DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

hudyj

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hudyj »

mieszkam 12 km na północny-wschód od nadajnika. sygnalu mux3 brak. czy to sie zmieni?
p.s. na analogowym tvp info caly czas sa zaklucenia dzwięku, gdzies od godz.13.

markez

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: markez »

Jarosław Bałuka pisze:
markez pisze:Panie Jarosławie - możemy prosić mapkę zasięgu MUX3 sporządzoną przez sekcje planowania radiowego?
Jest tu taka poglądowa mapka ;) http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
Chodziło o taką, jak ta (przywołana w wątku lbl):
http://emi.emitel.pl/pliki/Lublin_k25.jpg

ale rozumiem, dla Krakowa jest ściśle tajna;)

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

to jeszcze ile lat muszę czekać aby się dało odbierać tvp1 , tvp2 , tvp info cyfrowo ?
bo z tych map wynika, że ani z MUX I , ani z MUX III nie będę dał rady tych kanałów odbierać

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-1
Ostatnio zmieniony 12 października 2011, o 14:48 przez Artek Ł., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

PeterMac pisze:Panie Jarosławie kiedy ryszy MUX3 we Wrocławiu ?
Nie później niż 27.10.2011 ;)
hudyj pisze:mieszkam 12 km na północny-wschód od nadajnika. sygnalu mux3 brak. czy to sie zmieni?
p.s. na analogowym tvp info caly czas sa zaklucenia dzwięku, gdzies od godz.13.
Przecież napisałem wyżej, że moc jest docelowa, antena kierunkowo na Kraków (jak TV4).

Kwestia dźwięku zgłoszona.

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

z tego wynika, że przez najbliższe 2 lata nie mam po co inwestować w sprzęt do odbioru telewizji cyfrowej .

bo od 2 kW - 25 kW jest u mnie odbiór nie możliwy .

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Artek Ł. pisze:to jeszcze ile lat muszę czekać aby się dało odbierać tvp1 , tvp2 , tvp info cyfrowo ?
bo z tych map wynika, że ani z MUX I , ani z MUX III nie będę dał rady tych kanałów odbierać
Nie bardzo rozumiem o co chodzi w kontekście MUX1. Z której mapy MUX1 wynika, że nie będziesz mógł odbierać cyfrowo kanałów TVP1,2,Info ?

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Artek Ł. »

bo 25 kW to jest do mnie za słaby sygnał , a w harmonogramie pisze 25kW dla MUX I.

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-1
Ostatnio zmieniony 12 października 2011, o 14:50 przez Artek Ł., łącznie zmieniany 1 raz.

Lustro
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 09:08
Odbiornik: Maximum T-102
Signal HD 507
WIWA HD95 MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa Telmor ASR 860 P25
Maszt, 10m npt.
Wzmacniacz AWS-144st
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Lustro »

Lustro pisze:Lokalizacja nie dość że bokiem do nadajnika,
_chris_ pisze:co masz na myśli?
Kierunkowość anteny nadawczej na Kraków:
Jarosław Bałuka pisze:
MUX3 nadaje z anteny kierunkowej na Kraków (jak analogowa TV4).
Analogowa TV4 u mnie praktycznie nie do oglądania.
Lustro pisze:Tak się zastanawiam, czy w tej chili jest sens inwestować w inną antenę, bo na ASR ze wzmacniaczem nie ma śladu sygnału
_chris_ pisze: Do tego ma nie największy zysk - do 14dB na górze UHF, .... oryginalny wzmacniacz 15dB do tej anteny
Ja mam wersję P25 – antena z wbudowanym przedwzmacniaczem antenowym - wzmocnienie 25dB.
Wzmacniacz anteny zasilany przez rozdzielacz AWS - rozdzielacz ma możliwość zasilania przedwzmacniacza anteny.
_chris_ pisze: Jeśliby taka kombinacja nie pomogła, to faktycznie pozostawałoby tylko próbować zastosować dobrą antenę kierunkową, np.: UHF-200 Maximuma plus silny wzmacniacz antenowy
I z tego chyba chwilowo zrezygnuję, bo dwa rzadziej używane telewizory odbierają na razie analog, więc dochodzą koszty kolejnych dekoderów DVB lub rozdzielenie instalacji i dwie anteny lub zabawa ze zwrotnicami itp. Który wariant by nie wybrać to koszty i trochę zabawy. A w porównaniu do sytuacji w tej chwili to tylko TVP info Katowice, TVP Kultura, TVP Historia więcej i odpada wkurzające przełączanie pomiędzy TV a dekoderem - ale pocierpię i poczekam na MUX I (może Emitel zrobi prezent i włączy więcej nadajników z MUX I przed świętami ;) )
Jeżeli miałbym możliwość np. pożyczenia jakiejś dobrej anteny kierunkowej, to może bym popróbował, czy coś się poprawi, ale kupować po to żeby się przekonać że nic lepiej nie jest i muszę i tak czekać na wyłączenie analoga to bez sensu :)

ps. Czy po wyłączeniu analogu przewiduje się emisję DVB na niskich kanałach 6-12 ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Artek Ł. pisze:bo 25 kW to jest do mnie za słaby sygnał , a w harmonogramie pisze 25kW dla MUX I.
Zupełnie nie rozumiem skąd takie twierdzenie. Przy odległości 20km od nadajnika nie ma powodu zakładać, że będzie problem z odbiorem.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

