DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: BadBoy475 »

Tomasz Berezowski pisze: Zasięg ze Św.Krzyża będzie zaskakujący ;-)
To jest najlepsza lokalizacja w PL, no może oprócz Klimczoka i 100 watowego nadajnika RMFu odbieranego w 1/3 Polski ;-)
Spodziewam się odbioru ze Św.Krzyża od Tarnowa do Warszawy. Najgorzej będzie - paradoksalnie - w Kielcach, że względu na cień radiowy Gołogóry.
Tego jestem pewien. Ja mam ponad 80km do tego obiektu i TVP1 i TVP2 można odebrać dosłownie na byle czym (fakt że emisje idą z gigantyczną mocą 800kW oraz 1MW). Jeśli chodzi o FM to jest jeszcze lepiej ale na ten temat na różnych forach zostało już wiele napisane.

Wracając do tematu wątku dzisiaj udało mi się odebrać emisję z Ryk na kanale 24. W linii prostej mam ponad 127km a antena ATX-91 skierowana jest na Raszyn czyli o około 40-45 stopni w lewo w stosunku do RTCN Ryki. Kierunek przesłonięty wysokimi budynkami. Mimo to poziom sygnału dochodził do 90%.

kjt

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: kjt »

Dość ładnie sieje w takim razie... Czas kupić tuner ;D

gringios
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2011, o 15:00

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: gringios »

W okolicach Łęcznej dość stabilny odbiór przy ładnej pogodzie,odległość w lini prostej 75km,antena siatkowa.

przemekw

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: przemekw »

Niedługo dojdzie do kuriozalnej sytuacji (na pewnym terenie już do tego doszło), że ludzie mieszkający w zasięgu nadajnika Dęblin - Ryki będą mieć możliwość odbioru z kilku nadajników do wyboru MiX-2 z kanałami komercyjnymi oraz MIX-3 z kanałami TVP w tym TVP INFO Warszawa - ale długo nie będą mieć jeszcze możliwośći cyfrowego odbioru TVP INFO Lublin, który to kanał nadawany jest cały czas w analogu właśnie z nadajnika Dęblin - Ryki - to są dopiero jaja :)

Na powyższym przykładzie pięknie widać, że całą tą za przeproszeniem "strategię wdrażania" telewizji cyfrowej w Polsce można o kant d.... potłuc :)

damians1

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: damians1 »

Słuszna uwaga, od dawna odbieram wszystkie kanały cyfrowe z Warszawy, w tej chwili również Ryki, Piaski i Św Krzyż. Na pozostałych kanałach TVP mi nie zależy bo odbieram z Warszawy ale zależało by mi na odbiorze lubelskiej wersji TVP Info Niestety MUX-3 w lublinie nadaje z tak niska mocą ze nie ma szans na odbiór z takiej odległości

MateuszNTC

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: MateuszNTC »

Co do nadajnika 20 KW? w Rykach/Dęblin to trochę za mało ,ja tam bym wzmocnił do 30,40 KW jeżeli możliwe jednak ja nie ustalam ,Ciekawe jak dotrze tam MUX3 to jaki będzie dodatkowy program TVP Info? Pewnie też Warszawa a dlaczego nie Rzeszów lub Kielce przecież Rzeszów ma TVP Lublin a Lublin Warszawę.W Warszawie jest w porządku Warszawa - TVP Łódź , Łódź - TVP Warszawa :)

Jak myślicie na mój plan? ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie będzie żadnego wzmacniania, szkoda czasu na tego typu rozważania. Moce oraz plan docelowy są podane TU na naszej stronie i takie wartości pozostaną.
Podobnie TVP Info - wszystko jest wyjaśnione z odpowiednim wątku, proszę czytać forum, zmian nie będzie.

MateuszNTC

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: MateuszNTC »

Jarosław Bałuka pisze:Nie będzie żadnego wzmacniania, szkoda czasu na tego typu rozważania. Moce oraz plan docelowy są podane TU na naszej stronie i takie wartości pozostaną.
Podobnie TVP Info - wszystko jest wyjaśnione z odpowiednim wątku, proszę czytać forum, zmian nie będzie.
A Jaki pojawi się główny i dodatkowy kanał TVP Info w tym nadajniku?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

A widzisz ten nadajnik na wykazie nadajników MUX3?

PS. Nie cytuje się treści odpowiadając bezpośrednio pod danym postem. Czytać ZASADY FORUM

szod
Posty: 9
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 19:17
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin / Ryki

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: szod »

Mam pytanie - coś w ostatnim czasie tzn dziś lub wczoraj było zmieniane w nadajniku w Rykach? Mam dwa identyczne telewizory i w obydwu oszalała lista kanałów. Pojawił się m.in. podwójny Polsat, przy czym jeden odbierał, a na drugim pisało że kanał w tej chwili nie nadaje. Podwójnych kanałów było kilka. Ponowne strojenie rozwiązało problem, ale nie całkiem. Kanały powrzucało na inne numery, np. Polsat był jako 1, a po nowym strojeniu 4. Posegregowałem sobie to od nowa, ale pytanie czy to były jakieś zmiany czasowe, czy na stałe coś zmieniono? Co ciekawe, mam odbiornik w monitorze komputerowym tego samego producenta i tu kanały zostały jak należy. Nic nie musiałem robić. Pewnie w TV jest jakiś problem z oprogramowaniem (mam najnowszą wersję) i głupieje w jakichś okolicznościach. To że zdarzyło się to na dwóch takich samych odbiornikach jednocześnie może sugerować zmiany od strony nadawczej. Więc pytam, bo chcę wiedzieć gdzie leży problem.
Ostatnio zmieniony 6 grudnia 2011, o 19:18 przez szod, łącznie zmieniany 1 raz.


