Harmonogram wdrażania MUX1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
uggp

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: uggp »

giaur500 pisze:O ile wiem, to TNK umożliwia darmowy dostęp do wszystkich programów FTA. Więc, miejcie pretensje do Polsatu, do TVN albo do TVP że nie nadają FTA przez satelitę, a nie do TNK.
To nie TNK umożliwia FTA. FTA (Free To Air) są po prostu darmowe i tyle.
Wracając do tematu, jeżeli MUX1 i reszta będzie działać normalnie, to zostanie sporo częstotliwości. Wtedy może coś podobnego do TNK ruszy z naziemnej - kodowane ale za kilka złotych.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: kuku1234 »

Daniel Kucharski pisze: Panie Bartoszu, Telewizja Na Kartę jest płatna (za wyjątkiem kart aktywowanych przed zmianą cennika), a poza tym nie odwzorowuje oferty DVB-T. Chociażby aby było dostępne w niej TV 4 MUSISZ zapłacić.
TV4 akurat jest friko. Za to nie rozumiem tej pierwszej czesci, co jest bezplatne dla tych przed zmiana cennika ?. Ja nie zauwazylem, zeby byly takie rozdzielenia klientow. To TnK to jest jeden wielki smiech na sali, jakby nie TVN24 to to dawno posylam na drzewo. Kluczyk na kanalach ogolnodostepnych cyfrowo to jest nieporozumienie, nie wiem kto tu komu laske robi. A ta mega oferta polstatu do tego to juz nie bede komentowal.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Temat wątku: Harmonogram wdrażania MUX_1

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: micial »

To ja powrócę do tematu "małe moce w okresie przejściowym". Rozumiem, że GE06 itd,
i że z przeliczenia polaryzacji pionowej na poziomą wyszły wam takie a nie inne moce.
Ale zapomnieliście o jednej subtelnej sprawie, że odbiorca też ma możliwość ustawienia
anteny w polaryzacji pionowej, wiele osób ma więcej niż jedną antenę. A takie rozwiązanie
zupełnie odmieniłoby sytuację dvb-t w tym kraju.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ale komu "wam" ? Realizujemy emisje zgodnie z wymaganiami przedstawionymi w przetargu i finalnej umowie na MUX.
A ponadto - ilu odbiorców kupiłoby sobie ekstra antenę do odbioru MUXn w polaryzacji V? Komu potrzebne jest X anten na dachu i po co dodatkowe koszty?
O jakiej zupełnej odmianie sytuacji kolego piszesz? Rozwiń proszę swoją myśl.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: micial »

Jarosław Bałuka pisze:
> Ale komu "wam" ? Realizujemy emisje zgodnie z wymaganiami przedstawionymi w przetargu i finalnej umowie na MUX.

Czyli koniec tematu.


> A ponadto - ilu odbiorców kupiłoby sobie ekstra antenę do odbioru MUXn w polaryzacji V?

Wielu odbiorców już ma takie anteny. Łatwo obrócić antenę pokojową. Nie jest to szczyt komfortu,
ale mając do wyboru to lub brak sygnału w okresie przejściowym.

> Komu potrzebne jest X anten na dachu i po co dodatkowe koszty?

Jest sporo lokalizacji, gdzie sygnał (analog i dvb-t) jest nadawany z wielu miejsc, a co za tym
idzie ludzie już mają X anten.


> O jakiej zupełnej odmianie sytuacji kolego piszesz? Rozwiń proszę swoją myśl.

