdańsk ), a Warszawa jest nadawana z innego nadajnika. Dla uporządkowania . Kisielice/Iława nadają obecnie czynne: MUX-2 na kanale 24, a MUX-3 na kanale 46. W MUX-3 jest TVP INFO, ale z Olsztyna i Gdańska. Przy okazji. MUX - 1 planowany jest na rozpoczęcie nadawania 31.V.2012 na kanale 38. Pozdrawiam

niezbi

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: niezbi »

Jakość nadawanych programów jest dobra z wyjątkiem programów TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP Kultura i TVP Info Warszawa, gdzie często jest komunikat, że sygnał jest słaby. Nie wiem czym jest to spowodowane, proszę o wyjaśnienie mi jeżeli jest to możliwe dlaczego tak się dzieje, że te programy się "przycinają"..

Witam. Podejrzewam, że przyczyna Twojego słabego odbioru jest bardzo prozaiczna. Piszesz, że odbierasz słaby sygnał kilku programów wraz z TVP INFO Warszawa. Myślę, że powodem tego jest to, że odbierasz programy nie z Kisielic ( bo tam jest min. TVP INFO Olsztyn/Gdańsk ), a Warszawa jest nadawana z innego nadajnika. Dla uporządkowania . Kisielice/Iława nadają obecnie czynne: MUX-2 na kanale 24, a MUX-3 na kanale 46. W MUX-3 jest TVP INFO, ale z Olsztyna i Gdańska. Przy okazji. MUX - 1 planowany jest na rozpoczęcie nadawania 31.V.2012 na kanale 38. Pozdrawiam

Mam dobrze ustawioną antenę, a programy TVP Info Gdańsk/Olsztyn odbieram bez zakłóceń. Jedynym problemem, ale nie ciągle są "przycinające" się ww. programy. Podczas wyszukiwania znajduję również TVP Info Łódź, ale jakość jest katastrofalna i dlatego nie zapisuję tego programu w pamięci telewizora.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: KrzysztofD »

To wygląda tak: w czasie instalacji telewizora włączono skanowanie pasma, odbiornik zaczyna od najniższych kanałów, na 24 jest MUX2 z Kisielic - zapamiętał w tym momencie 8 programów komercyjnych, następnie szukał wyżej... "zobaczył" kanał 35 z Sierpca/Rachocina, gdzie nadawany jest MUX3 z programami publicznymi TVP1, TVP2 itd oraz TVP INFO Warszawa i TVP INFO Łódź - użytkownik zapamiętał te kanały, ale ze względu na odległość działają słabo, następnie odbiornik skanował kanały 36, 37 itp aż doszedł do 46, czyli MUX3 z Kisielic - tu pokazał nowe kanały TVP INFO Gdańsk oraz TVP INFO Olsztyn, zapamiętał sam lub też użytkownik to robił i dodatkowo w tym momencie programów TVP1, TVP2 itd pokrywających się z Rachocinem nie pokazał lub użytkownik zrezygnował z ich zapamiętania, dalszy ciąg skanowania pasma i być może zobaczył też kanał 57 - MUX2 Sierpc/Rachocin - kanały komercyjne, i tu podobny scenariusz: odbiornik nie pokazał możliwości zapisu tych programów z racji dubletu lub sam użytkownik zrezygnował.
Proponuję zatem skasować wszystko, włączyć skanowanie pasma i uważnie obserwować ekran tak, aby widzieć, który kanał aktualnie jest badany, k24 można zapisać i po przejściu dalej najlepiej odłączyć antenę i podłączyć na nowo dopiero w okolicach 44 kanału, żeby zapisał zawartość Kisielic a nie Sierpca.

przemek11

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: przemek11 »

Od piątku mam problem z odbiorem mux-3 (Bydgoszcz - Fordon)- całkowity zanik obrazu. Dotąd oba mux-y dostępne z Kisielic odbierałem bez większych problemów od pierwszych dni po ich uruchomieniu. Najdziwniejsze jest to że siła sygnału mux - 3 to 82-86%, jakość 0 - 5 %. Tymczesem mux-2 mimo, że ma sygnał słabszy: 78-82% odbieram z jakością 100%. Czy problem ten spowodowany jest uruchomieniem TVP Polonia? Panowie z Emitela - jaki jest powód zaniku odbioru ? Proszę o pomoc.