szod
Posty: 9
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 19:17
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin / Ryki

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: szod »

Dzięki Arik92, przegapiłem temat... :roll:

AR-kadius

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: AR-kadius »

Witam,forumowicze interesuje mnie jakość odbioru,z jakich nadajników i w zasięgu których multiplexów jesteście - na jakich antenach

miejscowość konkretnie Słotwiny,ale będę wdzięczny za wypowiedzi użytkowników z miejscowości w pobliżu Słotwin

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: plecho1 »

Na razie jesteś jedynie w zasięgu MUX2 i być może MUX3 z Lublina z porażającą mocą 0,7kW:) ale pewnie będzie trudno go odebrać, jeśli w ogóle się to uda.
Jeśli chodzi o MUX2 to najmocniejszy nadajnik w twoim zasięgu jest w Piaskach 100kW chociaż Dęblin-Ryki 20kW też przy tej odległości możliwy jest do odebrania. Jest jeszcze nadajnik Kielce-Swięty Krzyż 50kW, jest w większj odległości jak Dęblin ale ma ponad 2 razy większą moc więc powinno być podobnie jak z Dęblinem.
W połowie maja ma zostać uruchomiony MUX1 i jeśli chodzi o nadajniki to sytuacja będzie taka sama jak obecnie z MUX2.

wombakast

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: wombakast »

witajcie koledzy :) i ja chciałbym was prosić o pomoc.Mieszkam w okolicach Żyrzyna tj. kilknascie km od Puław.Odbieram tylko mux-2 z Ryk bo tvp jeszcze nie ma.Ale przeczytałem caly ten temat i czy to możliwe aby w lubelskiem dało sie ogladac mux-3 z Raszyna?Szczerze mówiąc nie znam się w ogóle na tych rzeczach.Fajnie by było jakbh byla mozliwosc odbioru tvp :-)

_chris_

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: _chris_ »

@ wombakast/
na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Z map zasięgu mux-3 z Raszyna:
mapy zasięgu - dvtmap
mapa zasięgu mux-3 - emitel
mapa zasięgu mux-1 - emitel
wynikałoby, że jesteś daleko poza zasięgiem odbioru standardowego (kierunkowa antena pasywna na wysokości 10m), ale jakieś żółte pola zasięgu z anteną aktywną wydają się w teorii możliwe. Odbiór Raszyna mają ludzie w okolicach Zwolenia, więc wydaje się, że z twoim profilem terenu do Raszyna, grzechem byłoby nie spróbować.

Jednakże przy takaich odległościach na pewno najistotniejszym czynnikiem będzie umiejscowienie anteny - trzeba szukać jej optymalnego położenia zarówno w górę, jak i na boki oraz bardzo precyzyjne ustawienie na max jakości odbieranych sygnałów. Nie mówiąc o tym, że wskazane byłoby, aby system antenowy był bardzo zadbany, z uwagi na wysoki kanał, na którym idzie mux-3 (k53/50kW) lub mux-1 (k58/100kW) z Raszyna.

Wszelkie próby wyłącznie na bezpośrednim połączeniu antena - telewizor.

wombakast

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: wombakast »

dzieki za pomoc

matejko89

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: matejko89 »

Witam ja po przekręceniu zwykłem anteny siatkowej z LNA-177 na Dęblin-Ryki odbieram Mux2 k.24 oraz analoga który śnieży Polsat oraz TV4 ale nie wiem skąd ;D Odległość w linii prostej od nadajnika 88 Km. Próbowałem złapać k.21 z Lublin-Piaski który wg http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php nadaje z mocą 100 kW ( 5 razy większą )odległość 108 Km ale nic z tego. Mam pytanie troche z innej beczki. Próbowałem kiedyś złapać Raszyn Mux1 na kanale 58 ale przeszkadza mi sygnał nadawany na tym samym kanale ze Św. Krzyża ( TVP INFO ). Istnieje możliwość zakłócenia w jakiś sposób tego sygnału ? ;)

kjt

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: kjt »

Można próbować czymś zasłonić ale to więcej zabawy niż pożytku bo siatka ma spory kąt odbioru. Lepiej już wymienić na typową antenę kierunkową np. 19 elementowa yagi-uda.

matejko89

Re: DVB-T z RTCN DĘBLIN RYKI

Post autor: matejko89 »

Obecnie zawiesiłem Atx91 ale z powodu malej odleglosci od nadajnika sygnal jest silny i zakłoca mozliwosc odbioru mux z raszyna nie zaleznie w ktora strone ustawie antene...

Zablokowany