O prostej odmianie, mieć sygnał w pol V a nie mieć w H.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: debe »

micial pisze:To ja powrócę do tematu "małe moce w okresie przejściowym". Rozumiem, że GE06 itd,
i że z przeliczenia polaryzacji pionowej na poziomą wyszły wam takie a nie inne moce.
Ale zapomnieliście o jednej subtelnej sprawie, że odbiorca też ma możliwość ustawienia
anteny w polaryzacji pionowej, wiele osób ma więcej niż jedną antenę. A takie rozwiązanie
zupełnie odmieniłoby sytuację dvb-t w tym kraju.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem: Chodzi tobie o to, by już w pierwszym etapie MUX_1 uruchomić w polaryzacji V na większym obszarze kraju?
Daj spokój. Zły pomysł. Żadnej polaryzacji pionowej!
Nie kombinuj.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: micial »

debe pisze:
micial pisze:To ja powrócę do tematu "małe moce w okresie przejściowym". Rozumiem, że GE06 itd,
i że z przeliczenia polaryzacji pionowej na poziomą wyszły wam takie a nie inne moce.
Ale zapomnieliście o jednej subtelnej sprawie, że odbiorca też ma możliwość ustawienia
anteny w polaryzacji pionowej, wiele osób ma więcej niż jedną antenę. A takie rozwiązanie
zupełnie odmieniłoby sytuację dvb-t w tym kraju.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem: Chodzi tobie o to, by już w pierwszym etapie MUX_1 uruchomić w polaryzacji V na większym obszarze kraju?
Daj spokój. Zły pomysł. Żadnej polaryzacji pionowej!
Nie kombinuj.
Tak dokładnie, ale zarówno mux-1 jak i mux-3.
Czemu? Na słowacji się sprawdza.


edit///
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim nie cytuj jego treści. Czytaj Zasady Forum. Admin.

Peter_CA

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Peter_CA »

micial: Na Słowacji się "sprawdza" dlatego, że jest wyłącznie pionowa polaryzacja. Mieszanka polaryzacji z jednego nadajnika to coś innego. I nie zapominaj o tym, że dla polaryzacji pionowej potrzebujesz kolejny system antenowy na nadajniku.
Ze strony odbiorcy - im mniej anten, tym lepiej, ponieważ odpadają problemy z sumowaniem. W dodatku niektóre anteny trudno zamontować pionowo (typowo siatki, ale także niektóre Yagi).

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: apk »

Można polaryzacji V wykorzystać do łatania białych plam w górach ale wszystkie multipleksy powinny być w tej polaryzacji no i nie wcześniej jak MUX 1 - 2 – 3 będą nadawały na docelowych częstotliwościach ok. 2013-2014 .
Na pewno nadajniki nie będą nadawać z durzą mocą i nie wiadomo jakie wolne częstotliwości UKE znajdzie .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: qwerty »

micial pisze:
Jarosław Bałuka pisze:
Wielu odbiorców już ma takie anteny. Łatwo obrócić antenę pokojową. Nie jest to szczyt komfortu,
ale mając do wyboru to lub brak sygnału w okresie przejściowym.
Jak przekręcą na polaryzację pionową to mocno stracą na sygnale z polaryzacji poziomej. Jak będę przełączał między multipleksami to mam antenę pokojową przekręcać? Wolne żarty. W centrum miesta to może ludzie mają kilka anten, ale na wsi to bardzo dużej ilości widziałem tylko 1 antenę.

DVBManiak

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: DVBManiak »

Ja mieszkam na wsi i kierunkowej anteny tu praktycznie nie zastaniesz. Ja mam 1 i jak jeździłem po wsi rowerem to jeszcze z 3 widziałem. Ale tak to każdy ma 1 siatkę albo jest więcej anten, gdy mieszka kilka rodzin. Ja też nie mieszkam sam i mam dla siebie jedną antenę kierunkową do pokoju swojego i jedną siatkową do salonu. Ale obie odbierają to samo, tylko po prostu do innych tv. Takie coś typu AZART to na wsi raczej ciężko spotkać.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: debe »

Dyskusja na temat emisji w polaryzacji pionowej MUX_1 lub innych multipleksów jest bezprzedmiotowa.
Nie ma sensu dowodzić,że to zły lub dobry pomysł w sytuacji gdy decyzje w tym temacie zapadły.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: qwerty »