Od razu dodam, że nadajnik na Chodkiewicza mam zasłonięty, odbiór z niego jest u mnie zerowy.

(mój wpis od samego początku miał się znaleźć w tym miejscu, kasuję ten umieszczony pomyłkowo w "odbiór z nadajnika Bydgoszcz - Chodkiewicza")

juter

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: juter »

Sprawdź instalację antenową, u mnie sygnał jest bez zmian na obu TV.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Robert03 »

przemek11 pisze:Od piątku mam problem z odbiorem mux-3 (Bydgoszcz - Fordon)- całkowity zanik obrazu. Dotąd oba mux-y dostępne z Kisielic odbierałem bez większych problemów od pierwszych dni po ich uruchomieniu. Najdziwniejsze jest to że siła sygnału mux - 3 to 82-86%, jakość 0 - 5 %. Tymczesem mux-2 mimo, że ma sygnał słabszy: 78-82% odbieram z jakością 100%. Czy problem ten spowodowany jest uruchomieniem TVP Polonia? Panowie z Emitela - jaki jest powód zaniku odbioru ? Proszę o pomoc.

Od razu dodam, że nadajnik na Chodkiewicza mam zasłonięty, odbiór z niego jest u mnie zerowy.
U mnie Kisielice cały czas bez zmian. TVP Polonia napewno wpływu nie ma. Sprawdź u siebie. Może coś się stało ze wzmacniaczem ?
Jeśli siłę sygnału masz na poziomie 80% a jakość wynosi 0% to do sprawdzenia jest cała Twoja instalacja antenowa. Potencjalne przyczyny:

-Uszkodzony, wzbudzony wzmacniacz antenowy,
-Uszkodzony zasilacz wzmacniacza
-Uszkodzony separator antenowy
-Poluzowany kabel antenowy (należy sprawdzić wszystkie miejsca gdzie kabel jest łączony: Przy antenie, przy telewizorze (we wtyczce z separatorem), wszelkie inne miejsca łączenia które masz w instalacji.
-Uszkodzona antena
-Uszkodzony (złamany) kabel antenowy.

Sprawdz powyższe i daj informację zwrotną na forum. Czy MUX2 odbierasz z Trzeciewca czy też z Kisielic ?

przemek11

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: przemek11 »

Robert03 - dzięki za odpowiedź i rady.
Oczywiście mux2 z Kisielic. W tej chwili siła sygnału na obu mux-ach jest jednakowa na poziomie 82 %, jakość natomiast dla mux-2 100%, na mux3 0-5%. Co ciekawe kiedy odbiór mux-3 był OK siła sygnału była znacznie słabsza. Nie jestem w stanie powiedziec ile wynosiła procent bo skoro nie było problemu to tego nie sprawdzałem ale na "pasku" jaki pokazuje się na moim tv w trakcie strojenia ręcznego wahała się poniędzy "zły" a "średni". Natomiast w przypadku mux2 było to zawsze "dobry" co jest zresztą zrozumiałe bo mux2 Kisielice nadają z większą mocą.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Robert03 »

przemek11 pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
To by potwierdzało że na częstotliwości MUX-3 masz jakieś lokalne zakłócenia. Jeśli poziom sygnału jest duży a jakość sygnału niska to charaktrystyczny objaw przesterowania wzmacniacza jakimś silnym lokalnym sygnałem. Być może źródło zakłóceń jest u Ciebie w domu a być może w Twojej okolicy. Nie wykluczone także uszkodzenie wzmacniacza.
Przy założeniu że antena jest cała i działania z poprzedniego postu zostały wykonane i sprawdzone w następnej kolejności zrobiłbym tak (po kolei w przypadku niepowodzenia poprzedniego przeszedł do kolejnego):
-poobracałbym anteną i zobaczył czy jakość ( i poziom) MUX-3 się zmienia. Być może odchylenie anteny od kierunku zakłóceń przyniesie zmianę widoczną w odbiorze MUX-3.
-Podmieniłbym wzmacniacz i zasilacz na inny żeby wyeliminować/potwierdzić jego uszkodzenie.
-Zdemontowałbym wzmacniacz i założył symetryzator w antenie (oczywiście przy telewizorze także demontaż separatora z zasilaczem i zamontowanie zwykłej wtyczki antenowej).

