Kanały TVP w MUX3 - zagadnienia techniczne

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wichów nie jest w planie dla MUX3 aż do etapu 4 (czyli 2014r). Tu jest wykaz emisji: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Martinez1989 »

Jarosław Bałuka pisze:Pewnie dlatego, że gdy przyszło do wyboru którą regionalkę wrzucić w Krakowie to padło, że najbardziej pasuje śląska bo... hm.. sąsiednie województwo, wielu Ślązaków pracuje lub uczy się w Krakowie itd itp.
To oczywiście moje luźne dywagacje ;), decyzja należała do TVP i zapewne był uzasadniona.

Wiem, że drugie wersje TVP Info ustala TVP, ale ja bym proponował na Chorągwicy dodać TVP Info Kielce, bo w województwie Świętokrzyskim większość osób ma ustawione anteny na południe na Kraków i od kiedy pamiętam zawsze mieliśmy TVP Info Kraków, nawet w Kielcach są w niektórych blokach TVP Kraków a nie ma TVP Kielce, dam przykład osiedle Ślichowice, tam mają TVP Kraków analogowo, a TVP Kielc nie ma (anteny ustawione na południe). U mnie też tak zawsze było dopiero jak ja zacząłem się bawić w TV cyfrową to przestawiłem antenę na Św. Krzyż, aby był program TVP Info Kielce.

Emitel mógłby wspomnieć i zaproponować Telewizji Polskiej, aby nadawali z Chorągwicy w MUX-3 obok TVP Info Kraków TVP Info Kielce.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: kasia »

Na http://www.dvbtmap.eu pojawiły się mapki dla mux3.
W przypadku Chorągwicy chyba jest błąd, bo zasięg wygląda jak przy nadawaniu dookólnym, a będzie kierunkowy - wiązka będzie raczej tak wyglądać.
Obrazek

DVBManiak

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: DVBManiak »

Nie tylko przy Chorągwicy jest błąd, przy Żórawinie również.

juter

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: juter »

W Bydgoszczy również, podają Trzeciewiec, zamiast SLR Bydgoszcz

betoff

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: betoff »

Przy okazji zmiany firmware tuner znalazł mi TVP INFO Łódź, z nadajnika RTCN Warszawa/PKiN.

Fajna niespodzianka :)

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: voitek »


Kopmat

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Kopmat »

kasia pisze:Na http://www.dvbtmap.eu pojawiły się mapki dla mux3.
W przypadku Chorągwicy chyba jest błąd, bo zasięg wygląda jak przy nadawaniu dookólnym, a będzie kierunkowy - wiązka będzie raczej tak wyglądać.
Obrazek
Ale to by sie zgadzało z tym co jest na stronie MI
http://cyfryzacja.gov.pl/Mapa,zasiegu,30.html
na stronie MI zasięg Chorągwicy sięga na wschód aż do gminy Rzezawa.. Czy ktoś z Emitela mógłby sie wypowiedzieć?

kjauorsky

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: kjauorsky »

Z informacji podanych na stronie Emitela http://www.emitel.pl/aktualnosci/emisja ... ow-w-mux-3 wynikałoby że nadawany jest już kanał TVP INFO w MUX3 z Katowic i Krakowa - przecież MUX3 z tych nadajników będzie dopiero od 27 10 2011, chyba że ja o czymś nie wiem,
Co na to Emitel ?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Emitel na to, że harmonogram uruchomień jest >> TU << i nic nie uległo zmianie.
Dodatnie kolejnego programu do strumienia transportowego (multipleksu) nic nie zmienia jeśli na końcu nie ma nadajnika. ;)

Maciey

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Maciey »

Po raz któryś widzę to pytanie. Aby nie narażać co niektórych niecierpliwych na na stratę czasy przy skanowaniu pasma proponuję niewielką zmianę w treści komunikatu:
Zdanie
Poniższa tabela przedstawia, które wersje programu regionalnego są emitowane z poszczególnych obiektów nadawczych.

zmienić na
Poniższa tabela przedstawia, które wersje programu regionalnego emitowane są (lub będą od momentu uruchomienia emisji multipleksu) z poszczególnych obiektów nadawczych.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: Poland »

Martinez1989 pisze:
Jarosław Bałuka pisze:Pewnie dlatego, że gdy przyszło do wyboru którą regionalkę wrzucić w Krakowie to padło, że najbardziej pasuje śląska bo... hm.. sąsiednie województwo, wielu Ślązaków pracuje lub uczy się w Krakowie itd itp.
To oczywiście moje luźne dywagacje ;), decyzja należała do TVP i zapewne był uzasadniona.