Kiedyś pisałek, ale raz widziałem na jednym pseudo maszcie zamontowane 3 siatki (jedna pod drugą) i przewody poprowadzone do każdego pokoju. Już to widzę, jak ktoś kupuje 3 anteny bo micial chce polaryzację pionową (dobrze się sprawdza tylko w terenie zabudowanymi i "wysokimi" przeszkodami.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: kuku1234 »

Znam miejsce gdzie na jednym domu, na jednym dachu jest 6 siatek :P. Tyle, ze to sa anomalia, a i zazwyczaj jest po prostu tak jak napisales.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: ks41 »

Znowu zbaczacie z tematu wątku :!:

darpajdp

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: darpajdp »

Nie rozumiem czemu ma mux1 być nadawany w okresie przejściowym mniejszą mocą. Powinni zmniejszyć moc nadawania tv analogowej żeby się ludzie przyzwyczajali powoli do wyłączenia. Poza tym zaoszczędzili by na energii elektrycznej bo nadajniki analogu są dużej mocy np. Płock/Rachocin 1000kW dla tvp1 i 1000kW tvp2 przy planowanej mocy mux1 100kW to czysta oszczędność!

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Bartt »

darpajdp pisze:Nie rozumiem czemu ma mux1 być nadawany w okresie przejściowym mniejszą mocą. Powinni zmniejszyć moc nadawania tv analogowej żeby się ludzie przyzwyczajali powoli do wyłączenia. Poza tym zaoszczędzili by na energii elektrycznej bo nadajniki analogu są dużej mocy np. Płock/Rachocin 1000kW dla tvp1 i 1000kW tvp2 przy planowanej mocy mux1 100kW to czysta oszczędność!
To jest tzw. moc wypromieniowymana wynikająca z zysku zastosowanych anten nadawczych wynoszacych np. dla Płocka ok. 15dB. Rzeczywista moc nadajników Płock/Rachocin przy mocy wypromieniowymanej np. 1000kW to ok. 30kW samego nadajnika np. TVP2 przy analogu, odpowiednio dla 100KW jest to 6kW nadajnika dla MUX2.
Gdyby nadajniki pobierały po 1000kW to pewnie do każdego musiała by iść linia wysokiego napięcia np. 220kV :D

darpajdp

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: darpajdp »

Bartt pisze:
darpajdp pisze:Nie rozumiem czemu ma mux1 być nadawany w okresie przejściowym mniejszą mocą. Powinni zmniejszyć moc nadawania tv analogowej żeby się ludzie przyzwyczajali powoli do wyłączenia. Poza tym zaoszczędzili by na energii elektrycznej bo nadajniki analogu są dużej mocy np. Płock/Rachocin 1000kW dla tvp1 i 1000kW tvp2 przy planowanej mocy mux1 100kW to czysta oszczędność!
To jest tzw. moc wypromieniowymana wynikająca z zysku zastosowanych anten nadawczych wynoszacych np. dla Płocka ok. 15dB. Rzeczywista moc nadajników Płock/Rachocin przy mocy wypromieniowymanej np. 1000kW to ok. 30kW samego nadajnika np. TVP2 przy analogu, odpowiednio dla 100KW jest to 6kW nadajnika dla MUX2.
Gdyby nadajniki pobierały po 1000kW to pewnie do każdego musiała by iść linia wysokiego napięcia np. 220kV :D
Nawet jeśli jest jak piszesz to po co piszą 1000kW jeśli jest inaczej, co kogo obchodzi moc zużywana przez nadajnik? Zawsze moc nadajnika kojarzy mi się z mocą wypromieniowywaną w antenę(system anten). Według mnie spokojnie wystarczy do zasilenia w taką moc linia 15kV, no dwie linie 15kV dla pewności zasilania.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: pikaczu »

dlaczego drugi etap mux 1, jest tak poznio(dopiero w maju 2012)? powinno byc w lutym. tyle miast czeka na wlaczenie mux 1, i na te nowe 4 kanaly. prosze to przyspieszyc.

Zablokowany