_chris_

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: _chris_ »

@ przemek11:
może być jeszcze tak, że wraz ze zmianami klimatycznymi (albo jakimiś innymi) zmieniły się warunki propagacji sygnałów i odbiór mux-3 zakłócany jest przez wzmacniacz w antenie lub jest problem na głowicy odbiornika.

Na początek trzeba spróbować ponownego ustawienia anteny na max jakości mux-3.

A tak na marginesie, co to znaczy "Instalacja antenowa: prętowa" z twojego podpisu?

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: BiTCity »

Podejrzewam, że kolega ma coś takiego http://www.ceneo.pl/12312659 ale to zapewne do odbioru sygnałów z Trzeciewca i Chodkiewicza bo jeśli MUX-y z Iławy na niej odbiera to zaraz lecę po nią :) choć raczej bez tropo to nierealne.

sp2sv66

MUX 3 Z KISIELIC

Post autor: sp2sv66 »

Witam.Chciałbym odpowiedziec koledze zeŚwiecia o zasieg /odbiór / Mux 3 z Kisielic.Tak wiec w swieciu mux3 z kisielic jest nieosiągalny miasto lezy w dolinie i góra w kierunku kisielic zaslania całkowicie ten kierunek.Natomiast juz poza swieciem jest zupełnie przyzwoity odbiór mux3.Moja siostra mieszka w Chełmnie po drugiej stronie Wisły i odbiera idealnie MUX3 z kisielic na antenie siatkowej założonej za oknem na pierwszym pietrze bardzo nisko bo domy w koło zaslaniaja kisielice a mimo to spokojnie odbiera MUX3 i MUX2 z kisielic idealnie,i prawde mówiac nie interesuje mnie kiedy z Trzeciewca MUX3 wystartuje .A tak dla informacji dla wszystkich którzy tu lansują date startu MUX3 z trzeciewca to nawet laik wie ze skoro nie ma wolnych czestotliwosci to gdzie i jak maja wlaczyc mux3 z trzeciewca.Wylacza analog to wlacza cyfrowy mux3 z trzeciewca,i po co pisac glupoty na okrągło..Ktos kto sie choc troche zna na technicznej stronie wie to bez dwóch zdan.A wszystkim chcącym odbierac mux3 w pólnocnej czesci kujawsko pomorsk polecam odbiór z kisielic bo jest naprawde dobry i silny sygnał za wyjątkiem Swiecia.W takich miastach jak Chełmno,Grudziądz,Nowe,Wąbrzezno,Chełmża ,Brodnica,Kwidzyn odbiór jest wysmienity na zwykłej siatkowej antenie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX 3 Z KISIELIC

Post autor: Robert03 »

Nie jest tak źle z odbiorem MUX-3 z Kisielic w Świeciu.
Na Mariankach odbiór możliwy, "Złodziejowo" - możliwy, Przechowo za elewatorem - możliwy, Piłsudskiego - możliwy, teren działek za starą farą na starym mieście - odbiór możliwy (antena schowana pod dachem domku 3m n.p.t).
Są to miejsca w których ja bądz znajomi odbierają z powodzeniem MUX-3 od momentu rozpoczęcia jego nadawania.
Oczywiście nie jest to tak łatwe jak w przypadku odbioru z Trzeciewca bo zarówno odległość jak i ukształtowanie terenu są zupełnie inne.
Wystarczy antena kierunkowa 19 elementowa bez wzmacniacza i w miarę odsłonięty teren w kierunku nadajnika w Kisielicach. Jak ktoś może postawić antenę na dachu to poza nielicznymi wyjątkami w każdym punkcie Świecia jest możliwość odbioru MUX-3.
Problem może być jedynie w gęstej zabudowie pomiędzy blokami gdzie nie możemy umieścić anteny wyżej: np. antena na balkonie na parterze i blok w kierunku nadajnika.
Poza Świeciem w kierunku Trzeciewca np. w Wałdowie odbiór możliwy (antena ATX 91 bez wzmacniacza umieszczona pod dachem na strychu).
Antena siatkowa to trochę za mało na odbiór MUX-3 w Świeciu (chociaż znam przypadki że odbiór jest dobry). Zwłaszcza że często siatki dostępne w handlu w naszym mieście posiadają wbudowane potężne wzmacniacze. Te wzmacniacze wzbudzają się od mocnych sygnałów z Trzeciewca no i wtedy o Kisielicach można zapomnieć.
sp2sv66 pisze:A wszystkim chcącym odbierac mux3 w pólnocnej czesci kujawsko pomorsk polecam odbiór z kisielic bo jest naprawde dobry i silny sygnał za wyjątkiem Swiecia.W takich miastach jak Chełmno,Grudziądz,Nowe,Wąbrzezno,Chełmża ,Brodnica,Kwidzyn odbiór jest wysmienity na zwykłej siatkowej antenie.
To prawda. W Nowem mozna odbierać na "kawałku druta" i "połamanej parasolce" czy "byle jakiej antenie pokojowej" Nie jest potrzebna nawet antena siatkowa (chociaż w blokach różnie jest z pokojówkami:-)). Znajomy odbiera na 3 elementowej Telmorowskiej Yagi od UKF którą ma ustawioną na Trzeciewiec ( przy tym ustawieniu anteny tłumienie sygnału z Kisielic jest maksymalne).
Oświetlenie przeszkodowe masztu w Kisielicach widać ze skarpy na Nadwiślańskim w Nowem jak na dłoni.
Szkoda tylko że z Kisielic nie jest nadawany TVP Bydgoszcz.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX 3 Z KISIELIC