Lustro pisze: Jeżeli miałbym możliwość np. pożyczenia jakiejś dobrej anteny kierunkowej, to może bym popróbował, czy coś się poprawi, ale kupować po to żeby się przekonać że nic lepiej nie jest i muszę i tak czekać na wyłączenie analoga to bez sensu :)
jak masz już P25 to faktycznie szansa na odbiór jest znikoma, nawet na dobrej kierunkowej. Już prędzej na zestawie 'siatek', ale wtedy i tak pewnie byłby potrzebny wzmacniacz z selektywnie strojonymi torami, a to już koszty nieomalże kosmiczne - i też brak gwarancji na mux-3.
Lustro pisze:ps. Czy po wyłączeniu analogu przewiduje się emisję DVB na niskich kanałach 6-12 ?

w założeniach jest tam radio cyfrowe (DAB), ale kto wie, czy w ogóle będzie nadawane. Najbardziej prawdopodobne to jest tam, jak dla mnie, DVB-T2 z płatnymi kanałami...

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

Panie Jarku czym różni sie strumień nadawania MUX2 od MUX3, za każdym razem jak wybiorę kanały z mux3 wywala mi aplikację AverMedia. Wykasuje dziś kanały i wgram tylko Mux3 jak będzie nadal to samo to znaczy że nadajecie w tym muxie coś niezrozumiałego dla tej aplikacji :).

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

Artek Ł. pisze:bo 25 kW to jest do mnie za słaby sygnał , a w harmonogramie pisze 25kW dla MUX I.
e, nie panikuj - 5kW można odebrać na 60km na pasywnej. Chyba, że masz absolutnie tragiczną lokalizację...

Lustro
Posty: 24
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 09:08
Odbiornik: Maximum T-102
Signal HD 507
WIWA HD95 MEMO
Instalacja antenowa: Antena siatkowa Telmor ASR 860 P25
Maszt, 10m npt.
Wzmacniacz AWS-144st
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Lustro »

_chris_ pisze:
Artek Ł. pisze:bo 25 kW to jest do mnie za słaby sygnał , a w harmonogramie pisze 25kW dla MUX I.
e, nie panikuj - 5kW można odebrać na 60km na pasywnej. Chyba, że masz absolutnie tragiczną lokalizację...
Jak ja :lol:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: Jarosław Bałuka »

kemi73 pisze:Panie Jarku czym różni sie strumień nadawania MUX2 od MUX3, za każdym razem jak wybiorę kanały z mux3 wywala mi aplikację AverMedia. Wykasuje dziś kanały i wgram tylko Mux3 jak będzie nadal to samo to znaczy że nadajecie w tym muxie coś niezrozumiałego dla tej aplikacji :).
Ta sprawa już kiedyś była na forum poruszana, nie pamiętam czy w wątku o SFN Warszawa czy gdzieś w Zagadnieniach Technicznych... W MUX3 umieszczane jest więcej danych w EPG, być może niektóre aplikacje alokują zbyt mały zakres pamięci i stąd takie problemy.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kemi73 »

To by się mogło zgadzać bo AltDVB radzi sobie bezproblemowo.

bazzder

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: bazzder »

Witam,

Niepołomice - Antena UHF 19-elementowa Dipol 19/21-69 - Mux3 brak . Na kanale 64 - siła82 %, jakość100%. Na kanale 48 pustka. Antena na dachu, widoczność masztu w Chorągwicy idealna.
Jest sens kombinować ?

piotr2802

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: piotr2802 »

markez pisze:
Jarosław Bałuka pisze:
markez pisze:Panie Jarosławie - możemy prosić mapkę zasięgu MUX3 sporządzoną przez sekcje planowania radiowego?
Jest tu taka poglądowa mapka ;) http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3
Chodziło o taką, jak ta (przywołana w wątku lbl):
http://emi.emitel.pl/pliki/Lublin_k25.jpg

ale rozumiem, dla Krakowa jest ściśle tajna;)

Panie Jarku , bardzo prosimy o profesjonalną mapkę z działu planowania radiowego TP Emitel dla MUX III z uwzględnieniem kierunkowości nadawania.

Wiele osób miałoby jakąs nadzieję kombinując z anteną, a tak to wiele osób pyta na tym forum i trudno jest cos doradzić czy warto wydawać kasę na drogie instalacje antenowe w domu.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kasia »

Charakterystyka anteny nadawczej będzie wyglądać tak jak poniżej, tylko zasięg mniejszy (wynika to z mniejszej mocy i wyższego kanału):

Obrazek



Różnice pomiędzy MUX2 a MUX3 w tym wątku opisane:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 350#p24350

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: gorki »

Wreszcie 16/9 z tvp Krakow ale brak dalej automatyki zmiany formatu w dekoderze cyfrowym moze to bedzie poprawione co zas sie tyczy tvp Katowice dalej format bez zmian moze w przyszlosci przejda na 16/9.Dla ciekawostki podam ze operator kablowy aster puszcza tez tvp Krakow w formacie 16/9 pozdrawiam forumowiczow oraz podziekowania dla Emitela za szybki mux3.

abusutor
Posty: 52
Rejestracja: 15 kwietnia 2009, o 21:04

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: abusutor »

Poland pisze:
abusutor pisze:Mam pytanie czy w maju 2012 roku na południe od chorągwicy będę mógł odebrać tvp1 i tvp2 (mux1)?? Bo obecnie mam mux2. Próbowałem znaleść mux3 na kanale 48 ale nie mam sygnału.
Gmina Łapanów.
Tak będzie można odbierać MUX1 od maja z Chorągwicy - emisja będzie dookólna więc będzie siać daleko :)
ok to czekam do maja, szybko przeleci;)

Zablokowany