Wiem, że drugie wersje TVP Info ustala TVP, ale ja bym proponował na Chorągwicy dodać TVP Info Kielce, bo w województwie Świętokrzyskim większość osób ma ustawione anteny na południe na Kraków i od kiedy pamiętam zawsze mieliśmy TVP Info Kraków, nawet w Kielcach są w niektórych blokach TVP Kraków a nie ma TVP Kielce, dam przykład osiedle Ślichowice, tam mają TVP Kraków analogowo, a TVP Kielc nie ma (anteny ustawione na południe). U mnie też tak zawsze było dopiero jak ja zacząłem się bawić w TV cyfrową to przestawiłem antenę na Św. Krzyż, aby był program TVP Info Kielce.

Emitel mógłby wspomnieć i zaproponować Telewizji Polskiej, aby nadawali z Chorągwicy w MUX-3 obok TVP Info Kraków TVP Info Kielce.
Pozdrawiam.
Też mi bardziej pasowała dodatkowa opcja kielecka gdyż wydzielała ona się z krakowskiej i ma z nią jakiś związek.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: qwerty »

Pytanie do emitela, czy innego speca od dvb-t. Czy nazwa programu może zawierać polskie znaki? Chodzi mi o ę, ó, ą, ś, ł, ż, ź, ć, ń. Jeżeli tak to może wypadałoby poprawić opis w niektórych TVP Info. ;)

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: MJJ »

Bardzo cenna uwaga - odkąd u mnie pojawił drugi kanał TVP Info to tak jakoś głupio wygląda nazwa "TVP Info Lodz"

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: kasia »

Pewnie by się dało nadać nazwę TVP Łódź, tyle, że nie wiadomo jak w jakiś no name stb by się wyświetlały te polskie znaki diakrytyczne.
Co do tego kto decyduje i zarządza tym (MUX3) to w tym przypadku jest TVP - decyduje z jakich lokalizacji nadawane są napisy DVB (tu akurat jedynie mazowsze jest w tej komfortowej sytuacji), dodatkowe ścieżki dźwiękowe itp.
Emitel jedynie udostępnia infrastrukturę.
Generalnie polecam przeczytać w całości ten krótki wątek http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=1219

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: qwerty »

Według mnie powinno się udać dodanie polskich znaków. Dlaczego? Przecież w epg masy nasze znaczki, a nazwa programu ma chyba te same kodowanie.

MateuszNTC

TVP Info główny i dodatkowy kanał regionalny a trzeci.

Post autor: MateuszNTC »

Już trzeci Multipleks ma po dwa programy regionalne TVP Info z wybranych nadajników.
Jednak czy Multipleks pierwszy lub drugi,będzie szykował trzeci dodatkowy ostatni kanał regionalny? Ponieważ inni użytkownicy nie są zadowoleni ,co odbierają w swoim telewizorze Cyfrowej naziemnej?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: giaur500 »

Świetny pomysł, normalnie idealny - gratuluję. Nadawanie 2 programów, na których przekaz różni sie czymkolwiek przez godzinę na dobę - w pozostałym czasie, jest to ten sam program, tyle że nadawany dwukrotnie.

Gratulacje dla myślicieli którzy to wymyślili - takie rzeczy to jednak tylko w tym dziwnym kraju, który nazywa się Polska. Proponuję nawet iść dalej - można by kolejne multipleksy przeznaczać tylko dla jednego programu, czyli 8 razy Polsat w mux4, 8 razy tvn w mux5 itd. Co o tym myślicie? Nie byłoby marnowania miejsca.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: maniek357 »

Spokojnie, po co te nerwy... Po pierwsze, pasmo regionalne trwa trochę dłużej niż godzinę - od 17 do 20, i od 21:45 do 22:15. Jeśli dobrze liczę, to wychodzi 3,5 godziny. Ja uważam, że skoro w muxie jest miejsce, to uruchomienie drugiej wersji TVP Info jest dobrym pomysłem i to nie tylko w miejscach "granicznych" pomiędzy województwami. Dzięki temu, że w B-stoku uruchomiono TVP Info Warszawa, mam przynajmniej pasmo ogólnopolskie TVP Info w 16/9, gdyż białostocki ośrodek TVP jakoś póki co nie może się przestawić na ten format.
giaur500 pisze:Proponuję nawet iść dalej - można by kolejne multipleksy przeznaczać tylko dla jednego programu, czyli 8 razy Polsat w mux4, 8 razy tvn w mux5 itd. Co o tym myślicie? Nie byłoby marnowania miejsca.
Czy to nie przesada ? Od kiedy Polsat i TVN mają pasma lokalne ? Nie popadajmy w paranoję.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: Jakie kanały w MUX-3

Post autor: axelmateuss »

@Giaur500, daj spokój - emisja dodatkowego Info z MUX 3 to świetny pomysł, czemu narzekać na coś, co jest dobre - to, że Tobie nie pasuje, nie znaczy, że dla innych nie jest przydatne. Czy naraża Cię to na koszty, utratę czegoś? Jakość MUX 3 nie spadła - nie ma więc na co narzekać.
@MateuszNTC - bez przesady. Nie da się wszystkim dogodzić.

Zablokowany