Post autor: BiTCity »

Robert03 pisze: Szkoda tylko że z Kisielic nie jest nadawany TVP Bydgoszcz.
Szkoda że TVP Bydgoszcz nie ma na innych obiektach wokół naszego województwa chociaż i tak miejsca już są pozajmowane, ostatnia szansa to w przyszłości MUX-3 z Konina o ile nie będzie pomysłu do tego czasu by dodatkowe kanały TVP INFO w województwach zastąpić innymi programami od TVP.

Jak dla mnie pomysł z dodatkowymi kanałami TVP w województwach to bardzo dobra sprawa przykład z naszego regionu w niedzielę jest msza na TVP INFO Bydgoszcz gdy w tym samym czasie leci z Poznania program centralny "warszawski".

Grzegorz_Grudziądz
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwietnia 2011, o 17:24
Odbiornik: Toshiba 40VX733
Instalacja antenowa: Fracarro Sigma 6HD, 8 m. n. p. t.
TELEVES 105001
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Iława / Kisielice, RTCN Trzeciewiec

Mux 2 z Kisielc z korekcją błędów 5/6 a nie 3/4.

Post autor: Grzegorz_Grudziądz »

Na stronie emitela http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_N2D jest informacja dość istotna przy odbiorze telewizji cyfrowej. Chodzi o stopień korekcji błędów. Emitel zamieszcza informację o prametrach mux2 na kanale 24. Zaskoczyła mnie informacja o korekcji błędów - 3/4. Mój odbiornik wyświetla inny stopień korekcji - 5/6. Ciekawy jestem kiedy sygnał mux 2 z Kisielic będzie nadawany z deklarowaną korekcją błędów. Ma to przecież duże znaczenie przy odbiorze w trudnych warunkach.
pozdrawiam

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Mux 2 z Kisielc z korekcją błędów 5/6 a nie 3/4.

Post autor: Robert03 »

Być może nie wiedzą że tak nadają ? :-)
Ja osobiście nie spotkałem się z problemami w odbiorze tego MUX. Odbiera nawet tam gdzie wg. mapek zasięgu nie powinno go być i to na starych pordzewiałych, krzywych siatkach bez wzmacniacza.

Lukkas

Re: Odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: Lukkas »

W dniu dzisiejszym został uruchomiony testowo MUX-1 z RTON Iława / Kisielice.
Pewna część naszego województwa ma już dostęp do 3 multipleksów z tego nadajnika.
Czekam na spostrzeżenia dotyczące odbioru MUX-1.

telewizorek

Re: Odbiór z nadajnika RTON Iława / Kisielice

Post autor: telewizorek »

W Bydgoszczy, przed kapuściskami śladowa jakość sygnału z MUX-1 z Iławy(kanał38). Jakość sygnału nie przekracza 10%, nie można wyszukać kanałów.
Obrazek
http://s6.ifotos.pl/img/Foto0371j_reshens.jpg
Trzeba zaczekać na sygnał z Trzeciewca.

Zablokowany